Patagonya Ekspresi

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
471 gösterim
Şilili yazar Luis Sepulvedanın en büyük tutkusu, yolculuk yapmak, dünyayı dolaşmak, insanları tanımak ve onların öykülerini dinlemek. Patagonya Ekspresi, dinlediği öyküleri kendi yorumuyla anlatan, olağanüstü anlatma yeteneğiyle gerçeği zenginleştirerek edebiyata dönüştüren Luis Sepulvedanın yaptığı ilginç yolculukların bir dökümü. Bolivya sınırını geçerken başına gelenleri, Ekvadorun unutlmuş bir köşesinde gündüzleri İletişim Sosyolojisi dersi verip gecelerini bir genelevde tüketmesini, uğradığı duraklarda dinlediği inanılması güç öyküleri, gemicilerin ruhlarını kurtarmak için hayalet gemilerin peşinde dolaşan denizcileri, Pinochetnin cellatlarının bile susturamadığı Patagonyanın Sesi radyosunun ağaç tepelerindeki serüvenini, sabahtan akşama kadar kırık dökük uçaklarıyla, uçsuz bucaksız topraklar üzerinde şaraptan cesede kadar her şeyi taşıyan pilotları, yalın ve keyifli üslubuyla anlatıyor. Okurunu Latin Amerikada, Patagonyanın ıssız topraklarında, Ateş Ülkesinde gezdiriyor. Patagonya Ekspresi, yolculuk notları olmaktan öte, yolculuk üzerine bir rehber kitap. Dünyayı nasıl tanımamız, ona nasıl bakmamız, onu nasıl sevmemiz gerektiğini öğreten bir kılavuz. Yazarın, hem diktatör Pinochet dönemindeki sürgün yıllarında, hem de yolculuklarında aldığı notlar üzerine kurulu Patagonya Ekspresi, anlatım bütünlüğü taşıyan bir dizi anlatı. Luis Sepulveda, gerçek serüvenin verdiği müthiş mutluluğu okuruna aşılamaya çalışıyor. Adını, bir zamanlar Patagonyada çok tutulan, ancak yeterince hızlı gitmediği için seferlerine son verilen Patagonya Ekspresinden alan bu kitap, Luis Sepulvedanın en güzel yapıtlarından biri.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2001
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750700477
 • Orijinal Adı:
  Patagonia Express
 • Çeviri:
  Yıldız Ersoy Canpolat
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oblomov 
 20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Yazarın yapmış olduğu gezilerde karşılaşmış olduğu Latin Amerika'ya özgü olaylar ve bu gezilerde duyduğu ilginç hikayelerken oluşan roman tadında bir gezi kitabı. Gezi kitaplarından hoşlananlara tavsiye ederim.

Kitaptan 2 Alıntı

Oblomov 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşlı adamın bakışları derimi deldi, kemiklerimin tümünü tek tek dolaştı, kapıya, sokağa çıktı ve tepeleri indi, çıktı, her ağacı, her zeytinyağı damlasını, her şarap gölgesini, silinmiş her izi, söylenen her şarkıyı, önceden saptanan saatte kurban edilen boğayı, her güneş batımını, her alanın karşısına küstahça dikilen her üç köşeli şapkayı, çok uzaklardan gelen her haberi, artık gelmez olan her mektubu -çünkü yaşam böyle- , uzaklığın mutlaklarını doğrulamak istermiş gibi uzayıp giden sessizliği ziyaret etti.

Patagonya Ekspresi, Luis Sepulveda (Sayfa 150 - Can Yayınları)Patagonya Ekspresi, Luis Sepulveda (Sayfa 150 - Can Yayınları)