Patenli Kız 4, 5, 6. Sınıflar

9,0/10  (9 Oy) · 
33 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.231 gösterim
Zeynep Cemali'den, farklı nesilleri bir araya getiren, anılarla örülmüş sıcacık bir roman.

İşitme engelli Şerare, o yaz tatilini İstanbul yakınlarındaki bir köyde yaşayan akrabalarının yanında geçirir. Babasının armağan ettiği rollerskate'leri ayağından hiç çıkarmadığı için köydekilerin "Patenli Kız" adını taktığı Şerare tatil ödevi için köyün yaşlı sakinlerinin çocukluk anılarını derler. Şerare, yaz tatilinin sonunda yalnızca ödevini tamamlamakla kalmaz, yeni tanıdığı bu insanlarda çok farklı izler de bırakır...

Ülkemizin en çok okunan çocuk kitabı yazarlarından, öyküleri kadar romanlarıyla da çocukların gönlünde sarsılmaz bir yere sahip olan Zeynep Cemali, sıcacık öykülerle boyutlandırdığı romanında büyük kentle köy yaşamını, çocuklukla yaşlılığı başarıyla bir araya getirirken, işitme engelli bir gencin yaşamına da gerçekçi bir açıdan yaklaşıyor. Okullar tarafından özellikle tercih edilen kitabı öğrenciler büyük bir beğeniyle okuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789756227695
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
irem 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 5/10 puan

Yıllar önceydi, ilk okul öğretmenim sınıf kitaplığındaki adam akıllı kitapları ayrıştırıyordu. Bir ben vardım onları okuyacak, değer verecek, bırakmayıp okuyacak ama öğretmenim nedense bütün kitapları dağıtıp bunu bana vermişti. Ben tabii diğerlerinden istiyordum ama vermemişti bana. Mecbur aldım, okumaya başladım. Cuma günü aldık, pazartesiye herkes okuyacaktı. Ben tek okumuştum kitabımı tabii ama nedense boş verilmişti. Acıdım bak kendime... Neyse, okudukça okudum, okudum, okudum ve bir baktım bitti. Güzeldi, biraz bir şeyler hissetmiştim. Ama şimdi sorsanız hiç hatırlamıyorum neydi kurgusu. Bundan 6- 7 yıl önce bir ilk okul öğrencisiyken okumuş beğenmiştim, bir gün belki bir yerde rastlarsam alırım tekrardan okurum. Bilmiyorum belki nasip olur, ama olunca da yeniden okuduğumda o zamanki gibi etkilenir ve beğenir miyim onu da bilemiyorum, belki de sadece o zamanlar için geçerli bir duyguydu onlar. Bakalım, umarım nasip olur.

Busenur Yayuk 
28 Ağu 2014 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Nasıl bir kitap

Şule ALTAN 
09 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukken kütüphaneden alıp okuduğum bir kitaptı.
Çok keyif aldığımı hatırlıyorum :)