Payitaht İstanbul

10,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
120 gösterim
İstanbul…
Her şeye ve herkese rağmen ihtişamını sergilemekten asırlardır vazgeçmeyen müstesna bir şehir. Eskilerin onu hatırlatacak bir şey gördüklerinde bile önünü ilikleyeceği kadar saygıya değer; şairin, bir sengine Acem mülkünü feda edeceği kadar paha biçilmez; Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) kendisini ve fetih aşkıyla yanan fatihlerini övgüsüyle müjdelediği bir şehir hakkında daha ne söylenebilir ki…
“Payitaht İstanbul”un sayfalarında Yedi Tepe’de tarihî bir seyahate çıkacak, Eyüp oyuncaklarıyla oynayan çocukların arasına karışacak, İstanbul’un bir şehir değil, âdeta antika dükkânı olduğunu keşfedeceksiniz.
İstanbul semalarında yükselen zeplinden şehri seyrederken seyyahın birisi kulağınıza “Böyle bir güzelliği rüyamda bile görmemiştim.” diye fısıldayacak.
Osmanlı payitahtı İstanbul’u, gönlüne yâr eyleyenlere…
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786059375658
 • Yayınevi:
  Yedikıta Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Elif 
 29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Payitaht İstanbul çok merak ettiğim bir kitaptı. Bu ay boyunca arada açıp açıp bir bölüm okuyarak bitirdim. Kitap, Yedikıta dergisinin muhtelif sayılarındaki İstanbul ile ilgili yazılardan derlenmiş. Ünlü ressamların eski İstanbul manzaralarıyla da desteklenince ortaya harika bir eser çıkmış. Daha önce duymadığım pek çok bilgi edinmiş oldum. Baskı kalitesi de takdire şayan.
Yeditepe'de tarihî bir seyahate çıkmak isterseniz Payitaht İstanbul'u tavsiye ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

Muharrem Okumuş 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eminönü, eskiden beri bir cazibe merkezi olagelmiştir. İstanbul'un fethinden sonra, şehre gelen malların kontrol altına alınabilmesi için bir Gümrük Eminliği binası yapılmış. Bundan dolayı bu mahalleye "Eminlik Önü" denmeye başlanmış. Zamanla halk yakıştırmasıyla bu isim, bugün de kullanılan "Eminönü" şekline dönüşmüş.

Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 99 - Yedikıta Kitaplığı)Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 99 - Yedikıta Kitaplığı)
Muharrem Okumuş 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Müşteri dört bir taraftan sözlerle, işaretlerle çağırılır. Rum tüccar, biraz da azametli bir tavırla seslenir; aynı derecede hilekâr ama daha mütevazı görünen Ermeni mübalağalı bir hürmetle celbetmek ister; Yahudi satacağı şeyleri kulağınıza fısıldar; dükkânının eşiğinde bir mindere bağdaş kurup oturan ağırbaşlı Türk ise ancak gözleriyle davet eder ve işi kadere bırakır."

Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 221 - Yedikıta Kitaplığı)Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 221 - Yedikıta Kitaplığı)
Muharrem Okumuş 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... ölçülü bir yerleşim, tabiata meydan okuya değil, onunla bütünleşen, tarih ve coğrafyanın izlerini yansıtan bir şehir herkesin hakkı değil mi?

Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 141 - Yedikıta Kitaplığı)Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 141 - Yedikıta Kitaplığı)
Muharrem Okumuş 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul'da kalan eserlerin ihtişamına kapılmamak mümkün değilken gidenlerin hüznü yeter bize...

Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 111 - Yedikıta Kitaplığı)Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 111 - Yedikıta Kitaplığı)