·
Okunma
·
Beğeni
·
1183
Gösterim
Adı:
Pazartesi Öyküleri-1
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Kitapları
Baskılar:
Pazartesi Hikayeleri
Pazartesi Öyküleri-1
265 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kısa hikayelerden oluşan kitap yazarla tanışma kitabım oldu. Çok keyif alarak okudum. Yazarın akıcı ve şiirsel bir dili var. Bu nedenle çıtır çerez tadında kafa dağıtmalık olarak okuyacağınız kitap listesine alabilirsiniz.
265 syf.
·Beğendi·8/10
Fransızca dilinin bukadar ağır oldugunu bilmiyordum Heleki Türkçeye cevrilmiş hali olmasına ragme ilk defa okurken zorlanıyorum.Kelimeleri anlamak için acaba yazar burda ne demiş diye anlamak için birkez daha basa dönup o sayfayı hatta o cumleyı yeniden okuyorum diyebilirm !!
265 syf.
Roman ve hikâyelerinde yaşamın çelişik öğelerini bir araya getiren yazar, tutkunun da insanlar üzerinde yazgı gibi önüne geçilmez bir gücü olduğuna eserlerinde sıkça yer verir. İnsan davranışlarını dikkatle gözlemleyen ve özenle işleyen Alphonse Daudet, Fransa'nın güneyindeki yaşamı ve insanları duygulu bir alaycılıkla anlatmıştır. 1871 yılında gönüllü olarak katıldığı Fransız-Alman savaşı sanatçıyı büyük ölçüde etkilemiştir. Bu etki Pazartesi Hikâyeleri'nde gerçek, hayal, alay, sevecenlik ve kaygının iç içe geçtiği şiir yüklü bir üslupla metne yansımıştır.
*** Daudet ilk öyküsünde okulda son dersini işleyen M.Hamel'in ağzından Savaş sonuçlarının en trajik yönünü şöyle aktarıyor:
" Çocuklarım, size son defa olarak ders veriyorum. Alsace ve Lorraine okullarında Almancadan başka bir dil öğretilmemesi hakkında Berlin'den emir geldi. Bu sizin son Fransızca dersinizdir...
Son sözü açtı ve M.Hamel bize Fransızcadan bahsetmeye başladı. Bu dili aramızda muhafaza etmemiz ve asla unutmamamız gerektiğini söyledi. **Çünkü bir millet esarete düştüğü zaman, lisanına sahip oldukça, zindanının anahtarı kendi elinde demektir... Adamcağız sanki gitmeden önce bütün bilgisini bize vermek ve her şeyi bir defasında kafamıza sokmak istiyordu...
"....bir ulus tutsaklığa düştüğünde, diline sahip oldukça, zindanının anahtarı kendi elinde demektir... "
Nasıl tencere ateşten kararmışsa, tabakların çiçekleri de sudan sararmış, kitabın kıyıları buruşmuş, her şeye bir alışkanlığın yorgun sevgisi sinmiş.
Çünkü bir ulus tutsaklığa düştüğünde, diline sahip oldukça, zindanının anahtarı kendi elinde demektir
Alphonse Daudet
İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pazartesi Öyküleri-1
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Kitapları
Baskılar:
Pazartesi Hikayeleri
Pazartesi Öyküleri-1

Kitabı okuyanlar 39 okur

  • ünal demirtaş
  • Aydın Öz
  • Özgür Köktürk
  • Ali

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%10 (1)
7
%10 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0