Pazartesi Ya Da Salı

6,7/10  (3 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
807 gösterim
Cesaret dolu bir yaşam, çalışmakla geçen yıllar, umutsuzluk, bekleyiş, verimsiz arayış günleri ve sonun getirdiği yalnızlık korkusu; bütün bunlar olası aldatmacasını hemen yadsıdığı şu küçük cümlenin teminatından başka gerekçeye yer bırakmaz: "Fakat bir gün elimize bir kalem alıp yazmaya başladığımızda ne olacağını kim bilebilir? Gerçeklik, belli bir şeyken, onu şuna buna çevirmemek ne kadar da zor."
-Maurice Blanchot-

Pazartesi ya da Salı'da okuyacağınız, fildişi kulesinde yalnızlaşan bir yazarın değil, tam da yazarak insanlarla kucaklaşan bir yaşam müptelasının öyküleri. Artık "kendine ait bir oda"ya kapanmış, kitap kapaklarının hapsettiği o sıkıcı Woolf portresi değil baktığımız. Edebiyatın en özgün imgelerinin mucidine ait bir âlem. İşte bu yüzden Woolf'u görmek, o hülyalı ve soyut portreye bakıp iç geçirmek değil, onun ahenk ve karmaşa arasında gidip gelen oluş âlemini seyretmek. Woolf'u okumak, "kendine ait" olanı dünyaya ait kılan, birbirine taşan evrenleri yaratan kadını okumak. O beylik portredeki hareketsiz, dingin, soyut Woolf klişesinin tam aksi; koşan, uçan, dağılan, nesnelere dönüşen, varoluş imkânlarını açan, zamanı varoluşun tecrübesinde veren yaratıcıyı okumak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9786055904753
 • Çeviri:
  Alev Bulut
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
17 Haz 17:55 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

3 günde okuduğum Pazartesi Ya da Salı, bilinçakışı tekniğiyle yazıldığı için yine anlaşılması çok zor olan kitaplar arasındadır. Woolf’un yazdığı ilk ve son öyküyü okumak oldukça keyifli bir durumdu. Sözcüklere sihirli anlamlar katan Mrs. Dalloway ile Dünya Edebiyatında büyük yankılar uyandıran Woolf’un biricik eserinin Dalloway’in çıkış noktası olan bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Woolf okuyan bir daha ondan vazgeçemiyor. Nedeni ise çok basit değil. Dalgalı bir denizin ortasından yıldızlara yükselmek gibi bir şey bu. İlk okuduğum kitabı Mrs. Dalloway olmuştu. Ve tek kelimeyle muhteşemdi. Yine bu kitapta bolca hızlı geçiş mekân ve zamanın birbirine girdiği ortamlarda bulacaksınız kendinizi. Fizik ötesi akımlara maruz kalacağınız kesin. Kısaca; karman çorman olabilirsiniz. Ama hayatta böyle değil mi? Sözlerimi müthiş yazarın sözleriyle bitiriyorum. “Hayatı herhangi bir şeyle kıyaslamak istersek onu saatte yüz kilometre hızla metronun içinde savrulmaya benzetebiliriz.” S. 93 Kırmızı Kedi.

zeynep oruç 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yine Virginia Woolf'un yaratıcılığının uçlarında dolaşacağınız bir kitap. Daha iyi kitapları var bana göre ama bu kitapta ustalıkla kullandığı "bilinç akışı" tekniğiyle kitabın sayfaları arasında kaybolabilirsiniz. Kitap 15 civarı kısa öykülerden oluşuyor, kendi yaşamından yola çıkarak sizi kendi yaşamınıza ulaştırıyor.

Kitaptan 17 Alıntı

Virginia 
06 Nis 15:25 · Puan vermedi

İnsan onun ruh halini daha derinden öğrenmek ve sözcüklere dökmek istiyordu, beden için soluk almak neyse akıl için de ruh hâli oydu, mutluluk ya da mutsuzluk deniyordu bu duruma.

Pazartesi Ya Da Salı, Virginia WoolfPazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf
Virginia 
10 Nis 10:45 · Puan vermedi

Otobüslerde ve metrolarda karşı karşıya gelince, gözlerimizdeki belirsizliği, donukluğu gösteren aynaya bakarız.

Pazartesi Ya Da Salı, Virginia WoolfPazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf
Onur Erol 
16 Haz 12:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aşk tatlıdır, aşk kısadır. İlkbahar, umut verici ilkbahar, yılın sevimli kralıdır.

Pazartesi Ya Da Salı, Virginia WoolfPazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf
Virginia 
09 Nis 16:34 · Puan vermedi

Pazar öğle yemeklerinin, pazar gezintilerinin, kır evlerinin ve sofra örtülerinin tamamıyla gerçek olmadıklarını, aslında yarı hayalet olduklarını, onlara inanmayanların uğradığı lânetin sadece haksız bir özgürlük duygusu olduğunu keşfetmek ne kadar şaşırtıcı, yine de ne kadar harikaydı.

Pazartesi Ya Da Salı, Virginia WoolfPazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf
Tuğba A. 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim yaptığım, aslında hepimizin yaptığı gibi
yaşamı geçmiş anılar üzerine kurmak; yanılmıyorsam
hepimize bir şeyleri hatırlatan, gizli gizli aratan işaretler
vardır. Neden mutsuzuz? Neden paltoların üzerimize oturup
oturmadığı, düğmeleri ilikleyip iliklemememiz gerektiği
böylesine huzursuz ediyor bizi?

Pazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf (Sayfa 29)Pazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf (Sayfa 29)
2 /