Pazartesi Ya Da Salı

6,5/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
1 beğeni  · 
739 gösterim
Cesaret dolu bir yaşam, çalışmakla geçen yıllar, umutsuzluk, bekleyiş, verimsiz arayış günleri ve sonun getirdiği yalnızlık korkusu; bütün bunlar olası aldatmacasını hemen yadsıdığı şu küçük cümlenin teminatından başka gerekçeye yer bırakmaz: "Fakat bir gün elimize bir kalem alıp yazmaya başladığımızda ne olacağını kim bilebilir? Gerçeklik, belli bir şeyken, onu şuna buna çevirmemek ne kadar da zor."
-Maurice Blanchot-

Pazartesi ya da Salı'da okuyacağınız, fildişi kulesinde yalnızlaşan bir yazarın değil, tam da yazarak insanlarla kucaklaşan bir yaşam müptelasının öyküleri. Artık "kendine ait bir oda"ya kapanmış, kitap kapaklarının hapsettiği o sıkıcı Woolf portresi değil baktığımız. Edebiyatın en özgün imgelerinin mucidine ait bir âlem. İşte bu yüzden Woolf'u görmek, o hülyalı ve soyut portreye bakıp iç geçirmek değil, onun ahenk ve karmaşa arasında gidip gelen oluş âlemini seyretmek. Woolf'u okumak, "kendine ait" olanı dünyaya ait kılan, birbirine taşan evrenleri yaratan kadını okumak. O beylik portredeki hareketsiz, dingin, soyut Woolf klişesinin tam aksi; koşan, uçan, dağılan, nesnelere dönüşen, varoluş imkânlarını açan, zamanı varoluşun tecrübesinde veren yaratıcıyı okumak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9786055904753
 • Çeviri:
  Alev Bulut
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:
zeynep oruç 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yine Virginia Woolf'un yaratıcılığının uçlarında dolaşacağınız bir kitap. Daha iyi kitapları var bana göre ama bu kitapta ustalıkla kullandığı "bilinç akışı" tekniğiyle kitabın sayfaları arasında kaybolabilirsiniz. Kitap 15 civarı kısa öykülerden oluşuyor, kendi yaşamından yola çıkarak sizi kendi yaşamınıza ulaştırıyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Tuğba A. 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim yaptığım, aslında hepimizin yaptığı gibi
yaşamı geçmiş anılar üzerine kurmak; yanılmıyorsam
hepimize bir şeyleri hatırlatan, gizli gizli aratan işaretler
vardır. Neden mutsuzuz? Neden paltoların üzerimize oturup
oturmadığı, düğmeleri ilikleyip iliklemememiz gerektiği
böylesine huzursuz ediyor bizi?

Pazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf (Sayfa 29)Pazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf (Sayfa 29)
Vipassana 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben dansetmek,gülmek,pembe sarı pastalar yemek,güzel keskin bir şarap içmek istiyorum. Ya da açık seçik bir hikaye.. işte şimdi bu hoşuma giderdi. İnsan ahlaksızlıktan ne kadar hoşlanırsa o kadar büyür.

Pazartesi Ya Da Salı, Virginia WoolfPazartesi Ya Da Salı, Virginia Woolf