Pedalımda 5 Ülke

8,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
968 gösterim
Bir hayal, iki öğretmen, beş ülke, onlarca şehir, yüzlerce köy, binlerce renk, doku, tat, festival, milyonlarca pedal, milyarlarca insan..

Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbni Batuta'ya, Marco Polo'ya, Evliya Çelebi'den modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki!

Shakespeare'in dediği üzere "Hayat bir oyun sahnesi!"

Bu satırların sahibi İnci ve Soner Sarıhan çifti bu sahnede figüran olmak yerine başrolde oynamayı ve uzun metraj bir yol filmi çekmeyi tercih etti. 2005 yılında aldıkları radikal bir kararla tüketim çılgınlığına biraz olsun ara verip Dünya'ya olan borçlarını ödemek için ulaşım araçlarının en masumu olan bisikletle yollara düştüler.

Sarıhan çifti'nin Denizli-Muğla-Antalya seyahati ile başlayan bisiklet seyyahlığı, 2006'daki Karadeniz turunun ardından 2007 yılında Türkiye'den Nepal'e uzanan masalsı bir maceraya dönüştü. Bu yolculuğun yarattığı dönüşüm Pedalımda 5
Ülke'yle somutlaşıyor. 2008'de Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa hattına uzanan hikâyeleri, 2009'da aralarına katılan ve bugün Minik Gezgin olarak tanıdığımız Tibet Çınar'la daha da zenginleşti. Minik Gezgin henüz 22 aylıkken Orta Avrupa'da 3486 kilometrelik bir rotayı anne-babasıyla birlikte kat etti. 2012'de Hollanda'dan yola çıkan bisikletsever aile, 3660 km. boyunca 10 ülkeyi kapsayan bir serüvene imza attı. Bu hikâyeler yeni kitaplarda okuruyla buluşacak!

Siz Pedalımda 5 Ülke'yi okurken bu güzel aile Kuzey Kutup Dairesi'ne doğru pedal basıyor olacak muhtemelen. Maceraya eşlik etmek isterseniz: http://www.minikgezgin.com

Ne dediler?

Bisiklet Nedir diye sorarak başlayan Bisiklet Manifestosu'nun bir yerinde "Bisiklet aşktır: Her bahar sırtınız ürperir" yazar. Bir Mayıs günü başlayan İnci ile Soner'in serüveni, onların da söylediği gibi aşk olmadan olabilecek bir şey değil. Bütün Gezginler öyle değil midir zaten? Her mevsim onlar için bahar değil midir? Sırtlarındaki esinti hiç eksik olmasın.
-Aydan Çelik-, Bisikletyazanıçizeniseveni

İnci ve Soner, birbirine aşık, sıra dışı, cesur, becerikli, az bulunur gezgin bir Türk çift. Bir gün, her şey kendi olağan ve sıkıcı temposunda giderken, hayatı başka açılardan deneyimlemeye karar verip bisikletleriyle yola çıkmışlar. Kitabın her satırında, yaşadıkları farkındalığı ve ömre bedel dönüşümü hazırlayan o bilge kararı, sizlere de aldırabilmek için fısıldıyorlar.
-Nasuh Mahruki-

Başlamak için önemli tercihler yapan Soner ve İnci'nin güzel Türkçeleriyle yazdıkları öyküler, bizlere hayallerimizi gerçekleştirmek için kendi yaşam tarzımızı gözden geçirmemizi telkin ediyor. Ben onların mücadelesini sadece pedal basmak değil, farklı olmayı başarmış iki insanın öncü olduğu bir farkındalık yaratma çabası olarak görüyorum.
-Erden Eruç-(KaslaGit) Dünyada öncü okyanus kürekçisi
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786054538966
 • Yayınevi:
  Optimist Yayın Dağıtım
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Peyroux 
03 Haz 13:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hapishane ya da akıl hastanesi duvarı kadar yüksek duvarlar. Bedeni değil, beyinleri hapseden sözde eğitim kurumları. Bazı ülkelerdeki çağdaş okullardan ne kadar farklı. Yok bunlara duvar denmez. Sur desek yeridir. Bu duvarların içinde özgürlük, bilim, aydınlanma öğretilebilir mi, şüpheliyim.

Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)
Peyroux 
05 Haz 09:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“Başkalarının gürültüsünün, kalbimizin sesini duymamızı engellemesine izin vermeyeceğiz.”

Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)
Peyroux 
03 Haz 10:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kızılderililer, fotoğrafların insan ruhunu hapsettiğine inanırlarmış. Hayır. Bence asıl yazıdır insanın ruhunu hapseden, duygularını yakalayan ve onu çırılçıplak maskesiz ortaya seren.

Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)
Peyroux 
03 Haz 11:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İran
İran’da bira var. Köpek yok. Yollar güzel. Bizde bu tura çıkacak cesaret var. Ancak buz gibi biraya evet diyecek cesaret yok. Hava çok sıcak.

Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)
Peyroux 
05 Haz 13:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Horatius’un binlerce yıldan süzülüp gelen “Anı yaşa.” (Carpe diem) sözü tam bu anda ne kadar doğru ve anlamlı. Dün geçti, yarın yok ve bugün de her an son bulabilir. Kendini patlatan bir manyak sizi her şeyden, en sevdiğinizden koparabilir. Sevdiği hiçbir şey olmayan biri, beni sevdiğim her şeyden ayrı kılacaktı neredeyse. Birkaç on metre ve birkaç saniye aslında ne kadar da önemli.

Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)
Peyroux 
04 Haz 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dünyanın her yerinde önyargılı insanlar yaşıyor. Bunların gençler olması ise asıl felaket.Muhtemelen hobisi, eğlencesi olmayan, sporla uğraşmayan gençlerdir bunlar. Oysa altlarına birer bisiklet verilse, emek, hoşgörü, aklına, bedenine hükmetmek, sakin olmak konusunda ne kadar çok geliştirebilirler kendilerini. Hedefi olmayan gemiler gibi, serseri mayınlar gibi patlayacak, çarpacak yer aramaları ne kötü.

Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)Pedalımda 5 Ülke, Soner Sarıhan (Optimist Yayınları)