Perî-şan Güzeller

8,6/10  (5 Oy) · 
28 okunma  · 
4 beğeni  · 
504 gösterim
Elinizdeki kitaptaki gazeller hem yüzyıllar ötesinden bize birtakım güzellikleri sunduğu, hem atalarımızın kadındaki güzellik anlayışlarının rafine zarafetini verdiği, hem de şairlerin peri kızlarına benzettikleri sevgililerini anlatmak bakımından perî-şan (peri gibi güzel olan, şanı pericesine yüksekte bulunan) sıfatını üzerinde taşıyordu. Bu yüzden adına Perî-şan Güzeller dedik. Sanki Divan şiirinden tanıdığımız melek suretli, peri endamlı bir dilberin iki dize arasından bize gülümsemesi gibi.

Perî-şan Güzeller, bir görünüp bir kayboluveren peri kızlarının izinde eski bir masalı yeniden yaşamak üzere derlendiler ve şimdi, bir medeniyetin kaybolduğu yerde size bütün olup biteni yavaş yavaş anlatacaklar. Bu kitabı okurken her bir dizeden ayrı bir hatıranın tüllendiğini göreceksiniz çünkü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2004
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789758950034
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzeli, güzelliği, Divan Edebiyatı'ndaki güzellik kavramını anlatıyor; anlatıyor ama nasıl anlatıyor. Mükemmel desem az kalır. Gerçekten güzel bir kitap. Divan Edebiyatını mutlaka tanımalıyız, bilmeliyiz. Aşkı sadece dizilerden ya da popüler kitaplardan değil biraz da atalarımızdan öğrenmeliyiz. Aşkın bedenle değil, kalple yaşadığını, var olduğunu bilmek lazım.Atalarımız aşkı nasıl tasvir etmişler bakmak ve anlamak lazım. Bugünün aşklarına bakıp 'aşk diye bir şey yoktur' demek hem aşka hem de aşkın hakkıyla yaşandığı dönemlerdeki aşıklara karşı büyük bir ayıptır. Sayfaların birinde bir aşk hikayesi var ki, Hz. Yusuf ile ilgili, aşk ne imiş bakıp bari ondan öğrenilsin. Alıntı olarak da paylaşacağım o bölümü. Bu kitap mutlaka okunmalı listesinde yer almalı diye düşünüyorum. İskender Pala klasiği...