Periyodik Tablo Hayatta Kalma Öyküleri

5,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
552 gösterim
Periyodik Tablo, 20. yüzyıl İtalyan edebiyatının dünyaca ünlü yazarı Primo Levi'nin Auschwitz toplama kampından önceki ve sonraki yıllarını anlattığı otobiyografik öykülerinden oluşuyor. Türkçede ilk kez yayımlanan ve Levi'nin berrak bir üslupla anlattığı öyküler, yazarın ait olduğu İtalyan Yahudi cemaatinin kültürüne, ırkçılığın neden olduğu yabancılaşmayla geçirdiği buhranlı öğrencilik yıllarına ve İkinci Du?nya Savaşı'nda onu Auschwitz'e kadar götürecek koşullara edebi bir ışık tutuyor. Levi'nin Mussolini İtalyası'nda toplumsallık ile bireysellik, bilinç ve bilinçaltı, ideal ve gerçek arasında bölünen yabancılaştırılmış bir bireyin yaşadıklarını kimyasal metaforlarla anlattığı, dostluk ve dayanışmayı temel alan bu kitabı 2006 yılında İngiltere'deki Kraliyet Bilim Enstitüsü tarafından en iyi bilim kitabı kabul edilmiştir.

Levi'nin bir kimyager olarak maddeye, bir insan olarak da manaya erişmek için çıktığı arayışta bulduğu kişisel ve entelektüel unsurlar, okuyucuya hem insana hem de doğaya dair eşsiz bir hazine sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786054927197
 • Çeviri:
  Feza Özemre
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dilek Eken 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Kitabı isminden ve arka kapak yazısından dolayı seçmiştim. Beklentim elementlerle ilgili hikayelerdi ancak ne yazık ki beklediğimi bulamadım. Her hikayede bir element geçiyor ve bazı bilgiler var ama bir iki hikaye dışında beni içine çeken olmadı. Düşündüğüm gibi bir kitap olmadığı için çok severek okumadım. Benimki gibi bir beklentiniz yoksa sevebilirsiniz.

Kitaptan 1 Alıntı

Dilek Eken 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Etrafımızdaki her şey çözülmeyi bekleyen birer gizemken varlık ve bilgi üzerine dersler dinlemek sinir bozucu ve mide bulandırıcıydı. Dünyadaki bütün filozoflar ya da ordular bir araya gelse bile şu küçük sineği üretebilirler miydi acaba?

Periyodik Tablo, Primo Levi (Sayfa 29)Periyodik Tablo, Primo Levi (Sayfa 29)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız