Pertev Bey Üç Kızı, İki Kızı ve Torunları

9,5/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
514 gösterim
Elinizdeki kitap "nehir roman" dediğimiz birbirinin devamı olarak kaleme alınmış üç kitaptan oluşuyor: "Pertev Bey'in Üç Kızı, Pertev Bey'in İki Kızı ve Pertev Bey'in Torunları"

Hatırat yazarlığının önemli isimlerinden Münevver Ayaşlı, gerçek bir zaman, mekan ve vak'a üçgenine oturtarak başarılı bir üslupla kaleme alıyor romanını. Miralay Pertev Bey'in kızları, torunları ve kalabalık maiyeti etrafında ferdi, ailevi ve toplumsal bozulmuşluğu tahlil ediyor. Hem şahitlik ettiği hem de derinden yaşadığı Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sebeplerini kavratıyor okuyucusuna.

Pertev Bey serisi tarihsel gerçeklerin öyküleştirilerek okuyucuya sunulduğu seviyeli, üsluplu, geniş bir "dönem romanı" kimliğinde.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  495
 • ISBN:
  9789753626835
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

soğuk nevale 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşte İstanbul kibarlarının ecnebi mürebbiye, dadı ve ecnebi mekteplerde okuyan çocuklarının yetişme ve büyüme atmosfer... Bu, Allah'ın bu çocuklara, bu masum çocuklara bir imtihanı mıydı? Herhalde pek güç bir imtihan. Zira bu hava-yı esimide tam Müslüman kalabilmek ve tam Müslüman yetişebilmek pek, pek güç bir işti

Pertev Bey Üç Kızı, İki Kızı ve Torunları, Münevver Ayaşlı (Sayfa 46)Pertev Bey Üç Kızı, İki Kızı ve Torunları, Münevver Ayaşlı (Sayfa 46)
soğuk nevale 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aman ya Rabbim, bu ne muazzam bir dram başlangıcıydı. Niçin dram? Niçin dram olsun? Bu pekala mesud, asude ve çok güzel günler arifesi de olabilirdi. Hayır, bunlar da çilelerini çekeceklerdi.Zira felek kıskançtır. Harikulade insanları boş bırakmaz, kurbanlık koçlar kusursuz olur.

Pertev Bey Üç Kızı, İki Kızı ve Torunları, Münevver Ayaşlı (Sayfa 24)Pertev Bey Üç Kızı, İki Kızı ve Torunları, Münevver Ayaşlı (Sayfa 24)