Pertev Bey Üç Kızı, İki Kızı ve Torunları

8,8/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
578 gösterim
Elinizdeki kitap "nehir roman" dediğimiz birbirinin devamı olarak kaleme alınmış üç kitaptan oluşuyor: "Pertev Bey'in Üç Kızı, Pertev Bey'in İki Kızı ve Pertev Bey'in Torunları"

Hatırat yazarlığının önemli isimlerinden Münevver Ayaşlı, gerçek bir zaman, mekan ve vak'a üçgenine oturtarak başarılı bir üslupla kaleme alıyor romanını. Miralay Pertev Bey'in kızları, torunları ve kalabalık maiyeti etrafında ferdi, ailevi ve toplumsal bozulmuşluğu tahlil ediyor. Hem şahitlik ettiği hem de derinden yaşadığı Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sebeplerini kavratıyor okuyucusuna.

Pertev Bey serisi tarihsel gerçeklerin öyküleştirilerek okuyucuya sunulduğu seviyeli, üsluplu, geniş bir "dönem romanı" kimliğinde.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  495
 • ISBN:
  9789753626835
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dilek Özdemir 
01 Oca 23:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

#kitapyorumu

2017 nin son,2018in ilk kitabı mı oluyor şimdi her ne ise...

*Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra,yaşanan bir devletin yıkılıp,yerine Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile birlikte yaşanan,şark ve garp meselesi aslında...
* Batıya özenti ile başlayan yabancı hocalar ile büyütülen bir neslin acı dolu hikayesi.
*Kitap çok akıcı bir üslûp, yer yer latife,yer yer siyaset ama başlıbaşına dönem geçişlerinin gerçek hikayesi.
*Yozlaşmanın en yalın hâlini okuyucularına ulaştıran yazar,aslında bugün bile yaşadığımız dünya da maalesef acı gerçekleri göz önünde bulundurmuş.
*Tavsiye ediyorum