·
Okunma
·
Beğeni
·
24,9bin
Gösterim
Adı:
Peter Pan
Alt başlık:
100 Temel Eser
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799759181610
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayınları
Peter Pan, Darling ailesinin çocukları Wendy, John ve Michael'ın yatak odasına gelir. Çocuklara uçmayı öğrettikten sonra, onları gökyüzünden Düşler Ülkesi'ne götürür. Çocuklar orada Kızılderililer, kurtlar, deniz kızları ve korsanlarla karşılaşırlar. Korsanların lideri uğursuz Kaptan Kanca'dır. Bir sürü serüvenden sonra, Peter, Wendy ve çocuklar Kaptan Kanca ve tayfalarıyla savaşırken, öykünün heyecanı doruk noktasına ulaşır.
192 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir oturuşta bitirilebilecek,akıcı ve sürükleyici bir kitap.Okurken yeri geldiğinde bazı şeyleri sorgulayıp yeri geldiğinde şaşırabilirsiniz.
Daha önceden Peter Pan'i ne okumuştum ne de izlemiştim.Şimdi okumak bana çok güzel şeyler kattı.
Artık Peter Pan de okunmasını ısrarla tavsiye ettiğim kitaplar arasında.

Iyi okumalar...
192 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Henüz okuma yazma bilmezken yağmurlu bir günde otobüsten indikten sonra sürekli geçtiğimiz kırtasiyeye girmek için diretttiğim bir günde tanışmıştım Peter Pan ile. Sanırım 5 yaşlarındaydım ama anneme zorla kitap aldırdığımı ve her gece okuttuğumu çok iyi hatırlıyorum. Annem her gece aynı kitabı okumaktan çok sıkılmıştı ve bana aynı şeyleri dinlemekten sıkılmadığımı sordukça sayfaları karıştırıp "biraz da burayı oku o zaman" diyordum. Yıllar sonra kendim okuma şansım oldu. Tuhaf ve tatlı hissettirdi. Bi yerde bende hiç büyümek istemeyen ve Hiçbir yere ait olmak isteyen Peter Pan gibi hissettim.
Nehir Mudu
Nehir Mudu Peter Pan-İngilizce Türkçe Karşılıklı Hikayeler'i inceledi.
88 syf.
·Puan vermedi
Açıkçası İngilizce öğrenmek isteyenler için çok yararlı bir kitap olmuş. Ben bir cümle bir sayfadan bir cümle bir sayfadan şeklinde okudum. Cidden çok etkili bir yöntem. Bence herkes okumalı.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum için çok mutlu olduğum bir kitapla karşınızdayıım . Peter Pan'ı hepimiz biliriz hatta birçoğumuz da çocukken okumuşuzdur. Benim de çocukken okuduğum bir kitap. Şu anda da okumak bana çok iyi hissettirdi diyebilirim.
Peter Pan'ı unutmuştum açıkçası ben. Şimdi okuduğumda ise kitap gözüme daha farklı geldi. Küçükken Peter Pan'ı kahraman sanıyordum . Aslında hala öyle de diyebiliriz ancak Peter aslında masum, kalpsiz ve henüz süt dişleri bile çıkmamış olan bir çocuk. Tüm çocuksu özellikleri de taşıyor. Benmerkezci, bencil, burnu havada ve bir o kadar da şirin.
Wendy ise küçük anne. Küçük yaşta çocuklara annelik yapması dikkatimi çekmedi değil. Tam bir anne gibi davranması bana ilginç geldi açıkçası.
Yazar kitapta tüm duyguları açık ve saf bir şekilde belirtmiş. Okuduğum için mutlu olduğum ve minik bir gülümsemeyle bitirdiğim bir kitap oldu. Kütüphanemde duracağı için ileride bir daha okuyacağımdan eminim . Sizler de bence okuyup o bıraktığı hissiyatı tatmalısınız.
192 syf.
·6 günde·6/10 puan
Peter Pan okumaya başladığımda çizgi filminde ki gibi olacağını düşünmüştüm ama çizgi film ile kitap arasında farklılıklar vardı ve farklar bana garip geldi yani çizgi filmlerdeki Peter bence daha eğlenceliydi. Bu Peter'e bir türlü alışamadım ben. Kitap güzeldi evet ama bence Peter yeterince neşeli değildi bilemiyorum eksikti bir şeyler.

İyi okumalar... Kitapla kalın...
192 syf.
·6 günde
içinde iyi fikirler bulunan ancak büyük beklentilere sahip okurları üzebilecek bir kitap.

hiç büyümek istemeyen ve okurları belli ölçüye dek sinir eden bir ana karakter yaratmak epey güzel bir fikir. ancak kitabın başarısı neredeyse sadece bununla sınırlı.

olay örgüsü epey hamasi. bir zamanlar milyonları ekrana kilitlemiş olan çizgi film versiyonunda işe yaramış olabilir ama bir romanın gerekliliklerini barındırmıyor. işlevsiz çok fazla kısım var. bunu neden okuyorum ki, diye sorabilecek pek çok okur olacaktır. bir çocuk kitabı için bile fazla tahmin edilebilir bir hikayesi var.

çocuklara uygun olup olmadığı tartışılabilecek kısımlar mevcut. şahsen beni rahatsız etmedi bu kısımlar zira çocuk edebiyatının pembe gözlüklerle bakılan dünyalardan ibaret olması gerektiğine pek inanmıyorum.

peter pan bence günümüz çocuklarında karşılık bulması zor bir eser. ana karakterimiz büyümekten korkuyordu ama şimdi ölme riskiyle karşı karşıya.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Büyümek istemeyen Peter Pan ve onun Hiçbir yere götürdüğü Wendy ve kardeşleriyle başlıyor hikaye. Peter Pan’ın düşmanı ise Stevenson’un Define Adası kitabından tanıdığımız John Silver yani Kanca. Peter Pan için unutulmaz bir fedakarlık yapan Tınker Bell ve daha birçok ilginç karakter. Kitap aslında bize büyümenin acımasızlığını anlatıyor. Okunmaya değer bir kitap.
192 syf.
·6 günde·6/10 puan
Wendy, John ve Michael bay ve bayan Darling' in çocuklarıdır. Her aile gibi sıradan bir yaşam sürerlerken çocukların ara sıra Peter diye birinden bahsediyor olmaları annenin dikkatini çekmiş olsa da, bayan Darling bu konu üzerinde pek durmaz, taa ki o geceye kadar... Bir gece Peter gelir ve çocukları hiçbiryer denilen yere götürür. Tinker Bell ve diğer çocukların yaşadıkları hiçbiryer denilen bir ormanda garip bir yeraltı evinde yaşamaya başlarlar. Hiçbiryer denilen yerde sadece ailesinden kaçan çocuklar yoktur. Tehlikeli korsanlar, kızılderililer, deniz kızları ve timsah vardır. Çocuklar bu tehlikeler içinde hayatta kalmaya çalışırken, bay ve bayan Darling de çocuklarının özlemi ile hayatta kalmaya çalışırlar. Peter ve çocukların, bay ve bayan Darling in maceralarını merak edenler için kitabi okumalarını tavsiye ederim.
Düşündüğümden farklı bir kurgu, bildiğimden farklı bir Peter ve Tinker Bell karakteri ile karşılaştım.
192 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Dili, kurgusu bakimindan hakkini yenemez bir klasik. Benim düşkırıklığımın sebebi tamamen şahsi, hep cizgifilmler de konu oldugun gibi olsaydın keske Peter! Her çocugun kulağına bir gun elbet fisildayacak, herkesin duydugu, duyacağı meşhur karakter.
272 syf.
·6/10 puan·Ne Okusam'dan
Küçükken izlediğimiz çizgi film Peter Pan ile karşılaştırdığımda; roman biraz daha başka yerde... Ağzımız açık televizyon karşısında izlediğimiz zamanlar, bu kitabı okuduğumda hafiften hayal kırıklığına dönüştü açıkçası. Yazarın hiç olmayan yer ve büyümek istememek, çocuk kalmak metaforlarını başarıyla işlediğini söyleyebilirim. Ancak kitaptaki bazı bölümler ve örnek vermek gerekirse öldürmekten bir keyif gibi bahsedilen sahneler, gençlere ve çocuklara pek uygun değil gibi.. Dikkat etmekte fayda var yani!!
272 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Peter Pan'ı bilmeyen, sevmeyen olabilir mi? Ben hiç sanmıyorum :) Biraz kendini beğenmiş, sihirli bir oğlanın üç kardeşi de yanına alıp Varolmayan ülkeye götürdüğü hikayenin yeri bende ayrıdır <3
192 syf.
·2 günde·7/10 puan
Güzel bir kitaptı. Çocukken okumadığım için pişmanım. Gayet akıcıydı. Peter Pan e sinir olan tek ben değilimdir umarım. Büyümek istememesini anlıyorum ama oldukça sinir bozucu biriydi.
“Ben okula gitmek, ciddi şeyler öğrenmek istemiyorum,” dedi kadına öfkeyle. “Ben büyüyüp yetişkin olmak da istemiyorum. Ah Wendy’nin annesi, ya bir sabah uyandığımda yüzümde sakal çıkmış olursa!”
Başka çocukların asla bilemeyeceği sayısız heyecan yaşamış olabilirdi, fakat o an pencereden, sonsuza kadar ona yasak olan o biricik sevinci seyretmekteydi.
“Ah o uçabildiğim tatlı güzel günler!”
“Şimdi niye uçamıyorsun anne?”
“Çünkü büyüdüm canım. İnsanlar büyüdüklerinde bunu nasıl yaptıklarını unutuyorlar.”
“Neden unutuyorlar?”
“𝗖̧𝘂̈𝗻𝗸𝘂̈ 𝗻𝗲𝘀̧𝗲𝗹𝗲𝗿𝗶𝗻𝗶, 𝗺𝗮𝘀𝘂𝗺𝗶𝘆𝗲𝘁𝗹𝗲𝗿𝗶𝗻𝗶 𝗸𝗮𝘆𝗯𝗲𝗱𝗶𝘆𝗼𝗿𝗹𝗮𝗿, 𝗸𝗮𝗹𝗽𝘀𝗶𝘇 𝗼𝗹𝗺𝗮𝘆𝛊 𝗯𝛊𝗿𝗮𝗸𝛊𝘆𝗼𝗿𝗹𝗮𝗿. 𝗦𝗮𝗱𝗲𝗰𝗲 𝗻𝗲𝘀̧𝗲𝗹𝗶𝗹𝗲𝗿, 𝗺𝗮𝘀𝘂𝗺𝗹𝗮𝗿, 𝗸𝗮𝗹𝗽𝘀𝗶𝘇𝗹𝗲𝗿 𝘂𝗰̧𝗮𝗯𝗶𝗹𝗶𝗿.“
"Şimdi niye uçamıyorsun anne?"
"Çünkü büyüdüm canım. İnsanlar büyüdüklerinde bunu nasıl yaptıklarını unutuyorlar."
"Neden unutuyorlar?"
"Çünkü neşelerini, masumiyetlerini kaybediyorlar, kalpsiz olmayı bırakıyorlar. Sadece neşeliler, masumlar, kalpsizler uçabilir."
Her şey bir yana en rahatsız edici olan şuydu: görgü kuralları hakkında düşünmek de görgüsüzlük değil miydi?
"Çocukların tek düşündüğü, kimsenin onlara haksızlık etme hakkının olmayışıdır."
J. M. Barrie
Sayfa 98 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Peter Pan
Alt başlık:
100 Temel Eser
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799759181610
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayınları
Peter Pan, Darling ailesinin çocukları Wendy, John ve Michael'ın yatak odasına gelir. Çocuklara uçmayı öğrettikten sonra, onları gökyüzünden Düşler Ülkesi'ne götürür. Çocuklar orada Kızılderililer, kurtlar, deniz kızları ve korsanlarla karşılaşırlar. Korsanların lideri uğursuz Kaptan Kanca'dır. Bir sürü serüvenden sonra, Peter, Wendy ve çocuklar Kaptan Kanca ve tayfalarıyla savaşırken, öykünün heyecanı doruk noktasına ulaşır.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları