Peygamberden Sonra

8,2/10  (21 Oy) · 
41 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.234 gösterim
"İslamın olağanüstü ve saygı duyulacak bir hikayesi- (okumuş olsaydı) Machievelli' yi bile titretecek bir güç, entrika, rekabet, cinayet, hileli yönlendirme, hırs ve inanç hikayesi, ama her şeyden önce büyük bir insanlık hikayesi. Şii Sünni bölünmesini anlatan diğer, çoğu zaman korku dolu anlatımları utandıracak, muhteşem bir roman tarzında yazılmış bir hikaye"
-The Ayatollah Begs to Differ yazarı Hooman Majd-

"Ben sadece , Hazleton'un bu müthiş ve gerekli kitabı, akılsızca, hiç bilmedikleri bir konuya, bir din kültürüne giren Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz ve diğerlerini aydınlatmak için daha önce yazmamış olduğuna üzülüyorum. Umarım şimdi bunu okur ve pişmanlık duyarlar. Bu arada bizlerde Hazleton'un güçlü karakterini, akıcı anlatımını ve Şii - Sünni bölünmesinin köklerini ve sonuçlarını heyecanla okuruz.
- Jonathan Raban, My Holy War and Sueveillance'ın yazarı-

"George Bush Irak 'ı istila etmeden önce Şiiler ve Sünniler diye bir şeyler olduğunu biliyor muydu, emin değilim, ama Lesley Hazleton'un merak çekici kitabını okuduktan sonra hiç kimse bu mezheplerin bölünmesini ve ne anlama geldiğini bilmediğini söyleyemez."
-Alan Wolfe, Boisi Center for religious and America Puclic Life ve The Future of Liberalism yazarı-

"Hazleton hikayeyi büyük empatiyle anlatarak, Sünni Şii bölünmesinin gerçek epik karakterini başarıyla ortaya koyuyor. Batılı okurlar genelde bu kitabı okuduktan sonra İslam'da ilk Şiizmin derinliğini ve gücünü ve Kerbela'da neler olduğunu yeni bir saygıyla anlayacak."
- Wilferd Madelung, Oxford üniversites, Arapça Laudian Hocası ve The Succession of Muhammed yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9786058720367
 • Orijinal Adı:
  After the Prophet
 • Çeviri:
  Enver Günsel
 • Yayınevi:
  Kitabix Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hichkas 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 102 günde · 7/10 puan

Hikaye anlatımı tarzı sürükleyici. Roman okur gibi bir solukta bitirebileceğiniz bir kitap. Lakin, bir çok ihtilaflı konuda insanın aklına ciddi şüpheler eken bir kitap. Doğruluğunun kesin olmadığı bazı olaylara tek taraflı baktığını düşünüyorum, zira kendisi de kitabın önsözünde ağırlıklı olarak Şii kaynaklarını kullandığını söylemiş. Kitabın bir bölümünde, Hz. Aişe'nin çölde kayboluşu anlatılırken oldukça irite oldum. Yazara göre kendisi "ben peygamber karısıyım gelip bulsunlar" diyerek oturup beklemiştir, ancak orada kaybolduğu ve artık ağlamaktan bitap düştüğü sırada bir asker tarafından bulunduğu kayıtlarda kesin olarak bulunmakta. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Salih Özgan 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzde Sünni-Şii ayrımı ne yazık ki hala devam ediyor ülkemizde de olduğu gibi.Yazar bu konuyu öyle güzel anlatmış ki hiç sıkılmadan okuya bileceğiniz roman tadında bir kitap. Hz. Muhammed'in ölümünden günümüz ortadoğusuna geçen zamanda bölünmeler nasıl olmuş kimler bunu kullanmış bir fikir sahibi oluyorsunuz.

Ferdi Bişkin 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okumak öyle zor oldu ki. Okumanın zorluğundan değil, yaşandığı söylenen olayların çok acı olmasından. Entrika dolu bir Brezilya dizisini aratmayacak olaylar, ihanetler, yeminler, kibir, kan, savaş ve o günlerden bugüne gelen bir ayrışma. Bu olayların sadece 30 yıllık bir dönemde olması ise inanılmaz başka bir durum. Kitabın dili bir roman gibi. Bu hem iyi hem de kötü. İyi çünkü okumayı kolaylaştırıyor. Kötü çünkü olaylardaki karakterlerin duygu ve düşüncelerine varıncaya kadar ayrıntı içeriyor. Bu da kitabın inandırıcılığına gölge düşürüyor. Mesela şu cümle böyle bir kitapta sırıtmış: "Hz. Ali onların şampiyonuydu." Kitapta yazılanların büyük kısmının güvenilir olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte, başka kaynaklardan teyit edilmeye muhtaç pek çok bilgi var. Dört halife dönemini bilmiyorsanız çok şaşıracağınız, üzüleceğiniz, anlamakta zorlanacağınız satırlar okuyacaksınız. Kitabı okurken bana bir şarkı eşlik ediyordu. Her ne kadar kitapta aktarılan bazı bölümlerle uyumsuz görünse de bu şarkıyı da paylaşmak isterim: Nusrat Fateh Ali Khan, Mustt Mustt (Lost in his work).

Ömer Faruk Ünlü 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bende çok büyük etkiler uyandırdı kitap. Özellikle de islam rituellerini yapmak ile müslüman olmanın farkını kavramamı sağladı. Hz. All'yi öldüren de bes vakit namazını kılıyordu, oruç tutuyor hacca gidiyordu. On binlerce Müslüman birbirini öldürdü peygamberin ölümünden sonra elli yıl gibi kısa sürede. Gerçekten Müslümanlık bu muydu?

Peygamberden sonraki tarihe, sadece Sünni kaynaklardan değil, Şii kaynaklarından da yararlanarak baktığı ve aktardığı için farklı, anlatım olarak akıcı, hikaye olarak iç yakan bir kitap.

Güray Sert 
09 Şub 20:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk emri oku olan bir dinin mensubu olarak yazarın özgeçmişi beni utandırdı. Kitap roman tadında yazılmış ve hiç sıkmıyor. Yazar biraz şii yanlısı olsada bu çok rahatsız etmiyor. Bence okunmalı. Kitap ile ilgili Blog adresimden daha detaylı yorum okuyabilirsiniz

http://gurbereli.blogspot.com.tr/...erden-sonra.html?m=1

Kitaptan 22 Alıntı

Ayse Özçelik 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Yedinci yüzyılda Yezid ve yirmibirinci yüzyılda George Bush olayında olduğu gibi, tarih çoğu zaman düşüncesiz, pervasız insanlar tarafından yazılır."

Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 216)Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 216)
Ayse Özçelik 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Prensiplerinden ödün vermeyen dürüst bir adamdı Hz.Ali.
Düşmanlarının kötülüğü kadar, kendisini destekleyenlerin vefasızlığı, dönekliği yüzünden de ihanete uğramış bir hükümdar oldu Hz.Ali."

Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 131)Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 131)
Ferdi Bişkin 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Muaviye
"Muaviye bir gün, 'Birisi bana bir saç kılıyla bile bağlansa o bağı koparmam,' dedi. 'Eğer o çekerse bırakırım, o bırakırsa çekerim.' Karşı koyma konusunda bir belirti olarak da, 'Kırbacımın yeterli olduğu yerde kılıcımı, dilimin yeterli olduğu yerde de kırbacımı kullanmam,' diye konuştu."

Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 134 - Kitabix)Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 134 - Kitabix)
Ayse Özçelik 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Olanlar teolojik farklılıktan daha çok, zamanın siyasi farklılığından doğdu.
Dinsel inanışların her zaman kullanılması ve yüzyıllar öncesi Ortadoğu'da ve modern Amerika'da da olduğu gibi, Sünni-Şii bölünmesi her zaman siyasi avantajlar sağlamak için kullanıldı."

Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 213)Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 213)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Fakat bazen dostlar da eski düşmanlar kadar tehlikeli olabiliyorlar. ''

Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 19)Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 19)
Ayse Özçelik 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Fakat kutsallık Şiilerin inandığı gibi, Hz.Peygamber'in soyunda da olsa, Sünnilerin inancı gibi toplumda da olsa, Batı'da hiç kimse iki İslam mezhebini bağlayan şeyin, bölenden daha güçlü olduğunu ve Müslümanların çoğunun, Hz.Muhammed'in vaazlarında bahsettiği birlik idealini aziz tuttuğunu unutmamalıdır. Büyük güçlerle bile kırılamayacak kadar güçlü bir idealdir bu."

Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 216)Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 216)
Ayse Özçelik 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Suikastlarda öldürülenler bir an için kahraman olarak görülürler. Geçmişte işlenmiş günahlar sadece affedilmez, tamamen unutulur. Ani yaşanan kayıplar ışığında her söz yeniden yorumlanır, bir zamanlar hatalı olduğu düşünülen her politika doğru gibi gelir insana."

Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 164)Peygamberden Sonra, Lesley Hazleton (Sayfa 164)
3 /