Peygambere Sevdirilen Kadın

6,7/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
500 gösterim
Bu kitap;
"Peygamber Efendimiz niçin birden fazla evlilik yapmıştır, bir eş, bir baba olarak nasıl davranmıştır? O'nun hayatında yer alan kadınlar kimdir ve onları yüce kılan nedir? İslam dininin ve Peygamberinin kadına verdiği değer hangi ölçüdedir?" gibi son derece merak edilen ve çoğunlukla eksik ya da yanlış bilinen soruların cevabı niteliğindedir.

Hz.Muhammed (s.a.v.) 'Bana sizin dünyanızdan üç şey sevdirildi: Kadın, güzel koku ve gözümün nûru namaz' buyurmuşlardır. Mutasavvıflar bu benzersiz Hadîs-i şerîfi pek çok farklı derinlikte yorumlamışlardır. Peygamber Efendimiz: 'Rabbimden vahy almadan ne evlendim, ne evlendirdim' buyurmuşlardır. Bu söz Peygamberin, sosyal hayatında, bizler gibi beşerî değil "vahyolunan" vasfıyla hareket ettiğini hatırlatır.

Ken'an Rifâî, İslâmî tasavvuf kadar hiçbir zihniyet ya da felsefenin kadına hakikî mevkiini veremediğini belirtirken Hz. Mevlâna, kadına "mahlûk değildir, sanki hâliktir" diyerek âdetâ bir sırrı ifşa etmiştir. Bu sır bizlere; nefsânî halde koruk gibi olan kadının, Hz. Meryem, Hz. Hatîce ve Hz. Fatma gibi insanlığa misal hâlinde iken üzüm olduğunu, tat ve lezzet verdiğini, Allah'ın yaratıcılık vasfının ondan zuhur ettiğini anlatmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786055902162
 • Yayınevi:
  Nefes Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Orhan Nadir Yamuk 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

kitapta muhammed peygamberin evlilikleri anlatılıyor.ismi biraz acayip gelse de içeriği düzgün.kitapta ayşe ile olan evliliği yine rivayetlerdeki gibi küçük yaşlarda yapılmış ancak fiili olarak evlilik hayatı erginliğinde başladığı söyleniyor.