Peygamberimizin Hayatı (1. Cilt)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.922
Gösterim
Adı:
Peygamberimizin Hayatı
Alt başlık:
1. Cilt
Baskı tarihi:
Mayıs 2002
Sayfa sayısı:
538
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754080194
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Günümüzde insanlığın asıl ızdırabı, kainatın efendisi Hz. Muhammed'i (a.s.m.) tam manası ile tanımamış, hakiki şahsiyetini bilememiş olmasından ve getirdiği, hayat bahşeden esaslara aşk ve şevk içinde kucak açmayışından gelmektedir. Dünyanın manevi sarsıntısı da, sıkıntısı da, anarşi ve huzursuzluk içinde bocalayışı da bundan doğmaktadır. Onu anlamadıkça sevmedikçe ve hayat bahşeden prensiplerini kendisine rehber edinmedikçe de insanlığın bu sıkıntı, sarsıntı ve buhrandan kurtulması mümkün değildir. İnsanlık onu anlamak zorundadır! Bu eserimiz, onun bir nebze olsun anlaşılmasına vesile olacaksa kendimizi bahtiyar addedeceğiz.
538 syf.
" Biz seni ancak alemlere
rahmet olarak gönderdik.."
 Enbiya suresi-107

Günümüzde insanlığın asıl ızdırabı, Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed ( a.s.m)
tam manasıyla tanımamış hakiki şahsiyetini bilememiş olmasından ve getirdiği esaslara karşı lakayt kalmasından, onlara aşk ve şevk içinde kucak açmayışından gelmektedir. Dünyanın manevi sarsıntısı da sıkıntısı da anarşi ve huzursuzluk içinde bulunması da bundan doğmaktadır.
İnsanlık onu tanımak ve anlamak zorundadır.

Efendimizi tam manasıyla anlatıp onun; adaletini, barışçıl bir insan oluşunu anlatan güzel bir kitap.
Efendimizi sadece sevmek yetmiyor onu anlamak  onun ince düşündüğü noktaları  düşünüp uygulamak lazım.
Efendimiz dil, ırk gözetmeksizin herkesi kucaklayacağı bir yanı olduğunu anlamak.
Efendimizi anlamadıkça, sevmedikçe ve hayat bahşeden prensiplerini kendisine rehber edinmedikçe de insanlığın bu sıkıntı, sarsıntı ve buhrandan kurtulması mümkün değildir.

"İslâm, cahiliyetten kalma ırkçılık ve kabileciliği ortadan kaldırmıştır.."

Efendimiz ( a.s.m )
538 syf.
Bitince demek istediğim çok şey vardı fakat üzerimde kalan duygu yükünü atamadım sanırım, kısaca bir şeyler yazacağım. Peygamberimizin Mekke ve Medine döneminde geçen hayatını anlatan bu eser gerçektende aldığı ödüle değer bir eser. Kronolojik sırası, tarihi anlatımı ve bu tarihi anlatıma yer yer duygu yüklü şekilde yaklaşması insanı okurken içine çekip, orada yaşanılan duygulara birebir eşlik etmeyide sağlıyor. Bu açıdan ayrı bir hoşuma gitti. Öte yandan bitince gerçekten bir durup düşünmek, üzerimde kalan tesiri atamamak, hatta ağlamak duygularını yaşattı diye çokça etkilendim ve beğendim.

Bilgileri tazelemek, detaylı anlatımdan dolayı tekrar okumak isteyenler için veya hiç bilmeden başlayan birileri için oldukça kapsamlı, ayrıca ağır kelime yüklü veya anlatımı duraklatan gereksiz betimleme veya araya girmek gibi şeyler yok. Bu açıdanda artı bir puana sahip bence. Kütüphanelerimizde kesinlikle bulunması gerekir diye düşünüyorum. Okumak isteyenler için şimdiden iyi okumalar dilerim, hatta beraberinde iyi duygulanmalar..
538 syf.
·24 günde·10/10 puan
İki ciltlik bir kitap dili çok hafif herkesin okuyabileceğini düşündüğüm derecede. bu alanda bir kitaba başlamak ise niyetiniz bu eserden başlamak sanırım yerinde bir karar olacaktır.
538 syf.
·5 günde
"Bismillahirrahmanirrahîm"

" Biz seni ancak alemlere
rahmet olarak gönderdik.."
 Enbiya suresi-107

“Allahümme salli alâ Muhammed”

Kitapta Peygamber efendimizin hayatını, katıldığı savaşları, merhametini, eminligi, hoşgörüsünü, islamı yaymak için verdigi mücadeleyi, sade bir dille ve Kronolojik sıra ile anlatan bir kitap. Rabbim Peygamber efendimizin şefaatine nail eylesin.
538 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Mükemmeldi bayıldım saten konu peygamberimiz olunca herşey güzel herşey mükemmel olur tabi kitap siyer birençisi okumanızı tavsiye ediyorum kitabı okurken kendi hayatımızda yaşantimizada bir gözatalım onun ahlakıyla ahlaklanmak sünetleri hayatımızda uygulamaya çalışalım inşallah
538 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10 puan
Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Hz. Muhammed'i (s.a.v.) gerçekten ne kadar tanıyoruz?
Onu gerçek anlamda tanımamak bugün ümmetin ayrılığının belkide ilk sebeplerinden biridir.
Kitap hadislerle ve ayetlerle Efendimiz'i ve ashabını o kadar güzel bir dille anlatmış ki başından sonuna kadar akıcı bir şekilde ilerliyor. Okurken yer yer duygulandıran, yer yer acaba biz olsaydık tavrımız, sadakatimiz nasıl olurdu diye düşündüren bir kitap. Efendimiz'i gerçekten tanımak adına okunabilecek güzel bir eser.
538 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10 puan
Siyer öğrenmeye niyet edildiğinde ilk okunması gereken kitaplardan olmalıdır kendisi bence..Dili sade ve anlaşılır hemde önemli olaylar,ayetlerin nazil oluşu çok güzel bir şekilde işlenmiş.Okurken hiç sıkılmadım öğrendikçe daha fazla öğrenmek istedim.Salih Suruçun dediği gibi "Günümüzde insanlığın asıl ızdırabı kainatın efendisi Hz. Muhammed'i tam manasıyla tanımamış olmaktan gelir."
Gerçekten de kitabı okudukça Efendimizi tanıdıkça efenfimize benzemek,onu sahabeler gibi sevmek,ne olursa olsun islamı hep daha yükseğe taşımak isteyeceksiniz.
Sahabe hayatlarından önemli olaylar onları hatırlamamızı sağlayan anektodlar verilmiş kitabı bitirince sahabeler hakkında da bi fikir sahibi olmuş oluyorsunuz.Çok beğendim tavsiye de ediyorum.Kitabın devamı olan ikinci kitabına yakın zamanda başlamayı düşünüyorum.
538 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Sevgili peygamberimiz Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in hayatını bu kadar güzel anlatan bu kadar tatlı anlatan bir eser daha okumadım. İnanın okurken gözyaşlarıma hakim olamadım. Zaman zaman göz yaşlarım kitaptaki satırları okumama dahi mani oldu. O sebepten gözyaşlarımı gözüme şikayet ettim. Tüm kitap sevenlere, okumadan zevk alanlara tavsiye ederim.
538 syf.
·4 günde·8/10 puan
Ve kitap bitti sanırım peygamberimizin bereketinden olsa gerek hacimli olmasına rağmen çok rahat ve keyifle kısa sürede okudum.Anlatım gayet akıcı ve anlaşılır.Yazar bazı bölümlerde said nursi'den açıklamalara yer vermiş onlar biraz ağır geldi zira eski türkçe kelimer çok kullanıldığından sözlük bulundurmak gerek.Hacimli bir kitap olmasına rağmen bazı bölümler kısa ve özet niteliğinde daha önce peygamberin hayatını okumayan varsa tavsiye ederim.
538 syf.
·53 günde·Beğendi·10/10 puan
Velhamdülillahi Rabbil Alemin.
Kul ömründe mutlaka en feci rakam da olsa bir Siyer-i Nebi okumalı. Nice kişisel gelişim kitapları ve nice biyografi yazılarının insana zerresini veremeyeceği bir Şahsiye-i Zişanın en büyük önderimiz, örneğimizin,özeneceğimiz tek şahsiyetin hayatını bilmek baş vazifelerimizdendir. Rabbim elinden tutup kaldırdığı, ‘Kardeşlerim’ diye sevdiği, Ümmetinin felahını görmeden rahat etmeyen bu Zat-ı Şahaneye (sallallualeyhivesellem)layık bir ümmet olabilmeyi bizlere ikram etsin. Âmîn.
538 syf.
·14 günde·9/10 puan
* Aşere i mübeşere
~ Sa'd bin Ebi Vakkas (anam babam sana feda olsun dediği tek insan. Uhud okçusu, duası makbul)
~ Hz. Osman
~ Abdurrahman bin Avf (bereket duası aldı)
~ Hz. Ömer
~ Hz. Ebu Bekir
~ Zübeyr bin Avvam
~ Talha bin Ubeydullah
* Her yaşayan ölür, her yeni eskir, yaşlanan herkes zeval bulur.
* Efendimiz peygamberliğinden 15 yıl önce kendisi 25, Hz. Hatice 40 yaşında iken onunla evlendi.
525 syf.
·4 günde·9/10 puan
Mesele sadece "iman ettim" demekle bitmiyordu; imandaki sadakat, samimiyet ve sabırlarının da ölçülmesi gerekiyordu. (Yazar)


İnsanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar?
Andolsun ki biz, onlardan öncekileri de sınamıştık. Allah, elbette doğru olanları ortaya çıkaracaktır; kezâ O, yalancıları da mutlaka ortaya çıkaracaktır.(Ankebut Suresi 2-3 ayeti)
"... Allah, seni milletlerle birlikte devam edip gelen putlardan, putperestlikten koruyacak ve alıkoyacaktır. Her yaşayan ölür, her yeni eskir; yaşlanan herkes zeval bulur. Her şey fânidir, gider. Eivet, ben de öleceğim. Fakat, ismim ebedî yâdedilecektir. Çünkü, tertemiz bir evlâd doğurmuş, arkamda hayırlı bir yâdedici bırakmış bulunuyorum."
...Bunun yanında, dünyada Kâinatın Efendisini kendilerine her hususta mutlak imam ve rehber kabul edip, sünnet-i seniyyesine ittiba etmekten şeref duyan gerçek mü'minlere, ebedi âlemde ne büyük ikram ve İlâhi ihsanların hazırlanmış olduğu düşünülsün!!
İmanın girmediği kalp taştan daha katı, Allah korkusunun bulunmadığı vicdan kayalardan daha hissizdir. Böyle bir kalbe ve vicdana sahip insanda acıma, şefkat ve merhamet aramak abestir.
Demek ki, sadece sevgili peygamberinin zâtına değil, zâtına hizmet etmiş olanlara yapılan iyilikler de Cenâb-ı Hakk, lûtfu ile karşılıksız bırakmıyordu!
Hâlbuki, her aklı başında insan bilir ve kabul eder ki cansız, ruhsuz cisimlerden insana ne zarar gelir, ne de fayda... Onlarda insana yardım edecek ne güç vardır, ne de kuvvet...
Zulüm, güçlünün güçsüze karşı kullandığı en acımasız kırbaçtı. Kuvvetli olan, zayıf ve güçsüzlere istediğini zorla yaptırabiliyordu. İnsana ve onun hayatına bir sinek kadar bile önem verilmiyordu.
Hepiniz çobansınız. İdareniz altında bulunanlardan mes'ûlsünüz. Devlet reisi, idaresi altındakilerden mes'ûldür. Kişi, ehil ve iyâlini korumakla mükellef ve bundan mes'ûldür. Kadın, kocasının evinden mes'ûldür. Hizmetçi, efendisinin malının muhafızıdır ve bundan mes'ûldür. Kişi, babasının malının muhafızıdır ve bundan mes'ûldür. Hepiniz idareniz altında olanlardan mes'ûlsünüz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Peygamberimizin Hayatı
Alt başlık:
1. Cilt
Baskı tarihi:
Mayıs 2002
Sayfa sayısı:
538
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754080194
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Günümüzde insanlığın asıl ızdırabı, kainatın efendisi Hz. Muhammed'i (a.s.m.) tam manası ile tanımamış, hakiki şahsiyetini bilememiş olmasından ve getirdiği, hayat bahşeden esaslara aşk ve şevk içinde kucak açmayışından gelmektedir. Dünyanın manevi sarsıntısı da, sıkıntısı da, anarşi ve huzursuzluk içinde bocalayışı da bundan doğmaktadır. Onu anlamadıkça sevmedikçe ve hayat bahşeden prensiplerini kendisine rehber edinmedikçe de insanlığın bu sıkıntı, sarsıntı ve buhrandan kurtulması mümkün değildir. İnsanlık onu anlamak zorundadır! Bu eserimiz, onun bir nebze olsun anlaşılmasına vesile olacaksa kendimizi bahtiyar addedeceğiz.

Kitabı okuyanlar 1.136 okur

  • Seyma Kocak
  • SERPİL ADIHAN
  • Melike Balcı
  • Elif Ö.
  • ❤CEMRE AMA BİBEP OLAN❤
  • Ayfer ÖZGÜR AYDOĞAN
  • Ahmet Miraç Bayoğlu
  • Büşra Nane
  • Mine Şenol
  • Özlem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%71.6 (214)
9
%17.7 (53)
8
%6 (18)
7
%1.3 (4)
6
%0.7 (2)
5
%1 (3)
4
%0
3
%0.3 (1)
2
%0.7 (2)
1
%0.7 (2)