Peygamberin Son Beş Günü

9,1/10  (21 Oy) · 
47 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.003 gösterim
Peygamber'in Son Beş Günü, sürekli bir bölünmenin öyküsü. Devrimci ozan Rahmi Sönmez, takma adıyla Peygamber, bir kış akşamı, İstanbul'un Taksim alanında, arkasından kimsenin gelmediğini bile bile, en önden gidiyormuş gibi bir duygu içinde yürür. Bu yürüyüş bir bakıma onun bütün yaşamını özetler. Hep en önde olduğunu, hep ileriye doğru gittiğini sanırken, yaşamın dışına sürüklenir, gerisinde kalır. Hep çevresindekilerle kaynaşmak istemiş, ama onlar kendisini şu ya da bu biçimde yarı yolda bırakmışlardır. Gerçek devrimci ozanlar arasına katılmasını sağlayacak tabutluklar düşleyip durmuş, ama evinde bir tür tutuklu yaşamı sürdürmüştür. Bir yarı bilinç içinde geçen son beş gününde ise, düşlerini gerçekleştirdiğini sanır, ama yalnızca yıkılışlarını yaşar. Böylece, gülünç ile acıklının iç içe girdiği bir döngü içinde, sürekli bir bölünme olur yaşamı.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789750719820
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insan, başka bir insanın yaşamına ne kadar etki edebilir? Kitap, bu sorunun cevabını etkili bir şekilde veriyor. Feride'nin Rahmi'nin (peygamber) hayatına girmesiyle , tüm yaşam akışı değişiyor. O artık fanatik bir Karl marks hayranıdır ve öğretilerine tüm benliğiyle inanmaktadır. Öyle ki günlük yaşamındaki tüm gelişmeleri, cinselliği, arkadaşlıkları hep bu öğreti doğrultusunda algılamaya ve yaşamaya çalışmaktadır. Romanın bir bölümünden itibaren, Peygamberin, adeta yerli bir "Goriot Baba" ya dönüştüğünü görüyoruz. Özellikle oğlu ve torunu Nazım'la olan ilişkisinde fedakarca düşünce ve davranışlar kendini gösteriyor. Yer yer insanın yüreğine dokunan bu kitapta, insanın düşünsel saplantılarının, teorik düzeyde kalan inanışların bireyi nasıl sıkıntılı durumlarla baş başa bırakabildiğini görüyoruz. Gerçek bir yaşam öyküsünden kurgulanan roman, yazım tekniği itibariyle bir anı-hatıra içeriği taşısa da Mutlaka okunmasını önerdiğim bir kitap,

Orkun Sarçın 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sanırım Tahsin Yücel'in ruhunun inceliği,hayata dair olumlu düşünceleri,naifliği Rahmi Sönmez karakterinde hayat bulmuş.Beni çok düşündüren bir hayat hikayesi.Benimde hayatımda Rahmi Sönmez ve eşi gibi insanlar olsa ne olurdu sanki diye çok düşünmüşümdür.bana çok şey kattığına inandığım bir karakter.

Kitaptan 5 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
16 Şub 17:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...hepimiz insanlığın bir parçasıyız, insanlığın her sorunu bizim de sorunumuz.

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin YücelPeygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel
Derya Yalınkılıç 
16 Şub 17:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Ne diyorsun, tarih ilerliyor mu, geriliyor mu?”
...
“İlerlemiş, ilerlememiş, ne önemi var? Gerçek olan bir şey varsa, o da bizim alıştığımız, bizim tanıdığımız dünyaya hiç benzemeyen bir dünyada yaşamaya başladığımız.”

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin YücelPeygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel
sezen 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Gerçek bir komünist olduğumuzu kanıtlamamız için, karşımızda bilinçli faşistler bulunması gerekirdi. Nerde öyle faşistler? Bu adamlar doğru dürüst faşist bile değil." diye mırıldandı.

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 138)Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 138)
sezen 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ama sende biliyorsun ki, kimse beni ozan yerine koymuyor."
"Dert etme! Bir gün ister istemez anlayacaklar yanıldıklarını, çünkü sen üçüncü yenisin, gelecek kipinde yaşıyorsun."

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 313)Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 313)
sezen 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllarca içerde kalmış devrimcilerin özel bir saygı gördüklerini bilirdi, ama ozan ya da yazar sayılmak için hapse girmenin zorunlu ve yeterli koşul sayılabileceğini hiç düşünmemişti.

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 92)Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 92)