Peygamberin Son Beş Günü

8,9/10  (26 Oy) · 
62 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.204 gösterim
Peygamber'in Son Beş Günü, sürekli bir bölünmenin öyküsü. Devrimci ozan Rahmi Sönmez, takma adıyla Peygamber, bir kış akşamı, İstanbul'un Taksim alanında, arkasından kimsenin gelmediğini bile bile, en önden gidiyormuş gibi bir duygu içinde yürür. Bu yürüyüş bir bakıma onun bütün yaşamını özetler. Hep en önde olduğunu, hep ileriye doğru gittiğini sanırken, yaşamın dışına sürüklenir, gerisinde kalır. Hep çevresindekilerle kaynaşmak istemiş, ama onlar kendisini şu ya da bu biçimde yarı yolda bırakmışlardır. Gerçek devrimci ozanlar arasına katılmasını sağlayacak tabutluklar düşleyip durmuş, ama evinde bir tür tutuklu yaşamı sürdürmüştür. Bir yarı bilinç içinde geçen son beş gününde ise, düşlerini gerçekleştirdiğini sanır, ama yalnızca yıkılışlarını yaşar. Böylece, gülünç ile acıklının iç içe girdiği bir döngü içinde, sürekli bir bölünme olur yaşamı.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789750719820
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferya Fertelli 
14 Mar 21:08 · Beğendi · 10/10 puan

TAHSİN YÜCELPeygamberin Son Beş Günü

Biri uzlaşmaz bir marksçı ozan Rahmi Sönmez,diğeri yola marksçı başlayıp büyük bir kapitalist olan Fehmi Gülmez’in yaşam öykülerini anlatıyor kitap.
Aynı mahallede yan yana iki evde büyüyüp,aynı üniversitenin iktisat fakültesini okuyan,birbirlerini tamamlayan iki arkadaştılar.İktisat fakültesinde Karl Marx’la ve Feride’yle tanışmaları dönüm noktası oldu.
Çiçek pasajında devrimci arkadaşlarıyla her akşam şiirli,felsefeli söyleşilerin arkasından Rahmi Sönmez’in şiir okuması ona Peygamber ünvanını getirdi.Peygamber,dosdoğru yürüdü,Nazımın şiirleriyle,yürüdü,zamanla kendi devrimini yarattı,soyutlandı.Fehmi Gülmezse,bir zaman daha peygamberle yol aldı ve sonradan büyük bir kapitalist oldu.
Tahsin Yücel,bir kısım solcuların nasıl değişip,patron koltuğuna oturduklarını,sermayenin uşaklığının cazibesini,kapitalizmin çarkları içinde nasıl düzene ayak uydurdukları,bir kısım solcularında etrafındaki değişikliklere nasıl kayıtsız kaldığını,yeniliklere ayak uyduramadıklarını ve yaşadıkları ortama yabancılaştıklarını,ironik bir dille anlatmış.
Kitabın özellikle ikinci bölüm,(iki bölümden oluşuyor,birinci bölümde Peygamberin kısa yaşam öyküsü,ikinci bölüm ise Peygamberin son beş günü)torun Nazım’la düşsel karşılaşması,aynı döngüde defalarca döndüğü fakat dümdüz yol aldığını sandığı kısımlardaki sohbeti muhteşemdi.Dede torunun konuşmalarından alıntılar paylaşmak istiyorum.Devrimcilik biraz da DEĞERBİLİRLİK demektir.s/316
Kitaplardan,dergilerden,söylevlerden,üniversitelerden bildiğimiz bütün o devrimciler neredeler?
“Kestirmeden söyleyim sana ;o Yaman devrimciler,o mangaldaki kül bırakmayan kuramcılar en güzel arabalara binip gittiler,” dedi.
“Çokları yeni efendilere bağlandı,bağlanmayanlarda öldü ya da içerde,” dedi.
“Peki,proleterler?diye kekeledi Peygamber.”Türk proletaryasının o yiğit insanları?Onlar ne oldu?...
“O yiğit insanlar Almanya’da,Hollanda’da,Belçika’da,Fransa’da sokakları süpürüyorlar,o güzel arabalara binip buraya geldikleri zaman da patron ayaklarına yatıyorlar,”
Anlıyorum şu lümpenleri söylüyorsun.Peki burada kalanlar,yani gerçek Türk proleterleri?”
“Ha onlar mı?Onlar da, kendilerine proleter demeye kalkarsan,”Sen soylu Türk işçisine nasıl proleter dersin?” Diye üstüne yürürler,belki de mahkemelerde süründürürler seni.”

AMA MARKSÇI TERMİNOLOJİYİ BİLMEMELERİ DEVRİMCİ OLMALARINI ÖNLEMEZ HERHALDE.”
Onlar yalnız ellerine geçecek paraya bakarlar,Nazım Baba.s/317.318
Akın var
Güneşe akın!
Güneşi zaaaaptedeğiz
Güneş’in zaptı yakın!

Kitapta bolca Nazım Hikmet şiirleri var ki bu ayrıca bir lezzetti.
Bu lezzeti bozansa kitabı okuduğumda tanıdık solculara rast gelmem oldu,bu tanımlara Ne güzel uyuyorlardı,duygular ,duygular...

ahmet Karakuzulu 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insan, başka bir insanın yaşamına ne kadar etki edebilir? Kitap, bu sorunun cevabını etkili bir şekilde veriyor. Feride'nin Rahmi'nin (peygamber) hayatına girmesiyle , tüm yaşam akışı değişiyor. O artık fanatik bir Karl marks hayranıdır ve öğretilerine tüm benliğiyle inanmaktadır. Öyle ki günlük yaşamındaki tüm gelişmeleri, cinselliği, arkadaşlıkları hep bu öğreti doğrultusunda algılamaya ve yaşamaya çalışmaktadır. Romanın bir bölümünden itibaren, Peygamberin, adeta yerli bir "Goriot Baba" ya dönüştüğünü görüyoruz. Özellikle oğlu ve torunu Nazım'la olan ilişkisinde fedakarca düşünce ve davranışlar kendini gösteriyor. Yer yer insanın yüreğine dokunan bu kitapta, insanın düşünsel saplantılarının, teorik düzeyde kalan inanışların bireyi nasıl sıkıntılı durumlarla baş başa bırakabildiğini görüyoruz. Gerçek bir yaşam öyküsünden kurgulanan roman, yazım tekniği itibariyle bir anı-hatıra içeriği taşısa da Mutlaka okunmasını önerdiğim bir kitap,

İhsan Yüce 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuyalı baya oldu lakin torun Nazımı unutamadım..:) Tahsin Yücel Romanlarında kahramanlarını çabuk yaşlandırıyor ama genede insanın düşün dünyasına önemli katkı sağladığını düşünüyorum , ve şu hususda zikredeyimki Fethi Naci'nin 100 eserde Türk Edebiyatı adlı muhteşem bir inceleme kitabı var orada TahsinYücel'ın 'Vatandaş' ve bu kitabına 33 sayfa eleştiri ve övgü sözleri yazmış ne kadar eleştiri ekseninde gitsede önemsediğini düşünüyorum.

Dilekovski 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitabin kahramani 40 kusagi sairlerindendir, cicek pasajinda, raki esliginde yapilan ideolojik muhabbetlerde agzindan bal damlamasi, konulara cok hakim olusu ve kendini saatlerce dinletebilmesi neticesinde arkadaslari tarafindan peygamber lakabiyla cagirilmaya baslar.gel zaman git zaman bu lakap basina bela olur. onun asil ismiyle taninmasina engel olur. yanlis anlasilir. dostlarindan kopar. ihanet gorur devamli ailesinden , sevdiklerinden.

Orkun Sarçın 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sanırım Tahsin Yücel'in ruhunun inceliği,hayata dair olumlu düşünceleri,naifliği Rahmi Sönmez karakterinde hayat bulmuş.Beni çok düşündüren bir hayat hikayesi.Benimde hayatımda Rahmi Sönmez ve eşi gibi insanlar olsa ne olurdu sanki diye çok düşünmüşümdür.bana çok şey kattığına inandığım bir karakter.

Kitaptan 5 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...hepimiz insanlığın bir parçasıyız, insanlığın her sorunu bizim de sorunumuz.

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin YücelPeygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel
Derya Yalınkılıç 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Ne diyorsun, tarih ilerliyor mu, geriliyor mu?”
...
“İlerlemiş, ilerlememiş, ne önemi var? Gerçek olan bir şey varsa, o da bizim alıştığımız, bizim tanıdığımız dünyaya hiç benzemeyen bir dünyada yaşamaya başladığımız.”

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin YücelPeygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel
sezen 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Gerçek bir komünist olduğumuzu kanıtlamamız için, karşımızda bilinçli faşistler bulunması gerekirdi. Nerde öyle faşistler? Bu adamlar doğru dürüst faşist bile değil." diye mırıldandı.

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 138)Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 138)
sezen 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ama sende biliyorsun ki, kimse beni ozan yerine koymuyor."
"Dert etme! Bir gün ister istemez anlayacaklar yanıldıklarını, çünkü sen üçüncü yenisin, gelecek kipinde yaşıyorsun."

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 313)Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 313)
sezen 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllarca içerde kalmış devrimcilerin özel bir saygı gördüklerini bilirdi, ama ozan ya da yazar sayılmak için hapse girmenin zorunlu ve yeterli koşul sayılabileceğini hiç düşünmemişti.

Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 92)Peygamberin Son Beş Günü, Tahsin Yücel (Sayfa 92)