Peynirimi Kim Kaptı? (İşinizde ve Özel Yaşamınızda Değişime Uyum Sağlamanın Etkili Bir Yolu)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,9bin
Gösterim
Adı:
Peynirimi Kim Kaptı?
Alt başlık:
İşinizde ve Özel Yaşamınızda Değişime Uyum Sağlamanın Etkili Bir Yolu
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
85
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051735672
Orijinal adı:
Who Moved My Cheese?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
44 dilde 30 milyondan fazla satan bir kişisel gelişim klasiği!

Yazdığı kitaplarla milyonlarca insanın yaşamın basit gerçeklerini keşfetmesini sağlayan Spencer Johnson yine harikalar yaratıyor! Tüm dünyada 30 milyon kopyadan fazla satan bu klasikleşmiş eser hem işlerinizde hem de özel yaşamınızda size yepyeni kapılar açacak.

PEYNİRİMİ KİM KAPTI? değişimle ilgili tüm gerçekleri; kahramanları bir labirentte karınlarını doyuracak “Peynir”i arayan dört sevimli karakter olan bir öyküyle anlatıyor. Peynir, elde etmeye çalıştığımız isteklerimizin simgesi. Labirent ise, bu isteklerimizin peşine düştüğümüz yeri temsil ediyor.

Öyküde kahramanlar hiç beklemedikleri değişikliklerle yüz yüze geliyorlar. Tıpkı gerçek yaşamdaki milyonlarca insan gibi. Bu yüzden kitap, okuyucularına bir gün mutlaka yararlanacakları dersler veriyor; onların değişime kolayca uyum sağlamalarına yardımcı oluyor.
85 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bitiğini düşünüyordum. Çarem ya da yeni bir yolum kalmamıştı. Gücüm tükenmiş ve hayatımı kontrol edemeyecek kadar acizleşmiştim. Düşünecek ve üretecek gücün kalmadığında bir şeyle karşılaşıyorsun: ,
“Çaresizlik Hissi”
Ve her çaresizliğin yeni bir çareyi doğurduğunu düşünemeyecek kadar yorgundum. Aramayı bırakmış ve düşünemez olmuştum. Nereye kadar devam edeceği asla kestirilmeyen ve hayatın en önemli dönemlerini mahveden bir durağanlıkla boğuşuyordum. Bir şeylerin değişmesi adına bir tokat yemem ya da bir sihirli değneğe dokunmam gerekiyordu.
Paradokslar insanı zehirler. Çünkü yanlışı doğru, doğruyu ise yanlış olarak görmenizi sağlar. İşin kötü yanı ise. Siz bunu fark ettiğinizde çok geç kalmış olursunuz. Adım atmayı engelleyen ve bizi uyuşturulmuş denek hayvanlarına dönüştüren de yaşam sistemlerinin bizlere enjekte ettiği paradokslardır. Bizlere korkuyu ve itaati öğretirler. Susmamızı ve kabullenmemizi isterler. Çünkü aksi bir karakterin doğuşu: sistemin zincirinde yeni bir halka ve halkalara düşen payın azalması demektir. Böyle uyuşturulmuş bir düzende ne düşünebiliyor ne de bulunduğum halimden vazgeçebiliyordum.
Ancak bir sihirli değnek keşfettim, daha doğrusu onun bana olan etkilerini kontrol etmeyi öğrendim:
“Acı Çekmek”.
Bu his en zor durumlardan bile sizi kurtarabiliyormuş. En bıktığınız anlarda neden acı çektiğinizi düşünmek. Neden başarısız olduğunuzu düşünürken size acı çektiren şeylerden nefret etmek. “Nefret” bu hissi kin ile karıştırmadığınız sürece o kadar güçlü bir silah olabiliyor ki. En zor anlarınızda ayağa kalkabilmek ve peynirsizliğe alışmak yerine yeni peynirin varlığına inanmak ve onun için çabalamak ancak bu gibi olumsuz duyguları kontrol edebilmeyi öğrendiğinizde mümkün olabiliyor. Okumak insana birçok şey katabilir. Ancak bir arayış içindeyken okumak insanı baştan yaratır. Çünkü birçok güçlü karakteri okur ve kendinize onlardan istediğiniz özellikleri katabilirsiniz. Kırın olmakta sizin elinizde Mırın olmakta. Ve Mırın’ın içerisindeki Kırın’ı ortaya çıkarmakta. Başarı; inanç ve mücadele ister.
İyi okumalar dilerim…
79 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Her kitap insanın hayatına yeni bir değer katar. Yaşadığı ne varsa anlamlandırmasında yardımcı olur. Bu kitabın bana hatırlattığı olgu asla vazgeçmemem gerektiğidir. Tavsiye ederim. Faydasını göreceksiniz.
79 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Açıkçası söylemek gerekirse kişisel gelişim kitaplarına pek sıcak bakmam bu önyargımı kırdığı için ‘Peynirimi Kim Kaptı?’ Kitabı yazarına sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Kitabımızda 4 karakterimiz var. 2 faremiz ve 2 insanımız. Bir labirentimiz ve herkesin ulaşmak istediği peynirleri var. Peynirimiz ulaşmak istediğimiz hayaller, koyduğumuz hedefler, hüznü, huzuru hatta golf ya da tenis gibi bir aktiviteyi temsil eden bir metafor. Labirent istediğimiz şeyi arayarak zaman geçirdiğimiz yeri simgeliyor.
Basit bir fare peynir hikayesi bir insanın hayatını bu denli değiştirebilirdi. Tabiki de okuduğumuz her kitap bize bi yön verir, ama bu kitap bize yol oluşturuyor. Asla değişimden kaçmamamız gerektiğini, zamanı geldiğinde değişimi kabul etmemiz ve hayatımızı ona göre yön vermemizi öğretiyor.
Hikayemizde mırın ve kırın isimli insanlarımız her gün uyanıp labirentte peynirlerini arıyorlar, insan oldukları için farelerden daha planlı bir şekilde hareket ediyorlar. Fare olan koklarca ve koşarca ise doğaları gereği tek düze hareket ediyorlar. Sonuç tabiki de peynirlerini buluyorlar peki ya sonrası?
Kırının duvarlara yazdığı gibi ‘korkmasaydın ne yapardın?’ Sahi hikaye bitince kendime bunu sordum
Korkmasaydım ne yapardım?
Ben bu hikayede hangisiyim, mırın gibi değişimden korkan ve yerimde sayan biri miyim? Yoksa kırın gibi değişimleri kabullenip , zorlukların karşısında gülmeyi mi öğrendim.
En çokta bu söz içime işledi; korkularının ötesinde hareket edersen, kendini özgür hissedersin.
Sona doğru gelirsek, değişimden kaçmayın, onu kabullenin, onunla yaşamaya öğrenin, ayak uydurun, kendinizi bi köşeye sıkıştırıp peyniriniz elinizden gitti diye üzülmeyin. Kendinize yeni peynirler arayın.
Tabiki bu kitabı okuduktan sonra neler demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.
En büyük teşekkür KIRINA...
teşekkürler KIRIN...
79 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Bir tanıdığımın tavsiyesiyle aldığım ve okuduğum kişisel gelişim türünde bir kitap.Bir hikayeyle hayatınızı,kaçırdığınız fırsatları sorguluyorsunuz.Kitap zaten çok ince bir günde okunabilir.Eğer hayatınızı düzene sokma konusunda ilhama ihtiyaç duyarsanız bu kitap aradığınız kitap olabilir.Tavsiye ederim.
85 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bazen değişimin kokusunu çabucak alan Koklarca, bazen hemen harekete geçen Koşarca, bazen başına daha kötü şeyler gelmesinden korktuğu için değişime karşı koyan Mırın, bazen değişimin daha iyi sonuçlar vereceğini görüp buna uyum sağlayan Kırın gibi davranıyoruz hayatta… Yaşamın özü o kadar az sayfayla, o kadar büyük puntoyla, o kadar muhteşem işlenmiş ki, 7’den 70’e herkesin keyif alacağı karakterlerden birinde kendini bulacağı bir kitap.
85 syf.
·7/10 puan
Değişime karşı 4 karakterin farklı davranış şekillerini anlatan tatlı bir öykü... Farecikler Koklarca ve Koşarca, İnsancıklar Mırın ve Kırın :)
Değişime hazırlıklı olmak bizi sarsmaz mı? sorusunu aklıma düşüren...
Korkmasaydın ne yapardın? sorusunu zihnimde tekrarlatan...
"Hep bir boşlukla karşılaşıyorum." sözünü sevdiren ve "Ben de" diye cevap verdirten️...
Yeni bir yön? düşüncesini düşündüğümde komik bir alternatif bulduran...
Arayış sonsuza dek sürer mi? sorusu karşısında cevapsız kalan bir ben bıraktı bu minik kitap...

Kendime ait ve bana özgü ilke denilebilecek çok güzel duvar sözleri oluşturttu bir de bana: :)
Oluruna bırak, seni bekleyen şeylere güven...
Hayal kur
Değişim fikrini kabullen ve nerede hareket orada bereket :)
Takılı kalma, önüne bak
Bir amaç edin ve onun peşinden git!
Hedefin olsun ve umutsuzluğa kapılma...
Değişim her an ve normal. Değişimi kabullen ve olacakları bekle.
Yeni bir beklentin var ise; yeni bir davranış şekli edin. Değişimi bekle, olanlara şaşırma ve de korkma! . .
Kendine inan ve güven. Neye inanırsan davranışın o yönde olur ve olaylar davranışına göre şekillenir. İyi düşün, iyi olsun.
Kendi eksikliklerin ve hatalarına karşı da hoşgörülü ol. Unut, yoluna bak... .
Yeni alternatiflere açık ol!
Değişim kişinin kendi içinde...️
85 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
‘Değişmek ve değişme korkusu’. Meğer ben de o korkuyu yaşayanlardanmışım. Bu kitapla hem korkumu hem de korkumun gereksizliğini farkettim. Hayatımızda sürekli değişime yönelik birtakım olaylarla karşılaşıyoruz. Olumlu ve olumsuz elimizde olmadan kendiliğinden gerçekleşen olaylar.. Gelişen olaylarla yeni duruma alışmaktan korkar, hatta reddeder ve olduğumuz yerde adeta çakılıkalmayı tercih ederiz, bu da bizi daha korkunç sonuçlara götürebilir. Halbuki değişikliğe sebep olayları kanıksayarak bilinçli bir şekilde üzerine gidip değişimin iyiye hatta daha da iyiye giden sonuçlarına ulaşmalıyız. Yaşadıklarımızla durumumuzun ağırlaştığı hisleri ve asla düzelmeyeceği korkularıyla bekleyerek kendimizi mutsuzluğa itmek yerine, “peynirimi kim kaptı?” sorusunun ardından kaptırmadan değişenlerle birlikte daima ümitvar olarak yeni kapılar, yeni hayaller, yeni hedefler, yeni peynirler peşine düşmeliyiz ;)
79 syf.
Peynirimi kim kaptı?
Peynirlerin olduğu bir labirente yaşamak için mücadele eden 4 minik arkadaşımız yoluyla bizlere değişmekten korkmamamızı yeniliğe açık olmamızı anlatan kısa bir öykü...
Degişim ile baş etmek için şunlar gerekliymiş:
*Bazı şeyleri basit, esnek tutma ve hızlı hareket etme ihtiyacının bilincinde olma
* Olayları karmaşıklaştırmamak ve korku dolu inançlarla kafanızı karıştırmamak gerektiğini bilmek
*Küçük değişimlerin başladığını fark etmek ve böylece olan büyük değişiklere karşı hazırlıklı olmak.
Ve en önemlisi kendimize şu soruyu sormamız gerek bence"Korkmasaydım ne yapardım?"
85 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
-DEĞİŞİME AYAK UYDURMAZSAN SÖNÜP GİDERSİN-
Hayatta meydana gelen değişikliklere karşı 4 ayrı karakterin seçimleri ele alınmış. Bu kitaptan çıkarılabilecek en önemli ders bence hayatın getirisi olan değişimler karşısında korkuya kapılmadan değişimlere açık olmamız gerektiğidir. Değişimler karşısında yerinde sayan insanların ve bu değişimleri görmezden gelenlerin, kendine en büyük zararı verdiği kısa ve en net şekilde anlatılmış.
Bir solukta biten küçücük ama dolu dolu olan iş hayatınızı ve günlük yaşantınızı etkileyecek sıcacık bir öykü.
85 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kişisel gelişim kitabı sevmediğim halde. Hayatımı yeniden gözden geçirme isteği uyandıran bir hikayeydi.
Değişimin yaşamın her alanında varolmasına karşı insanların değişime ne kadae uzak olduğunu ne kadae korktuklarını anlatan yazar, değişim sayesinde hayatımızın amaçlarının sonuç seğil uyum olması gerektiğini etkili bir şekilde sunmuş.
85 syf.
·7/10 puan
Aslında hepimizin bildiği şeylerden bahseden bir kitap. Değişime açık olmak, aniden gelen değişikliklere çabuk adapte olmak üzerine yazılmış bir kitap. Tatlı ve hafif bir solukta okumalik
85 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Peynirimi kim kaptı?

Daha önce bir söz okumuştum.
"Diğerlerine ne kadar yüksekten uçabileceğinizi söylemeyin. Öyle bir düşersin ki farkında bile olamazsınız." Bu okuduğumuz kitap da biraz farklı elbette. Burada karşımıza 4 karakter(Mırın, Kırın, Koklarca ve Koşarca) ile hayatlarımızı aldığımız kararları, düşünce ve işleyişi, daha ileriyi görebilmeyi, yerinde kalmamayı, kafeste olmamayı, basit ve olağan örnekler ile ifade ediliyor.
Açıkacası yerinde durup eski anılarınla boğuşup didinip duracağına, şikayet edip ehvanlanacağına kalk hareket et. Ataletsizlikten kurtul.

Özetle:

DEĞİŞMEZSEN SÖNÜP GİDERSİN

Diyor.
Korkunun bazen iyi olduğunu biliyormuş. Bir şeyler yapmazsanız her şeyin daha kötüye gideceğinden korktuğunuzda, bu sizi harekete geçirir. Ama hiçbir
şey yapamayacak kadar korkmak iyi değildir

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Peynirimi Kim Kaptı?
Alt başlık:
İşinizde ve Özel Yaşamınızda Değişime Uyum Sağlamanın Etkili Bir Yolu
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
85
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051735672
Orijinal adı:
Who Moved My Cheese?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
44 dilde 30 milyondan fazla satan bir kişisel gelişim klasiği!

Yazdığı kitaplarla milyonlarca insanın yaşamın basit gerçeklerini keşfetmesini sağlayan Spencer Johnson yine harikalar yaratıyor! Tüm dünyada 30 milyon kopyadan fazla satan bu klasikleşmiş eser hem işlerinizde hem de özel yaşamınızda size yepyeni kapılar açacak.

PEYNİRİMİ KİM KAPTI? değişimle ilgili tüm gerçekleri; kahramanları bir labirentte karınlarını doyuracak “Peynir”i arayan dört sevimli karakter olan bir öyküyle anlatıyor. Peynir, elde etmeye çalıştığımız isteklerimizin simgesi. Labirent ise, bu isteklerimizin peşine düştüğümüz yeri temsil ediyor.

Öyküde kahramanlar hiç beklemedikleri değişikliklerle yüz yüze geliyorlar. Tıpkı gerçek yaşamdaki milyonlarca insan gibi. Bu yüzden kitap, okuyucularına bir gün mutlaka yararlanacakları dersler veriyor; onların değişime kolayca uyum sağlamalarına yardımcı oluyor.

Kitabı okuyanlar 838 okur

  • Gülşen İşcan
  • Esra Nur Zengin
  • Emre Avcı
  • Yağmur karslı
  • Ece Çalışkan
  • Menekşe
  • MESUT KAÇAR
  • elif çiftçi
  • Derya aslan
  • Mustafa Doğanay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.4
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%22.2
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.4
Erkek
%49.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.8 (89)
9
%15 (42)
8
%24.6 (69)
7
%14.6 (41)
6
%5.7 (16)
5
%2.9 (8)
4
%1.4 (4)
3
%1.8 (5)
2
%0.7 (2)
1
%1.4 (4)