Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı

8,4/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
223 gösterim
Saunders’tan modern bir Hayvan Çiftliği hikâyesi

“Küçük ülke olmak bir şeydir, ama İç Horner ülkesi o kadar küçüktü ki, aynı anda yalnızca tek bir İç Hornerlı içine sığabiliyordu ve diğer altı İç Hornerlının, ülkelerinde yaşamak için İç Horner’ı çepeçevre kuşatan Dış Horner’da süklüm püklüm sıralarını beklemeleri gerekiyordu.”

Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, tuhaf yaratıkların yaşadığı iki komşu ülkenin, Phil adlı savaş çığırtkanı bir tiran yönetiminde yaptıklarını konu alıyor. Politik göndermelerle dolu olan hikâye, hem insan doğasındaki açgözlülüğü absürt biçimde veriyor hem de devletlerin iç ve dış politikada sergiledikleri yaklaşımları alaya alıyor.

Dünyanın yaşayan en iyi öykücülerinden sayılan George Saunders’tan ülkeler, sınırlar, gücün sömürüsü ve birlikte yaşamı konu alan sivri ve eğlenceli bir novella.

“Bu bir hiciv mi? Tam olarak değil. Bilim kurgu mu? Sayılabilir. Ama şu var ki, aynı anda karanlık, endişeli, şaşkın ve güldürücü olabiliyor… Saunders’ın tüm diğer zekice ve çılgınca eserleri gibi Phil de hem yaşadığımız dönemle alakalı hem değil.” The Times
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786055060374
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  Delidolu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oğuz Oğuz 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Distopya?? ya da günümüz dünyasını anlatan bir belgesel mi ?
İçinde bulunduğumuz düzendeki çarpıklıklar daha güzel vurgulanamazdı. Ağlanacak halimize gülüyoruz yazar sayesinde.
Genel olarak kitaptan memnun kalsam da, bir kaç beğenmediğim yanı da vardı tabi ki. Böyle hicivli anlatımları çok sevmeme rağmen, biraz daha üstü kapalı olmasını tercih ederdim. Kör göze parmak sokar gibi olmuş . Bir de betimlediği varlıkları gözümün önünde canlandırmakta zorlandım, ama bu betimlemelerdeki yetersizlikten değil de, karakterlerin gerçekten oldukça alışılmış-dışı olmasından kaynaklanıyordu.
Zeki bir kafadan çıktığı belli ,eğlenceli bir eser. Şans verilmesi gerekli.