Pi (3. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
45749
Gösterim
Adı:
Pi
Alt başlık:
3. Kitap
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852805
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Pi
Pi
Şimdi itiraf zamanı!

İtiraf ediyorum: Sana tuzaklar kurdum. Adlarını Fi ve Çi koydum. Can Manay’ın Duru’ya duyduğu açlıkla çıkardım seni yola, Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını Deniz’le anlatmaya çalıştım sana… Beni takip etmen için yolumuzu onların hikâyeleriyle süsledim. Anlamları da hemen hemen her satıra gizledim. Çünkü Pi’deydi asıl anlatmak istediklerim. Çaresizdim. Vazgeçemezdim. Sana bu manzarayı mutlaka göstermeliydim. Seninle nihayet burada buluşmak için çok emek verdim.Şimdi yine gel benimle, birlikte yürümeye devam edelim.

Savaşların savaşılarak kazanılamayacağını, asıl zaferin ancak doğrudan ayrılmayınca kazanıldığını Özge anlatsın sana, Yaptığımız her şeyin evrende dönüp dolaşıp bize nasıl geri geldiğini Can’dan dinle, Analiz edebildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimiz kadar güzel, gerçekliğimizdeki samimiyet kadar eşsiz olduğumuzu Bilge’de gör, Kendi değerini başkalarının gözünden biçenlerin acısını Duru’yla anla, Ve Deniz’in düşüncelerinde tanış geleceğin insanıyla… Gel benimle. Yolumuz uzun değil, Nihayet sana gidiyoruz, bana… BİZ’e.

Sorgulanmamış, analiz edilmemiş bir yaşam hiç yaşanmamıştır.
704 syf.
·Beğendi·10/10
Fi, Çi ve sonuncusu Pi... Okuduğum her sayfada bir sonraki sayfayı okumak için merak uyandıran ender kitaplardan oldu benim için. Bilimden siyasete, psikolojiden cinselliğe,dinden toplumsal gelişime ve kalkınmaya dair bir çok konuda bilgi edindiren güzel bir şekilde harmanlanmış harika bir kitap diyebilirim. Gündemi takip eden okuyucular, zaman zaman karakterlerin ve olayların gerçek hayattan alıntılar olduğunu anlayacaklardır. Okumanızı tavsiye ediyorum.Yazarın yüreğine ve kalemine sağlık
704 syf.
·Beğendi·9/10
Fi ve Çi'yi okuduktan sonra demiştim ki "severek okuduğum ama başucu kitabı olmayacak, kitaplığımdaki yerlerini uzun süre koruyacak kitaplar". demiştim. Pi'yi okuduktan sonra dedim ki "tekrar tekrar okuyacağım kitaplar, iyi ki altlarını çizmemişim, çünkü her seferinde yeniden keşfetmek, yer seferinde yenilerini keşfetmek istiyorum. kesinlikle kitaplığımda uzun süre beklemeyecekler, çünkü yeniden alacağım elime ve sindire sindire okuyacağım üç kitabı da..." Pi bitmedi daha ama az kaldi, bitmesini istemiyorum... Biliyorum onun bittiği yerde ben başlayacağım ama yine de yavaş yavaş okuyorum bitmesin diye.
 • Çi
  8.1/10 (1.770 Oy)1.845 beğeni7.184 okunma960 alıntı32.231 gösterim
 • Fi
  7.8/10 (2.473 Oy)2.428 beğeni9.122 okunma1.992 alıntı52.143 gösterim
 • Havva'nın Üç Kızı
  7.2/10 (1.784 Oy)1.579 beğeni6.474 okunma1.394 alıntı27.704 gösterim
 • Aeden
  8.7/10 (1.739 Oy)1.861 beğeni4.399 okunma3.429 alıntı42.526 gösterim
 • Grinin Elli Tonu
  6.9/10 (1.251 Oy)970 beğeni5.756 okunma537 alıntı34.357 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.700 Oy)1.617 beğeni8.710 okunma247 alıntı25.629 gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (2.021 Oy)2.053 beğeni7.961 okunma1.010 alıntı26.950 gösterim
 • Baba ve Piç
  7.8/10 (1.674 Oy)1.461 beğeni7.718 okunma745 alıntı24.360 gösterim
 • Ejderha Dövmeli Kız
  8.7/10 (1.381 Oy)1.269 beğeni5.377 okunma311 alıntı21.279 gösterim
 • Başlangıç
  8.5/10 (2.659 Oy)2.767 beğeni8.051 okunma1.632 alıntı49.902 gösterim
704 syf.
·3 günde
Seriyi okumaya başladığımda, kitapta geçen 'farkındalık' kelimesi bir zaman önce, aylarca çok satanlarda yer alan sözde din kitabını aklıma getirdi. Başta şüphelensem de bu kitabın başlarında Eti'ye ayrılan bölümü okurken, tamamen aynı misyonu üstlendiklerinin 'farkındalığını' yaşadım. Ayrıca ne tesadüftür(!) ki yayınevleri de aynı...
Her okuyucu kitlesine hitap eden tarzda yazılmış, hatta kitap okumayanların bile ilgisini çekebilecek, dizi izler gibi okuyabileceğiniz bir seri ki çok satılıp okunmasının nedenlerinden biri bu çeşitlilik sanırım. Büyük bölümüde pazarlama tekniği ve reklamlara ait.
Hiç kimsenin tercihi hakkında olumsuz eleştiride bulunmam ki herkesin okuma zevki farklıdır. Ben de genelde her türden kitap okumayı severim ve dönüşümlü okumaktan tat alırım. Fakat tahammül edemediğim, tepki gösterdiğim tek tarz, bu seride de aralara serpiştirilen, ilk kitaptan başlayıp doz doz artırılan, İslâm'ın ve Kur'anı Kerim'in ehli olmayan yazarlarca yorumlanıp, insanların kafalarında bazı ayetlerle ilgili çelişki ve inkâr düşünceleri yerleştirmeye çalışılanlarıdır.
704 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Fi-Çi-Pi serisini bitirmiş bulunmaktayım. Öyle bir seri ki insanları ikiye bölmüş durumda. Kimileri yerden yere vururken öteki kesim oldukça beğeniyle okumuş. Ben beğenen kesimdeyim. :) Fi'yi beğenip ardından Çi'yi okumam hayal kırıklığına uğratmıştı. Çünkü ilk kitaba kıyasla Çi'yi yavan bulmuş seriye ara vermiştim. Pi serinin en sevdiğim kitabı oldu. Yazarın psikolog olması bu kitapta belirgin bir şekilde hissetiriyor kendini.


Yazar bu kitapta da birçok konudan bahsetmiş yine. Din, siyaset, bilim, ekonomi, sanat, psikoloji... Özge'nin milletvekili olmasıyla birlikte siyaset diğer konulara nazaran daha ön plana çıkmış. Özge'nin gözünden düzeni sert bir dille eleştiriyor. Yakın siyasi geçmişimizle ilgili olaylara da isim vermeden değinmiş. Az çok gündemle ilgilenen herkes kimden, hangi olaydan bahsettiğini anlayacak, hatırlayacaktır. Kitapta katıldığım görüşler olduğu gibi katılmadığım noktalar da vardı elbette. Paylaşmak istediğim siyaset içeren alıntılarımı da paylaşmaktan kaçındım nedense... :D Din konusunu işlemesini biraz gereksiz buldum. Kitabın bütünlüğünü bozmuş, diğer konulara tam bağlayamamış havada kalmış sanki.


Kitapta dikkatimi çeken iki yanlışlık var ki söylemeden geçemeyeceğim. İkiside 22.bölümün Eti'yi anlatan kısmında. Atom ve iyonlarla insan ilişkilerini anlatmaya çalışmış. Benzetme çok hoşuma gitti lakin iyonlarla verdiği bilgilerde hata var. Ayrıca atomun hala bölünemez olduğunu düşünüyor, ancak atomlar bölünebildiğini biliyoruz günümüzde. Elbette herkes her şeyi bilecek diye bir kaide yok. Yazar kitaba koyduğu bilgileri araştırarak kitaba eklese daha güzel olurdu kanaatimce.

Kitabın sonuç kısmı aceleye getirilmiş. Şaşırtıcı bir son kabul ediyorum ama bazı karakterlerin akıbeti belli değil. :) Yazar diğer kitaplarında olduğu gibi sonradan gelişecek olayların sonucu söylemek gibi bir alışkanlığı var. Bu kitaptada önceden söylediği ama söylemeyi unuttuğu bir olaylar var. Bunların haricinde kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. :) İzler miyim bilmiyorum ama dizisi de çekilecekti bu serinin, sevenlerine duyrulur. :)


Keyifli okumalar dilerim herkese. :)
704 syf.
·11 günde·5/10
Pi'yi seriyi yarım bırakmamak için okuyacağımı Çi'yi incelerken demiştim. Tamamen okumam bu yöndeydi. Bu seriden aşırı sıkıldım ve okuması beni asırı zorladı. Üç kitaba yayılarak asırı uzatılmış bir seriydi. Yalnızca bu kitap 700 sayfaydı Fi ve Çi'yi saymıyorum bile..... Bu üç kitap dışında bana gerçekten bi şeyler katacak cok kitap okurdum. Malesef benim için asırı zaman kaybı oldu. Keske değseydi.. Yeni, güzel ve doyurucu kitaplarda görüşmek dileğiyle iyi okumalar :))
704 syf.
Sadece bu kitap değil serinin tüm kitapları kesinlikle sürükleyici, bazı yerine oturmayan yerler olmasına rağmen. Ancak öncelikle belirtmek istediğim noktalar var ve bu kitabın sürükleyici olmasını kesinlikle saf dışı bırakıyor. Karakterleri kesinlikle oturmuş, ne istediklerini bilen ve kitapta olgun ve tam anlamıyla olumlu karakter çizen iki kadın var özellikle Bilge ve Özge. Özge, kendisiyle tamamen fikir ayrılığı yaşayan, hayat felsefesine ters Sadık Murat Kolhan'a aşık ve aşkı karşılıklı. Ama birden büyük bir aşk darbesi yemiş ve kadınlardan kesinlikle uzak duran Deniz'le karşılaşıp, hemen ona aşık olabiliyor. Nitekim Deniz de ona. Bilge, Ali'yle bir ilişki yaşamak üzere ve sürekli onu düşündüğü halde, ana karakterimiz olan psikopat psikolog Can Manay'ın tek bir dokunuşuyla ondan başkasını düşünemez olabiliyor. Bunun gibi birçok tutarsızlık var. Tabi bir de Can Manay'ın neden bu kadar bağlı olduğunu bu kitapta ancak anlayabildiğimiz Eti var. Can'ın annesi izlenimi yaratan, ancak bu kitapta anlaşıldığı üzere ondan nefret etmesi gerekirken bu kadar iyi olmasına hayret ettiğim bir Eti. Tabi bir de Eti'nin ölüm döşeğinde günlerce hastanede yatması, tam ölmek üzereyken, gelin görün ki, bizim yıllarca tıp okumuş, üzerine bir de uzmanlık eğitimi almış hekimlerimizin yapamadığını, alternatif tıpçıların yapıp onu iyileştirmesi. Daha fazla yazamayacağım, yoruldum ve nitekim sıkıldım...
704 syf.
·Beğendi·8/10
Nedense serinin diğer iki kitabından daha mı iyiydi ne. Çok fazla ansiklopedik bilginin ötesinde, çok fazla kişisel gelişim kitaplarını hatırlatan dikteler yoktu değil. Keşke yazar bu kadar uzatmasaydı da ince ama sürükleyici bir kitap olsaydı demedim değil. Ama özünde iyiydi evet "BİZ olmak" ve "BİR olmak" kavramları üzerinde kendini tekrar ettiği anlatımları okurken çok sıksa da beni. Yine de emek harcadığı için ellerine sağlık Kohen'in.
704 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Fi'den Çi'ye.... Çi'den de Pi'ye....
Okuduğum en güzel serilerden diyebilirim. Yazarın eline sağlık. Kitap bizlere farklı dünyaların farklı görüşlerin pencerelerini gösteriyor. Bizler de kendi bakış açımız ile bakıyoruz bu pencerelerden. Kitabın en güzel taraflarından biri de bu zaten; sizleri düşünmeye,farkında olmaya sevk ediyor. Farklı hayatların kesişen noktalarında buluyoruz kendimizi belki de. Can'ın doyumsuzluğunda, Özge'nin adaletinde, Deniz'in özgünlüğünde, Bilge'nin zekasında, Eti'nin kontrolünde, Ali'nin temizliğinde, Göksel'in gözükaralığında, Ada'nın yeteneğinde, Duru'nun ihanetinde..... Hepsi BİZ'iz hepsi HEPİMİZ.
Fakat okuduğum üç kitabın bu şekilde bir sonla bağlanıp bitmesi açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı. Daha farklı daha sarsan bir son beklerdim böylesine su gibi bir kitaptan.
Kitap kazandırmaya çalıştığı farkındalık ile yazarın tabiri ile "çatlama cesareti gösteren tohumlar adına" okunmasını tavsiye ettiğim akıcı bir kitap.
704 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Aslında tek bir kitaptan ziyade tüm seri hakkındaki düşüncelerimi yazacağım. İlk kitabı okuduğumda fena değil ama reklamı yapıldığı kadar da değil diye düşünmüştüm. ikinci ve üçüncü kitaplara geçtikçe hakkındaki düşüncelerim gittikçe iyileşti. Birbirinden bu kadar farklı, ama bir o kadar da hayatın içinden karakterler görmek güzeldi. her birini anlamaya çalıştım kimine kızdım kimini sevdim. Bahsi geçen kişilerden bazılarının hepimizin bildiği kişilerle bu kadar benzer anlatılması hem cesurcaydı hem de hoş bir sürprizdi benim için. Yine de söylemeden geçemeyeceğim Duru kadar sinir olduğum, itici bulduğum karakter azdır yine de böyle bir karakter üretmeyi başarı sayıyorum. Kitabın dili mükemmel değildi tabi. Yer yer acemice bulduğum, düzeltilmesini ümit ettiğim kısımlar vardı. Ve de kitabın sonunu fazla hayalci ve optimistik buldum. Serinin genel havasına uymayan bir sondu bence.
704 syf.
·Beğendi·10/10
Okumamın üstünden kaç gün geçmesine rağmen , aklımı başımdan öyle bir aldı ki hala düşüncelerimi toparlayamıyorum. İçindeki kurgu ve felsefe öylesine derin ki normal hayata adapte olamıyorum. Deniz ve Özge'nin konuşmalarına , diyaloglarına , bakışlarına saplanıp kaldım. Din hakkında ki yazılanları söylemiyorum bile. Denizi hatırladıkça normal yaşantımda, içimden sadece iyilik yapmak "İYİ OLMAK " geliyor. Kitabın doğallığı , içtenliği , maneviyatı büyüledi beni . . .
704 syf.
·Beğendi·6/10
fi,çi,pi serisini bitirmiş olmanın okunanlara yenisinin eklenmiş olması harika bir duygu..
okumuş olmak için okumadan ,kişisel gelisimim de desteği olduğunu düşündüğüm kitaplardan dir pi..
yazarın psikolojiyi iyi işlemesi müzik önerisinde bile bulunabilmesi ..
O müzikler eşliğinde okumaya anlamaya çalışmak kayda değer diye düşünüyorum..
İnsan yanilabilir, gördüklerim bazen bizi oldatabilir şüphe duymadan olması gereken gibi bir okadar da farklı ve farkında olmayı mesajını çok iyi ileten kitaplardandir fi,çi, pi
yazarın yüreğine ellerine sağlık. .
Şekilcilikle kamufle olur kötülük. Sakalı uzatır, takkeyi kafaya geçirir, kamuflaj tamamdır. Halbuki inanmak, inandığını anlamak, anladığını uygulamak ne takkeyle ne sakalla alakalıdır. Zaten anlayanın o takkeye de sakala da ihtiyacı kalmaz çünkü Yaradan ASLA şekilci değildir, şekilci olan şeytandır.
Hayat paylaşmayı bilmediğimiz için savaşa dönmüştü, halbuki paylaşmak için birlikteydik savaşmak için değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pi
Alt başlık:
3. Kitap
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852805
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Pi
Pi
Şimdi itiraf zamanı!

İtiraf ediyorum: Sana tuzaklar kurdum. Adlarını Fi ve Çi koydum. Can Manay’ın Duru’ya duyduğu açlıkla çıkardım seni yola, Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını Deniz’le anlatmaya çalıştım sana… Beni takip etmen için yolumuzu onların hikâyeleriyle süsledim. Anlamları da hemen hemen her satıra gizledim. Çünkü Pi’deydi asıl anlatmak istediklerim. Çaresizdim. Vazgeçemezdim. Sana bu manzarayı mutlaka göstermeliydim. Seninle nihayet burada buluşmak için çok emek verdim.Şimdi yine gel benimle, birlikte yürümeye devam edelim.

Savaşların savaşılarak kazanılamayacağını, asıl zaferin ancak doğrudan ayrılmayınca kazanıldığını Özge anlatsın sana, Yaptığımız her şeyin evrende dönüp dolaşıp bize nasıl geri geldiğini Can’dan dinle, Analiz edebildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimiz kadar güzel, gerçekliğimizdeki samimiyet kadar eşsiz olduğumuzu Bilge’de gör, Kendi değerini başkalarının gözünden biçenlerin acısını Duru’yla anla, Ve Deniz’in düşüncelerinde tanış geleceğin insanıyla… Gel benimle. Yolumuz uzun değil, Nihayet sana gidiyoruz, bana… BİZ’e.

Sorgulanmamış, analiz edilmemiş bir yaşam hiç yaşanmamıştır.

Kitabı okuyanlar 6.291 okur

 • İpek Yalçın
 • Setenay Şaşmaz
 • Flzark
 • hilal
 • Burcu Altuntaş
 • EBRU BORAN
 • Kutlucan umay
 • Cansu polat
 • büşranur yaşar
 • Nurşah Yakut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%35.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%5.9
25-34 Yaş
%23.5
35-44 Yaş
%5.9
45-54 Yaş
%29.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.3
Erkek
%21.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.6 (59)
9
%1.4 (23)
8
%1.3 (21)
7
%0.8 (13)
6
%0.4 (6)
5
%0.1 (1)
4
%0.2 (4)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları