Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım

·
Okunma
·
Beğeni
·
18,5bin
Gösterim
Adı:
Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Piedra Irmağı
Piedra Irmağı
Piedra Irmağı
Rio-Pyedranın Sahilində Oturdum və Ağladım
Piedra Irmağı
By the River Piedra I Sat Down and Wept
Metin Pir
Metin Pir Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım'ı inceledi.
208 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
SAHİ SEVGİ NEYDİ ?
- Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti...

Pilar çocukluk aşkının peşinde ve çocukluk aşkı bir papaz adayı. Yıllar sonra tekrardan başlayan bir aşk serüveni.
Gerçekten de sevgi neydi ? Unutmak, unuturmuş gibi yapmak.
"Aşk kalıcıdır ; değişen yalnızca insanlardır " (sayfa 205 ).
Coelho' nun diliyle bir de bunları sorgulamak ayrı bir keyif verici. İnsanların aşklarının peşinden sürüklenebileceği, acı çekeceği ve aşkın o zaman kelime manasına ulaşabileceği gerçeği. İsmi itibariyle biraz soğukluk bıraksa da aşk kitaplarının bazı yazarların ellerinde ancak eğreti durmadığını farkettim.
Günümüz sevgilerinin de en büyük sorunu belki de. Zamana bırakmak. Oysa sevginin emek olduğunu da asla unutmamak gerek. Hayatın önümüze sürdüğü promosyonlu engellerin yine bizim irademizle aşılabileceğini bilmek.
Yarını değiştirmek istiyorsak sadece elbisemizin değil, ruhumuzun kollarını da sıvamanın gerekliliğini hissetmeliyiz.
Belki de mutluluk, bizleri kendi bahçesinde misafir ederken biz yine kaçabileceğimiz çitleri keşfe çıkıyoruzdur. Aslında bu bahçe bizim, bizim olamayacağına yürekten inandığımız kadar bizim. Bizim olamayacak kadar bizim.
Düş yorgunuyuzdur belki de ama şu sözü kitabının son cümlesine sığdıran adama kulak vermeliyiz.
" Git eşyalarını topla. DÜŞLER BOŞ OTURTMAZ İNSANI"
Çok severek okudum ve Coelho sevenlerin mutlaka okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap. İyi okumalar dilerim..
...Saygılarımla...
208 syf.
Piedra Irmağı... Efsaneye göre, bu ırmağın sularına düşen her şey, yapraklar böcekler, kuştüyleri, bunların hepsi ırmağın yatağında taşa dönüşürmüş... Bu tanımlamayla başlıyor kitap ve devam ediyor Ah! yüreğimi bağrımdan söküp, akıp giden sulara atabilmek için neler vermezdim..
Hepimizin gönül serüveninde, yüreğini bağrından söküp atmak istediği olmuştur. İşte Paulo Coelho, bu cümlede bahsettiğim hepimiz için o ırmağın ta kenarında bir hafta süren ama her saniyesini saatlermişçesine tariflediği hikayesini anlatıyor bize ..
Bu kitap, bir kez okumakla evet anlaşılır amma velakin, bir kez okumakla da tam anlamıyla hissedilemez. Beyin idrak etse ne olur, kalp doyamadıktan sonra.. Hazan yüklü, kaygı dolu bir serüvenin, mutlu sonunu yaşıyoruz, kitabın son yaprağında.
Yalnızca gönül davası kazanmıyor kitaptaki aşıklar, aynı zamanda dini anlamda da bir mertebe kazanıyorlar. Evet inanıyorum dediğimiz Tanrı'ya, yalnızca sözde inandıklarını fark edip gerçekliğe dönüyorlar. Başka bir kitapta okusam, ruhani yükseliş konusunun işlenişi bana saçma gelebilirdi belki, çünkü şimdiye değin Yaradana yaklaşma temalı kitaplar bana hep bildik gelmiştir. Benim nazarımda, çok benzerler birbirlerine. Ama bu kitapta.. Bambaşka bir tatta, Piedra ırmağı suları gibi çağlayarak akıyor sayfalar ve üslup boğmuyor sizi, adeta Piedra ırmağının serin suları çarpıyor yüzünüze..
Kitabı okursanız fark edeceksiniz ki, hepimizin içinde bir Pilar (kitabın anlatıcı kahramanı) var ve her Pilar'ın gönlünde onu ezber yaşamından çekip alacak deli bir aşkı, umutsuzca bekleyen bir "öteki" var..
Okuyun dememe lüzum var mı ? Okuyun ama, fark etmek için okuyun.. Anlamak maksadından ziyade hissetmek maksadıyla okuyun derim. Yoksa okumanız size yalnızca vakit kaybı olacaktır.

Son olarak kitabın bende bıraktığı cümle...

Seven sevgisinin gerçekliği kadar sabrediyor, değeri kadar vazgeçiyor ve yazgısı kadar mutlu oluyor.
208 syf.
·2 günde·5/10
Hazır taze bitmişken incelemek istedim bu kitabı.Öncelikle Paulo Coelho,Simyacı ve Portobello Cadısından sonra favori yazarlarımdan biri oldu.Ne var ki bu kitabını da okuduktan sonra okuduğum kitaplarının(simyacı hariç) hakikaten zorlama oldukları kanısına vardım.Şöyle ki,kitabın arkasını okuyorsunuz Ve diyorsunuz ki "yine harika bir roman olmalı" ama son 50 sayfa geliyor ve tam bir hayalkırıklığı.İçinden alıntı yapılacak Ve belki hayatına uygulayabileceğin-hele ki sıkıntılı bir dönemdeysen- güzel bölümler var ama gel gör ki kitapta bir gidişat bir anlam bir bütünlük yok,kitap bitmemiş hissi böyle sonu bu muydu tarzında bir üzüntü.Ne diyeyim beklentilerimin altındaydı,bir solukta okunur ama bir konu olmadığını ve dini bilgiler,nasihatler vs tarzı olduğunu eklemeliyim,iyi okumalar :)
Seda Köktürk
Seda Köktürk Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım'ı inceledi.
208 syf.
Hayat karmaşasında, Aşkla harmanlanmış kim olduğunu sorgulamanı, ne istediğinin üzerinde uzun uzun uzun düşünmene neden olacak ismi gibi kendi de güzel olan bir Coelho klasiği. Yani en azından benim hissettiğim böyle...
176 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Paulo Koelyenin Veronika ölmeye qerar verir,Mektub ve Kimyager eserlerini oxuyandan sonra bu eserini de oxumaga qerar verdim.Duzunu desem o qeder de cox beyenmedim.Evveinde Pilarin usaqliq sevgisini 11 il sonra görmeye geldiyi ve aralarındaki o sevginin hele de davam etdiyini gösteren yazar kitabın boyuk bir hissesini dine adayib.50 -60 seh sanki ancaq dinden danışır bezen kitabın movzusunu unutdugum bele oldu.Tesekkurler
176 syf.
·Puan vermedi
Coelho’dan bu yıl için okuduğum 2-ci kitap oldu fakat “On bir dakika” dan çoooook güzeldi ve din hakkında yazılmış olması da çoooook güzeldi, tavsiye ederim sizler de okuyun bu kitabı
Ancora imparo
Ancora imparo Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım'ı inceledi.
208 syf.
Biri kadın diğeri erkek iki çocukluk arkadaşı. Ara sıra mektuplaşmaları haricinde iletişimleri yok. Yıllar sonra bir gun erkek olan kızı yapacağı bir konuşmaya davet ediyor. Bu konuşmadan sonra ikisinin hayatı da alacağı kararlardan sonra çok ama cok değişecek. Çünkü ikisi de birbirine aşık ve erkek papaz olma yolunda. Kadın adamı yolunda ilerlemesi ya da kendi yoluna çekme konusunda adam da hangi yolda ilerlemesi gerektiği konusunda karar vermeli. Hem aşkı hem kendini bulma yolunda güzel bir kitaptı.
Gizem
Gizem Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım'ı inceledi.
212 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum, Ağladım.. Bir kadınla bir erkeğin tutkulu aşkının öyküsü olarak başlayıp çok daha derin, çok daha sonsuz bir aşka, Tanrı'ya ve onun yarattıklarına karşı duyulan sonsuz minnette, iç huzura, insanları iyileştiren mucizevi güce değinen, çok ince noktalara dokunan bir kitap.. Paulo Coelho iki insanın hem birbirlerine hem de kendi içlerine doğru yaptıkları yolculuğu ve bu yolculuğun sonunda geldikleri noktayı bütün yönleriyle gösteriyor. Adeta okuyanları da kendi içlerine doğru bir yolculuğa, 'öteki' seslerini susturmaya davet ediyor..
Kolay kolay herkese hitap edecek bir kitap değil. Ben çok severek okudum ve altı çizilecek çok cümle buldum..
Ayrıca bu kitap bir üçlemenin ilk kitabıymış. Okurken bilmiyordum bunu, sonra öğrendim. Üçlemenin diğer kitapları Veronika Ölmek İstiyor ile Şeytan ve Genç Kadın.. Tamamen birbirine bağlı okunması gereken kitaplar mı bilmiyorum. Bilen biri aydınlatsın..
1Gezer10kur
1Gezer10kur Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım'ı inceledi.
212 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Tabi ki ben bir eleştirmen diilim ama bu kitap hakkinda küçük bir seyler soylemek isterim. Tesaduf eseri elime gecen ve adını duymadığım bir kitap olur kendisi ama kitabi elime aldigimda bir garip hissettim kendimi. Neden bu kadar etkilendim bilmiyorum ama o an ruhum açmış demek ki.. İlk sayfasından son sayfasına kadar o his hiç eksilmeden okudum.
Sude Yabancı
Sude Yabancı Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım'ı inceledi.
208 syf.
·5 günde·6/10
Paulo Coelho nun çok iyi bir üslubu olduğunu düşünmüyorum ve kitaplarında hep aynı hisse kapılıyorsunuz : rüya görmek . Olayın nasıl başlayıp , gelişip , bittiğini anlayamıyorsunuz ve bir iki sayfalık geçişlerden ve bu bölümlerin genelde düşünce olarak ifade edilmesinden dolayı olay örgüsü yavan ve kopuk geliyor insana
Ama ne kadar eksikleri olursa olsun kitaplarını bitirdiğinizde tatmin olmuş hissediyorsunuz ve bir dahaki kitap alımınızda eliniz tekrar tekrar Coelho ya uzanıyor . Belki de özgün felsefik anlatımından ben de tam olarak çözebilmiş değilim :)
Yağmur
Yağmur Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım'ı inceledi.
208 syf.
·3 günde
Sevgi,aşk,din,değişim ve ilişki çok güzel anlatılmış.Keyif alarak okudum.Akıcı ve duygular çok güzel aktarılmış bir kitap.Keyifli okumalar
“Tanrı, güneşi her gün yeniden doğdurarak,
Bizi mutsuz kılan her şeyi değiştirmemiz için
Zaman tanıyor bize. Oysa biz her gün, böyle bir zamanın bize bağışlandını görmezden geliyoruz..” 
Olmayı düşlediğiniz yerde tüm benliğinizle olmanız gerekiyor. Bölünmüş bir krallık , düşmanlarınızın saldırısına karşı koyamaz. Kafasının içi bölünmüş bir insan , yaşamın yükünü gerektiği gibi kaldıramaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Piedra Irmağı
Piedra Irmağı
Piedra Irmağı
Rio-Pyedranın Sahilində Oturdum və Ağladım
Piedra Irmağı
By the River Piedra I Sat Down and Wept

Kitabı okuyanlar 4.517 okur

  • Gamze hacıbekiroglu
  • ALİME AKBOZ
  • Zerra
  • Zeynep D.
  • Yaprak
  • damla
  • İrem esen
  • Sude
  • smgltkn
  • Merve Savvy

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.1 (1)
8
%0.4 (4)
7
%0.1 (1)
6
%0.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları