Pinhan Gönderileri

Pinhan kitaplarını, Pinhan sözleri ve alıntılarını, Pinhan yazarlarını, Pinhan yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Her kim ki aşk için, aşkla yaşar Aşkı arar, aşkla yanar İşbu vücud şehrinin Kapısını aralar
Pinhan o vakit anladı ki; Kaçarak, korkarak, saklayarak, bitmez tükenmez can sıkıntılarından mürekkep bir hayatı yaşamak, yaşamak değildir. İnsan ki eşref-i mahlûkattır; bir nebat gibi hissiz yaşamak ona yakışmaz.
Reklam
Ne vakit korkuyu gördü  korkusuz bellediğinin suratında işte o zaman korktu.
Burada yeni hikaye yazılmaz. Bizim nazarımızda zaten bir hikaye, ta kalubeladan kalma eski bir hikayedir...
Çelebi Şeyh demiş ki: Benim mekânım balçıktır/ gıdam ise safi aşk/ korku ile beslenmez imanım/ korku dediğin safi yalandır/ korku ile yakaran/ bir kendini sever/ aşk ile yanıp tutuşan/ geçer serden/ her dem yeniden tutuşturur küllerini.
Hayal dediğin hafızayı boğmak, hafıza dediğin de hayali yakmak ister. Onlar didişirken, biz de deriz ki ‘bu yaptığınız gaflettir. Zira sade bu demde değil başka başka demlerde yaşamışlığımız var. Aslında siz karındaşsınız.' O vakit onlar kavgayı keser. Anlarlar ki hatırlamak için hayal kurmaya, hayal edebilmek için de hatırlamaya muhtacız.
Reklam
Eğer bakmayı bilirsen gözlerin sana oyun etmez, dosdoğru görürsün. İçte saklı olanı, acıtanı, kanatanı görürsün. O vakit anlarsın ki o dediğin sensin, seyrettiğin kendi bedenin, kendi sûretin; ağladığın kendi acıların.
Sefer vakti kapıya dayandığında, yolcu yolunda, hancı hanında gerektir.
Devri tamam olan gelir, devri tamam olan gider. Gelen, gidende saklıdır; giden gelende saklı.
Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı görebilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çekmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lâkin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın.
Reklam
Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lâkin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın.
Korktu. Gidip de varamamaktan değil, varıp da dönüş yollarını kaybetmekten değil, dönüp de geride bıraktıklarını yerlerinde görememekten değil; bir kendini bulmaktan, bulduğundan korkmaktan korktu.
Dilinde kemik, üslubunda perva, havsalasında art niyet bulunmazdı
Hayır duasını eksik etmiyor, oğlunu sevdiği kullar arasına sokması için Rabbine her kuşluk vakti dua ediyor, ardından günün hay huyu demini sürüp, açlık ve fukaralık kapıya dayandığında dualarının topunu birden geri alıyor; oğlunun, anısını bir başına dört yetimle bırakıp gitmiş olmasına içerliyor, köpürdükçe köpürüyordu.
Sayfa 17 - Doğan Egmont yayıncılıkKitabı okuyor
Çünkü geçmiş dediğin bir rüya idi Ve de gelecek... Onlar olmadığında ne günah vardı Ne de kötülük...
Sayfa 196Kitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.