Pi'nin Yaşamı

8,7/10  (25 Oy) · 
64 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.016 gösterim
Bir yük gemisinin trajik şekilde batmasının ardından, bir filika uçsuz bucaksız, vahşi Pasifik Okyanusu'nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın, hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Ve roman asıl bundan sonra başlar. Pi'nin açlık, susuzluk, soğuk, sıcak ve en önemlisi korkuyla mücadele ettiği günler boyunca gösterdiği direnç ve inanç okunmaya değer çünkü.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9789751020109
 • Orijinal Adı:
  Life of Pi
 • Çeviri:
  Aylin Yengin
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitapevi
 • Kitabın Türü:
sezen 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce üniversite kütüphanesinden alıp okumuştum. Etkileyici ve farklı bir hikaye. Pi adlı kahramanımız 16 yaşında Hintli bir çocuktur. Pi'nin babası hayvanat bahçesindeki hayvanları satmaya niyetlenir ve bütün aile Kanada'ya doğru yola çıkar. Meydana gelen fırtınadan kurtulan Pi, bir kayıkta Bengal kaplanı, bacağı kırık bir Zebra ile baş başa kalır. Açlık, susuzluk, hayatta kalma iç güdüsü eserde çok güzel bir şekilde anlatılmış. Pi Paletine Martel, Pasifik Okyanusu'nun ortasında müthiş bir macera yaşar. Eserin sonu hiç ummadığınız şekilde bitiyor... Sıradan bir hayatta kalma hikayesi sonunda kullanılan metaforlarla okuru çarpıyor... Herkese tavsiye ederim. Filmi izlemediyseniz önce kitabını okuyun derim. Keyifli okumalar...

Ranagashicik 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı 2 günde bitirdim. Bazen sıkıcı bulduğum yerler oldu ama genel olarak nefes kesiciydi. Aynı arka kapaktaki alıntıdaki sözü söylemek istiyorum. Kitap "zekice işlenmiş şaşırtıcı ve dopdolu" ydu. Şaşırdığım, ürkütücu bulduğum cok yer oldu ama çoğunlukla hayran kaldım, hayret ettim. Bu arada artık en sevdiğim hayvan bengal kaplanı :)
Kitabın sonunu çok güzel olmamış diye düşünürken, kitaba başlarken okumaya üşendiğim-belki de spoiler almaktan korktuğum için görmezden geldiğim- yazarın notunu okudum ve her şeyin üzerine en büyük şoku o zaman yaşadım.

Beytullah Ömer DUMLU 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Filmi beni baya etkilemişti.Kitap desen başlı başına yapıt.Bir hayvan ile bir insanın istediklerinde nasıl dost olabileceklerini çok başarılı ortaya koymuş.Okumanızı tavsiye ederim.

İlke Uçman Noble 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Olağanüstü bir hayal ürününün son derece sembolik çıktısı..basit bir kaplan-çocuk macerası olarak okumanız olası vefakat metaforlara takılırsanız , inançlarınız altüst olabilir.

RAMAZAN ÖZKUL 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Pi'nin Yaşamı;bize hayatta kalış mücadelesini ve bu mücadeleden nasıl azimle,yılmadan galip gelinebileceğini göstermesi açısından okunması gereken,dersler çıkarılması gereken bir baş ucu kitabı...

Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı, kendisi ve filmi pek meşhur olmadan önce, tamamen ilgimi çektiği için bir kütüphaneden ödünç alarak okumuştum. Daha sonra yeni basımları ve filmi çıktı.

Spiritüel bir yolculuk idi benim gözümde. Aynı zamanda hayvan davranışlarına duyduğum ilgiyi de besledi.
İçsel aydınlık için teslim olmak şarttır diye bir cümle okumuştum bu kitap için yapılan yorumlarda. Bence özeti budur.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Filmde olmayan çok çok önemli bir ayrıntı var ki: kitabın en çarpıcı bölümü. Kitabı üç kez okudum ve hayatımda okuduğum en iyi 10 roman arasındadır kendisi.

The Mad Hatter 
 21 Kas 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Filmine cidden hayran kalmıştım keşke kitabını filmi seyretmeden önce okuyabilseydim ama olsun onun da çok başarılı olduğuna ve her zaman olduğu gibi beni filminden daha çok etkileyeceğine eminim.Pi'nin Yaşamı bir hayatta kalma mücadelesi, ,harika bir dostluk içeren bir eser sonu çok çarpıcı benim için yeri ayrı olan filmlerdendi kitabı da öyle olur umarım.

İsmail Altun 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pi'nin ilginç yaşam hikayesini konu alan okyanusta tek başına geçirdiği onca tehlikeli maceraları konu alan güzel başarılı bir çalışma olmuş herkese Keyifli okumalar Türkiye ...

Kitaptan 6 Alıntı

Ranagashicik 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Basit ve vahşi bir açıklama: Bir insan her şeye alışabilir, öldürmeye bile.

Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 207)Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 207)
Ranagashicik 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Pi:"Öyleyse söyleyin her iki hikayeyi dinledikten sonra da yanıt bulamadığınıza göre, hangi öyküyü daha çok sevdiniz? Hangisi daha iyi bir öykü, içinde hayvan olan mı, yoksa hayvansız olan mı?
Okamoto:"İlginç bir soru..."
Chiba: "İçinde Hayvanlar olan öykü"
Okamoto: "Evet içinde hayvanlar olan daha iyi bir öykü."
Pi: "Teşekkür ederim, Tanrı'ya göre de öyle."

Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 341)Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 341)
Ranagashicik 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sıkı bir etyemez olduğumu düşündükçe, Çocukken bir muzu ikiye böldüğümde, bir hayvanın boynunu kırıyormuş gibi ses çıkardığı için ürperdiğimi düşündükçe. Asla hayal bile edemeyeceğim bir vahşet düzeyine inmiştim.

Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 218)Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 218)
Ranagashicik 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Amaçsızca sürükledim. Nereye gideceğime rüzgarlar ve akıntılar karar verdi.

Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 214)Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 214)
RAMAZAN ÖZKUL 
 31 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayatta kalma,yakınında ve elinin altında olan şeylere dikkat etmekle başlar.Boş Ümitlerle dışarılara bakmak,yaşamı hayaller üzerine kurmaya benzer.

Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 190 - İnkılap)Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 190 - İnkılap)
Ranagashicik 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sağlıklı bir hayvandan daha tehlikeli olan tek şey, yaralı bir hayvandır.

Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 179)Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 179)