Pi'nin Yaşamı

8,9/10  (34 Oy) · 
80 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.113 gösterim
Bir yük gemisinin trajik şekilde batmasının ardından, bir filika uçsuz bucaksız, vahşi Pasifik Okyanusu'nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın, hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Ve roman asıl bundan sonra başlar. Pi'nin açlık, susuzluk, soğuk, sıcak ve en önemlisi korkuyla mücadele ettiği günler boyunca gösterdiği direnç ve inanç okunmaya değer çünkü.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9789751020109
 • Orijinal Adı:
  Life of Pi
 • Çeviri:
  Aylin Yengin
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitapevi
 • Kitabın Türü:
Akif Gündoğdu 
20 Nis 00:00 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okuduğumda henüz ilk 20 sayfasında aklımda umutların kıpırtıları peydahlanmaya başlamıştı. Kitablar bu yüzden güzeldir azizim. Pi'nin yaşamı beni çok etkiledi öyle ki ben de çok sevdiğim bir dostuma gönderdim. ( Ankara'da güzel bir insan var dediler. :) ) öncelikle martel'in Humanite'den aldığı bir övgüden söz etmek istiyorum. "Size bir sır vereyim: altmışlı yıllarda doğmuş neslin,halen hayatta olan en iyi yazarı, Yann Martel'dir." Pi’nin Yaşamı kitabını, ister filmini sıkılmadan okuyabilir veya izleyebilirsiniz. En güzeli, önce romanı okuyup sonra filmini izlemek olacaktır.Pi'nin babasının yeni bir yaşam beklentisiyle Kanada'ya göç etmeyi istemesiyle değişiyor. Ancak aileyi Kanada'ya götürecek yük gemisi, sefer esnasında batıyor. Roman, bu noktadan sonra başlıyor. şu nokta çok dikkatimi çekti ki takdir ettim, gencin dini inanç olarak sadece Hindu dinine bağlı olmadığını, diğer üç büyük dine de sempatiyle baktığını, hatta Hindu dininin yanı sıra Hristiyanlık ve Müslümanlığın bazı dini ritüellerini yaptığını görüyoruz. Dindar olmanın anlamının illa ki tek bir dine bağlı olmak olmadığını, diğer dinlere de saygıyla ve o pencereden bakmak demek olduğunu kahramanımız bizlere yansıtıyor. Keyifli Okumalar.

sezen 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce üniversite kütüphanesinden alıp okumuştum. Etkileyici ve farklı bir hikaye. Pi adlı kahramanımız 16 yaşında Hintli bir çocuktur. Pi'nin babası hayvanat bahçesindeki hayvanları satmaya niyetlenir ve bütün aile Kanada'ya doğru yola çıkar. Meydana gelen fırtınadan kurtulan Pi, bir kayıkta Bengal kaplanı, bacağı kırık bir Zebra ile baş başa kalır. Açlık, susuzluk, hayatta kalma iç güdüsü eserde çok güzel bir şekilde anlatılmış. Pi Paletine Martel, Pasifik Okyanusu'nun ortasında müthiş bir macera yaşar. Eserin sonu hiç ummadığınız şekilde bitiyor... Sıradan bir hayatta kalma hikayesi sonunda kullanılan metaforlarla okuru çarpıyor... Herkese tavsiye ederim. Filmi izlemediyseniz önce kitabını okuyun derim. Keyifli okumalar...

Issız 
17 Nis 15:46 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu Kitabı Benim için ALLAH'ın Lütfu Olan Kıymetli Üstadımın Vesilesiyle Okudum.İnanın Bu Dünyada ilk defa Mutluluk denen varlığı Sevgi denen Erdemliği Saygı Denen Mütevaziyi ilk Defa Üstadım Sayesinde Tattım...Bu Dünyada Kitap Okumak Kadar Mükemmel Birşey Varmı Acaba ? Her Okuduğunda Adım Adım Olgunlaştıran,Beyninde Oluşturduğun Kırmızı Çizgilerin Nedenli Gereksiz Olduğunu Akabinde Farkında Olmadan Aldığın Her Nefesin Bile Ne Kadar Değerli ve Kıymetli Olduğunu Anımsatan,Basit ve Bir Hiç Uğruna Harcanan Zaman ve Ömürün Şikayet Edilen Acı ve Sıkıntılı Günlerin Değeri ve Önemi; Zihninde Mahsenlediğin Ufukları Keşfettiğinde Hisseder ve Anlarsın....
Ve O Zaman Pişmanlık Dolu Gözlerin Ve Hislerin Ne Önemi Var? Her Geçen Günlerden Şikayet Eden Kabullenemeyen Her Zaman Bizim icin Vazgeçilemez olan ve Halbuki Basit Sadece Basit Sınırlar Çizen Biz Değilmiyiz ? Biliyorum Bu Uzun Bir Yas...
Başında Ağlayabileceğin Bir Mezarı Bile Belli Olmayan Ölülerle Yaşıyoruz...
Neyi Yaratsan Ölüyor içinde...
Pi'nin ilginç Yaşam Hikayesini Konu Alan Okyanusta Tek Başına geçirdiği Onca Tehlikeli Maceraları Konu Alan Bir Kitap...
Bu Kitabı Okumamda Vesile Olan Çok Değerli ve Bir O Kadarda Kıymetli Olan Üstadıma Sonsuz Saygılarımı Sunarak;
Herkeze Tavsiye Ederim...

Taner durmaz 
17 May 21:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Filmi kadar guzel olan bu Kitap başlı başına bir yapıt.Bir hayvan ile bir insanın istediklerinde nasıl dost olabileceklerini çok başarılı ortaya koymuş.tabiki onca zorluga ragmen dost olmalarina ragmen pi surekli uyanik kalmak zorunda Okumanızı tavsiye ederim.

Ranagashicik 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı 2 günde bitirdim. Bazen sıkıcı bulduğum yerler oldu ama genel olarak nefes kesiciydi. Aynı arka kapaktaki alıntıdaki sözü söylemek istiyorum. Kitap "zekice işlenmiş şaşırtıcı ve dopdolu" ydu. Şaşırdığım, ürkütücu bulduğum cok yer oldu ama çoğunlukla hayran kaldım, hayret ettim. Bu arada artık en sevdiğim hayvan bengal kaplanı :)
Kitabın sonunu çok güzel olmamış diye düşünürken, kitaba başlarken okumaya üşendiğim-belki de spoiler almaktan korktuğum için görmezden geldiğim- yazarın notunu okudum ve her şeyin üzerine en büyük şoku o zaman yaşadım.

Beytullah Ömer DUMLU 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Filmi beni baya etkilemişti.Kitap desen başlı başına yapıt.Bir hayvan ile bir insanın istediklerinde nasıl dost olabileceklerini çok başarılı ortaya koymuş.Okumanızı tavsiye ederim.

İlke Uçman Noble 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Olağanüstü bir hayal ürününün son derece sembolik çıktısı..basit bir kaplan-çocuk macerası olarak okumanız olası vefakat metaforlara takılırsanız , inançlarınız altüst olabilir.

RAMAZAN ÖZKUL 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Pi'nin Yaşamı;bize hayatta kalış mücadelesini ve bu mücadeleden nasıl azimle,yılmadan galip gelinebileceğini göstermesi açısından okunması gereken,dersler çıkarılması gereken bir baş ucu kitabı...

Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı, kendisi ve filmi pek meşhur olmadan önce, tamamen ilgimi çektiği için bir kütüphaneden ödünç alarak okumuştum. Daha sonra yeni basımları ve filmi çıktı.

Spiritüel bir yolculuk idi benim gözümde. Aynı zamanda hayvan davranışlarına duyduğum ilgiyi de besledi.
İçsel aydınlık için teslim olmak şarttır diye bir cümle okumuştum bu kitap için yapılan yorumlarda. Bence özeti budur.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Filmde olmayan çok çok önemli bir ayrıntı var ki: kitabın en çarpıcı bölümü. Kitabı üç kez okudum ve hayatımda okuduğum en iyi 10 roman arasındadır kendisi.

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Akif Gündoğdu 
13 Nis 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanrı beni terk etmiş gibi gözükse de, izliyordu. Acılarıma kayıtsızmış gibi gözüktüğü zamanlar da bile, izliyordu.

Pi'nin Yaşamı, Yann MartelPi'nin Yaşamı, Yann Martel

"Kimin ne okuduğu, kitap okuyup okumadığı kendi bileceği iş. Sıradan insanların ne yaptığı beni ilgilendirmiyor, insanlara nasıl yaşayacaklarını söylemek bana düşmez ama benim üzerimde söz hakkı olan insanlar söz konusu olunca durum farklı. Onların okumalarını istiyorum çünkü sınırlı, vasat hayalleri birgün benim kabuslarıma dönüşebilir."

Pi'nin Yaşamı, Yann MartelPi'nin Yaşamı, Yann Martel
Akif Gündoğdu 
13 Nis 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bilim dışarıda neler olup bittiğini bize öğretebilir ama burada(kalpte) olanı değil.

Pi'nin Yaşamı, Yann MartelPi'nin Yaşamı, Yann Martel
Akif Gündoğdu 
 13 Nis 21:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Elimde tutunabileceğim sadece kelimeler kaldı. Her şey bir birine karıştı,küçük parçalara ayrıldı. Artık gündüz hayallerini, gece rüyalarını gerçeklerden ayıramıyorum.

Pi'nin Yaşamı, Yann MartelPi'nin Yaşamı, Yann Martel
Taner durmaz 
17 May 06:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her şeye aynı anda inanmakla hiçbir şeye inanmamak arasında fark yoktur

Pi'nin Yaşamı, Yann MartelPi'nin Yaşamı, Yann Martel
Taner durmaz 
17 May 06:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Açlık, kendiniz hakkında bildiğiniz her şeyi değiştirebilir.

Pi'nin Yaşamı, Yann MartelPi'nin Yaşamı, Yann Martel
Taner durmaz 
17 May 06:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Boktan, uyduruk bir şeyin beni bu kadar mutlu edebileceği hiç aklıma gelmezdi.

Pi'nin Yaşamı, Yann MartelPi'nin Yaşamı, Yann Martel
ultrAslan 
10 Mar 15:15 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hindular sevme yetenekleri açısından saçsız Hristiyanlar sayılırdı, tıpkı Tanrının her şeyin içinde var olduğuna inanan Müslümanlar gibi ve Tanrı'ya sadakatleri açısından da sakallı Hristiyanlar ve Hindular sayılırlardı, tıpkı sarıklı Müslümanlar gibi.

Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 69)Pi'nin Yaşamı, Yann Martel (Sayfa 69)
2 /