Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi'nin Romanı

8,5/10  (22 Oy) · 
37 okunma  · 
25 beğeni  · 
770 gösterim
İnandığın gibi mi yaşıyorsun, yoksa yaşadığın gibi mi inanıyorsun?
"İnandığın gibi yaşa" diye ömrünü bir kuş kanadına asanlar ve 'var' denen nesi varsa hepsini feda edenler var. Şükür ki, onlar var. Zira hayat, neyi feda ettiğinle tarif ediliyor.

Seni sırlı bir yola çağırsam gelir misin kâri? Hayali sen olanların, senin için ölenlerin ve belki düşlerinde seni görenlerin yaşadığı bir vakte çağırsam seni, gelir misin? Dervişleri, erenleri, alperenleri görmek ister misin?
Ahmed Yesevi'yi anlatsam sana... Karanlıklarda kaybolma diye ışık tutuşunu anlatsam. Dervişleriyle yollara düşürsem seni... Hem sen de dua eder misin kâri? Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi gibi meselâ, onun gibi dua eder misin: "Beni her ne eylersen eyle, lâkin âşık eyle Allahım..."

Pîr, hayatlarını aydınlattığı dervişlerini dört bucağa salıp nice coğrafyaları aydınlatmış bir mânâ erinin, Hoca Ahmed Yesevî'nin romanı...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786051315362
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hichkas 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken sanki o dönemde yaşıyormuşum gibi hissi uyandırdı. Ahmet Yesevi'nin küçükken karşısına çıktığı derviş ve ölümüne dek yalnız bırakmadığı Hızır ile olan anıları ve daha da güzel anlar.

Piri Türkistan Ahmet Yesevi hakkında okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi. Yazarın kalemine sağlık çok güzel yazmış.Kitabı tavsiye ediyor muyum evet ediyorum. Tasavvuf ile ilgilenenler muhakkak okunması gerekenler arasına alsınlar. İlgilenmeyenler de alsın okusun bence.

Suskun/ca 
05 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ahmed Yesevi'nin hayatına bir kitapla da olsa dahil olmak ve ona dair bir şeyler öğrenmek elbette ki şereftir...Kitap bittiğinde size çok şey katmış olacak...Okunmalı kesinlikle..

#Bibliyofil Muallime# 
14 Nis 20:22 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Yesevi Hoca'yı anlatmak hem de bu kadar güzel bir şekilde anlatmak elbette ki Fatih Duman 'a yakışırdı.. Genç yazarımızın kalemine,ruhuna sağlık..

sueda reyyan 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Fatih Duman, yeni tanıdığım yazarlardan biri. Pir kitabı okuduğum ikinci kitabı yazarın. Üç günde bitirdim kitabı yoğun çalışma programıma rağmen. Kitabı bitirdiğim an itibariyle yazarın tüm kitaplarını netten sipariş ettim büyük bir heyecanla. Zamandan ve mekandan koparak okuduğum eserlerden. Kurgusu ve anlatımı akıcı olmakla beraber, manen ve ruhen doyurucu fazlasıyla. İskender Pala kitaplarını seven okurların severek okuyabileceği bir yazar diye düşünüyorum. Farklı olarak tarihi ayrıntıdan ziyade tasavvufi ve edebi anlatımlar daha fazla yer almış kitapta. Edebi ve tasavvufi romanları sevenlere şiddetle tavsiye ediiyorum ...

Kitaptan 65 Alıntı

"Aşkı mı öğreteyim sana?"
"Hı, hı."
"Haydi bir besmele çek ki, aşka besmelesiz başlanmaz."

Pir-i Türkistan, Fatih Duman (Sayfa 13)Pir-i Türkistan, Fatih Duman (Sayfa 13)
#Bibliyofil Muallime# 
 09 Nis 00:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Allah şehirleri fethedenleri değil,gönülleri fethedenleri unutturmaz..

Pir-i Türkistan, Fatih Duman (Sayfa 20)Pir-i Türkistan, Fatih Duman (Sayfa 20)
sueda reyyan 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

" İman varsa vardır imkan. Öyle ise evvela iman ettiğine iman etmek gerekir..."

Pir-i Türkistan, Fatih DumanPir-i Türkistan, Fatih Duman
#Bibliyofil Muallime# 
09 Nis 17:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İster ana olsun ister bacı, her kadın gözyaşını katık eder tebessümüne..

Pir-i Türkistan, Fatih Duman (Sayfa 61)Pir-i Türkistan, Fatih Duman (Sayfa 61)