Piraye'ye Mektuplar

8,9/10  (34 Oy) · 
148 okunma  · 
38 beğeni  · 
2.125 gösterim
"Nâzım'ın, 1933'ten 1950'ye kadar, on yedi yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden kendisine yazdığı mektupları, Piraye bir tahta bavulda saklardı. Ceviz ağacından yapılmış, 41 x 26 x 14 cm boyutlarında küçük bir tahta bavul. Küçük olduğu için, belki "çanta" demek daha doğru. Bu ceviz çantayı ona Nâzım sanırım Çankırı Cezaevi'ndeyken yapmıştı.

(...)

Bu kitaptakiler, Nâzım'ın Piraye'ye yazdığı mektupların hepsi mi? Çantadakilerin hepsi...
Belki bir gün başka yerlerden de bir şeyler çıkar, bilemem."
-Memet Fuat-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  772
 • ISBN:
  9789750822971
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayse 
20 May 17:48 · Kitabı okudu · 55 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nazım'ın Piraye'ye ihanetini öğrendikten sonra Piraye'ye olan aşkına inanmadım ama Nazım'ın başarılı bir dil ustası ve edebiyatçı olmasına da bi o kadar hayran kalmaktan kurtulamadım vesselam. Zıtlıklar dünyası naparsınız.. Nâzım hapishanede durmadan çalışıyor, şiir kitapları tasarlıyor, yazıyor ve bunları Piraye'ye göndererek, hemen okumasını istiyor ve Piraye'nin görüşlerini merakla bekliyordu. Bana göre Nazım, Piraye'nin ufkunu aydınlatmasına aşıktı. Kültürümüz, karakterimiz gereği çok bağlıyız duygulara. Aslında Piraye, Nazımın aklının arkadaşıydı. Onu ve parçalarını toplayıp, birleştirdiği için sevdi diye düşünüyorum. Çünkü insanın en değerlisi. aklının arkadaşı olan birisine sahip olmaktır. Okumadan bilinmez bazı şeyler :)

M. 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Ah Piraye.. Ah Nazım.. Ne güzel sevip ne güzel sevilmişsiniz..Her mektup bir destan gibi. Ben aşk'ın içinde böyle boğulmadım bugüne kadar..
Bu aşk'ın sonunun böyle bitmesi benim tek üzüntüm oldu.

ALİ TANRIKULU 
20 Eyl 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Nazım ne de güzel sevmiş...
Özgürlüğünün çalındığı dört duvar arasında bile memleketine, sevdiğine, çocuklara, gökyüzüne olan sevgisini ve ümidini hiç kaybetmemiş...

Mücahit 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aşk,hüzün,çaresizlik,ümit,özlem... Başlı başına bir şaheserdir bu kitap. Okuduğum zaman pek çok kez ağladığım anlar olmuştur. Canım sıkıldıkça hala açar rastgele bir sayfa okurum. Bitmesini hiç istemediğim bir kitaptı. Ah Piraye ah aşkından öldün de dönmedin Nazım'a.

Kitaptan 49 Alıntı

Hiçbir insan başka bir insanın önünde bütün deliliklerini, ruhunun bütün korkunç taraflarını bu kadar açıkça itiraf etmek cesaretini gösterememiştir. Ben eğer bu cesareti gösterebildiysem seni hudutsuz, uçsuz bucaksız sevdiğimden, seni kendimden ayırt edemediğimdendir...

Piraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet RanPiraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet Ran
M. 
 01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Seni öyle göresim geldi, öyle göresim geldi ki dayanamayacağım, yüreğim çat diye çatlayacak sanıyorum. Bu yeryüzünde insanlar kımıldanmaya başladı başlayalı hiçbir insan hiçbir insana böyle bağlanmamıştır.

Piraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 438)Piraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 438)

Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların anneleri sevdikleri gibi, Lenin’in inkılâbı ve inkılâbın Marx’ı sevdiği kadar...

Piraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet RanPiraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet Ran
M. 
 30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sevmek ne tuhaf şey, bir tanem, sevmek ne tuhaf şey. Seni sevdiğim için beni hiçbir keder altedemez.

Piraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 296)Piraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 296)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor!
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor! Ataşehir Belediyesi bu yıl ilk kez “Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri” düzenliyor. Şiir Günler’i, Türkiye’den ve Macaristan’dan şairlerin katılımıyla 3-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.