Piraye'ye Mektuplar

·
Okunma
·
Beğeni
·
12.622
Gösterim
Adı:
Piraye'ye Mektuplar
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
772
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750822971
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Nâzım'ın, 1933'ten 1950'ye kadar, on yedi yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden kendisine yazdığı mektupları, Piraye bir tahta bavulda saklardı. Ceviz ağacından yapılmış, 41 x 26 x 14 cm boyutlarında küçük bir tahta bavul. Küçük olduğu için, belki "çanta" demek daha doğru. Bu ceviz çantayı ona Nâzım sanırım Çankırı Cezaevi'ndeyken yapmıştı.

(...)

Bu kitaptakiler, Nâzım'ın Piraye'ye yazdığı mektupların hepsi mi? Çantadakilerin hepsi...
Belki bir gün başka yerlerden de bir şeyler çıkar, bilemem."
-Memet Fuat-
(Tanıtım Bülteninden)
Nazım'ın Piraye'ye ihanetini öğrendikten sonra Piraye'ye olan aşkına inanmadım ama Nazım'ın başarılı bir dil ustası ve edebiyatçı olmasına da bi o kadar hayran kalmaktan kurtulamadım vesselam. Zıtlıklar dünyası naparsınız.. Nâzım hapishanede durmadan çalışıyor, şiir kitapları tasarlıyor, yazıyor ve bunları Piraye'ye göndererek, hemen okumasını istiyor ve Piraye'nin görüşlerini merakla bekliyordu. Bana göre Nazım, Piraye'nin ufkunu aydınlatmasına aşıktı. Kültürümüz, karakterimiz gereği çok bağlıyız duygulara. Aslında Piraye, Nazımın aklının arkadaşıydı. Onu ve parçalarını toplayıp, birleştirdiği için sevdi diye düşünüyorum. Çünkü insanın en değerlisi. aklının arkadaşı olan birisine sahip olmaktır. Okumadan bilinmez bazı şeyler :)
Ah Piraye.. Ah Nazım.. Ne güzel sevip ne güzel sevilmişsiniz..Her mektup bir destan gibi. Ben aşk'ın içinde böyle boğulmadım bugüne kadar..
Bu aşk'ın sonunun böyle bitmesi benim tek üzüntüm oldu.
Her zaman soylerim Nazım Hikmert in şiirlerini de kitaplartını da çoookkk sevrrim her zaman olduğum gibi size yine tavsiye ediyorum lutfen şiirleri bırakmayalım raflarda hep birbirlerimize tavsiye edelim ben de size tavsiye ediyorum tabi bu kitabıda ..
Nazım Hikmet’in sevgilisi, ona edebiyatta önemli yer tutan şiirleri yazdıran kadın. Piraye. Büyük aşk, özlem, sevgi... Nazım Hikmet mutluluk, üzüntü, sevinç, umutsuzluk, ümit her türlü duygusunu olduğu gibi bu mektuplara aktarmış, mektuplarda yaşatmış. Okuyana olduğu gibi geçen bu duygular Piraye’nin mektupları bir bavulda saklamasıyla bize ulaşmış.. Ne değerli bişeydir Piraye vasıtasıyla yıllar sonra bu duyguları bizim yaşamamız hissetmemiz..
772 sayfa. Sanırım bu zamana kadar okuduğum en uzun roman diyebilirim. 'Piraye ' de Nâzım olmak kitabı bende derin bir tesir bırakmış olmalı ki bu kitabı rafta görür görmez aldım. Nâzım o kadar umut dolu o kadar inançlı ,yaşamayı seven, başkalarından teselli sözleri duymak yerine onları teselli ederek belki de aslında kendine güç veren bir insan. Dünyaya mâl olmuş bir adam. Aşk.. tek kelime..fakat insan hayatında, hissedebilirsen, yaşayabilirsen ve vâr olduğuna inanırsan muazzam bir güç.
772 sayfalık her sayfası özlem kokan bi' kitap. Piraye'nin oğlu Memet Fuat'ın,Nâzım'ın hapishane yıllarında Piraye'ye gönderdiği mektupları derlemiş hali.
Bugün okumaya başladım. Nazım Hikmet in yazdığı mektuplar yer almış. Güzel sade anlaşılır dil kullanılmış. Cezaevlerindeki yaşantısını ve eşine olan özlemini kaleme almış. Duygusal bir eser. Tavsiye ederim
Nazım ne de güzel sevmiş...
Özgürlüğünün çalındığı dört duvar arasında bile memleketine, sevdiğine, çocuklara, gökyüzüne olan sevgisini ve ümidini hiç kaybetmemiş...
Ah Nazım bunca kadına aşık olmasan nasıl büyük şair olurdun acaba bilmiyorum. Kadınlarındır seni şair yapan. Kitabın içinde Pİraye'ye yazılmış bütün mektuplar var. Piraye'nin ilk eşinden olan oğlu Memet Fuad tarafından derlenmiş. Kitaptaki bazı mektupların tıpkı basım yapıldığı ve kitabın yanında minik bir sandık içinde satıldığı basımı da var.

Öte yandan gerçekten onu Nazım yapan eserlerin oluşumuna şahit olursunuz her satırında. Şair Nazımı insan Nazım olarak en incelerine kadar öğrenirsiniz. Ama en çok aşkı öğrenirsiniz ondan. Sanırsınız ki bu kitap olmayan bir kadına yazılmış sadece bir roman kahramanının ağzından. Gerçek olamayacak denli güzel duygular anlatılır her mektupta. Bu satırlardan sonra öyle sanıyorum ki Nazım ölene dek sevdi Pirayeyi. Başka kadınlarayazdığı şiirlerde dahi hep onu andı.
Nâzım hikmet benim için çok değerli bir örneği bir daha gelmeyecek bir yazar rahmetle anıyorum saygı sevgi ile selamlıyorum bir kaç kitap da piraye mektuplar geçiyordu merak edip aldım piraye yazılan yazılar sevgiler aşklar dolu iltifatlar hayran bıraktı bir umutla bekleyip hep yanında oldu nazım hikmet in buna rağmen evli münevver hanımla ilişkisi olması ve piraye ye açıkça söylemesi de büyük bir cesaret yinede bunu yapmaması lazımdı piraye hanım hapisde nazım hikmete can yoldaşı olmuş eli ayağı gözü olmuş bence bunu hak etmedi merakla araştırmamdan sonra kitapa karşı bir vicdan yapıp üzülerek yarıda kesiyorum belki bana kızacaksınız ama bu benim fikrim nazım hikmet in değerli yazılarına bir lafım olamaz hattım değil ama piraye hanım için çok üzüldüm saygı sevgiyle bütün okur dostları selamlarım.
Nazım Hikmet’in büsbütün bir insan olarak anlamınızı sağlayacak bir kitap. Bu mektuplarda nasıl acı çektiğini, üzüldüğünü, aşık olduğunu, kıskandığını bu mektuplar sayesinde en gerçekçi en samimi haliyle okuyorsunuz. Nazım Hikmet’in kim olduğunu bu eseriyle büsbütün anlıyorsunuz.
Nitekim Nazım bir şekilde girdi hayatıma. Pişmanlık mı? İnsan hiç ölümcül bir hastalığa yakalandığına şükreder mi? Eder. Bir şekilde üç adım önden giden, ellerini arkadan kavuşturmuş öğütler veren bir adam düşünün. Öğretmen gibi. Ayaklarıyla çamurda bıraktığı izleri bir düşünün, belki beş adım sonra üzerine basacağınız. O kadar net, o kadar temiz izler ki bunlar o çamurun içinde, o izlerin üzerine basacaksınız. Ki zaten basacaksınız. Hayatı Nazım çizmiş gibi. Başka çareniz yok. Nazım bu kadar net işte. Ayak izlerine basmaktan başka çareniz olmayan bir dev adeta. “Bunları benden öğren.“ diyen tarzda bir dev. Bu bir geçiş evresi gibi. Nazım’la tanıştığınızda geçtiğiniz bir tünel var. İnsan sevmeyi öğreten, umut saçan bir tünel bu. Ve hayır, buna rağmen tünel beyaz değil. Sarmaşıklarla, renklerle ve birden fazla çeşit çiçeklerle dolu bir tünel. Kuşkusuz herkesin, farkında olmadan bir dönem geçtiği bir yer.
Sen beni kıskanıyorsun,
ve benim gülmem tutuyor.
Ben aşkı : hürmet
muhabbet
sadakat, diye anlarım
Halbuki aşk sadece muhabbet sende.
Hiçbir insan başka bir insanın önünde bütün deliliklerini, ruhunun bütün korkunç taraflarını bu kadar açıkça itiraf etmek cesaretini gösterememiştir. Ben eğer bu cesareti gösterebildiysem seni hudutsuz, uçsuz bucaksız sevdiğimden, seni kendimden ayırt edemediğimdendir...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Piraye'ye Mektuplar
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
772
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750822971
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Nâzım'ın, 1933'ten 1950'ye kadar, on yedi yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden kendisine yazdığı mektupları, Piraye bir tahta bavulda saklardı. Ceviz ağacından yapılmış, 41 x 26 x 14 cm boyutlarında küçük bir tahta bavul. Küçük olduğu için, belki "çanta" demek daha doğru. Bu ceviz çantayı ona Nâzım sanırım Çankırı Cezaevi'ndeyken yapmıştı.

(...)

Bu kitaptakiler, Nâzım'ın Piraye'ye yazdığı mektupların hepsi mi? Çantadakilerin hepsi...
Belki bir gün başka yerlerden de bir şeyler çıkar, bilemem."
-Memet Fuat-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 522 okur

  • Nurçin Karakay
  • Aysun Gün
  • Şeyma Kınay
  • Roniya
  • Berna Sezer
  • Başak Ankuttepesi
  • Zlem.Kaplan
  • İnanç erkan
  • Serap Şapkacı
  • James Brooklyn

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%22.3
45-54 Yaş
%7.9
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%3.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.4
Erkek
%32.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.3 (70)
9
%19.6 (29)
8
%18.9 (28)
7
%7.4 (11)
6
%4.7 (7)
5
%0.7 (1)
4
%0
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%0.7 (1)

Kitabın sıralamaları