Pis Moruğun Notları

8,2/10  (50 Oy) · 
195 okunma  · 
60 beğeni  · 
1.885 gösterim
Bukowski''yi Dünya çapında meşhur eden, kültleşen öyküleri...
"bir hafta kalıp içtim, kiranın bitmesini bekleyerek, sonra da Village'in dışında bir oda tuttum. derli toplu büyükçe bir odaydı ve çok ucuzdu, nedenini anlayamamıştım. köşede bir bar buldum, bütün gün oturup bira içtim. param hızla tükeniyordu, ama her zamanki gibi nefret ediyordum iş aramaktan. sarhoş ve aç geçirdiğim her dakikanın benim için özel bir anlamı vardı. o gece iki şişe porto şarabı alıp odama çıktım. soyundum, bir bardak bulup ilk şarabı koydum ve karanlıkta yatağa uzandım. işte o zaman anladım odanın neden bu kadar ucuz olduğunu. "L" treni pencerenin önünden geçiyordu. durak pencerenin önündeydi. tam önümde. odanın tamamı trenin ışığı ile aydınlanıyordu. ve bir tren dolusu yüz geçiyordu önümden. korkunç yüzler: fahişeler, orangutanlar, deyyuslar, kaçıklar, katiller, efendilerim. sonra tren yavaşça hareket ediyordu ve oda bir kez daha karanlığa gömülüyordu bir sonraki tren dolusu yüzlere kadar, ki her seferinde beklediğimden çabuk geliyordu. iki şişe şarap almakla ne iyi etmiştim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789758441525
 • Orijinal Adı:
  Otes Of A Dirty Old Man
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
23 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Charles Bukowski okumak yürek ister diyerek başlayalım :))

Öncelikle yazarımızı her kesim okur sevmeyebilir. Benim gibi naif kitapları seven biri ise hiç tanışmazsa Charles Bukowski ile daha güzel :) En azından uzaktan sevmek daha kolaydır :)

Kitap, yazarın o zamanlar bir gazeteye gönderdiği makaleleri içeriyor.
Charles Bukowski her defasında gazete için belli bir hikayeler yazarmış. Ama yazdığı hikayeleri müdürü çoğu zaman okumazmış bile. Yazar da bakmış zaten ne yazsa basılıyor, teki bile okunmuyor o da ne aklına gelmişse yazmış. Yaşadıkları, gördükleri, rüyaları. İsmini de koymuş "Pis Moruğun Notları".

Yazarın dili,
*akıcı
*edebi hiçbir değeri yok
*küfürlü, argolu
*ama ne olmuş Charles Bukowski bunlarla zaten ilgilenmiyor.

Kitabın başından son kısmına kadar yazarın vurdumduymazlığı, kadın düşkünlüğü, hayatı "iplememesi"ne şahit olacaksınız.

Bir tek son kısmında yazar biraz üzdü. Çünkü Charles Bukowski'nin aslında neden böyle bir insana çevrildiğinin kanıtları var kitapta. Yazar bunu yine şakaya vurarak anlatmaya çalışsa da insanın içinde bir şeyler ona acımadan edemiyor.

..

Her türlü kitabı çok rahatlıkla okuyan kesim okurlara öneririm. Diğerleri ise benim gibi bir kaç sene kendini geliştirdikten sonra okumalı.

Keyifli okumalar..

Ilayda Caner 
10 Kas 2016 · Beğendi · Puan vermedi

Bir yalnız adamın romanı demek doğru değil, çocukluğunda aile içi şiddete maruz kalmış birinin romanı demek hiç değil, doğru olmayan şeylerden biri de Bukowski'nin yeraltı edebiyatına yönelmesinin altında illa bir neden aramak bence. Dünyadaki kötülüğün farkında olmakla iyiliğin farkında olmak dostlarım, aynı şeydir. Buna göre hareket edebilmek, algıya maruz kalmış beynin seçimlerine göre yaşadığı hayat biçimidir farklı olan.

Bukowski..bukowski? Bukowski?

Sanıyor muyuz ki, cinsellik ve alkol dışında çalışmıyor hiçbir şeye kafası?

Ah Bukowski? Şiir delilik midir?
Şiir olmayan her şey deliliktir Olric.
Ben Stirkoffum efendim.
Bana çirkinliği betimle Olric, bunu güzelliği betimlemeden başarabilir misin?
Özür dilerim efendim, ben her şeyin neyse o olduğu kanısındayım. Başka şeylere bağımlı olmaksızın.
Bana hala çirkinliği betimlemedin Olric?
Ben Stirkoffum efendim?

Böyle bir monolog oluştu beynimde kitabı bitirdikten sonra, kitabın bölümlerinden hareketle. Tek oluşan monolog olmadığındandır tanımak istedim bizim pis moruğu. Beni rahatsız eden kelimelerine kızıyordum Bukowski'nin, kızdığımı biliyordum ama neden kızıyordum, onu biliyor muydum? Cevap Yeraltı Edebiyat'ı sana uygun olmadığı için İlayda değildi; bunu biliyordum.
Ne vardı bu adamda beni bu kadar rahatsız edip aynı zamanda cezbeden?
Pis Moruğun Notlarında, şu büyüttü gözbebeklerimi: Bu adam her şeyin farkındaydı ama şaşırdığım nokta bu değildi. farkındalığının altında onun yazılarını okuduğumuz zaman ona söyleyebileceğimiz sebepleri de biliyordu ve bunların farkındalığına neden olmadığını da. Her bir sayfasında ezerek, ezerek, ezerek söylüyor fısıldamadan: FARKINDALIK SEBEPSİZ OLUŞUR. FARKINDALIK SAHİBİ OLMAKLA ÖVÜNEN İNSANLA, SAHİP OLDUĞU FARKINDALIĞI BİR VAROLUŞSAL SEBEBE BAĞLAYAN, PSİKOLOJİ DÜNYASININ VİCDANINI RAHATLATAN VE AÇIKLAYAMADIKLARI OLGULARI AÇIKLAYABİLDİKLERİ DÜŞÜNCESİNE İTEN FAKTÖRLERLE FARKINDALIĞI BİRBİRİNDEN AYRI TUTAMAMA GİBİ HATAYA DÜŞEN İNSAN MUTSUZLUĞA MAHKUM OLACAKTIR. ASIL KUTSAL MUTSUZLUĞA SAHİP OLAN İNSAN MUTSUZ OLDUĞUNU KABULLENİP BUNUN ALTINDA SEBEP ARAMAYAN, FARKINDALIK SAHİBİ OLDUĞUNU BİLİP BUNU ÇEVRESEL FAKTÖRLERE DAYAMAYAN İNSANDIR.
Bayılıyoruz sebepler yaratmaya, ya da gerçekten var olan sebeplere uygun kıyafet bulmaya ya da askı (sebebin ne olmasını isterseniz siz..)
Çok derinleştirmemek lazım bazı bazı zamanı, yaşamı da pis moruk söylüyor bunları. Bende katılıyorum.
Onun küfürlerinin, kaba dilinin, kadınlarla arasındaki ilişkinin altında sebep aramayı geçip öyle düşünmeli dediklerini, dedim ya sebepler bulmaya bayılıyor bayılıyoruz. Bukowski de böyle biri oku bitir hikayelerini, kısa öykülerini, romanlarını. Söylemek istediği bir şeyler var, ya da yok. Küfürlerinin altında değil! Onlarla birlikte. Yok etmemek gerek bazı şeyleri anlayabilme çabasındayken, petrolü yok ederek çevre kirliliğini anlamak mümkün mü? Ya da kapitalistleri yok ederek kapitalizmi? Dostlarım, yanlış anlamayın ne çevre kirliliği savunmakta gözüm ne kapitalizmi. Demek istediğimiz pis morukla, çirkinlikten de görebileceğimiz şeylerin olduğu, görmeseniz de olur. Her şey bir anlama sahip olmak zorunda değil. Sadece kötü şeylere yönelik değil zihinlerimizdeki algı. İyi şeylere de yönlendirilmişiz. Demem o ki, yönlendirilmeden hiçbir şeye geçmişinden, şimdiki sen neye yönlenirdin? İyiye yönelmek zorunda mıdır insan? Ya da yönlendirilmek? İyiye yönlendirilmiş bir insanla, limon kabuğu sıkmakla görevlendirilmiş bir makina arasında fark görebileniniz var mı? Salt faydaya göre oluşturulmuş, buna yönlendirilmiş hiçbir zihin özgür olamaz.
Otomatik Portakal'a yapsam bu incelemeyi ne değişirdi onu düşündüm, şuan bu incelemeyi oluştururken. Hemen şuan.
Yani bizden bir makina yapmışlar. Onu bağırıyor bir avuç insan.
Bukowski bunun savaşını veren bir kalem. Kendince yazıyor o da böyle bir şeyler.
Pis moruğun notları 2 ile devam edeceğim seriye. Bu Pis Morukla kavgam devam edecek. Onun kavgası da kendisiyle.
Şunu da bir okuyun derim. Darmadağın etti beni:
"Katillerin hasta olduklarını kabul ediyorum, ama Baba imajının da hastalıklı olduğunu kabul edelim. İçinde allah korkusu taşıyanlar insan olarak dünyaya geldiğim ve İsa bir zamanlar çarmıha gerildiği için "günah" işlediğimi söylüyorlar. İsa'yı da Kennedy'yi de ben öldürmedim. Vali Reagan da öldürmedi. Bu bizi eşit kılar, onu üstün değil. Hukuki ya da ruhani özgürlüklerin kısıtlanması için hiçbir neden göremiyorum ben, zaten fazla geniş değiller. Hem kim kimi kandırıyor? Adamın biri yatakta düzüşürken ölse hepimiz düzüşmekten vaz mı geçeceğiz? Yurttaşlıkla ilgisi olmayan delinin biri yüzünden bütün yurttaşlara deli muamelesi mi yapılmalı? Biri Tanrı'yı öldürdüyse, bu benimde Tanrı'yı öldürmek istediğim anlamına mı gelir? Biri Kennedy'yi öldürdüyse ben de mi istedim Kennedy'yi öldürmeyi? Vali'yi bu kadar haklı ve bizi bu kadar haksız kılan nedir?" (Sayfa-40 Parantez Yayınları)

Alaz vural 
21 Eyl 15:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Yer altı edebiyatının en deli adamı bence,genel içiciliğini,cinselliği,buhran dolu hayatları çıplak bir şekilde kaleme alması radikal islamcıları kızdırsa da hepimiz biraz bukowskiyiz aslında.

Spoiler ;
Şiir delilikmidir?
Şiir olmayan herşey deliliktir.

M. Pınar 
 14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Hayatta nadir insanlara açtığınız iç dünyanızı paylaşamak gibi bi deneyimdi bence bu kitabı okumak. Yazarın böyle bi arkadaşım olduğunu hissettim. Holden Caulfield'den sonra arkadaş olmak isteyeceğim karakter Bukowski. :) Neyse ki hayatımda böyle arkadaşlar var ve kitabı okurken onları özledim. :)

Eli.stny 
02 Eyl 10:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bukowski'ye sisyal medyadaki bir kaç sözünden dolayı hayransanız bu kitap beklentilerinizi karşılamıcaktır. Pis moruk aklına geldiği gibi yazmış yaşadıklarını. Mükemmeliyet aradığı yok. Her zerresinde isteyen okur istemeyen ... hissediyorsunuz. Oku ya da okuma diyemiceğim, arada kalmış bi kitap.

Beşer 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu

içinde kendimizden bir parça bulduğumuz bu aykırı tipin,aslında bize ne kadar yakın olduğunu ince ayrıntılarla topluma bağlayarak anlatmaya çalışmıştır.böyle bir kitabı yazmak bile görüş akıl ve yeteneğin kanıtıdır.

Başak 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Yeraltı edebiyatı seviyorsanız en iyi örneklerini okuyabileceğiniz bir yazar. Yazarımızın kitaplarını kendi hayatından esinlenerek yazdığı düşünülür fakat yaratıcılığını kullanarak yazdığını düşünenler de vardır. Bu kitabında ana karakterimizin kadınlara bağlanma sorununu oldukça hissedeceksiniz; ancak kitabın sonuna yaklaşınca bağlanma sorununun neden kaynaklandığını anlayıp bir başka kitabını okumaya başlayacaksınız :)

Deniz Önen 
29 Oca 11:27 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bukowski'yi ilk okuyuşum. En başlarda bune diye düşünürken her kısa hikayede daha çok bağlanmışım. Adamın dünya görüşleri çok farklı ve ilginç. Sonunda da neden böyle olduğunu anlıyorsunuz. Çok güzel bir kitap. Okuyun, okutturun.

jahr 
05 Ağu 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Ekmek arası ,siradan delilik oykuleri ,factotum,kadınlar, romanlarini okudum bi farklı bir kalemi oldugundan dolayı sevmemek elde degil bukowskiyi ve kalan kitaplarini okumaya devam ediom..tavsiyw edilirr

Kitaptan 104 Alıntı

Aysel 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Şiir yazmanın insanı uçurumun kenarına sürükleyen bir yanı var. "

Pis Moruğun Notları, Charles BukowskiPis Moruğun Notları, Charles Bukowski
Bilal Aydın 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim onda dokuzum ölü, ama yaşayan onda birimi silah gibi kullanırım.

Pis Moruğun Notları, Charles Bukowski (Sayfa 30)Pis Moruğun Notları, Charles Bukowski (Sayfa 30)
Aysel 
19 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"İnsan ırkından utanç duyuyorum, ama bu utanca katkıda bulunmanın da bir anlamı yok. Elimden gelirse bu utancı azaltmak isterim. "

Pis Moruğun Notları, Charles BukowskiPis Moruğun Notları, Charles Bukowski
Aysel 
19 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Tanrım, tanrım, çok tuhaf bir dünyada yaşıyoruz," dedi. "her şeyimiz var ama hiçbir şeyimiz yok."

Pis Moruğun Notları, Charles BukowskiPis Moruğun Notları, Charles Bukowski

-Bir insanı sevmek mümkün mü sence?
+İyi tanımadığınız biri ise belki. Ben insanları pencereden seyretmeyi severim.
-Sen bir korkaksın, Stirkoff.
+Kesinlikle, efendim.

Pis Moruğun Notları, Charles BukowskiPis Moruğun Notları, Charles Bukowski
Aysel 
23 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Daha iyi bir dünya istiyorsak sokaklarda savaşmakla kalmayıp içimizde ve aklımızda da savaşmalıyız. "

Pis Moruğun Notları, Charles BukowskiPis Moruğun Notları, Charles Bukowski
Aysel 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bir insanı neyin yiyip bitirdiğini asla bilemezsiniz, belli bir ruh durumuna gelmişseniz en basit şeyler bile korkunç sorunlar haline gelebilir, ve en kötü endişe/korku/acı yorgunluğu, açıklayamadığın, anlayamadığın, nedeni aklına bile gelmeyendir, metal bir levha gibi yığılır üstünüze, ondan kurtuluş yoktur, saatine yirmibeş dolar vermeye razı olsanız bile. "

Pis Moruğun Notları, Charles BukowskiPis Moruğun Notları, Charles Bukowski