Pis Moruk İtiraf Ediyor Şarap Lekeli Defterden Bölümler

8,6/10  (17 Oy) · 
53 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.106 gösterim
Charles Bukowskinin ölümünden sonra bulunmuş, daha önce hiç yayınlanmamış öyküleri ilk kez Türkçede.
' Yazmak, en nihayetinde, tek yol benim için ve beni bir kazığa bağlayıp yaksalar kendimi aziz addetmem. Sadece benim için tek yol olduğuna inanmış olarak ölürüm. Yapmak istediğini yapma meselesi. Benim hezimetim onların zaferi olacaktır. Hiçbir şeyi yadsımıyorum. Şu anda olabileceğimin bütünüyüm. Bu yazma muhabbetini bırakalım öyleyse. O hödükler için. Ben buraya sadece size kendinizi daha iyi hissettirebilmek için sızdım. Unutun gitsin. Çarşamba akşamı Turf Paradise Hipodromunda dördüncü koşuyu kim alacak
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789752810648
 • Orijinal Adı:
  Portions From A Wine-Stained Notebook
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
MaGeLLaN 
 04 Ağu 17:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Pis Moruk İtiraf Ediyor-Şarap Lekeli Defterden Bölümler-Charles BukowskiChuck Palahniuk,Charles Bukowski,Philippe Dijan veee Sadist Psikopat Marquis De Sade.Kim tanıştırdı abi beni bu adamlarla?Hangi arkadaş getirmişti bunlardan birkaçının kitaplarını cidden hatırlamıyorum,bana sorsanız para verip almazdım,tabi bu düşüncem birkaç sene önce,belki 5-7 sene önceleri böyleydi.Yeraltı'nı bana ilk getiren arkadaşa gıyabında hem iyi dileklerimi,hemde neyse işte anlayın çoluk çocuk var sayfada ;) (Bu arada aman hee!Bu ismi geçen sahısların kitaplarını lütfen çocukların ulaşamayacağı bir yerlerde muhafaza edin) ilaç reklamı gibi oldu :DBu adamları okusan olmuyor,okumayınca hiç olmuyor :/ öyle bir çelişki çıkamıyorsunuz içinden.Ne olursa olsun okumamaktansa ,okumuş olmayı yeğlerim (buda Bosch reklamı gibi oldu farkındayım )tabi çöp olarak adlandırılmayı hakeden kitaplar hariç.(bu arada hiç bir kitap çöp olamazmıs,bu fikirde olup bana acımasızca saldıran arkadaşlar oldu,neyseki bu kitapta bazı yayın evlerinin kitap diye sadece çöp çıkardığı konusunda Bukowski Amca ile aynı fikirde olduğumuzu görünce sevindim)Sade'yi size daha önce tanıtmıştım,şimdide sırada Bukowski var ama bunun hayatını burada irdeleyerek sizi sıkmayacağım o yüzden lütfen Bknz. Google - Bukowski.Bu kitap için söylenecek fazla bir şeyde yok aslında,Pis Moruk itiraf ediyor,bu ismi kendisi koymamıştır muhtemelen çünkü kitap ölümünden sonra bulunmuş ve daha önce hiç yayınlanmamış öykülerden oluşuyor.Okuyunda demiyorum,okumayında seçim sizin çünkü bu yazarların yazdıkları büyük ihtimalle sizin toplumsal ahlak kurallarınıza ters gelecektir.Ama kitap adını haketmiş,index'i çıkarırsak 252 sayfa,bu kadar az sayfa sayısına bakmayın bu tür bir kitap için sayfa sayısı yeterli hatta çok bile.Daha önce yeraltı okumadıysanız çoğu yerde canınızı sıkabilir,çoğu yerdede eğlenceli bir şekilde bir şeyler öğrenilebilir.Eee oda bu türün özelliği.Aşağıda kitaptan kısacık alıntı bölümler var fikir edinmeniz açısından ;)
' Yazmak, en nihayetinde, tek yol benim için ve beni bir kazığa bağlayıp yaksalar kendimi aziz addetmem. Sadece benim için tek yol olduğuna inanmış olarak ölürüm. Yapmak istediğini yapma meselesi. Benim hezimetim onların zaferi olacaktır. Hiçbir şeyi yadsımıyorum. Şu anda olabileceğimin bütünüyüm. Bu yazma muhabbetini bırakalım öyleyse. O hödükler için. Ben buraya sadece size kendinizi daha iyi hissettirebilmek için sızdım. Unutun gitsin. Çarşamba akşamı Turf Paradise Hipodromunda dördüncü koşuyu kim alacak?"biliyorsun beni, severim markette dolanmayı, sonra tuvalet kağıtlarının bulunduğu rafa geldim ve 92 yaşında bir kadın gördüm, en hesaplı tuvalet kağıdını arıyordu.
- İyi de herkes yapar bunu.
Tamam ama, 92 yaşındasın, yarın ölebilirsin, üç kuruşun hesabını yapmanın ne anlamı var? Yani 92 yaşında tuvaletini yapabiliyor(burayı açıkca yazmıştı ben kibarlaştırdım ;) ) olmak zaten muhteşem bir olay neden en pahalı tuvalet kağıdını alıp bunu kutlamıyorsun." (Sayfa 161)


Hepinize Bol Kitaplı Keyifli Okumalı Güzel Günler Dilerim.

cosmos 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bukowski hayattaki sorunlarımın önemsiz olduğunu eğlenceli bir şekilde anlamamı sağladı. Aynı zamanda bir çok konu hakkında da farkında olmadan bilgi sahibi oluyorsunuz. Kendisi bu yorumumu okusa muhtemelen bana söverdi :) Biraz geç farketmişim bu adamı. Kitabın yarısındayken diğer kitaplarının siparişini verdim hemen.

Kitaptan 18 Alıntı

cosmos 
17 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yaşa, öl, gömül. Kalanlar arabalarının yağını değiştirir, pasta cila çeker, düzüşür belki. Uyur. Yumurtalarını sahanda, rafadan ya da omlet olarak söyler...

Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 226)Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 226)
cosmos 
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir savaşta düşman bertaraf edildiği anda bir denge boşluğu oluşur ve yeni bir düşman biçimlenmeye başlar. Sol'u yok edersen Sol olmaya başların. Bataklık gibidir ve pek çok büyük adam bu denge değişiminin tuzağına düşmüştür. Siyaset, savaşlar, davalar - binlerce yıldan sonra bir çuval boktan başka bir şey yok elimizde. Düşünmeyi öğrenmenin zamanı geldi.

Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 86)Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 86)
cosmos 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tarz tek bir zırh bile kuşanmamaktır.
Tarz tek bir cephe bile açmamaktır.
Tarz nihai doğallıktır.
Tarz milyarlarca insanın arasında tek olabilmektir.

Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 168)Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 168)
cosmos 
14 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan bir işte yıllarca çalışınca zamanı başkasına aittir. Yani, sekiz saatlik vardiyada bile günün elinden alınmıştır. Buna işe gidip gelme süresini, yemek yemeyi, uykuyu, yıkanmayı, giysi, otomobil, lastik, akü satın almayı; vergi ödemeyi, sevişmeyi, ziyaretçi ağırlamayı, hastalanmayı; kaza yapmayı, uykusuzluğu, çamaşırı, hırsızlık endişesini, iklimi ve diğer şeyleri eklersen, insanın kendine zamanı kalmaz. Ve mesai duyurusu yapıldığında bu gerekliliklerin bazılarını iptal etmek gerekir, uyku gibi, hatta sevişme gibi. Ne lan bu?

Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles BukowskiPis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski
cosmos 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Fakat iş insanları yatıştırır, yapacak bir şey sunar onlara. Çoğunu düşünmekten alıkoyar. Erkek ya da kadın, insanlar düşünmeyi sevmezler. Onlar için iş mükemmel bir sığınaktır. Onlara ne yapacakları, nasıl yapacakları ve ne zaman yapacakları söylenir. 21 yaş üzerindeki Amerikalıların %98'i çalışıyor, yürüyen ölüler. Bedenim ve aklım bana 3 ay sonra onlardan biri olacağımı söylüyordu. Duraksadım

Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 133)Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 133)
cosmos 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Erken yaşta başlamıştım okumaya, 14 yaşında, ışıkları söndürüp okuma lambasını yorganın altına gizlemek zorundaydım, çünkü babam çağdaş ve anlamsız emek ruhuna uygun olarak ertesi sabah işine dinlenmiş olarak gidebilmek için ışıkların akşam sekizde söndürülmesini talep ederdi.

Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 40)Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski (Sayfa 40)
Alnilam 
 29 May 10:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez ama yalnız ve dik durmak için gerçekten çok şey gerekir.

Pis Moruk İtiraf Ediyor, Charles BukowskiPis Moruk İtiraf Ediyor, Charles Bukowski
2 /