Adı:
Piyonun Son Hamlesi
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053483298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
In the Blood
Çeviri:
Uğur Portakal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
"Kesinlikle okuduğum romanların en iyilerinden biri diyebilirim!"
-Tess Gerritsen-

Kanımda cinayet akıyordu. DNA'mın iki ipliğinde de cinayet yazılıydı. Bundan kaçmak için elimden geleni yapmıştım, ama nereye gidersem gideyim, orada da aynı kişiyim. Lana Granger, psikolojik sorunların yanı sıra cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve sırları olan genç bir kızdır. Buna rağmen okul hayatında oldukça başarılıdır. Üniversite eğitiminin son yılında annesinin vasiyeti üzerine işe girerek kendi ayakları üzerinde durmak için çocuk bakıcısı olarak çalışmaya başlar. Bakıcılığını üstlendiği on bir yaşındaki Luke da kendisi gibi sorunlu bir çocuktur. Fakat zaman geçtikçe Lana, onun yalnızca çocuklara mahsus problemleri olmadığını, bunun da ötesinde tehlikeli biri olduğunu fark eder. Lana'yı içinden çıkılmaz bir girdabın ortasına sürükleyecek ve herkesten gizleyerek maziye gömdüğünü sandığı ölümcül sır, bu esrarengiz çocuğun eline geçmiş olabilir miydi? Belki de geçmişine ait eksik parçalardan biri Luke'un ta kendisiydi…

"Entrika ve gizemin kendini çokça hissettirdiği, sürprizlere açık bir gerilim."
-The New York Times-

"Sizi ters köşe yapıp hiç beklemediğiniz bir finale imza atacak sıra dışı bir roman."
-USA Today-

Türünün en iyilerinden, sürükleyici bir psikolojik gerilim. Lisa Unger'in romanlarıyla henüz tanışmadıysanız, başlamak için ne bekliyorsunuz?
-Harlan Coben-
(Tanıtım Bülteninden)
432 syf.
·6 günde·8/10
Çok güzel kurgusu olan, psikolojik gerilim dalında okuduğum en iyi kitap. Kesinlikle tahmin edemeyeceğiniz sürprizlerle dolu. Yazarın, kitabın sonunda kullandığı "şah mat" cümlesine tam da uyan bir final. Psikolojik gerilim sevenlerin mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum.
432 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitabı henüz bitirdim ve gerçekten okuduklarıma inanamadım. Bir kere yazar gerçekten işini iyi biliyor. Çünkü okuyucunun ne istediğini anladığını düşünüyorum. Kitap fazlasıyla gizem içeriyor ki bu da en sevdiğim şey. Olayların ilerleyişinden olacakları tahmin ettim ancak bunun çok fazla aynı tarz kitap okumaktan kaynaklandığını söyleyebilirim. Konuya gelirsem, Lana Granger üniversite eğitiminin yanında, çocuk bakıcılığı yaparak çalışmaya başlar ve bakıcılığını üstlendiği Luke gerçekten sorunlu bir çocuktur. Ancak Luke'da başka bir şey vardır. Acaba Luke, Lana'nın açığa çıkmasını istemediği sırları biliyor mudur? Sayfaları hızla çevirip bir an önce sonuna gelmek isteyeceğiniz bir kitapla karşı karşıyasınız.
 • Diriliş
  8.9/10 (251 Oy)227 beğeni658 okunma68 alıntı5.868 gösterim
 • Sona Kalan
  8.6/10 (230 Oy)219 beğeni714 okunma37 alıntı3.902 gösterim
 • Sessiz Kız
  8.6/10 (183 Oy)172 beğeni530 okunma30 alıntı3.327 gösterim
 • Hasat
  8.8/10 (164 Oy)169 beğeni528 okunma92 alıntı4.750 gösterim
 • Ateşin Şarkısı
  8.8/10 (223 Oy)181 beğeni510 okunma93 alıntı3.348 gösterim
 • Mefisto Kulübü
  8.5/10 (184 Oy)175 beğeni708 okunma71 alıntı3.824 gösterim
 • 3:01
  7.5/10 (138 Oy)111 beğeni303 okunma47 alıntı6.981 gösterim
 • Erebos
  8.7/10 (252 Oy)175 beğeni459 okunma35 alıntı4.287 gösterim
 • Buz Gibi Soğuk
  8.9/10 (237 Oy)233 beğeni760 okunma34 alıntı4.472 gösterim
 • Kuzuların Sessizliği
  8.8/10 (125 Oy)113 beğeni321 okunma44 alıntı4.938 gösterim
432 syf.
·8/10
Bir psikopat ve bir sosyopatın birbiriyle mücadelesi...
Oldukça iyi kurgulanmış, akıcı ve gizemli(?) bir roman. Böylelerini seviyorum. Özellikle o son sayfaya bayıldım. Tam olarak 'şah mat' dedirtti. Hala yüzümde sanki ben zafer kazanmışım gibi minik bir tebessüm var. Bu tür kitapları seven herkes kaçırmadan okumalı.
432 syf.
·7 günde
Tarzım dışında bir kitap olduğundan kitap için yorum yapmak aslında çok zor çünkü çok fazla şaşırtıcı olayla karşılaşıyorsun. Psikolojik olarak gerçekten güzel bir kitap. Cinsiyet karmaşası, gerilim, evlilik, aile bağları hepsinden var gibiydi.
Bir psikopat ve bir sosyopatın birbiriyle mücadelesiydi diyebilirim..
Akıcı, gizem dolu ve kurgusu iyi diyebileceğim bir kitap..
432 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitabın kurgusu gerçekten inanılmaz! En başından beri sürükleyici ortalarından sonuna kadar da sürekli şaşırtarak devam eden ve sanki siz kazanmışsınız gibi hissettiren bir son. Şiddetle tavsiye ediyorum.
432 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Piyonun son hamlesi başarılı bulduğum bir psikolojik gerilim kitabıydı. Kitabın genel konusuna değinecek olursak, annesi gözleri önünde öldürülen ve bunun için hayatı boyunca babasını suçlayan bir kızın hayatı aktarılıyor. Çektiği zorluklar, yaşadığı bunalım dönemi, kimlik karmaşası, psikolojik sorunları ve bunlarla başa çıkıp sosyalleşme çabaları…

Kitabın Lana’nın hikayesi ile Rachel ile oğlu Luke’un hikayesi arasında gitgel yapması ve okuyucuya arada nasıl bir bağlantı olduğunu merak ettirmesi güzel bir detaydı. Yazarın meraklandırma konusunda ne kadar başarılı olduğunu güncel olayları anlatırken geçmişte yaşanan gizemli olayları bir bütün olarak değil de damla damla aralara serpiştirerek vermesinden de anlayabilirsiniz. Yazarın bu meraklandırma başarısı kitabın sonlarına doğru bağlantılar ortaya çıkıp sağ gösterip sol vurarak okuyucuyu şaşkınlığa sürüklemesiyle nirvanaya ulaştı tabi.

Kitabı okurken polisler, dedektifler, Lana’nın arkadaşları hatta Lana’nın kendisi gibi ben de onu yargılarken buldum kendimi. Acaba bundan o mu sorumlu diye sürekli şüphede bırakmıştı bizi yazar. Üstelik psikolojik tahliller ve dünyanın gerçekçi ve korkunç yönlerine değinmesi ile de kitabın ayrı bir çekiciliği vardı.

Kitapta hoşuma gitmeyen nokta ise kitabın sonu idi. Yazar bunca güzel kurguladıktan sonra her şeyi rayına oturtayım derken bazı şeyleri çok zorlama geldi bana fazla kasmıştı ve mantıklı görmediğim noktalar oldu. Özellikle Luke ile ilgili olan şeyler, profesör ve Rachel üçlüsü arasındaki durumlar beni pek tatmin edemedi diyebilirim.

Üslup akıcı ve güzeldi. Lana’nın iç dünyası üzerinden ilerliyordu hikaye ve sürekli geçmişle gelecek anlatılırken aynı zamanda üçüncü bir kişinin yani sorunlu bir çocuğu olan bir annenin oğlundan ve yaşamından bahsettiği günlük sayfaları da yer alıyordu ve yazar bu iki anlatıcı arasında bağlantılar kurmamızı hayal gücümüze bırakıyordu. Yazarın güçlü bir kalemi ve felsefik yönü olduğu not aldığım birçok alıntıdan da belli zaten. Bence güzel ve merakta bırakacak bir gerilim türü okumak isteyenler için güzel bir kitap diye düşünüyorum. Herkese bol okumalı günler dilerim. :)
432 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
İlk elime aldığımda geçen seneydi. En fazla 150 sayfa okuyup yarıda bırakmıştım ve sıkıcı gelmişti.
Aradan bir iki ay geçti derken tekrar elime aldım ve bu sefer en baştan. Sonra uzun bir süre dokunmadım bile. Hatta hiç sevmem yarıda kitap bırakmayı ama ebediyen okumayı düşünmedim. Ne olduysa oldu bu yıl üniversite çalışıp paragraf çözmekten ciğerim solmuş olacak ki içimden bir his ''DERHAL ONU OKU!!'' diye diretti. Kitabı elime aldım ve okulda okurum diye çantama attım. İyi Ki de 16 köşeli olan jeton düşmüş de okumaya devam etmişim. Ama üzülmedim geç oldu güç olmadı. Kitabın bir hikayesi olmuş oldu :))

Kitaba gelecek olursak. Konuyu söylesemde söylemesemde zaten direkt sorgulamadan elinize alın ve okuyun. Hatta cep kitabıda var bayılırım minnoş kitaplara. 6.95 TL idi aldığım fiyat.
Ve fiyat hiç önemli değil kitapta onlarca duygu var ki içinize işleyen. Velev ki Lisa Unger'ın okuduğum ilk kitabıydı.
BA YIL DIM :)
Arkasına bakmadan üzerindeki ''TESS GERRİTSEN'' yorumunu görür görmez almıştım.
Buradan en sevdiğim yazara da şükranlarımı sunuyorum :)
432 syf.
·2 günde·8/10
Kitabın kurgusu ve karakterlerin tavrı çok iyiydi.Her sayfayı merakla çevireceğiniz ve vay be yazar ne güzel kurgulamış diyeceğiniz bir roman.Bazı yerlerinde toplumsal mesajlar vermesi ve psikoloji konusunu detaylı irdelemesi ayrıca hoşuma gitti.
432 syf.
·Beğendi·10/10
"Kesinlikle okuduğum romanların en iyilerinden biri diyebilirim!"
Tess Gerritsen
Kitabı okumaya başlamağıma sebep çok sevdiyim yazarım Tess Gerritse'nin bu sözleri oldu.
Lisa Unger kaleminden hiç okumamıştım, bu ilk oldu. Çok başarılı bir kitap olmuş, kurgu möhteşem.
Kitap, Lana adlı genc kızın annesinin cesedini görmesiyle başlıyor. Üniversitenin psikoloji bölümünde okuyan Lana cinsiyyet karmaşası yaşıyor. Annesinin vasiyeti üzerine kendi ayakları üzerinde durmak için iş başlıyor. 11 yaşındakı bir çocuğa bakmaya başlıyor. Luke adlı bu çocuk yaşına göre çok zeki, aynı zamanda sorunlu biri. Annesi ile beraber yaşıyor. Babası ortalarda yok, kitabda sırlardan biri bu.
Kitapda sürekli Lana'nın bir sırrı olduğu söyleniliyor. Luke Lana'ya oyun oynamaga başlıyor, sırrını bildiğinin ipuçlarını vermeye başlıyor. Peki Luke Lana'nın sırrını biliyor mu?
Kitapda aynı zamanda bir annenin günlüğünden bahs ediliyor.
Ve o mühteşem son..Şah Mat.. Kendiniz zafer kazanmışsınız hissini veriyor.
Gerilim sevenler kitapı kaçırmayın. İnanın bitmeden elinizden bırakmayacaksınız.
432 syf.
·5 günde·10/10
Lisa Unger'in okuduğum ilk romanı ve beğendim. Açıkcası beklediğimden gizemli, gerilimli ve şaşırtıcıydı. Tek klişesi ise olaylar son 100 sayfada çözülüyordu... Ama gerilim ve polisiye severlere kesinlikle öneriyorum. Kitap sizi çok şaşırtacak:)
432 syf.
·Beğendi·8/10
Çok sürükleyici ve okuyanda merak uyandırıcı bir eser. Bir sosyopat ve bir psikopatın hayatlarının aslında ne kadar yakın olduğunu ve yollarının nasıl kesiştiğini anlatıyor. Biraz önce bitirdim ve son cümlesini okumamla "Vay be!" demem bir oldu. Çok hoş, elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim.
432 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Merhaba 1K Dostlarım :) Son Zaman'larda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Gerilim tarzı sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Kurgu, akıcılık ciddi anlamda başarılı. Sonuna kadar şaşırarak okudum, milyonlarca tahminde bulundum... Acaba larım nerdeyse son sayfalara kadar devam etti. Sevgiyle kalın:))))
''Dikkati üzerine çekmemenin en iyi yolu karşındaki kişinin her sözüne katılmaktır. Sessizlik bile dikkat çeker...''
Bilindiği kadarıyla şiddet ve cinayet eğilimli gen, sadece erkek DNA'sıyla aktarılıyor.
Lisa Unger
Sayfa 352 - Martı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Piyonun Son Hamlesi
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053483298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
In the Blood
Çeviri:
Uğur Portakal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
"Kesinlikle okuduğum romanların en iyilerinden biri diyebilirim!"
-Tess Gerritsen-

Kanımda cinayet akıyordu. DNA'mın iki ipliğinde de cinayet yazılıydı. Bundan kaçmak için elimden geleni yapmıştım, ama nereye gidersem gideyim, orada da aynı kişiyim. Lana Granger, psikolojik sorunların yanı sıra cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve sırları olan genç bir kızdır. Buna rağmen okul hayatında oldukça başarılıdır. Üniversite eğitiminin son yılında annesinin vasiyeti üzerine işe girerek kendi ayakları üzerinde durmak için çocuk bakıcısı olarak çalışmaya başlar. Bakıcılığını üstlendiği on bir yaşındaki Luke da kendisi gibi sorunlu bir çocuktur. Fakat zaman geçtikçe Lana, onun yalnızca çocuklara mahsus problemleri olmadığını, bunun da ötesinde tehlikeli biri olduğunu fark eder. Lana'yı içinden çıkılmaz bir girdabın ortasına sürükleyecek ve herkesten gizleyerek maziye gömdüğünü sandığı ölümcül sır, bu esrarengiz çocuğun eline geçmiş olabilir miydi? Belki de geçmişine ait eksik parçalardan biri Luke'un ta kendisiydi…

"Entrika ve gizemin kendini çokça hissettirdiği, sürprizlere açık bir gerilim."
-The New York Times-

"Sizi ters köşe yapıp hiç beklemediğiniz bir finale imza atacak sıra dışı bir roman."
-USA Today-

Türünün en iyilerinden, sürükleyici bir psikolojik gerilim. Lisa Unger'in romanlarıyla henüz tanışmadıysanız, başlamak için ne bekliyorsunuz?
-Harlan Coben-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 313 okur

 • Fahriye
 • Tugba Iris Omak
 • Handan okuyucu
 • Emre Kaan Akbulut
 • Ruken Taştan
 • Kübra
 • Çağla Nur Gökçe
 • nur nur
 • Betül Çakır
 • merve k

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1
14-17 Yaş
%15.6
18-24 Yaş
%28.1
25-34 Yaş
%20.8
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.6
Erkek
%24.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.3 (52)
9
%23 (37)
8
%26.1 (42)
7
%13 (21)
6
%4.3 (7)
5
%0.6 (1)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları