Piyonun Son Hamlesi

8,5/10  (72 Oy) · 
123 okunma  · 
58 beğeni  · 
2.486 gösterim
"Kesinlikle okuduğum romanların en iyilerinden biri diyebilirim!"
-Tess Gerritsen-

Kanımda cinayet akıyordu. DNA'mın iki ipliğinde de cinayet yazılıydı. Bundan kaçmak için elimden geleni yapmıştım, ama nereye gidersem gideyim, orada da aynı kişiyim. Lana Granger, psikolojik sorunların yanı sıra cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve sırları olan genç bir kızdır. Buna rağmen okul hayatında oldukça başarılıdır. Üniversite eğitiminin son yılında annesinin vasiyeti üzerine işe girerek kendi ayakları üzerinde durmak için çocuk bakıcısı olarak çalışmaya başlar. Bakıcılığını üstlendiği on bir yaşındaki Luke da kendisi gibi sorunlu bir çocuktur. Fakat zaman geçtikçe Lana, onun yalnızca çocuklara mahsus problemleri olmadığını, bunun da ötesinde tehlikeli biri olduğunu fark eder. Lana'yı içinden çıkılmaz bir girdabın ortasına sürükleyecek ve herkesten gizleyerek maziye gömdüğünü sandığı ölümcül sır, bu esrarengiz çocuğun eline geçmiş olabilir miydi? Belki de geçmişine ait eksik parçalardan biri Luke'un ta kendisiydi…

"Entrika ve gizemin kendini çokça hissettirdiği, sürprizlere açık bir gerilim."
-The New York Times-

"Sizi ters köşe yapıp hiç beklemediğiniz bir finale imza atacak sıra dışı bir roman."
-USA Today-

Türünün en iyilerinden, sürükleyici bir psikolojik gerilim. Lisa Unger'in romanlarıyla henüz tanışmadıysanız, başlamak için ne bekliyorsunuz?
-Harlan Coben-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786053483298
 • Orijinal Adı:
  In the Blood
 • Çeviri:
  Uğur Portakal
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Çok güzel kurgusu olan, psikolojik gerilim dalında okuduğum en iyi kitap. Kesinlikle tahmin edemeyeceğiniz sürprizlerle dolu. Yazarın, kitabın sonunda kullandığı "şah mat" cümlesine tam da uyan bir final. Psikolojik gerilim sevenlerin mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum.

fazi 
13 Mar 23:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı henüz bitirdim ve gerçekten okuduklarıma inanamadım. Bir kere yazar gerçekten işini iyi biliyor. Çünkü okuyucunun ne istediğini anladığını düşünüyorum. Kitap fazlasıyla gizem içeriyor ki bu da en sevdiğim şey. Olayların ilerleyişinden olacakları tahmin ettim ancak bunun çok fazla aynı tarz kitap okumaktan kaynaklandığını söyleyebilirim. Konuya gelirsem, Lana Granger üniversite eğitiminin yanında, çocuk bakıcılığı yaparak çalışmaya başlar ve bakıcılığını üstlendiği Luke gerçekten sorunlu bir çocuktur. Ancak Luke'da başka bir şey vardır. Acaba Luke, Lana'nın açığa çıkmasını istemediği sırları biliyor mudur? Sayfaları hızla çevirip bir an önce sonuna gelmek isteyeceğiniz bir kitapla karşı karşıyasınız.

Aristokrat 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir psikopat ve bir sosyopatın birbiriyle mücadelesi...
Oldukça iyi kurgulanmış, akıcı ve gizemli(?) bir roman. Böylelerini seviyorum. Özellikle o son sayfaya bayıldım. Tam olarak 'şah mat' dedirtti. Hala yüzümde sanki ben zafer kazanmışım gibi minik bir tebessüm var. Bu tür kitapları seven herkes kaçırmadan okumalı.

Zübeyde 
29 Tem 19:08 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tarzım dışında bir kitap olduğundan kitap için yorum yapmak aslında çok zor çünkü çok fazla şaşırtıcı olayla karşılaşıyorsun. Psikolojik olarak gerçekten güzel bir kitap. Cinsiyet karmaşası, gerilim, evlilik, aile bağları hepsinden var gibiydi.
Bir psikopat ve bir sosyopatın birbiriyle mücadelesiydi diyebilirim..
Akıcı, gizem dolu ve kurgusu iyi diyebileceğim bir kitap..

Nezrin Emirova 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kesinlikle okuduğum romanların en iyilerinden biri diyebilirim!"
Tess Gerritsen
Kitabı okumaya başlamağıma sebep çok sevdiyim yazarım Tess Gerritse'nin bu sözleri oldu.
Lisa Unger kaleminden hiç okumamıştım, bu ilk oldu. Çok başarılı bir kitap olmuş, kurgu möhteşem.
Kitap, Lana adlı genc kızın annesinin cesedini görmesiyle başlıyor. Üniversitenin psikoloji bölümünde okuyan Lana cinsiyyet karmaşası yaşıyor. Annesinin vasiyeti üzerine kendi ayakları üzerinde durmak için iş başlıyor. 11 yaşındakı bir çocuğa bakmaya başlıyor. Luke adlı bu çocuk yaşına göre çok zeki, aynı zamanda sorunlu biri. Annesi ile beraber yaşıyor. Babası ortalarda yok, kitabda sırlardan biri bu.
Kitapda sürekli Lana'nın bir sırrı olduğu söyleniliyor. Luke Lana'ya oyun oynamaga başlıyor, sırrını bildiğinin ipuçlarını vermeye başlıyor. Peki Luke Lana'nın sırrını biliyor mu?
Kitapda aynı zamanda bir annenin günlüğünden bahs ediliyor.
Ve o mühteşem son..Şah Mat.. Kendiniz zafer kazanmışsınız hissini veriyor.
Gerilim sevenler kitapı kaçırmayın. İnanın bitmeden elinizden bırakmayacaksınız.

Nadide Miray Yaşlı 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabın kurgusu gerçekten inanılmaz! En başından beri sürükleyici ortalarından sonuna kadar da sürekli şaşırtarak devam eden ve sanki siz kazanmışsınız gibi hissettiren bir son. Şiddetle tavsiye ediyorum.

ESRA KADIOGLU 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba 1K Dostlarım :) Son Zaman'larda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Gerilim tarzı sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Kurgu, akıcılık ciddi anlamda başarılı. Sonuna kadar şaşırarak okudum, milyonlarca tahminde bulundum... Acaba larım nerdeyse son sayfalara kadar devam etti. Sevgiyle kalın:))))

Burcu Mutlu 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Lisa Unger'in okuduğum ilk romanı ve beğendim. Açıkcası beklediğimden gizemli, gerilimli ve şaşırtıcıydı. Tek klişesi ise olaylar son 100 sayfada çözülüyordu... Ama gerilim ve polisiye severlere kesinlikle öneriyorum. Kitap sizi çok şaşırtacak:)

MERVE MUYA 
04 Tem 02:58 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Lana Granger,psikolojik sorunların yanı sıra cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve sırları olan genç bir kızdır.Buna rağmen okul hayatında oldukça başarılıdır.Üniversite eğitiminin son yılında annesinin vasiyeti üzerine işe girerek kendi ayakları üzerinde durmak için çocuk bakıcısı olarak çalışmaya başlar.Bakıcılığını üstlendiği on bir yaşındaki Luke da kendisi gibi sorunlu bir çocuktur.Fakat zaman geçtikçe Lana,onun yalnızca çocuklara mahsus problemleri olmadığını,bunun da ötesinde tehlikeli biri olduğunu fark eder.
Lana'yı içinden çıkılmaz bir girdabın ortasına sürükleyecek ve herkesten gizleyerek maziye gömdüğünü sandığı ölümcül sır,bu esrarengiz çocuğun eline geçmiş olabilir miydi? Belki de geçmişine ait eksik parçalardan biri Luke'un ta kendisiydi.

nyks 
28 Şub 12:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aile ilişkilerine, cinsel kimlik karmaşasına ve elbette gerilime yer veren güzel bir roman olmuş. Tess Gerritsen'in kitabını bitirdiğimde bu kitabı görüp aldım hızlı ve düşünmeden yaptığım bir alışverişti.

Ben incelemelerde konudan bahsetmeyi pek sevmiyorum arkadaşlar çünkü konusuna zaten kolayca ulaşabiliyoruz. Beklediğim gerilimi aldım mı diye sorduğumda tam olarak değil ama konusu olayları farklı ve akıcı olduğu için bunun rahatsız edici olmadığını söyleyebilirim. İşin içine psikoloji girdiğinde boşlukları kapatıyor.

Ben okurken merakla çevirdim sayfaları siz de gerilim seviyor ve arıyorsanız Tess Gerritsen için bile olsa bu kitaba şans verin diyorum. Bol okumalı günler hepinize ^^

3 /

Kitaptan 31 Alıntı

fazi 
12 Mar 22:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lisa Unger - Piyonun Son Hamlesi
"Sopalar ve taşlar kemikleri kırabilir ama kelimeler kalbinizi incitir."

Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 10 - Martı Yayınları)Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 10 - Martı Yayınları)

''Dikkati üzerine çekmemenin en iyi yolu karşındaki kişinin her sözüne katılmaktır. Sessizlik bile dikkat çeker...''

Piyonun Son Hamlesi, Lisa UngerPiyonun Son Hamlesi, Lisa Unger
Zübeyde 
21 Tem 03:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ayrıca mutsuzluk karşısında ayakta kalabilmeyi başarmak gibi bir ortak noktamız var.

Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 16)Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 16)
Seda GÖKMEN 
29 Haz 00:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Farkliysaniz insanlar size etiketi yapıştırıverirler.

Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 228)Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 228)
Zübeyde 
21 Tem 03:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hani güneşe bakarken gözünüzün önünde mor bir nokta belirir ya, işte kendimi o nokta gibi hissettim.

Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 27)Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 27)
Seda GÖKMEN 
29 Haz 00:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Masum insanlar avukata ihtiyacı olmadığını düşünürler, ama aslında avukata en çok ihtiyaç duyanlar onlardır.

Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 231)Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 231)
Nadide Miray Yaşlı 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Çoğumuz aradıkları şeyi yüzümüzden belli ederiz. Yediğimiz yiyeceklerde, onları yeme şeklimizle, giyim tarzımızla, duruşumuzla, kelime seçimimizle iç dünyamızı yansıtırız. Kendimizi büyük ya da küçük milyonlarca yolla anlatırız.

Fakat psikopatların iç dünyaları yoktur; onların duyguları, korkuları, pişmanlıkları, bağları yoktur. Psikopatların sadece arzuları ve ne olursa olsun arzularına ulaşma hırsları vardır."

Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 113)Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 113)
Nezrin Emirova 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Onlara hiçbir şey verme. Küçücük bir bilgi kırıntısı bile onların senin zihnine girebilmenin yollarını bulmalarına yetebilir.

Piyonun Son Hamlesi, Lisa UngerPiyonun Son Hamlesi, Lisa Unger
fazi 
12 Mar 23:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lisa Unger - Piyonun Son Hamlesi
"Amacını bilerek gel ve kendine bir yol seç."

Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 32 - Martı Yayınları)Piyonun Son Hamlesi, Lisa Unger (Sayfa 32 - Martı Yayınları)
4 /