·
Okunma
·
Beğeni
·
2012
Gösterim
Adı:
Pol ve Virjini
Baskı tarihi:
30 Ekim 1996
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753792288
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayıncılık
Pol ve Virjini, Fransız yazarı Bernardin de Saint-Pierre'nin ünlü bir sevgi ve doğa klasiğidir. Nesnel ve gerçekçi bir yazar olan Bernardin de Saint-Pierre 1734-1814 yılları arasında yaşadı Pol ve Virjini ile ölümsüz bir yapıt sundu. Yazar bu yapıtında, doğayı titiz gözlerle inceleyerek ve sevgiyle bütünleştirerek anlattı. Pol'le Virjini'nin güzelim sevgilerini okuyacağımız bu kitapta gizemli, vahşi doğa görünümlerinin sunduğu mutluluğu ve hüznü birlikte yaşayacağız.
128 syf.
·4 günde
SPOİLER VAR!

Kitap çok acıklıdır. Ve sonu kötü biter. Ben acıklı kitapları hiç sevmezdim. Ve okumazdım. Ama bu kitabın acıklı olduğunu bilmiyordum. Ve okudum.

Sonu mutlu bitsin diye beklerken bir baktım herkes öldü. Kitap bitti.


Kitabı özetlersek şöyle:

İki tane kadın var.
Kadınlardan bir tanesi evlilik dışı bir ilişki yaşar ve bir çocuk doğurur. Bu yüzdende tanıdıkları onu dışlar diğeri ise yine başka adam kendisini aldatır ve onu terkeder. Bu iki kadın birbirlerine çok iyi davranırlar candan dost kardeş olurlar. Bu kadınların çocukları PAUL ve VIRGINIE. Bu iki çocuk birlikte büyürler. Ve büyüdükçe birbirlerini severler...
DİKKAT KİTABIN SONU:


Ama sonunda Virginie ölür. Ve onun ölümünden sonra diğerleri için hayat dayanılmaz olur. Ve en son kimi hastalıktan kimi ise üzüntüden ölür.
:(

Ve kitap biter.

Keyifli okumalar dilerim...
Kitapla kalın...
Sihirli günler /*
128 syf.
·Beğendi·10/10
Mauritius’ta birlikte büyüyen Paul ve Virginie’nin masum aşkının, çoğumuzun bir yerlerden duyduğu hikâyesi.
Birbirilerine olan sevgilerini tarif etmek gerekirse offf diyorum....
Bu nasıl bir bağ...
Vadideki insanların hayatı, Fransa'daki o zamanın sosyal sınıflarının kısıtlamalarından uzak, arkadaşlık, dürüstlük, sevgi ve inanç ile o zamandan bugüne çok iyi uyan birçok aforizma içeriyor. Ne yazık ki para ve sınıf farkı ikisinin hayatını uçuruma sürüklüyor ve trajik bir olay Paul’u çok zor bir sınava tabi tutuyor.
“Paul ile Virginie" en çok satan kitaplar arasında yer alıyor ve yaklaşık 30 dile çevrildi.
Bir çok kez resimlendi ve heykellerin yanı sıra birkaç operaya ilham verdi (Rudolf Kreutzer, 1791; Jean François Le Sueur, 1794; Victor Massé, 1876). İkisinin destanı hâlâ “Mauritius'un Romeo ve Juliet'i" olarak hafızalarda yer etmeyi başarmış.
Kitap su gibi akıp gitti, büyüleyici bir dille ikisinin yaşam öyküsüne şahit oldum.
Bu destanı keşfediniz
128 syf.
·10/10
Çocukluğumda okuduğum ve ilk etkilendiğim kitaplardan biriydi. İki dul kadının çocukları için hayatta kalma mücadelesi ve o çocukların büyüyünce masum bir aşka imza atmaları... Paul (erkek) ve Virginie (kız) birlikte büyüyen ve büyüdükçe birbirlerine olan sevgisi artan iki genç. Fakat romantizm yüklü kitabımızın sonu kötü bitiyor. Ve yazar Virginie'yi şu sözlerle uğurluyor: "ölüm bile onun güzelliğini bozmaya kıyamamıştı."
192 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Birbirlerini çok seven pol ve virjını'nın sonu acıklı biten aşk hikayesi......Virjını'nın ölümünden sonra ,hikayenin anlatıcısının pol'le geçen konuşmasında hayata ve ölüme dair düşüncelerinde tasavvufi bir derinlik var....
144 syf.
·9/10
Sonu gercekten cok kotu bitiyor fransiz yazarlarin diline ve betimlemelerine bayiliyorum yer yer bazi filozoflarin felsefi dusuncelerinden esintiler var cok akici bir roman iş kültür ilkay atay cevirisinden okudum ceviri gayet basarili bazi cevirmenler guzelim romanlari katledebiliyorlar malesef ceviri onemli okumayan okurlarimiza simdiden bol hüzün duyacaklari keyifli okumalar dilerim
128 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Madam De La Tour ve Marguiriete benzer olayları yaşamış olup, yazgı kendilerini tüm toplumdan uzak, doğayla iç içe küçük bir yerleşim yerine getirmiştir. Madam De La Tour’un Virginie, Marguiriete’nin de Paul adında çocuğu olur. Paul ile Virgine hep kardeş gibi büyümüş,birbirinden bir tek an bile ayrılmamış ve birbirlerine sarsılmaz bağlarla bağlanmışlardır.
Paul ile Virginie ‘nin ergenliğe girmesiyle aralarındaki bu bağ aşka dönüşür.Biz kitapta işte bu masum aşkı okuyoruz.
Tabiki kitap basit bir aşk kitabı değildir. Yaşlı adamın yani anlatıcının konuşmaları dönemin yapısı,zihniyeti,asil ile köylü ayrımı konusunda bilgiler verirken bahsettiği felsefik bilgilerle de bizi doyuruyor.
Sonunda hüzünleneceğiniz ama kesinlikle pişmanlık duymayacağınız bir kitap.
Şimdiden keyifli okumalar
192 syf.
·Beğendi·10/10
Hikaye benzer türevlerinden çok farklı bir mekanda geçiyor, ıssız bir adada. Başka kimsenin yaşamadığı bir adada iki dul kadının birbirine dayanak sağlaması, can yoldaşı olması çok yalın bir dille güzel işlenmiş. İkisinin de birer çocukları var. Paul ve Virginie . Aşkları öyle saf ve masum ki.. Birlikte büyümelerini, birlikte gülmelerini daha aşk nedir bilmezken kalplerinin pır pır edişini ne güzel anlatmış kitap.

Kitap biterken de içte derin yaralar bırakıyor ve hayat boyu zihinden çıkmıyor. Çocuk kitabı değil bence bu, hatta onlar için fazla acıklı ve derin.

Kesinlikle aşk klasikleri içinde adının anılması gerekir.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Bütünlük ve devamlılık halinde işlenen bir optimizm - pesimizm olduğunu söyleyebilirim. Bu sebepten kitabı bitirince de fikir olarak hangisine sürüklendiğinizi hesap edemiyorsunuz. Hikayede en çok adadaki yaşlı adamın yalnızlığının işlenişini sevdim. Geriye kalan birçok olay klişeye kaçsa da okunmaya değer, az bilindik bir kitap.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Paul ve virginanın başına gelmeyen de kalmamış maşallah sonunu mutlu son beklerken hepsi ölüyor beni sarmadı bu kitap zaten insanın içini karartıyor kitabın en güzel kısmı ihtiyar adamla paul arasında geçen dialoglar
"Sevgili yavrum. Doğa tek yardımcın olsun, insanlık da tek partin. Sen bu ikisi dışında hiçbir şeye bel bağlama."
B. S. Pierre
Sayfa 102 - Engin Yayıncılık 1.Baskı 1996 Çevirmen Erhan Buldan
"Oğlum, okumalısın, oku oğlum. Bu kitapları yazan insanlar, bizden önce çeşitli felaketlerden geçmiş insanlardır. Herkesin bizi yalnız bıraktığı anlarda onlar bizim yardımımıza koşarlar. Bizi kendi aralarına çağırırlar. İyi bir kitap, iyi bir arkadaş olur."
B. S. Pierre
Sayfa 113 - Engin Yayıncılık 1.Baskı 1996 Çevirmen Erhan Buldan
"Başkalarının mutluluğunu da hesaba katmadıkça," diyordu, "insan mutlu olamaz."
B. S. Pierre
Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İnsanlara bilgelik öğütleyen filozofların başına neler geldiğini hatırlayın. Bilgelik öğütlerini mısraların en güzelleriyle süsleyen Homeros ömrü boyunca sadakaya muhtaç bir halde yaşamıştı. Söylevleri ve ahlâki değerleriyle Atinalılara öylesine güzel dersler veren Sokrates bizzat o insanlar tarafından yargılanıp zehirle öldürülmüştü. Muhteşem öğrencisi Platon bizzat kendi koruyucusu olan prensin emriyle esarete teslim edilmiş ve bunların hepsinden önce, hayvanları bile kapsayacak kadar geniş bir insanlık anlayışı getirmiş olan Pythagoras, Krotonlular tarafından diri diri yakılmıştı. Daha ne diyeyim?
B. S. Pierre
Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İnsan türünün kötülüklerini dindirmek amacıyla yeryüzüne inen göğün kızıdır edebiyat.
B. S. Pierre
Sayfa 86 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pol ve Virjini
Baskı tarihi:
30 Ekim 1996
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753792288
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayıncılık
Pol ve Virjini, Fransız yazarı Bernardin de Saint-Pierre'nin ünlü bir sevgi ve doğa klasiğidir. Nesnel ve gerçekçi bir yazar olan Bernardin de Saint-Pierre 1734-1814 yılları arasında yaşadı Pol ve Virjini ile ölümsüz bir yapıt sundu. Yazar bu yapıtında, doğayı titiz gözlerle inceleyerek ve sevgiyle bütünleştirerek anlattı. Pol'le Virjini'nin güzelim sevgilerini okuyacağımız bu kitapta gizemli, vahşi doğa görünümlerinin sunduğu mutluluğu ve hüznü birlikte yaşayacağız.

Kitabı okuyanlar 150 okur

  • Bir Hikaye
  • Penaber'fîn
  • Ahmet Volkan
  • S.
  • Ali kutal
  • Aylala
  • zeynep karababa
  • Said
  • Mehmet DOĞAN
  • BatınınKötüCadısı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%1.9 (1)
7
%1.9 (1)
6
%5.8 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0