·
Okunma
·
Beğeni
·
3.169
Gösterim
Adı:
Pol ve Virjini
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hüseyin Hilmi Yayınevi
128 syf.
·4 günde
SPOİLER VAR!

Kitap çok acıklıdır. Ve sonu kötü biter. Ben acıklı kitapları hiç sevmezdim. Ve okumazdım. Ama bu kitabın acıklı olduğunu bilmiyordum. Ve okudum.

Sonu mutlu bitsin diye beklerken bir baktım herkes öldü. Kitap bitti.


Kitabı özetlersek şöyle:

İki tane kadın var.
Kadınlardan bir tanesi evlilik dışı bir ilişki yaşar ve bir çocuk doğurur. Bu yüzdende tanıdıkları onu dışlar diğeri ise yine başka adam kendisini aldatır ve onu terkeder. Bu iki kadın birbirlerine çok iyi davranırlar candan dost kardeş olurlar. Bu kadınların çocukları PAUL ve VIRGINIE. Bu iki çocuk birlikte büyürler. Ve büyüdükçe birbirlerini severler...
DİKKAT KİTABIN SONU:


Ama sonunda Virginie ölür. Ve onun ölümünden sonra diğerleri için hayat dayanılmaz olur. Ve en son kimi hastalıktan kimi ise üzüntüden ölür.
:(

Ve kitap biter.

Keyifli okumalar dilerim...
Kitapla kalın...
Sihirli günler /*

#hayatevesığar
#evdekal
#evdehayatvar
#kitapoku
#kitapcandır
#kitaptavsiyesi
#neokudum
#kitapokubizimle
128 syf.
·Beğendi·10/10
Mauritius’ta birlikte büyüyen Paul ve Virginie’nin masum aşkının, çoğumuzun bir yerlerden duyduğu hikâyesi.
Birbirilerine olan sevgilerini tarif etmek gerekirse offf diyorum....
Bu nasıl bir bağ...
Vadideki insanların hayatı, Fransa'daki o zamanın sosyal sınıflarının kısıtlamalarından uzak, arkadaşlık, dürüstlük, sevgi ve inanç ile o zamandan bugüne çok iyi uyan birçok aforizma içeriyor. Ne yazık ki para ve sınıf farkı ikisinin hayatını uçuruma sürüklüyor ve trajik bir olay Paul’u çok zor bir sınava tabi tutuyor.
“Paul ile Virginie" en çok satan kitaplar arasında yer alıyor ve yaklaşık 30 dile çevrildi.
Bir çok kez resimlendi ve heykellerin yanı sıra birkaç operaya ilham verdi (Rudolf Kreutzer, 1791; Jean François Le Sueur, 1794; Victor Massé, 1876). İkisinin destanı hâlâ “Mauritius'un Romeo ve Juliet'i" olarak hafızalarda yer etmeyi başarmış.
Kitap su gibi akıp gitti, büyüleyici bir dille ikisinin yaşam öyküsüne şahit oldum.
Bu destanı keşfediniz
128 syf.
·10/10
'Yalnız bütün bunların mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.' diyor Nikos Kazancakis.
Ah Paul ve Virginie.. Kendi mutluluğunu yaratan , tabiatı kalbinde gibi hisseden anlayan ve kalbini de sevgiyle koskoca hayat dolu bir orman yapmış , içerisinde bir yuvaya yer açabilmiş , bahçesinde tüm güzel duyguları büyütüp paylaşabilmiş ve tüm bunlar için yüreği şükranla dolup taşan tüm ruhlara selam olsun.
'' Gökyüzüne aç bir halde şafağın tadını çıkardığımız o mutlu günlerimizi hatırlayın , güneş kayalıkların zirvesinde görünür görünmez kalkıp onun ışınlarıyla birlikte kendimizi ormana attığımız zamanları. Sebebini bilmediğimiz büyüleyici bir mutluluk duyardık , hatırlayın. Masum dileklerimizde , şafağın zengin renklerinin tadına varabilmek için sonsuz bir koku alma gücüne , kuşların senfonisini dinleyebilmek için sonsuz işitme gücüne ve tüm nimetleri tanıyabilmek için sonsuz bir yüreğe.
İşte yeryüzündeki tüm güzelliklerin kendisinden çıkıp geldiği o güzelliğin kaynağında ikamet eden ruhum artık eskiden zayıf organlarımla hissedemediğim her şeyi görüyor , işitiyor ve hepsine temas ediyor. ''
Bu masum sevgiyi hissetmek isteyen herkese tavsiye ederim. Bol katkılı okumalar.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Birbirlerini çok seven pol ve virjını'nın sonu acıklı biten aşk hikayesi......Virjını'nın ölümünden sonra ,hikayenin anlatıcısının pol'le geçen konuşmasında hayata ve ölüme dair düşüncelerinde tasavvufi bir derinlik var....
128 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Madam De La Tour ve Marguiriete benzer olayları yaşamış olup, yazgı kendilerini tüm toplumdan uzak, doğayla iç içe küçük bir yerleşim yerine getirmiştir. Madam De La Tour’un Virginie, Marguiriete’nin de Paul adında çocuğu olur. Paul ile Virgine hep kardeş gibi büyümüş,birbirinden bir tek an bile ayrılmamış ve birbirlerine sarsılmaz bağlarla bağlanmışlardır.
Paul ile Virginie ‘nin ergenliğe girmesiyle aralarındaki bu bağ aşka dönüşür.Biz kitapta işte bu masum aşkı okuyoruz.
Tabiki kitap basit bir aşk kitabı değildir. Yaşlı adamın yani anlatıcının konuşmaları dönemin yapısı,zihniyeti,asil ile köylü ayrımı konusunda bilgiler verirken bahsettiği felsefik bilgilerle de bizi doyuruyor.
Sonunda hüzünleneceğiniz ama kesinlikle pişmanlık duymayacağınız bir kitap.
Şimdiden keyifli okumalar
144 syf.
·9/10
Sonu gercekten cok kotu bitiyor fransiz yazarlarin diline ve betimlemelerine bayiliyorum yer yer bazi filozoflarin felsefi dusuncelerinden esintiler var cok akici bir roman iş kültür ilkay atay cevirisinden okudum ceviri gayet basarili bazi cevirmenler guzelim romanlari katledebiliyorlar malesef ceviri onemli okumayan okurlarimiza simdiden bol hüzün duyacaklari keyifli okumalar dilerim
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Paul ve Virginie klasik ancak yoğun felsefi öğretinin de yer aldığı bir eserdi. Eserin gerek konu gerekse olayın sosyal zemini bana Shakespeare oyunlarının biçimini ve temini andırdı. Bundan dolayı hikaye klasik algısını buram buram hissettirdi.
Romanda iki anne ve çocuklarının erdem, sevgi ve mutluluk çemberindeki dokunaklı hayatları anlatılıyordu. Öncelikle kitap detaylı betimlemelerin yoğunluğu içinde anlatılırken Paul ve Virginie'nin yaşantılarına ve duygularına kendimizi kaptırmamamızı olanaksız kıldı. O yüzden okuyucuyu içine alan bir yapıt oldu. Kitapta bir çok noktada öz eleştiride bulunabileceğimiz, insanlığımızın, vicdanımızın ölçütü nedir diyebileceğimiz ayrıntıların içinde bulduk kendimizi. Sonunda ise mutluluğun tanımını, sevginin anlamını, erdemin ne olduğunu Paul ve Virginie ile Maurice adasında öğrendik.

B. S. Pierre Paul ve Virginie
128 syf.
·10/10
Çocukluğumda okuduğum ve ilk etkilendiğim kitaplardan biriydi. İki dul kadının çocukları için hayatta kalma mücadelesi ve o çocukların büyüyünce masum bir aşka imza atmaları... Paul (erkek) ve Virginie (kız) birlikte büyüyen ve büyüdükçe birbirlerine olan sevgisi artan iki genç. Fakat romantizm yüklü kitabımızın sonu kötü bitiyor. Ve yazar Virginie'yi şu sözlerle uğurluyor: "ölüm bile onun güzelliğini bozmaya kıyamamıştı."
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tanzimat Edebiyatı Dönemi’ndeki ilk çeviri romanlardan Paul ile Virginie.Adeta romantizm akımının manifestosu...Sergüzeşt’in Dilberi’nin ve Madam Bovary’nin Emması’nın “başucu kitabı”.Doğanın iyileştirdiğine inanan; sevgiyi, dostluğu, erdemi ilke edinen saf insanların öyküsü...

Roman, Fransız sömürgesinin bir adasında geçiyor.Paul ile Virginie, birbirlerine sevgiyle bağlı İki dul kadının, köleleri yardımıyla zorluklarla büyüttükleri çocukları.Kardeşçe büyüyen, sonrasında sevgileri aşka evrilen erdemli gençler...

Çıkarsız sevgiye inanan, birbirlerine sadakatle bağlı Paul ile Virginie hikâyenin sonunda mutlu olabilecekler mi?Her şeyin üstünde tuttukları erdemleri onlara yetecek mi dersiniz?
Okuyun ve görün, derim.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Tanzimat Edebiyatı Dönemi’ndeki ilk çeviri romanlardan Paul ile Virginie.Adeta romantizm akımının manifestosu...Sergüzeşt’in Dilberi’nin ve Madam Bovary’nin Emması’nın “başucu kitabı”.Doğanın iyileştirdiğine inanan; sevgiyi, dostluğu, erdemi ilke edinen saf insanların öyküsü...
Roman, Fransız sömürgesinin bir adasında geçiyor.Paul ile Virginie, birbirlerine sevgiyle bağlı İki dul kadının, köleleri yardımıyla zorluklarla büyüttükleri çocukları.Kardeşçe büyüyen, sonrasında sevgileri aşka evrilen erdemli gençler...Çıkarsız sevgiye inanan, birbirlerine sadakatle bağlı Paul ile Virginie hikâyenin sonunda mutlu olabilecekler mi?Her şeyin üstünde tuttukları erdemleri onlara yetecek mi dersiniz?Okuyun ve görün, derim

”Kötü kalplinin vereceği ekmek insanın ağzını çakıl taşıyla doldurur.”(s.17)

”Başkalarının mutluluğunu da hesaba katmadıkça diyordu insan mutlu olamaz.”(s.37)


”Devlet, onları gölgesiyle güneşten koruyan büyük ağaçlar olmasa küçük çiçeklerin yetişmeyeceği türden bir bahçeye benzer fakat şöyle bir fark vardır:Bir bahçenin güzelliği büyük ağaç sayısının az olmasına bağlıdır oysa bir devletin refahı daima vatandaşlarının refahına ve eşitliğine bağlıdır, zengin bir azınlığın varlığına değil.”(s.82)

”Oğlum, edebiyat semadan gelen bir lütuftur.”(s.86)

”Hayatta öyle korkunç felaketler vardır ve onları en az hak edenlerin başına o kadar sık gelirlerler ki en bilge olanların dahi ümidi sarsılır.”(s.95)
192 syf.
·10/10
Hikaye benzer türevlerinden çok farklı bir mekanda geçiyor, ıssız bir adada. Başka kimsenin yaşamadığı bir adada iki dul kadının birbirine dayanak sağlaması, can yoldaşı olması çok yalın bir dille güzel işlenmiş. İkisinin de birer çocukları var. Paul ve Virginie . Aşkları öyle saf ve masum ki.. Birlikte büyümelerini, birlikte gülmelerini daha aşk nedir bilmezken kalplerinin pır pır edişini ne güzel anlatmış kitap.

Kitap biterken de içte derin yaralar bırakıyor ve hayat boyu zihinden çıkmıyor. Çocuk kitabı değil bence bu, hatta onlar için fazla acıklı ve derin.

Kesinlikle aşk klasikleri içinde adının anılması gerekir.
Girmek için bunca sebep düşündünüz de kalmak için bir tane bile gelmedi mi aklınıza?
B. S. Pierre
Sayfa 55 - İş Bankası Kültür Yayınları
"Sevgili yavrum. Doğa tek yardımcın olsun, insanlık da tek partin. Sen bu ikisi dışında hiçbir şeye bel bağlama."
B. S. Pierre
Sayfa 102 - Engin Yayıncılık 1.Baskı 1996 Çevirmen Erhan Buldan
"Oğlum, okumalısın, oku oğlum. Bu kitapları yazan insanlar, bizden önce çeşitli felaketlerden geçmiş insanlardır. Herkesin bizi yalnız bıraktığı anlarda onlar bizim yardımımıza koşarlar. Bizi kendi aralarına çağırırlar. İyi bir kitap, iyi bir arkadaş olur."
B. S. Pierre
Sayfa 113 - Engin Yayıncılık 1.Baskı 1996 Çevirmen Erhan Buldan
"Başkalarının mutluluğunu da hesaba katmadıkça," diyordu, "insan mutlu olamaz."
B. S. Pierre
Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Insanları yaşamaya pişman eden hastalıklar, acılar, ıstıraplar, dayanılmaz kederler daimî ölüm uykusu içinde diner, söner. Insanoğlu kaldıramayacakları ağırlıklardan ölüm nimeti sayesinde kurtulur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pol ve Virjini
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hüseyin Hilmi Yayınevi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0