Polisiye Bir Öykü Uzun Öykü

8,0/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
424 gösterim
Macar yazar Imre Kertész'in Nobel ödülü almasında aslan payı, kuşkusuz Kadersizlik, Fiyasko ve Doğmayacak Çocuk İçin Dua adlı romanlardan oluşan üçlemeye aittir. Kertész, bu yarıotobiyografik üçlemesinde, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi toplama kamplarında yaşadıklarını kendi aykırı tarzıyla anlatır. Polisiye Bir Öykü'yse adının çağrıştırdığının tersine, alışılmış anlamda bir polisiye değildir. Yazarın sansürden korunabilmek amacıyla anlatı mekânı olarak seçtiği kurmaca bir Latin Amerika ülkesinde, zorba yönetime bağlı gizli polis örgütünün keyfî uygulamaları üstüne özlü bir öyküdür bu. Öte yandan, 1970'lerin sonlarına doğru yazılmış olan Polisiye Bir Öykü'nün, Kertész'in diğer eserlerinden bir farkı var: Çoğu kez olup biteni kurbanın gözünden anlatmayı yeğleyen yazar bu kez olay örgüsünü bir işkencecinin gözünden aktarıyor. Polisiye Bir Öykü, zekice kurgulanmış, insanın kanını donduracak kadar soğukkanlı bir yergi.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750706875
 • Orijinal Adı:
  Detektivtörténet
 • Çeviri:
  Ersel Kayaoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
 08 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okulun kütüphanesinde bulduğum bir kitap.Beni kendine çeken ödüllü olmasıydı.Okuyunca da içindeki eleştirilerle bunu hakettiğini anlıyorsunuz.Kitabımızın konusu gerçekte olmayan bir ülkede geçen konuları alıyor.Ülkedeki baskıcı bir polis teşkilatı insanları suçsuz yere cezalandırıp,işkence ederek insanlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.Yazarımız olayı anlatırken farklı bir yol seçmiş.Anlatıcı olarak kurban değilde işkenceciyi seçmiş.İşkenceci yaptıkları suçlardan tutuklanıp idama götürülecekken herşeyi yazıp savunma yapmaya çalışıyor.Hikayede böyle başlıyor.Kitabımız dünyada olan biteni hikaye üzerinden eleştirisini yapıyor.Çok beğeneceğinizi umuyorum.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Taner durmaz 
06 May 20:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öykü ise, adının ilk ağızda çağrıştırdıklarının tersine, alışılmış anlamda bir polisiye değil. Yazarın sansürden korunabilmek amacıyla anlatı mekânı olarak seçtiği kurmaca bir Latin Amerika ülkesindeki zorba yönetime bağlı gizli polis örgütünün keyfi uygulamaları üstüne özlü bir öykü. 1970’lerin sonlarına doğru yazılmış olan Polisiye Bir Öykü’nün, bildik Kertész romanlarından bir farkı var: Çoğu kez olup biteni kurbanın gözünden anlatmayı yeğleyen yazar bu kez olay örgüsünü bir işkencecinin gözünden aktarıyor. Polisiye Bir Öykü, zekice kurgulanmış, insanın kanını donduracak kadar soğukkanlı bir yergi

Kitaptan 3 Alıntı

Elbette yaşamak bir tür intihar: Yalnızca dezavantajı şu ki, korkunç uzun sürüyor.

Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Sayfa 11 - Can)Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Sayfa 11 - Can)

İntihar düşüncesi akşama doğru geliyor, tarifeye uygun olarak. Bu saatlerde en çekici halini alıyor. Güneşin inmesiyle birlikte cazibesi artıyor; sıcak, lenf gibi derinin altına nüfuz ediyor, kasları yumuşatıyor, iç organlarımi ayağa kaldırıyor, kemiklerimi ufaliyor ve tatlımsı bir tiksintiyle dolduruyor beni, ona izin vermek ise iğrenç bir zevk. Onu yalnızca bir şeyle geri püskürtebilirim: anneme duyduğum kaygıyla karışık sevgimle.

Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Can)Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Can)