Polisiye Bir Öykü Uzun Öykü

8,0/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
437 gösterim
Macar yazar Imre Kertész'in Nobel ödülü almasında aslan payı, kuşkusuz Kadersizlik, Fiyasko ve Doğmayacak Çocuk İçin Dua adlı romanlardan oluşan üçlemeye aittir. Kertész, bu yarıotobiyografik üçlemesinde, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi toplama kamplarında yaşadıklarını kendi aykırı tarzıyla anlatır. Polisiye Bir Öykü'yse adının çağrıştırdığının tersine, alışılmış anlamda bir polisiye değildir. Yazarın sansürden korunabilmek amacıyla anlatı mekânı olarak seçtiği kurmaca bir Latin Amerika ülkesinde, zorba yönetime bağlı gizli polis örgütünün keyfî uygulamaları üstüne özlü bir öyküdür bu. Öte yandan, 1970'lerin sonlarına doğru yazılmış olan Polisiye Bir Öykü'nün, Kertész'in diğer eserlerinden bir farkı var: Çoğu kez olup biteni kurbanın gözünden anlatmayı yeğleyen yazar bu kez olay örgüsünü bir işkencecinin gözünden aktarıyor. Polisiye Bir Öykü, zekice kurgulanmış, insanın kanını donduracak kadar soğukkanlı bir yergi.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750706875
 • Orijinal Adı:
  Detektivtörténet
 • Çeviri:
  Ersel Kayaoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hikayeyi, gizli polis teşkilatının bir üyesi olan, ancak bu kurum tasfiye edilince o dönemde yaptıklarından ötürü mahkum olan Martens'in ağzından dinliyoruz.

Martens, amiri Diaz ve meslektaşı Rodriguez ile birlikte üçlü voltranı oluşturan gizli bir örgütten. Ülke, kurmaca bir Latin Amerika ülkesi. Sıkı yönetim altında, öğrencilerden işçilere, tüm kurum ve kuruluşlardaki insanlar sıkı takip altında. İş adamı Salinas'ın oğlu Enrique, bu sırada, şu bizim Gestapo'dan hallice örgütümüzün dikkatini çeker. Tabi hemen yakalayamazlar, ne de olsa babası iş adamı, ensesi kalın.

Enrique, şu bizim ergenlik dönemi arayışının ayarını bulamayan, intiharı düşünen, tanrım neden kötülük var, neden herkesler kötü, neden hayat tatsız diyecek kadar aklı toy bir delikanlı. Eh babadan zengin olunca, bir işe yaramadığını iyiden iyiye hisseder ve nerede ipsiz sapsız örgüt var, nerede şeytanın uykusunu kaçıracak kadar çirkin ve garip örgüt var, kapağı oraya atmanın derdinde. Haspam eylemci olunca kendini gerçekleştirmiş olacak çünkü. Kız arkadaşı, kuzum bizim aşkımız yeter bize, boş ver onları, hem sen zengin bebesisin, seni almazlar aralarına, dedikçe, aşkına sarılmak ve olanı kabullenmek yerine daha beter dellenen, kendini ispatlamak adına babasını karşısına alıp atara atar, gidere gider yapan şu tosuncuğun başı daha fazla derde girmesin diye, babası, tamam ulan, seni de şirketin ortağı kıldım, eylemcilere destek sağlayacaksan bizim şoför aracılığıyla, gizliden yap, diyerek ortamı yumuşatır, böylece oğlunun saçma bir hamleyle evden kaçmasının, başına dert açmasının önünü almış olur.

Polisin takibine yakalanmıştır bir kere bizim ergen Enrique. şoförü aracılığıyla bir yere zarf taşıyıp duruyordur. Polis çocuğu alıkoyar. İşkence eder. Babası hücreye gelir ve 'oğluma bunu yaptınız, sizi perişan edeceğim' der. Zarftan bahsederler, babası bu kez zarfı kendisinin yazdığını ama oğlunun eylemcilerden geldiğini sandığını, oğlunun bu örgütçülük hevesini almasını bu şekilde sağlarken, başının derde girmemesi için bunu yaptığını, her şeyin önceden yazıldığı ve tüm bunların noterden onaylatıldığını söyler. Başlarına gelecekleri gören bu üçlü karanlık örgüt, babayı da hücreye atar, notere ulaşıp onu da yakalatırlar. Sırf kendi pislikleri ortaya çıkmasın diye hemen herkesi yakalatıp hücrede işkence ederler. Kendi amirlerinin kulağına gidince tüm bunlar, albayımız gelir ve işi temizlemesini söyler bizim ekibe. Onlar da tutup bu zavallıları kurşuna dizmesin mi? Sonraları darbe yapan bu yönetim devrilir ve bu örgüttekiler idama mahkum olur. Zırvalığın daniskası eylemler silsilesini görmekteyiz. Bu kadar absürtlük olmaz denilmesin. Oluyor. Olmuşluğu çok. Yazar, bu incecik fakat nefis hicvini de bu sözde hayal mahsulü ülkede geçmiş izlenimiyle zihnimize kazır da kazır. Afallatır her an bizleri.

Taner durmaz 
06 May 20:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öykü ise, adının ilk ağızda çağrıştırdıklarının tersine, alışılmış anlamda bir polisiye değil. Yazarın sansürden korunabilmek amacıyla anlatı mekânı olarak seçtiği kurmaca bir Latin Amerika ülkesindeki zorba yönetime bağlı gizli polis örgütünün keyfi uygulamaları üstüne özlü bir öykü. 1970’lerin sonlarına doğru yazılmış olan Polisiye Bir Öykü’nün, bildik Kertész romanlarından bir farkı var: Çoğu kez olup biteni kurbanın gözünden anlatmayı yeğleyen yazar bu kez olay örgüsünü bir işkencecinin gözünden aktarıyor. Polisiye Bir Öykü, zekice kurgulanmış, insanın kanını donduracak kadar soğukkanlı bir yergi

Beytullah Ömer DUMLU 
 08 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okulun kütüphanesinde bulduğum bir kitap.Beni kendine çeken ödüllü olmasıydı.Okuyunca da içindeki eleştirilerle bunu hakettiğini anlıyorsunuz.Kitabımızın konusu gerçekte olmayan bir ülkede geçen konuları alıyor.Ülkedeki baskıcı bir polis teşkilatı insanları suçsuz yere cezalandırıp,işkence ederek insanlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.Yazarımız olayı anlatırken farklı bir yol seçmiş.Anlatıcı olarak kurban değilde işkenceciyi seçmiş.İşkenceci yaptıkları suçlardan tutuklanıp idama götürülecekken herşeyi yazıp savunma yapmaya çalışıyor.Hikayede böyle başlıyor.Kitabımız dünyada olan biteni hikaye üzerinden eleştirisini yapıyor.Çok beğeneceğinizi umuyorum.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan 3 Alıntı

Elbette yaşamak bir tür intihar: Yalnızca dezavantajı şu ki, korkunç uzun sürüyor.

Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Sayfa 11 - Can)Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Sayfa 11 - Can)

İntihar düşüncesi akşama doğru geliyor, tarifeye uygun olarak. Bu saatlerde en çekici halini alıyor. Güneşin inmesiyle birlikte cazibesi artıyor; sıcak, lenf gibi derinin altına nüfuz ediyor, kasları yumuşatıyor, iç organlarımi ayağa kaldırıyor, kemiklerimi ufaliyor ve tatlımsı bir tiksintiyle dolduruyor beni, ona izin vermek ise iğrenç bir zevk. Onu yalnızca bir şeyle geri püskürtebilirim: anneme duyduğum kaygıyla karışık sevgimle.

Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Can)Polisiye Bir Öykü, Imre Kertesz (Can)