Politika Bilimine Giriş

7,2/10  (9 Oy) · 
28 okunma  · 
6 beğeni  · 
673 gösterim
"Prof. Münci Kapani" bu kitabında çağdaş politika biliminin temel konularını, yeni araştırmaların ve gelişmelerin ışığında ele alarak inceliyor. Bunlar arasında, politikanın anlamı ve nitelikleri, modern politika biliminin gelişimi, devlet ve egemenlik kavramları, siyasal iktidar kavramı, siyasal iktidarın meşruluk temelleri, siyasal iktidar ve sosyal tabakalaşma, elitler ve kitleler, siyasal katılma ve bununla ilgili olarak değişik demokrasi anlayışları, kamuoyu, siyasal partiler ve baskı grupları gibi konular yer alıyor. Bu ana konuların çerçevesinde, günümüzün Türkiyesinde ön plana çıkan bazı siyasal ve kurumsal sorunların da bilimsel veriler açısından değerlendirilmesi yapılıyor.
Sorunlara genel olarak eleştirel tahlil açısından yaklaşan yazar, bu arada, yerleşmiş ve kalıplaşmış bazı siyasal formüller ve "efsaneler" üzerinde okuyucuyu yeniden düşünmeye ve tartışmaya çağırmaktadır.
(Arka Kapak)
AVAKA 
13 Kas 2016 · 7/10 puan

Siyasete gerçekçi bi bakış özellikle etkileyen şey erkler ayrılığı içerisinde medyanın gücünü değerlendirme açısından önemli tespitler var gerçtektende artık medya o kadar güçlü ki genelde ders kitabı olarak okutuluyor

Nietsche'nin Evlatlığı 
28 Tem 17:25 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap, sistematik olarak bir referans olma niteliğinde değil de daha ziyade köşe yazısı yazar gibi yazılmış. Ama Siyasal Bilgiler Fakültelerinde yardımcı kaynak olarak okutuluyor.Aklımda kalan en önemli fikir "milli irade" denen kavramın saçma oluşunun ortaya konmasıydı.Hatta Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözü de, o zamanın koşulları içinde doğru, ama modern zamanlar içerisinde anlamsız bulunuyor.. Ne yani % 1 oy alan bir parti, Milli İradenin bir parçası değil mi???..güzeldi bu cümle...

Mehmet Mencik 
01 Şub 22:29 · Kitabı okudu · 61 günde · 3/10 puan

Roman şeklinde olmadığı ve ders kitabı olduğu için okurken çok sıkıldım. Anlamakta zorlandığım yerler oldu, kimi zaman aynı sayfada dakikalarca kaldım. Ama yine de bu kitap sayesinde siyaset bilimine giriş dersinden yüksek alıp dersi geçtim.