Politika Sanatı

7,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
38 gösterim
Bu kitap, çağdaş Fransız yazarı Gaston Bouthoul'un, L'ART DE La POLİTİQUE adlı derleme yapıtından seçmeler yapılarak hazırlanmıştır.
Amacı Konfuçyus'tan Lenin'e, Platon'dan De Gaulle'a değin politika üstüne eğilmiş 78 ünlü filozof ve devlet adamının gerek değişik, gerek çelişik, gerekse birbirini destekleyen görüşlerini, en belirgin yanlarıyla politikanın yaşamımız üstünde ağır bastığı bugünkü ortamda yurt ve dünya sorunlarına ışık tutar umudu ile birarada sunuyoruz.
Bahadır Kök 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Antik Çağ filozoflarından modern çağ düşünürlerine kadar birçok önemli şahsiyetin siyaset, toplum, egemenlik, devlet idaresi, siyasal rejimler hakkında ortaya koyduğu düşünceler kitabın içeriğini oluşturuyor. Alfa Yayınlarından geçtiğimiz yıllarda çıkan ve bir nevi muadili olduğunu söyleyebileceğimiz "Politika Kitabı" adlı kitabın biraz daha eski ve yalın halde basılmış bir versiyonu gibi. Siyaset felsefesine ve siyaset bilimine ilgi duyanlar için temel düzeyde bir kitap olma özelliğini taşıdığını düşünüyorum. Bu kitabı okuyalı 10 yılı aşkın bir zaman geçti aradan ancak vaktim olursa bir kere daha okumayı düşünüyorum. Siyasete ilgi duyan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

Kitaptan 2 Alıntı

Burcu 
 29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sosyoloji Tarihi
Spinoza, dünyadan el ayak çekmeyi ve kefaret önerdiği, ayrıca mutsuzluk duygusu ağır bastığı için ortaçağ ahlakına karşı çıkar : " Haz , kendiliğinden iyi bir şeydir; acı, kendiliğinden kötü bir şey. Kinin, korkunun, küçümsemenin, acımanın, pişmanlığın ve alçakgönüllülüğün kötü olması bundandır... Bilgelik, hayat üstüne düşünceye varmaktır, ölüm üstüne değil. "

Politika Sanatı, Gaston Bouthoul (Sayfa 33 - İnkılap)Politika Sanatı, Gaston Bouthoul (Sayfa 33 - İnkılap)
Bahadır Kök 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İşgücü, kapitalden öncedir ve ondan bağımsızdır. Kapital işgücünün bedelidir sadece. İşgücü olazsa kapital de olmazdı. İşgücü kapitalden üstündür ve daha büyük saygı görmesi gerekir. Bununla birlikte kapitalin de, bütün haklar gibi korunması gereken bazı hakları vardır". Abraham Lincoln

Politika Sanatı, Gaston Bouthoul (Sayfa 198)Politika Sanatı, Gaston Bouthoul (Sayfa 198)