1000Kitap Logosu
Popular Science Türkiye - Sayı 72
Popular Science Türkiye - Sayı 72
Popular Science Türkiye - Sayı 72

Popular Science Türkiye - Sayı 72

2018 Nisan

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
30 Kişi
68
Okunma
25
Beğeni
355
Gösterim
100 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 50 dk.
Adı
Popular Science Türkiye - Sayı 72 (2018 Nisan)
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Burda Dergi · Nisan 2018 · Karton kapak · 9772147096000
8.8
10 üzerinden
30 Puan · 4 İnceleme
Kitap Kurdu
Popular Science Türkiye - Sayı 72'ı inceledi.
100 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Derginin bu sayısı oldukça ilginç yazılar barındırıyordu. Stephan Hawking'in yakın zamanda vefat etmesi dolayısıyla bir bölüm ona ayrılmıştı. Yaptığı çalışmalardan ve söylediği şeylerden bahsedilmişti. Özellikle "Karadeliğin babası" olarak kabul edildiğinden bu konu hakkında detaylı bilgi verilmişti. Ayrıca şu konu başlıkları ilgimi çekti: -O Bir Sayborg, Neil Harbisson. Bu bölüm oldukça ilgi çekici ve güzel hazırlanmış. Doğuştan tam renk körü olarak doğan birisinin renkleri işitmesi olayının nasıl gerçekleştiği ve bu insanın ilginç görüşlerine yer verilmiş. Bu bölümü dikkatli okumanızı öneririm. -Zihin egzersizleri ya da zeka testleri çözmek bizi daha zeki yapar mı? -Psikiyatrik hastalıkların genlerdeki izlerinin bulunması -Güneş enerjisinde devrim: Artık her yüzeye yapıştırılabilecek güneş panelleri üretilebilir -Bu yılın çığır açacak 10 yeni bilimsel atılımı: 3B metal baskı, Yapay embriyo, 40 dilde simültane tercüme, kuantum bilgisayarlar, geleceğin otonom şehirleri, çevredostu doğalgaz bölümlerini özellikle okunmaya değer buldum. -Beyin eğitimi -İnternetteki sahte haberleri saptayan algoritmalar Diğer sayıyı merakla bekliyorum :)
10
Veysel Yılmaz
Popular Science Türkiye - Sayı 72'ı inceledi.
100 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Popular Science dergisinin gücü,zamanında imkansız olarak görülüp olmaz denen ve bilimkurgunun kuru hayal dünyası diye küçümsenen bir çok gelişmeyi önceden görüp eski sayılarında bunların haberini verip geleceği çok iyi görüp analiz edebilmesinden geliyor.Yaşama dair düşüncelerden öykülere, edebiyat uyarlamalarından bilime, bilimkurgudan kuantuma kadar farklı konuların yer aldığı bu evreni keşfetmelisiniz.
4
Mert Öncel
Popular Science Türkiye - Sayı 72'ı inceledi.
100 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Puanım 4/5 (%75/100) Stephen Hawking'in ölümünden dolayı ona da bir bölüm ayrılmış güzel bir sayıydı. Kuantum fiziği ve kuantum bilgisayarları üzerinde yürütülen çalışmalardan bahsediliyordu. Kök hücrede yapılan deneyler ve embriyo yaratma çalışmalarına da yer verilmiş. Dünyanın ilk sayborgu kabul edilen Neil Harbisson'dan da bahsedilmiş. Gelecek temasının işlendiği güzel bir sayı, tavsiye ediyorum.
5