Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708794
Orijinal adı:
A Bruxa de Portobello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Portobello Cadısı
The Witch of Portobello
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
261 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Alıntı yapmaktan kitabı okuyamadım. Paulo Coelho'nun kitapları beni hep etkilemiştir, onun kitaplarını okuduğum zaman içim huzur dolar nedense. Belki de işlediği maneviyattan dolayıdır.

Bu kitap uzun zamandır kitaplığımda bekliyordu. Artık okumanın zamanı geldi diye düşündüm ve okumaya başladım. Özlediğim Coelho tarzını hemen buldum tabii. Dili, konusu, üslubu çok akıcı. Okurken elimden bırakamadım şahsen.

Portobello Cadısı, doğrudan bir yaşam öyküsü değil de onun hayatında yer alan kahramanların gözünden anlatılan bir kitaptır.

Athena, yani gerçek adıyla Şirin Halil ya da diğer adıyla Aya Sofya, inandığı şeylerin peşinden giden, içinde ki boşlukları doldurmak için elinden gelen her şeyi yapan (dans etmek, çocuk doğurmak, hat sanatını öğrenmek, arazi satışı yapmak gibi) bir kadındır. Ama hep içinde bir şeylerin eksik olduğunu hissetmiştir. Bunun için hep daha ileriye gitmiştir. Edda'nın dediği gibi: Athena'nın en büyük sorunu, 21.yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti.

Athenaya hayran olmamak elde değil. Bir Paulo Coelho hayranı olarak ve Portobello Cadısından fazlaca haz aldığımı düşünürsek bu kitabı gönül rahatlığıyla herkese önerebilirim.
272 syf.
·9/10
Öncelikle ilk sayfalarını çevirdiğimde bunun baş ucu kitabım olacağını anlamıştım güzelliğini öyle tarif edeyim. Düşündüren, hüzünlendiren, meraklandıran, sizi kendinizi keşfetmeye davet eden bir roman.
Portobello Cadısı, müziğin ritmine uygun dans etmek yerine sıra dışı figürleriyle kuralların dışına taşmış özgün ve özgür ruhlu bir kadının hikayesi. Alışılmışlıklarına bağlı insanların sıkıca tutunduğu toplumsal kalıplardan ellerini kurtarmalarını isteyen bu bilge kadın satırlarda size "UÇMAK İSTİYORSAN UÇAĞI TERK ET!" diye bağırıyor. Okurken hayatın düşülebilir yüksekliğini kavradım ve tümüyle Athena olduğumu hissettim.🦋🦋🦋
272 syf.
·10 günde·Puan vermedi
İnsanı insan yapan ya da yapmaya zorlayan doğanın sundukları ve bizim bunu yaşama uyarlamamız, bunu yaparkende kendimiz için en yüksek seviyede iyiye yönlendirecek, standartlarımızı koruyacak, zararı minimize edecek, toplumcu çıkarı düşündürtecek, daha kısası "ben"den çıkıp kolektife kocaman alanlar açacak, hiçbir duyguyu eylemi salt halinde var edemeyecek, kurallara uymak her daim sorunlarımızı peşimizden getirtecek sonra biz de özgürüz diye naralar atarak özgürsüzlüğümüzü ilan edeceğiz.

Savunduğum insanoğlu yalnızca kendi varlığında hapsettiği düşüncelerinde özgürlük arayabilir. Biraz daha romantik olursak belki hayallerde, hayal kurarken bile somuta ulaşamamayı düşündüren gerçeklik zaten çoktan özgürlüğü kuşatmış durumdadır.
272 syf.
·Beğendi·10/10
En beğendiğim Coelho kitabı. Gizemli Athena hep daha fazlasını isteyor, hiç bir zaman yetmiyor. Bu da tabii ki iç dünyasını etkiliyor. "Her şeye sahip olduğunu ancak yine de mutlu olmadığını" söyleyen bir kadının hikayesi.
272 syf.
Bu kitap Athena adlı bir kadının hayatını, çoğunlukla da içsel gelişimini anlatır. Mistik bir kadın olan Athena, zamanla çevresindeki öğretilerden, hayatındaki derslerden ve kendi ruhsal deneyimlerinden yararlanarak yeni bir hayat görüşü ortaya koyar. Yeni ve küçük çaplı bir dinin mürşidi olur. Garip bir hikayedir ve içinden güzel çıkarımlar yapılabilir.
272 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bir kadın bu kitabı okurken kitaba, bir erkek bu kitabı okurken Athena’ya aşık olabilir...
... ve “Aşk Aşktır”.
Okuduğum en güzel kitaplardan biri. Coelho’ya hayranlığımı arttıran, şiirsel satırlardan romana dönüşüm geçirmiş gibi...
Okuyun... Pişman olmazsınız.
262 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı Coelho incilerinden seçiyorum !
Portobello Cadısı’nın hikayesi o asi, güçlü karakteri Athena ile o kadar cezbedici ki ...Belki de bir çoğumuzun içimizde kendi gerçekliğini aradığı, gerçekten neyi istediğini, kim olduğunu öğrenme çabasını Athena da yaşıyor ve o bu tutkularına kulak vererek hayatını biçimlendiriyor.
Heron Ryan’ın Athena’ya dediği gibi “...belki de bu dünyaya çok erken gelmişsindir, insanlar henüz hazır değildir.” ve Athena bunun bedelini ödedi.

Olayın tanıklarından okuma da ayrı bir hava katmış kitaba öyle ki Şirin Halil, Athena karakteri kitabın başından sonuna kadar kafamızda oluşmaya sürekli devam ediyor.

Hayran olduğum bir yazarın içerisinden bol çıkarım yaptığım harikulade bir kitabı. Kesinlikle Coelho okumayı seviyorsanız es geçmeyin
272 syf.
·2 günde
O kadar uzun süredir kitap okuyamıyordum ki,hadi diyorum bu kitaba başlayayım yok sarmıyor sıkılıp kenara bırakıyorum,tamam diyorum pes etmek yok belki de tür değiştirmelisin onu yapıyorum yine fayda etmiyor.En son tamam diyorum kendime zaman vereceğim belki de özlemem gerekiyordur.

Son zamanlarda Şamanizme ayrı bi ilgi duyuyorum.Bulabildigim belgeselleri gözümü kırpmadan izliyorum,kaynak araştırıyorum vs vs sonra kitaba başlayınca da sadece bi kısmı benzettiğim için elimden bırakamıyorum ve kendimi kitaba bırakıyorum.Paulo’nun okuduğum 3. Kitabı olur laf arasında kendisi.Bu adamda değişik bir tat var fakat bunu nasıl anlatabilirim İnanın bilmiyorum.Simyacı,Veronika Ölmek İstiyor ve bu kitap..Üçünde de o kendine has tadı aldım.Biraz gizemli,biraz mistik,garip işte..

Kitap Şirin Halil,nam-ı diğer Athena veya Aya Sofya..Nedir bu kadının hikmeti kerameti diyeceksiniz siz tabii.Hemen anlatayım efendim.Şirin de benim gibi,sizin gibi Ya da diğer kadınlar gibi.Kafası karışık,mutluluğu arayan,sorular soran,annelik güdüsünden son ana dek ödün vermeyen,kendini bulmayı amaç edinen bir kadın işte.Athena gibi Bilge,aya Sofya kadar zarif..KADIN.Araştıran,merak eden,sorgulayan,direnen..Tek sorunu ne biliyor Musunuz? Çağının ileride olması.Ve siz de bilirsiniz ki kadınsanız ve asıl önemlisi sorgulayan,bazı şeyleri fark eden ve bunları dobra dobra söyleyebilen bi kadınsanız taşlanmanız da gayet doğaldır efendim.Ben demiyorum kitap diyor,ben onun yalancısıyım.Dans ederek ayinler mi dersiniz,şirket başarısı mı dersiniz,göbek ve merkezin ilişkisi nedir diye mi sorarsınız bilemiyorum ama kitaptan Sonra bir miktar araştırmaya girmeniz olağandır.Karısık kafaların daha çok karışması da.Evlatlık verilme psikolojisi,yaratılış soruları ve daha birçok şey.Benim gibi bekletmeden çok okuyunuz efendim,tam anlamıyla belki tatmin etmez ama yol açar.He fena da olmaz sanki..Şimdiden keyifli okumalar :)
Not:Ben kitap bittikten sonra kendimi inanılmaz hafiflemiş hissettim.Sanki uzun zamandır beklediğim bir dostun tesellisi gibiydi..İnceleme bitti fakat eklemek istedim:)
272 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Biraz gizemli biraz mistik biraz garipti işte .. Sanki uzun zamandır bekledigim bir dostun tesellisi gibiydi .. Kitap bitince baya bi hafifledim. Tavsiye ediyorum
272 syf.
·Beğendi·7/10
Hikayeden güzel içsel çıkarımlarda bulunabilinecek nadir kitaplardan biri. Bir kadının içsel gelişim aşamalarından geçiyorsunuz. Athena adındaki bu gizemli kadının gerek ruhsal, gerekse duygusal gelişimini, değişiminin kapılarını aralıyor.
272 syf.
İnanılmaz bir hikaye ve konuyu işleme biçimi çok ilginç. Anlatanlar farklı kişiler de olsa nihayetinde ben Athena hakknda benzer şeyler okudum. İnançları güçlü, kararlı, etkileyici,inandıkları uğrunda savaşçı genç bir kadın, özverili bir anne...
Dolu dolu yaşanmış bir hayatın sıradışı öyküsü...
"Kitaplarım olmadan kendimi çıplak hissederim."

" Çıplak mı, yoksa cahil mi?"

"Kültürsüz demek daha doğru belki de."

"Demek ki, senin kültürün yüreğinde değil, kütüphanende."
Paulo Coelho
Sayfa 158 - Can Yayınları
"Bulaşık yıkarken dua et. Yıkanacak tabaklar olduğuna şükret; çünkü bu yiyecek bir şeyler olduğunu, birilerini doyurduğunu, birileriyle ilgilendiğini, yemek yapıp sofra kurduğunu gösterir. O anda yıkayacak tek bir tabağı olmayan, sofra kuracağı hiç kimsesi olmayan milyonlarca insanı düşün."
"Mutluluk nedir?"
Mutluluğun aşk olduğunu söylüyorlar. Oysa aşk mutluluk getirmez, hiçbir zaman da getirmemiştir. Tam tersine, sürekli bir kaygı durumudur aşk, bir savaş meydanıdır; kendi kendimize sürekli olarak acaba doğru mu yapıyorum diye sorduğumuz uykusuz gecelerdir. Gerçek aşk, vecd ile ıstıraptan oluşur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708794
Orijinal adı:
A Bruxa de Portobello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Portobello Cadısı
The Witch of Portobello
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor

Kitabı okuyanlar 1.092 okur

  • Kolmogorov Smirnov
  • Öykü canbolat
  • meryem
  • Ayhan Görgü
  • Selda Vatansever
  • Tur Ali
  • Del Luna
  • Melek Sengezen
  • melis kırpar
  • Elif

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%38.9
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.9
Erkek
%19.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.9 (57)
9
%16.9 (51)
8
%24.3 (73)
7
%19.9 (60)
6
%9 (27)
5
%5.6 (17)
4
%3 (9)
3
%0.7 (2)
2
%1 (3)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları