·
Okunma
·
Beğeni
·
14,7bin
Gösterim
Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708794
Orijinal adı:
A Bruxa de Portobello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Portobello Cadısı
Portobello Cadısı
The Witch of Portobello
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
261 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Alıntı yapmaktan kitabı okuyamadım. Paulo Coelho'nun kitapları beni hep etkilemiştir, onun kitaplarını okuduğum zaman içim huzur dolar nedense. Belki de işlediği maneviyattan dolayıdır.

Bu kitap uzun zamandır kitaplığımda bekliyordu. Artık okumanın zamanı geldi diye düşündüm ve okumaya başladım. Özlediğim Coelho tarzını hemen buldum tabii. Dili, konusu, üslubu çok akıcı. Okurken elimden bırakamadım şahsen.

Portobello Cadısı, doğrudan bir yaşam öyküsü değil de onun hayatında yer alan kahramanların gözünden anlatılan bir kitaptır.

Athena, yani gerçek adıyla Şirin Halil ya da diğer adıyla Aya Sofya, inandığı şeylerin peşinden giden, içinde ki boşlukları doldurmak için elinden gelen her şeyi yapan (dans etmek, çocuk doğurmak, hat sanatını öğrenmek, arazi satışı yapmak gibi) bir kadındır. Ama hep içinde bir şeylerin eksik olduğunu hissetmiştir. Bunun için hep daha ileriye gitmiştir. Edda'nın dediği gibi: Athena'nın en büyük sorunu, 21.yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti.

Athenaya hayran olmamak elde değil. Bir Paulo Coelho hayranı olarak ve Portobello Cadısından fazlaca haz aldığımı düşünürsek bu kitabı gönül rahatlığıyla herkese önerebilirim.
272 syf.
·1 günde·Puan vermedi
21.yy'da 22. Yüzyılı yaşayan bir kadın o.. insanların anlayamadığı ama kendisinden utanmayan ve ne kadar özgür olduğunu gizlemeyen bir kadın o.. okudugum en değişik ve ilgi çekici kitaplardan birisiydi..
272 syf.
·9/10 puan
Öncelikle ilk sayfalarını çevirdiğimde bunun baş ucu kitabım olacağını anlamıştım güzelliğini öyle tarif edeyim. Düşündüren, hüzünlendiren, meraklandıran, sizi kendinizi keşfetmeye davet eden bir roman.
Portobello Cadısı, müziğin ritmine uygun dans etmek yerine sıra dışı figürleriyle kuralların dışına taşmış özgün ve özgür ruhlu bir kadının hikayesi. Alışılmışlıklarına bağlı insanların sıkıca tutunduğu toplumsal kalıplardan ellerini kurtarmalarını isteyen bu bilge kadın satırlarda size "UÇMAK İSTİYORSAN UÇAĞI TERK ET!" diye bağırıyor. Okurken hayatın düşülebilir yüksekliğini kavradım ve tümüyle Athena olduğumu hissettim.🦋🦋🦋
272 syf.
·3 günde·6/10 puan
Paulo Coelho tarzını yine hissettiriyor fakat bu kitapta karakterin gözünden işlenmemiş kitap. Athena'nın ölümünden sonra onu tanıyan insanların onu anlatması ile anlatılmış ve bu gerçekten anlamayı zorlaştırıyor. Keşke Athena'nın ağzından anlatsaydı. Sürekli kendini, hayatı, aşk ve sevgi gibi kavramların amacını tanımını arayan Athena her istediğine sahip olmasına rağmen boşluk ve eksiklik hissediyor. Ve bazı insan dışı varlıklar ile konuşması onun portobello cadısı olmasını sağlıyor. Anlatım ara ara güzeldi ara ara çok sıktı. Coelho için gerçekten çok düşük bir seviye kitap kalmış. Her kitabını okumak istediğim ve çoğu kitabınıda okumuş olduğum yazarın bu kitabınla tam olarak hayal kırıklığına uğradım. Veronika ölmek istiyor ve simyacı kitapları yazarın zirve kitapları, kesinlikle diğer kitapları da onun bir tık altında mükemmel kitaplar diyebilirim ama bu kitap baya bir altta kalmış. Okunmasa da olur bunu okumak yerine okuduğum kitaplarından birini tekrar okusam bile daha iyi olabilirdi diyebilirim. Kurgu güzel, konu güzel fakat anlatım hiç olmamış, sıkıyor. Büyük ihtimal kahraman bakış açısıyla anlatılsa diğer kitaplarınla aynı seviyeye gelecekti. Diğer kitapları önce okunmalı bunu okumak isteyenler için Coelho'nun kitapları arasında sonlarda yer vermelerini tavsiye ederim.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Sev ve fazla soru sorma. Yalnızca sev."
272 sayfa boyunca arzu duyulması gereken tek gerçekliğin, yalnızca sevgi olduğunu anlatmış yazar.
Athena, Ayasofya, Şirin. Bir bedende üç ruh. Üç ruhun da tek gayesi sevgiyi insanlığa ulaştırmak. Sınırları tekrar yazan, müziğin ritmine aykırı dans eden, cesaret edilemeyene tutkun, güzel, etkileyici bir cadı.

Bir Athena değilim ve belki bir Ayasofya'da olamayacağım ama bende sık sık kendimi ve başkalarının benim için belirlediği sınırları sorgularım. Düşüncelerimde kaybolduğum hatta gündelik hayata uyum sağlayamadığım olur. Iyi, kötü geçmiş, gelecek, hatalar, ve pişmanlıklar silsilesiyle bilincimi yitirene kadar mücadele ederim. Ve artık biliyorum ki Athena ve tüm o koruyucular tek bir şeyi savundu. Alışılmışın dışında hareket etmekten korkma ve sev. İnan, her şeyden önce inancın kendisine inan. Ve bütünleş. Kendinden ayrılmadan, kendinde kalmadan.
272 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı ilk olarak 10. sınıfta okumuştum ve açıkçası istediğim keyfi ya da bilgi düzeyini yakalayamamıştım. 2 yıl sonra-geçtiğimiz günlerde- tekrar okuduğumda düşüncelerim tamamen farklıydı. İlk okuduğum zaman aslında tam olarak kitabın sonunu bile anlamamıştım. Kitaptan kabaca bahsetmem gerekirse Portobello Cadısı'nın herkese hitap eden bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Ölen birinin-spoiler değil- çok da gizemli olmayan hayatını herkes okumayı tercih etmeyebilir. Bu yüzden bu kitabın Simyacı kadar okunmadığını düşünüyorum. Ama Paulo Coelho'nun genel olarak işlediği konuları ve tutumunu düşünürsek bence oldukça başarılı bir kitap.
Benim gibi parapsikoloji, içsel yolculuk, felsefe, kişisel gelişim tarzı konulara merakınız varsa ve çoğunlukla "ben kimim?" sorusunun cevabını arıyorsanız içinde hepsinden azar azar bulunan bu kitap ilginizi çekebilir. Paulo Coelho en sevdiğim yazarlardan birisi olmakla beraber bu kitabı da soluksuz okuduğum eserlerinden bir tanesiydi.

-SPOILER BAŞLANGICI-
Sözde ölmüş olan Athena'nın bu içsel yolculuğu, hissettikleri yaşadıkları, düşünceleri, davranış ve tutumları aslında ben kimim sorusuna aradığı cevap içindi benim kanımca. Kitap aslında anlaşılması yer yer güç olsa da bence buna değerdi. Kitabın sonunda aslında eserin tamamının Athena'nın erkek arkadaşının bir çabası ve amacı sonucunda ortaya çıktığını anlamak, son satırlara geldiğimde aklımdaki soruların cevaplarını bulmak, Athena'nın bu tuhaf hareketlerinin sebebini öğrenmek, aslında bulunduğumuz evrende hepimizin bir amacı olduğu gerçeğini bana bir kez daha hatırlattı. Her ne kadar bizim ilkel dünyamız bu yaşanacaklara aynı kitaptaki gibi tepki verecek olsa da her şey sorgulandığı derecede güzeldir.
-SPOILER SONU-

Birazcık gizemli, biraz felsefik, biraz da kendinize dair bir şeyler arıyorsanız 21. yüzyılda yaşayan bu 22. yüzyıl kadının serüveni sizin de hoşunuza gidebilir.

Daha çok okumak, daha çok sorgulamak ve daha iyi bir dünyada yaşamak umuduyla... KEYİFLİ OKUMALAR
242 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10 puan
Athena; evlatlık alındı.
Athena; müziği dansı çok sever.
Athena; farklı bir karakter.
Athena; dünyaya bakış açısı değişik.
Athena; içindeki sese kulak veren.
Athena; kendini arayan kişilik.
Athena; ruhunu arayan ve bulan...
Zevkle okudum,
Çünkü Paulo Coelho'yu okumak zevklidir.
272 syf.
·51 günde·Beğendi·10/10 puan
Aşkın gözümü kör ettiğini düşünerek her şeyden kuşku duydum, ama kuşku beni köreltmek şöyle dursun varlığını bile kabul edemeyeceğim okyanuslara yöneltti.
272 syf.
·Beğendi·10/10 puan
En beğendiğim Coelho kitabı. Gizemli Athena hep daha fazlasını isteyor, hiç bir zaman yetmiyor. Bu da tabii ki iç dünyasını etkiliyor. "Her şeye sahip olduğunu ancak yine de mutlu olmadığını" söyleyen bir kadının hikayesi.
272 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Tarzının dışında bir anlatımı seçmiş bu sefer Coelho. Farklı karakterlerin ağzından olayların birbirine bu denli güzel bağlanabileceğini tahmin edemezdim. Felsefi yönü yine dolu dolu. Okuyucuya kendini, yaşamını sorgulatacak güzel dakikalar yaşatıyor :)
"Bedenimiz sağ kalır ama ruhumuz er geç ölümcül darbeyi yer.En kusursuz cinayet budur; yaşama sevincimizi kimlerin öldürdüğünü, bunu hangi güdüyle yaptıklarını, suçluların nerede bulunacağını bilemeyiz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708794
Orijinal adı:
A Bruxa de Portobello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Portobello Cadısı
Portobello Cadısı
The Witch of Portobello
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor

Kitabı okuyanlar 2.419 okur

  • Şirin
  • Yagiz in cikolata pastası kıskanç bir kiz
  • Merve
  • Sena nur paçacı
  • Mina Çetin
  • Seçil Akgün
  • şule g
  • Murat Uludağ
  • Lilium
  • Pluvio Phile

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.5
13-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%38.9
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.9
Erkek
%19.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (129)
9
%16.2 (102)
8
%23 (145)
7
%18.7 (118)
6
%7.4 (47)
5
%4.3 (27)
4
%1.6 (10)
3
%0.5 (3)
2
%0.8 (5)
1
%0.6 (4)

Kitabın sıralamaları