Portobello Cadısı

7,7/10  (77 Oy) · 
297 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.309 gösterim
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9750708794
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitap Athena adlı bir kadının hayatını, çoğunlukla da içsel gelişimini anlatır. Mistik bir kadın olan Athena, zamanla çevresindeki öğretilerden, hayatındaki derslerden ve kendi ruhsal deneyimlerinden yararlanarak yeni bir hayat görüşü ortaya koyar. Yeni ve küçük çaplı bir dinin mürşidi olur. Garip bir hikayedir ve içinden güzel çıkarımlar yapılabilir.

Ayşenur Yalçın 
 02 May 18:00 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Athena'nın belli hedefleri vardı. Bunları gerçekleştirmek için her şeyi yaptı. Toplum onu kabul etmedi ama o asla pes etmedi.
-Kim sahip olduğu en önemli şeyi, sevgiyi feda eder ki. Kim hayallerini, onları yok edebileceklerin ellerine teslim eder ki. Athena'dan başka hiç kimse.

Melda güne 
16 Oca 16:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En beğendiğim Coelho kitabı. Gizemli Athena hep daha fazlasını isteyor, hiç bir zaman yetmiyor. Bu da tabii ki iç dünyasını etkiliyor. "Her şeye sahip olduğunu ancak yine de mutlu olmadığını" söyleyen bir kadının hikayesi.

Zeynep 
12 Şub 20:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hikayeden güzel içsel çıkarımlarda bulunabilinecek nadir kitaplardan biri. Bir kadının içsel gelişim aşamalarından geçiyorsunuz. Athena adındaki bu gizemli kadının gerek ruhsal, gerekse duygusal gelişimini, değişiminin kapılarını aralıyor.

Şeyma Çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kitap daha ilk başından Coelho ' nun kaleminden çıktığını belli ediyor. Değindi noktalarla , seçtiği kelimelerle hemen anlıyorsunuz bunu . Fakat alışılmış roman tarzının dışında biçim olarak. Karakterlerin ağzından dinliyorsunuz kronolojik olarak olayları. Roman tamamen ana karakterimiz olan Athena'nın etrafında dönmesine rağmen , Athena ' ya yer vermemiş Coelho. Athena( Portobello Cadısı) ile yolu bir şekilde kesişen karakterlerden dinliyorsunuz hayatını . Athena' nın karakterindeki değişimlerle birlikte ismi de değişiyor yeri geliyor Şirin yeri geliyor Aya Sofya ismini alıyor. Hemen orada Coelho en Aya Sofya 'nın gördüğü en güzel cami olduğunu iliştirivermiş kitaba. Son olarak Coelho'nun Athena' nın ağzında alıntıladığı, benimse çok sevdiğim Robert Frost sözüyle bitiriyorum : "
Ormanda iki yol belirdi önümde , ve ben
Daha az yürünmüş olanı seçtim,
Bütün fark buradaydı işte."

Gizem 
03 Mar 13:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Denk geldiği ruh halimden midir, yoksa cümlelerin keskinliğinden mi bilinmez çoğu yerde ağlayacak gibi olduğumu itiraf etmeliyim. Kitapta inanış şekilleri, naslar, bize öğretilen sevgi ve aşk kalıpları, içinde yaşadığımız dünyanın sahip olduğu maske paramparça edilmiş ve bütün saflığına ulaşmış. Okuduğum bütün kitaplarda Coelho'nun kendi hayatından çok fazla iz görmek mümkün, vermek istediği mesajı şimdiden anladığıma inanıyorum. Okurken Athena olacağınızın, sabır ve aşkı yeniden gözden geçireceğinizin garantisini veriyorum. Kendinizi tazelemeniz için birebir! Çünkü "Aşk, aşktır"

sezen 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Veronika ölmek istiyor kitabından hemen sonra bu kitaba başladım ama hayal kırıklığına uğradım. Aynı duyguyu Brida adlı eserinde de yaşamıştım. Mümkünse yazar, mistik kadınların içsel yolculuğu konulu bir kitap daha yazmasın.

Seda Günebakan 
14 Nis 03:03 · Kitabı okudu · 111 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kendimize benzer birini her zaman sevebiliriz değil mi?Peki ya, kendimize zıt birini? Pekâlâ sevebiliriz,ama bunu göze alamayız.Her zaman zıtların uyumuna inanmışımdır.Çünkü siyah-beyaz, harikadır;aşkta öyle...

rosa snow 
08 May 22:45 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

İnsan her şeye sahip olduğunda içinde başka bir boşluk oluyor. Athena'nın da durumu bence buydu. İyi bir iş, para, onu seven insanlar,güzellik... Belki de bir çoğumuzun hepsine birden sahip olmadığı şeyler. Bizim için bu yaşama sebebi oluyor ama Athena zaten bunlara sahip ama hala içindeki o boşluğu dolduramamış. Bunun için başka yollara başvurmasını anlatıyor kitap. Onun bu arayışları ve sonunda Yüce Ana denilen varlığa ulaşması benim inancıma ters düştüğü için çok benimseyemedim. kitabın o bölümlerini okurken sıkıldığımı hissettim. Onun haricinde bir insanın iç yolculuğu okumaya değerdi.

Aysun Düşmez 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir kitaptı sıkılmadım ve bazı doğru tespitleri var... Tavsiye edebilirim..

2 /

Kitaptan 65 Alıntı

volkan şentürk 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bütün kelimeler bitişik olsaydı bir anlam çıkmazdı ya da en azından anlamı çıkarmak çok zor olurdu. Boşluklar önemlidir.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
volkan şentürk 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değişiklikler ancak yapmaya alıştığımız her şeyin tam tersini yaptığımız zaman gerçekleşir.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
gökçe türkkan 
31 Mar 09:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öğretmen nedir? Söyleyeyim sana: Öğretmen bir şeyler öğreten biri değil, öğrencinin zaten bildiği şeyi keşfedebilmesi için ona esin veren kişidir."

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 77)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 77)
Gizem 
03 Mar 13:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bulaşık yıkarken dua et. Yıkanacak tabaklar olduğuna şükret; çünkü bu yiyecek bir şeyler olduğunu, birilerini doyurduğunu, birileriyle ilgilendiğini, yemek yapıp sofra kurduğunu gösterir. O anda yıkayacak tek bir tabağı olmayan, sofra kuracağı hiç kimsesi olmayan milyonlarca insanı düşün."

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho

2. el aldığım kitaptan altı çizilmiş başka bir cümle...
İnsanlar bildiklerinin yüzde yirmi beşini öğretmenlerinden, yüzde yirmi beşini kendilerine kulak vererek, yüzde yirmi beşini dostlarından, yüzde yirmi beşini de zamandan öğrenirler.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 183 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 183 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)
Maria Puder 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımızdaki en önemli şeylerin bir anda yok olup gittiğini görmenin acısından kaçımız kurtulacağız? Yalnızca bizim için çok önemli olan insanlardan değil, düşüncelerimiz ve düşlerimizden de söz ediyorum. Bir gün, bir hafta, birkaç yıl daha dayanabiliriz, ama eninde sonunda yitirmeye yazgılıyız. Bedenimiz sağ kalır, ama ruhumuz er geç ölümcül darbeyi yer.

En kusursuz cinayet budur. Yaşama sevincimizi kimlerin öldürdüğünü, bunu hangi güdüyle yaptıklarını, suçluların nerede bulunacağını bilemeyiz.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho

Ruhsal bir serüvene atılmış olan insanlar düşünmezler, yalnızca sonuç isterler.Özel olmak isterler.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 19 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 19 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)
Gizem 
02 Mar 13:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Çünkü yolun kendisi, seni bu yola yönelten şeyden daha önemli."

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 89)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 89)

Durmadan ''başkaları ne der'' diye kaygılanan, sürekli olarak ''şu işleri bir halledeyim, ondan sonra kendimi bütünüyle hayallerime adayacağım'' deyip duran, ama bir yandan da ''koşullar bir türlü elvermiyor'' diye yakınan kırgın ve mutsuz biri olacaktı.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 22 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 22 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)