Portobello Cadısı

7,5/10  (62 Oy) · 
254 okunma  · 
39 beğeni  · 
2.163 gösterim
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9750708794
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitap Athena adlı bir kadının hayatını, çoğunlukla da içsel gelişimini anlatır. Mistik bir kadın olan Athena, zamanla çevresindeki öğretilerden, hayatındaki derslerden ve kendi ruhsal deneyimlerinden yararlanarak yeni bir hayat görüşü ortaya koyar. Yeni ve küçük çaplı bir dinin mürşidi olur. Garip bir hikayedir ve içinden güzel çıkarımlar yapılabilir.

Melda güne 
16 Oca 16:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En beğendiğim Coelho kitabı. Gizemli Athena hep daha fazlasını isteyor, hiç bir zaman yetmiyor. Bu da tabii ki iç dünyasını etkiliyor. "Her şeye sahip olduğunu ancak yine de mutlu olmadığını" söyleyen bir kadının hikayesi.

Zeynep 
12 Şub 20:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hikayeden güzel içsel çıkarımlarda bulunabilinecek nadir kitaplardan biri. Bir kadının içsel gelişim aşamalarından geçiyorsunuz. Athena adındaki bu gizemli kadının gerek ruhsal, gerekse duygusal gelişimini, değişiminin kapılarını aralıyor.

sezen 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Veronika ölmek istiyor kitabından hemen sonra bu kitaba başladım ama hayal kırıklığına uğradım. Aynı duyguyu Brida adlı eserinde de yaşamıştım. Mümkünse yazar, mistik kadınların içsel yolculuğu konulu bir kitap daha yazmasın.

Aysun Düşmez 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir kitaptı sıkılmadım ve bazı doğru tespitleri var... Tavsiye edebilirim..

Şeyma Çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kitap daha ilk başından Coelho ' nun kaleminden çıktığını belli ediyor. Değindi noktalarla , seçtiği kelimelerle hemen anlıyorsunuz bunu . Fakat alışılmış roman tarzının dışında biçim olarak. Karakterlerin ağzından dinliyorsunuz kronolojik olarak olayları. Roman tamamen ana karakterimiz olan Athena'nın etrafında dönmesine rağmen , Athena ' ya yer vermemiş Coelho. Athena( Portobello Cadısı) ile yolu bir şekilde kesişen karakterlerden dinliyorsunuz hayatını . Athena' nın karakterindeki değişimlerle birlikte ismi de değişiyor yeri geliyor Şirin yeri geliyor Aya Sofya ismini alıyor. Hemen orada Coelho en Aya Sofya 'nın gördüğü en güzel cami olduğunu iliştirivermiş kitaba. Son olarak Coelho'nun Athena' nın ağzında alıntıladığı, benimse çok sevdiğim Robert Frost sözüyle bitiriyorum : "
Ormanda iki yol belirdi önümde , ve ben
Daha az yürünmüş olanı seçtim,
Bütün fark buradaydı işte."

Ayça Betül 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okurken aklımda hep acaba gerçek mi sorusu vardı. Sürekli olarak gerçek olmadığına ikna eden cümleler içermesi ters etki yaptı. Paulo Coelho nun beğendiğim bir eseri. Zaman ayırıp okunabilir...

malefizz 
10 Oca 00:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hicbirsey apacik ortada gorunen kadar aldatici degildir .
Tamda bu kitabi anlatan sozler.
Bosluk anlariniza emanet yalnizliklar hep olacaktir ..
Tavsiye ederim herkes okumali

Kitaptan 28 Alıntı

volkan şentürk 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bütün kelimeler bitişik olsaydı bir anlam çıkmazdı ya da en azından anlamı çıkarmak çok zor olurdu. Boşluklar önemlidir.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
volkan şentürk 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değişiklikler ancak yapmaya alıştığımız her şeyin tam tersini yaptığımız zaman gerçekleşir.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
Maria Puder 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımızdaki en önemli şeylerin bir anda yok olup gittiğini görmenin acısından kaçımız kurtulacağız? Yalnızca bizim için çok önemli olan insanlardan değil, düşüncelerimiz ve düşlerimizden de söz ediyorum. Bir gün, bir hafta, birkaç yıl daha dayanabiliriz, ama eninde sonunda yitirmeye yazgılıyız. Bedenimiz sağ kalır, ama ruhumuz er geç ölümcül darbeyi yer.

En kusursuz cinayet budur. Yaşama sevincimizi kimlerin öldürdüğünü, bunu hangi güdüyle yaptıklarını, suçluların nerede bulunacağını bilemeyiz.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho

''Müzik yalnızca bizi rahatlatan ya da alıp götüren bir şey değil, bundan öte bir şey, bir ideoloji. Bir insanın ne tür müzik dinlediğine bak, nasıl biri olduğunu anlarsın.''

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
Salih Çermik 
09 Oca 22:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öğretmen bir şeyler öğreten biri değil, öğrencinin zaten bildiği şeyi keşfedebilmesi için ona esin veren kişidir.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 87 - Can Yayınları - 8. Baskı)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 87 - Can Yayınları - 8. Baskı)
özlem 
18 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Birçoğumuz, hiçbir işimize yaramayan şeylerin peşine düşmek zorunda bırakıldığımız uzun bir yolculuktan dönüyoruz. Artık o peşinden koştuğumuz şeylerin düzmece olduğunu fark ediyoruz. Ama bu geri dönüş acısız olamaz...

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 250)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 250)
Ilayda Caner 
03 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

the witch of Portobello
Klasik bale yapanlar neden parmaklarının ucunda dans ediyorlar, biliyor musunuz?
Aynı anda hem göğe erişiyorlar hem yere değiyorlar da ondan.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
Deniz Bülbül 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Özgürlüğün özlemini çekecekleri yerde, kendilerine bir çoban arayanlara acımak gerekir!''

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
Hazal Narlı 
07 Şub 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir keresinde, hafta sonunu benimle geçirmesi için Viorel'i almaya gittiğimde, ayrılmak istediğimi söylediğim zaman neden hiç ses çıkarmadığını, nasıl o kadar sakin kaldığını sordum Athena'ya "Çünkü hayatım boyunca sessizce acı çekmeyi öğrendim." diye yanıtladı.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 52)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 52)

“Mutluluğun aşk olduğunu söylüyorlar. Oysa aşk mutluluk getirmez, hiçbir zaman da getirmemiştir. Tam tersine, sürekli bir kaygı durumudur aşk, bir savaş meydanıdır; kendi kendimize sürekli olarak acaba doğru mu yapıyorum diye sorduğumuz uykusuz gecelerdir.”

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
3 /