Portobello Cadısı

7,8/10  (121 Oy) · 
441 okunma  · 
98 beğeni  · 
3.304 gösterim
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9750708794
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
rukiye altop 
 09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Alıntı yapmaktan kitabı okuyamadım. Paulo Coelho'nun kitapları beni hep etkilemiştir, onun kitaplarını okuduğum zaman içim huzur dolar nedense. Belki de işlediği maneviyattan dolayıdır.

Bu kitap uzun zamandır kitaplığımda bekliyordu. Artık okumanın zamanı geldi diye düşündüm ve okumaya başladım. Özlediğim Coelho tarzını hemen buldum tabii. Dili, konusu, üslubu çok akıcı. Okurken elimden bırakamadım şahsen.

Portobello Cadısı, doğrudan bir yaşam öyküsü değil de onun hayatında yer alan kahramanların gözünden anlatılan bir kitaptır.

Athena, yani gerçek adıyla Şirin Halil ya da diğer adıyla Aya Sofya, inandığı şeylerin peşinden giden, içinde ki boşlukları doldurmak için elinden gelen her şeyi yapan (dans etmek, çocuk doğurmak, hat sanatını öğrenmek, arazi satışı yapmak gibi) bir kadındır. Ama hep içinde bir şeylerin eksik olduğunu hissetmiştir. Bunun için hep daha ileriye gitmiştir. Edda'nın dediği gibi: Athena'nın en büyük sorunu, 21.yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti.

Athenaya hayran olmamak elde değil. Bir Paulo Coelho hayranı olarak ve Portobello Cadısından fazlaca haz aldığımı düşünürsek bu kitabı gönül rahatlığıyla herkese önerebilirim.

Bu kitap Athena adlı bir kadının hayatını, çoğunlukla da içsel gelişimini anlatır. Mistik bir kadın olan Athena, zamanla çevresindeki öğretilerden, hayatındaki derslerden ve kendi ruhsal deneyimlerinden yararlanarak yeni bir hayat görüşü ortaya koyar. Yeni ve küçük çaplı bir dinin mürşidi olur. Garip bir hikayedir ve içinden güzel çıkarımlar yapılabilir.

Portobello Cadısı benzeri kitaplar

Philosophia'aa 
 22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 26 günde · 8/10 puan

Bazı kitaplar insanı yaşamın farklı ücralarına götürür ve keşfedilmeyi bekleyen bir kaç yönünü gösterir.Athena benim bu yolculuğa çıkmamı sağladı ve belki de kafamdaki birçok soru işaretine cevap buldurdu.Eğer hayatta mucizeler olduğuna inanıyorsanız ve mistik,mitolojik dünyalara ilgi duyuyorsanız Portobello Cadısını çok severek okuyabilirsiniz.Ayrıca Paulo Coelho'nun manevi yanı (kastedilen soyut inanışlar) insanı farklı bir aşkınsallığa sürüklüyor.Ve kitap gerçekten harika altı çizilesi bilgilere,yazılara sahip.Öyle ki bütün alıntılar burada paylaşılsa kitabın yarısını yazmak gerekir.Beklenmedik sonu ve farklı yazım tarzıyla da başarılı,okuyucuya farklı izlenimler kazandırıyor. Bence Portobello Cadısı kitabı bir yolculuktur.Bu yolculuğa çıkın !

Melda güne 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En beğendiğim Coelho kitabı. Gizemli Athena hep daha fazlasını isteyor, hiç bir zaman yetmiyor. Bu da tabii ki iç dünyasını etkiliyor. "Her şeye sahip olduğunu ancak yine de mutlu olmadığını" söyleyen bir kadının hikayesi.

Wise_Owl 
28 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Portobello Cadısı, kutsal anadan aldığı duyumu, gücü insanlara aktarabilen Athena'nın hikayesi. Roman Athena'nın hayatında yer alan kişilerin anlatımlarından oluşuyor. Dans ederek transa geçen Athena sonrasında Aya Sofya adını verdiği bilgelik tanrısı ile iletişim kurabiliyor, bu durum zamanla insanların ilgisini hem iyi hemde kötü yönde çekmeye başlıyor. Ölüm tehditleri almaya başlayan Athena trans seanslarından vazgeçecek mi ?

İnanılmaz bir hikaye ve konuyu işleme biçimi çok ilginç. Anlatanlar farklı kişiler de olsa nihayetinde ben Athena hakknda benzer şeyler okudum. İnançları güçlü, kararlı, etkileyici,inandıkları uğrunda savaşçı genç bir kadın, özverili bir anne...
Dolu dolu yaşanmış bir hayatın sıradışı öyküsü...

Zeynep 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hikayeden güzel içsel çıkarımlarda bulunabilinecek nadir kitaplardan biri. Bir kadının içsel gelişim aşamalarından geçiyorsunuz. Athena adındaki bu gizemli kadının gerek ruhsal, gerekse duygusal gelişimini, değişiminin kapılarını aralıyor.

nihan 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır okumamı bekleyen kıtabım. Hiçte hayal etmediğim şekilde hikayelerin içinde kayboldum athenanın kendını bulması içine adım attıgı dunyayı nasıl guzelleştirdiğini anlatan kıtap. Baş karakterı başkalarının gözünden anlattıgı kıtap çok farklı turde bır coelho kıtabıydı tavsıye ederım.

Derins 
 03 Şub 15:29 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Sen nasıl güzel bir kitapsın , kendimi aynada izlemek gibi satırları okudukça
Hepimiz, Vakit nakittir özdeşiyle yetinmişizdir.Paranın ne olduğunu çok iyi biliriz , ama vakit ne demektir acaba ?

Şeyma Çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kitap daha ilk başından Coelho ' nun kaleminden çıktığını belli ediyor. Değindi noktalarla , seçtiği kelimelerle hemen anlıyorsunuz bunu . Fakat alışılmış roman tarzının dışında biçim olarak. Karakterlerin ağzından dinliyorsunuz kronolojik olarak olayları. Roman tamamen ana karakterimiz olan Athena'nın etrafında dönmesine rağmen , Athena ' ya yer vermemiş Coelho. Athena( Portobello Cadısı) ile yolu bir şekilde kesişen karakterlerden dinliyorsunuz hayatını . Athena' nın karakterindeki değişimlerle birlikte ismi de değişiyor yeri geliyor Şirin yeri geliyor Aya Sofya ismini alıyor. Hemen orada Coelho en Aya Sofya 'nın gördüğü en güzel cami olduğunu iliştirivermiş kitaba. Son olarak Coelho'nun Athena' nın ağzında alıntıladığı, benimse çok sevdiğim Robert Frost sözüyle bitiriyorum : "
Ormanda iki yol belirdi önümde , ve ben
Daha az yürünmüş olanı seçtim,
Bütün fark buradaydı işte."

3 /

Kitaptan 136 Alıntı

fatma türk 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ağizlar açilmiyorsa, söylenecek önemli bir şey var demektir.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 62)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 62)
Gizem 
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bulaşık yıkarken dua et. Yıkanacak tabaklar olduğuna şükret; çünkü bu yiyecek bir şeyler olduğunu, birilerini doyurduğunu, birileriyle ilgilendiğini, yemek yapıp sofra kurduğunu gösterir. O anda yıkayacak tek bir tabağı olmayan, sofra kuracağı hiç kimsesi olmayan milyonlarca insanı düşün."

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
rukiye altop 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok eski bir çingene deyişi.
Öldüğüm zaman beni ayakta gömün, çünkü bütün ömrüm dizlerimin üstünde geçti.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 112 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 112 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)
Kerim Efe 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bu konuyu kendime bile açmaktan korkuyordum, ama bu sabah kuaförümle konuştum. Sosyoloji okuyan kızı, üniversiteyi bitirebilmek için kaç yıl sabahtan akşama kadar çalışmış durmuş. Kızı en sonunda mezun olmuş ve aylarca iş aradıktan sonra bir çimento fabrikasında sekreterlik yapmaya başlamış. Kuaförüm, bütün bunları anlattıktan sonra, büyük bir gururla, 'Bugüne bugün kızım diploma sahibi, ' demesin mi! Annemle babamın birçok dostu ve onların çocuklarının çoğu da diploma sahibi. Ne ki, bu istedikleri işi yapmayı başardıkları anlamına gelmiyor. İlgisi yok. Üniversiteye gitmişler, çünkü üniversitelerin çok önemli sayıldığı bir zamanda birisi onlara bu dünyada yükselebilmek için diploma sahibi olmak gerektiğini söylemiş. Ve bu yüzden de dünya bazı olağanüstü bahçıvanlar, fırıncılar, antikacılar, heykeltraşlar ve yazarlardan yoksun kalmış."

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 38 - Can Yayınları, 1. Basım)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 38 - Can Yayınları, 1. Basım)
rukiye altop 
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

2. el aldığım kitaptan altı çizilmiş bir cümle...
Bisikleti sürmeye devam edin, çünkü pedal çevirmeyi bırakırsanız düşersiniz.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 195 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 195 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)
rukiye altop 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama yanılıyorlar.
Birçokları bir kadının tek hayalinin evlenmek ve çoluk çocuğa karışmak olduğunu sanırlar.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 37 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 37 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)
volkan şentürk 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bütün kelimeler bitişik olsaydı bir anlam çıkmazdı ya da en azından anlamı çıkarmak çok zor olurdu. Boşluklar önemlidir.

Portobello Cadısı, Paulo CoelhoPortobello Cadısı, Paulo Coelho
rukiye altop 
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

2. el aldığım kitaptan altı çizilmiş başka bir cümle...
İnsanlar bildiklerinin yüzde yirmi beşini öğretmenlerinden, yüzde yirmi beşini kendilerine kulak vererek, yüzde yirmi beşini dostlarından, yüzde yirmi beşini de zamandan öğrenirler.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 183 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 183 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008)
rukiye altop 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçi sevginin insanın bütün bir varlığı için yeterli olduğuna inanıyordum...

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 127 - Can Yayınları-1. basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 127 - Can Yayınları-1. basım: Ocak 2008)
rukiye altop 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir şey yapmamak daha zordur.

Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 78 - Can Yayınları-1. basım: Ocak 2008)Portobello Cadısı, Paulo Coelho (Sayfa 78 - Can Yayınları-1. basım: Ocak 2008)