Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708794
Orijinal adı:
A Bruxa de Portobello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Portobello Cadısı
The Witch of Portobello
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
Alıntı yapmaktan kitabı okuyamadım. Paulo Coelho'nun kitapları beni hep etkilemiştir, onun kitaplarını okuduğum zaman içim huzur dolar nedense. Belki de işlediği maneviyattan dolayıdır.

Bu kitap uzun zamandır kitaplığımda bekliyordu. Artık okumanın zamanı geldi diye düşündüm ve okumaya başladım. Özlediğim Coelho tarzını hemen buldum tabii. Dili, konusu, üslubu çok akıcı. Okurken elimden bırakamadım şahsen.

Portobello Cadısı, doğrudan bir yaşam öyküsü değil de onun hayatında yer alan kahramanların gözünden anlatılan bir kitaptır.

Athena, yani gerçek adıyla Şirin Halil ya da diğer adıyla Aya Sofya, inandığı şeylerin peşinden giden, içinde ki boşlukları doldurmak için elinden gelen her şeyi yapan (dans etmek, çocuk doğurmak, hat sanatını öğrenmek, arazi satışı yapmak gibi) bir kadındır. Ama hep içinde bir şeylerin eksik olduğunu hissetmiştir. Bunun için hep daha ileriye gitmiştir. Edda'nın dediği gibi: Athena'nın en büyük sorunu, 21.yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti.

Athenaya hayran olmamak elde değil. Bir Paulo Coelho hayranı olarak ve Portobello Cadısından fazlaca haz aldığımı düşünürsek bu kitabı gönül rahatlığıyla herkese önerebilirim.
Bu kitap Athena adlı bir kadının hayatını, çoğunlukla da içsel gelişimini anlatır. Mistik bir kadın olan Athena, zamanla çevresindeki öğretilerden, hayatındaki derslerden ve kendi ruhsal deneyimlerinden yararlanarak yeni bir hayat görüşü ortaya koyar. Yeni ve küçük çaplı bir dinin mürşidi olur. Garip bir hikayedir ve içinden güzel çıkarımlar yapılabilir.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.909 Oy)19.826 beğeni45.389 okunma3.494 alıntı191.868 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.898 beğeni36.007 okunma3.759 alıntı153.006 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.879 Oy)9.417 beğeni26.495 okunma1.791 alıntı135.197 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.901 Oy)9.173 beğeni30.081 okunma922 alıntı146.066 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.974 Oy)11.757 beğeni29.513 okunma1.681 alıntı154.436 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.895 Oy)6.004 beğeni20.544 okunma913 alıntı106.715 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.747 Oy)8.359 beğeni23.894 okunma947 alıntı95.199 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.702 Oy)9.649 beğeni27.089 okunma1.995 alıntı125.448 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.356 Oy)7.088 beğeni20.780 okunma786 alıntı116.844 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.039 Oy)5.708 beğeni18.985 okunma974 alıntı95.563 gösterim
En beğendiğim Coelho kitabı. Gizemli Athena hep daha fazlasını isteyor, hiç bir zaman yetmiyor. Bu da tabii ki iç dünyasını etkiliyor. "Her şeye sahip olduğunu ancak yine de mutlu olmadığını" söyleyen bir kadının hikayesi.
O kadar uzun süredir kitap okuyamıyordum ki,hadi diyorum bu kitaba başlayayım yok sarmıyor sıkılıp kenara bırakıyorum,tamam diyorum pes etmek yok belki de tür değiştirmelisin onu yapıyorum yine fayda etmiyor.En son tamam diyorum kendime zaman vereceğim belki de özlemem gerekiyordur.

Son zamanlarda Şamanizme ayrı bi ilgi duyuyorum.Bulabildigim belgeselleri gözümü kırpmadan izliyorum,kaynak araştırıyorum vs vs sonra kitaba başlayınca da sadece bi kısmı benzettiğim için elimden bırakamıyorum ve kendimi kitaba bırakıyorum.Paulo’nun okuduğum 3. Kitabı olur laf arasında kendisi.Bu adamda değişik bir tat var fakat bunu nasıl anlatabilirim İnanın bilmiyorum.Simyacı,Veronika Ölmek İstiyor ve bu kitap..Üçünde de o kendine has tadı aldım.Biraz gizemli,biraz mistik,garip işte..

Kitap Şirin Halil,nam-ı diğer Athena veya Aya Sofya..Nedir bu kadının hikmeti kerameti diyeceksiniz siz tabii.Hemen anlatayım efendim.Şirin de benim gibi,sizin gibi Ya da diğer kadınlar gibi.Kafası karışık,mutluluğu arayan,sorular soran,annelik güdüsünden son ana dek ödün vermeyen,kendini bulmayı amaç edinen bir kadın işte.Athena gibi Bilge,aya Sofya kadar zarif..KADIN.Araştıran,merak eden,sorgulayan,direnen..Tek sorunu ne biliyor Musunuz? Çağının ileride olması.Ve siz de bilirsiniz ki kadınsanız ve asıl önemlisi sorgulayan,bazı şeyleri fark eden ve bunları dobra dobra söyleyebilen bi kadınsanız taşlanmanız da gayet doğaldır efendim.Ben demiyorum kitap diyor,ben onun yalancısıyım.Dans ederek ayinler mi dersiniz,şirket başarısı mı dersiniz,göbek ve merkezin ilişkisi nedir diye mi sorarsınız bilemiyorum ama kitaptan Sonra bir miktar araştırmaya girmeniz olağandır.Karısık kafaların daha çok karışması da.Evlatlık verilme psikolojisi,yaratılış soruları ve daha birçok şey.Benim gibi bekletmeden çok okuyunuz efendim,tam anlamıyla belki tatmin etmez ama yol açar.He fena da olmaz sanki..Şimdiden keyifli okumalar :)
Not:Ben kitap bittikten sonra kendimi inanılmaz hafiflemiş hissettim.Sanki uzun zamandır beklediğim bir dostun tesellisi gibiydi..İnceleme bitti fakat eklemek istedim:)
Biraz gizemli biraz mistik biraz garipti işte .. Sanki uzun zamandır bekledigim bir dostun tesellisi gibiydi .. Kitap bitince baya bi hafifledim. Tavsiye ediyorum
Hikayeden güzel içsel çıkarımlarda bulunabilinecek nadir kitaplardan biri. Bir kadının içsel gelişim aşamalarından geçiyorsunuz. Athena adındaki bu gizemli kadının gerek ruhsal, gerekse duygusal gelişimini, değişiminin kapılarını aralıyor.
Şu an ne hissediyorum ? Belirsizlik;ama neden? Kitap biraz önce bitti ve ben belirsizlikleri hiç ama hiç sevmiyorum. Sadece anlayabildiğimiz şey kitabı tavsiye eden hasta yakınının neden kitabı tavsiye ettigiydi.Bizler umut ediyoruz.Aslında korksak da kitaptaki karakter Şirin Halil gibi karakterlerin bizi yönlendirmesine ihtiyaç duyuyoruz ne anlattığı hangi dini temsil ettiği umurunuzda olmuyor hayatı izlemeyi seviyoruz
Portobello Cadısı, kutsal anadan aldığı duyumu, gücü insanlara aktarabilen Athena'nın hikayesi. Roman Athena'nın hayatında yer alan kişilerin anlatımlarından oluşuyor. Dans ederek transa geçen Athena sonrasında Aya Sofya adını verdiği bilgelik tanrısı ile iletişim kurabiliyor, bu durum zamanla insanların ilgisini hem iyi hemde kötü yönde çekmeye başlıyor. Ölüm tehditleri almaya başlayan Athena trans seanslarından vazgeçecek mi ?
İnanılmaz bir hikaye ve konuyu işleme biçimi çok ilginç. Anlatanlar farklı kişiler de olsa nihayetinde ben Athena hakknda benzer şeyler okudum. İnançları güçlü, kararlı, etkileyici,inandıkları uğrunda savaşçı genç bir kadın, özverili bir anne...
Dolu dolu yaşanmış bir hayatın sıradışı öyküsü...
Sen nasıl güzel bir kitapsın , kendimi aynada izlemek gibi satırları okudukça
Hepimiz, Vakit nakittir özdeşiyle yetinmişizdir.Paranın ne olduğunu çok iyi biliriz , ama vakit ne demektir acaba ?
Uzun zamandır okumamı bekleyen kıtabım. Hiçte hayal etmediğim şekilde hikayelerin içinde kayboldum athenanın kendını bulması içine adım attıgı dunyayı nasıl guzelleştirdiğini anlatan kıtap. Baş karakterı başkalarının gözünden anlattıgı kıtap çok farklı turde bır coelho kıtabıydı tavsıye ederım.
Paulo Coelho'yu bayılarak okumayacağımı bile bile, "Haydi" dedim "Bir şans daha vereyim." Evet yine bayılmadım, okültizm cevresinde mi dönüyor diye beklenti içinde aldım okudum. Bir Kutu Kitap'ın Aralık ayı için göndermiş olduğu kitaptı. Basit karakter tahlilleri, basit kurgu, altı doldurulamamış güçlü kadın rolleri ve Simyacı'dan beri süregelen aynı ana tema: Kişisel menkıbeyi bulma ve her şeyin içimizde oluşu.(Hani Cem Yılmaz diyor ya: "İçimizde içimizde...") Tipik iyi insan olma ve mucizeyi içinde arama mesajları. Kendini sürekli tekrar etmesine rağmen yere göğe sığdırılamayan, kitaplarının şişirilmiş iyi birer reklam ürünü olması dışında, bu kadar popüler olmasına sebep olacak hiç bir numarası olmadığını düşündüğüm Coelho'yu bir daha okumam sanırım.
"Mutluluk nedir?"
Mutluluğun aşk olduğunu söylüyorlar. Oysa aşk mutluluk getirmez, hiçbir zaman da getirmemiştir. Tam tersine, sürekli bir kaygı durumudur aşk, bir savaş meydanıdır; kendi kendimize sürekli olarak acaba doğru mu yapıyorum diye sorduğumuz uykusuz gecelerdir. Gerçek aşk, vecd ile ıstıraptan oluşur.
"Bulaşık yıkarken dua et. Yıkanacak tabaklar olduğuna şükret; çünkü bu yiyecek bir şeyler olduğunu, birilerini doyurduğunu, birileriyle ilgilendiğini, yemek yapıp sofra kurduğunu gösterir. O anda yıkayacak tek bir tabağı olmayan, sofra kuracağı hiç kimsesi olmayan milyonlarca insanı düşün."
"Bu konuyu kendime bile açmaktan korkuyordum, ama bu sabah kuaförümle konuştum. Sosyoloji okuyan kızı, üniversiteyi bitirebilmek için kaç yıl sabahtan akşama kadar çalışmış durmuş. Kızı en sonunda mezun olmuş ve aylarca iş aradıktan sonra bir çimento fabrikasında sekreterlik yapmaya başlamış. Kuaförüm, bütün bunları anlattıktan sonra, büyük bir gururla, 'Bugüne bugün kızım diploma sahibi, ' demesin mi! Annemle babamın birçok dostu ve onların çocuklarının çoğu da diploma sahibi. Ne ki, bu istedikleri işi yapmayı başardıkları anlamına gelmiyor. İlgisi yok. Üniversiteye gitmişler, çünkü üniversitelerin çok önemli sayıldığı bir zamanda birisi onlara bu dünyada yükselebilmek için diploma sahibi olmak gerektiğini söylemiş. Ve bu yüzden de dünya bazı olağanüstü bahçıvanlar, fırıncılar, antikacılar, heykeltraşlar ve yazarlardan yoksun kalmış."
Paulo Coelho
Sayfa 38 - Can Yayınları, 1. Basım
Öldüğüm zaman beni ayakta gömün, çünkü bütün ömrüm dizlerimin üstünde geçti.
Paulo Coelho
Sayfa 112 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708794
Orijinal adı:
A Bruxa de Portobello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Portobello Cadısı
The Witch of Portobello
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor

Kitabı okuyanlar 702 okur

 • Ali Topaloğlu
 • Selin Engin
 • Kübra
 • Nazmi Kayhan
 • Aysima Karakaş
 • mehmet
 • Emel Bal
 • Dilara B
 • Sevim Duloğlu
 • FERAY

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%38.9
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.9
Erkek
%19.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.4 (37)
9
%16.4 (33)
8
%20.4 (41)
7
%23.9 (48)
6
%9.5 (19)
5
%6.5 (13)
4
%3.5 (7)
3
%0.5 (1)
2
%1 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları