Geri Bildirim

Portobello CadısıPaulo Coelho

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.017
Gösterim
Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
272
ISBN:
9750708794
Kitabın türü:
Çeviri:
Celal Üster
Yayınevi:
Can Yayınları
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
Alıntı yapmaktan kitabı okuyamadım. Paulo Coelho'nun kitapları beni hep etkilemiştir, onun kitaplarını okuduğum zaman içim huzur dolar nedense. Belki de işlediği maneviyattan dolayıdır.

Bu kitap uzun zamandır kitaplığımda bekliyordu. Artık okumanın zamanı geldi diye düşündüm ve okumaya başladım. Özlediğim Coelho tarzını hemen buldum tabii. Dili, konusu, üslubu çok akıcı. Okurken elimden bırakamadım şahsen.

Portobello Cadısı, doğrudan bir yaşam öyküsü değil de onun hayatında yer alan kahramanların gözünden anlatılan bir kitaptır.

Athena, yani gerçek adıyla Şirin Halil ya da diğer adıyla Aya Sofya, inandığı şeylerin peşinden giden, içinde ki boşlukları doldurmak için elinden gelen her şeyi yapan (dans etmek, çocuk doğurmak, hat sanatını öğrenmek, arazi satışı yapmak gibi) bir kadındır. Ama hep içinde bir şeylerin eksik olduğunu hissetmiştir. Bunun için hep daha ileriye gitmiştir. Edda'nın dediği gibi: Athena'nın en büyük sorunu, 21.yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti.

Athenaya hayran olmamak elde değil. Bir Paulo Coelho hayranı olarak ve Portobello Cadısından fazlaca haz aldığımı düşünürsek bu kitabı gönül rahatlığıyla herkese önerebilirim.
Bu kitap Athena adlı bir kadının hayatını, çoğunlukla da içsel gelişimini anlatır. Mistik bir kadın olan Athena, zamanla çevresindeki öğretilerden, hayatındaki derslerden ve kendi ruhsal deneyimlerinden yararlanarak yeni bir hayat görüşü ortaya koyar. Yeni ve küçük çaplı bir dinin mürşidi olur. Garip bir hikayedir ve içinden güzel çıkarımlar yapılabilir.

Benzer kitaplar

En beğendiğim Coelho kitabı. Gizemli Athena hep daha fazlasını isteyor, hiç bir zaman yetmiyor. Bu da tabii ki iç dünyasını etkiliyor. "Her şeye sahip olduğunu ancak yine de mutlu olmadığını" söyleyen bir kadının hikayesi.
Bazı kitaplar insanı yaşamın farklı ücralarına götürür ve keşfedilmeyi bekleyen bir kaç yönünü gösterir.Athena benim bu yolculuğa çıkmamı sağladı ve belki de kafamdaki birçok soru işaretine cevap buldurdu.Eğer hayatta mucizeler olduğuna inanıyorsanız ve mistik,mitolojik dünyalara ilgi duyuyorsanız Portobello Cadısını çok severek okuyabilirsiniz.Ayrıca Paulo Coelho'nun manevi yanı (kastedilen soyut inanışlar) insanı farklı bir aşkınsallığa sürüklüyor.Ve kitap gerçekten harika altı çizilesi bilgilere,yazılara sahip.Öyle ki bütün alıntılar burada paylaşılsa kitabın yarısını yazmak gerekir.Beklenmedik sonu ve farklı yazım tarzıyla da başarılı,okuyucuya farklı izlenimler kazandırıyor. Bence Portobello Cadısı kitabı bir yolculuktur.Bu yolculuğa çıkın !
O kadar uzun süredir kitap okuyamıyordum ki,hadi diyorum bu kitaba başlayayım yok sarmıyor sıkılıp kenara bırakıyorum,tamam diyorum pes etmek yok belki de tür değiştirmelisin onu yapıyorum yine fayda etmiyor.En son tamam diyorum kendime zaman vereceğim belki de özlemem gerekiyordur.

Son zamanlarda Şamanizme ayrı bi ilgi duyuyorum.Bulabildigim belgeselleri gözümü kırpmadan izliyorum,kaynak araştırıyorum vs vs sonra kitaba başlayınca da sadece bi kısmı benzettiğim için elimden bırakamıyorum ve kendimi kitaba bırakıyorum.Paulo’nun okuduğum 3. Kitabı olur laf arasında kendisi.Bu adamda değişik bir tat var fakat bunu nasıl anlatabilirim İnanın bilmiyorum.Simyacı,Veronika Ölmek İstiyor ve bu kitap..Üçünde de o kendine has tadı aldım.Biraz gizemli,biraz mistik,garip işte..

Kitap Şirin Halil,nam-ı diğer Athena veya Aya Sofya..Nedir bu kadının hikmeti kerameti diyeceksiniz siz tabii.Hemen anlatayım efendim.Şirin de benim gibi,sizin gibi Ya da diğer kadınlar gibi.Kafası karışık,mutluluğu arayan,sorular soran,annelik güdüsünden son ana dek ödün vermeyen,kendini bulmayı amaç edinen bir kadın işte.Athena gibi Bilge,aya Sofya kadar zarif..KADIN.Araştıran,merak eden,sorgulayan,direnen..Tek sorunu ne biliyor Musunuz? Çağının ileride olması.Ve siz de bilirsiniz ki kadınsanız ve asıl önemlisi sorgulayan,bazı şeyleri fark eden ve bunları dobra dobra söyleyebilen bi kadınsanız taşlanmanız da gayet doğaldır efendim.Ben demiyorum kitap diyor,ben onun yalancısıyım.Dans ederek ayinler mi dersiniz,şirket başarısı mı dersiniz,göbek ve merkezin ilişkisi nedir diye mi sorarsınız bilemiyorum ama kitaptan Sonra bir miktar araştırmaya girmeniz olağandır.Karısık kafaların daha çok karışması da.Evlatlık verilme psikolojisi,yaratılış soruları ve daha birçok şey.Benim gibi bekletmeden çok okuyunuz efendim,tam anlamıyla belki tatmin etmez ama yol açar.He fena da olmaz sanki..Şimdiden keyifli okumalar :)
Not:Ben kitap bittikten sonra kendimi inanılmaz hafiflemiş hissettim.Sanki uzun zamandır beklediğim bir dostun tesellisi gibiydi..İnceleme bitti fakat eklemek istedim:)
Biraz gizemli biraz mistik biraz garipti işte .. Sanki uzun zamandır bekledigim bir dostun tesellisi gibiydi .. Kitap bitince baya bi hafifledim. Tavsiye ediyorum
İnanılmaz bir hikaye ve konuyu işleme biçimi çok ilginç. Anlatanlar farklı kişiler de olsa nihayetinde ben Athena hakknda benzer şeyler okudum. İnançları güçlü, kararlı, etkileyici,inandıkları uğrunda savaşçı genç bir kadın, özverili bir anne...
Dolu dolu yaşanmış bir hayatın sıradışı öyküsü...
Portobello Cadısı, kutsal anadan aldığı duyumu, gücü insanlara aktarabilen Athena'nın hikayesi. Roman Athena'nın hayatında yer alan kişilerin anlatımlarından oluşuyor. Dans ederek transa geçen Athena sonrasında Aya Sofya adını verdiği bilgelik tanrısı ile iletişim kurabiliyor, bu durum zamanla insanların ilgisini hem iyi hemde kötü yönde çekmeye başlıyor. Ölüm tehditleri almaya başlayan Athena trans seanslarından vazgeçecek mi ?
Hikayeden güzel içsel çıkarımlarda bulunabilinecek nadir kitaplardan biri. Bir kadının içsel gelişim aşamalarından geçiyorsunuz. Athena adındaki bu gizemli kadının gerek ruhsal, gerekse duygusal gelişimini, değişiminin kapılarını aralıyor.
Şu an ne hissediyorum ? Belirsizlik;ama neden? Kitap biraz önce bitti ve ben belirsizlikleri hiç ama hiç sevmiyorum. Sadece anlayabildiğimiz şey kitabı tavsiye eden hasta yakınının neden kitabı tavsiye ettigiydi.Bizler umut ediyoruz.Aslında korksak da kitaptaki karakter Şirin Halil gibi karakterlerin bizi yönlendirmesine ihtiyaç duyuyoruz ne anlattığı hangi dini temsil ettiği umurunuzda olmuyor hayatı izlemeyi seviyoruz
Öldüğüm zaman beni ayakta gömün, çünkü bütün ömrüm dizlerimin üstünde geçti.
Paulo Coelho
Sayfa 112 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008
Bisikleti sürmeye devam edin, çünkü pedal çevirmeyi bırakırsanız düşersiniz.
Paulo Coelho
Sayfa 195 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008
"Bulaşık yıkarken dua et. Yıkanacak tabaklar olduğuna şükret; çünkü bu yiyecek bir şeyler olduğunu, birilerini doyurduğunu, birileriyle ilgilendiğini, yemek yapıp sofra kurduğunu gösterir. O anda yıkayacak tek bir tabağı olmayan, sofra kuracağı hiç kimsesi olmayan milyonlarca insanı düşün."
"Bu konuyu kendime bile açmaktan korkuyordum, ama bu sabah kuaförümle konuştum. Sosyoloji okuyan kızı, üniversiteyi bitirebilmek için kaç yıl sabahtan akşama kadar çalışmış durmuş. Kızı en sonunda mezun olmuş ve aylarca iş aradıktan sonra bir çimento fabrikasında sekreterlik yapmaya başlamış. Kuaförüm, bütün bunları anlattıktan sonra, büyük bir gururla, 'Bugüne bugün kızım diploma sahibi, ' demesin mi! Annemle babamın birçok dostu ve onların çocuklarının çoğu da diploma sahibi. Ne ki, bu istedikleri işi yapmayı başardıkları anlamına gelmiyor. İlgisi yok. Üniversiteye gitmişler, çünkü üniversitelerin çok önemli sayıldığı bir zamanda birisi onlara bu dünyada yükselebilmek için diploma sahibi olmak gerektiğini söylemiş. Ve bu yüzden de dünya bazı olağanüstü bahçıvanlar, fırıncılar, antikacılar, heykeltraşlar ve yazarlardan yoksun kalmış."
Paulo Coelho
Sayfa 38 - Can Yayınları, 1. Basım
Eğer bütün kelimeler bitişik olsaydı bir anlam çıkmazdı ya da en azından anlamı çıkarmak çok zor olurdu. Boşluklar önemlidir.
İnsanlar bildiklerinin yüzde yirmi beşini öğretmenlerinden, yüzde yirmi beşini kendilerine kulak vererek, yüzde yirmi beşini dostlarından, yüzde yirmi beşini de zamandan öğrenirler.
Paulo Coelho
Sayfa 183 - Can Yayınları- 1.basım: Ocak 2008

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Portobello Cadısı
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
272
ISBN:
9750708794
Kitabın türü:
Çeviri:
Celal Üster
Yayınevi:
Can Yayınları
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor

Kitabı okuyanlar 537 okur

  • Hanife MERMER
  • Seda Uzun
  • Erhan K.
  • SihirliFlut
  • sena dal
  • cansu eylül
  • Eylül
  • Portakal Çiçeği
  • Börteçine
  • İrem Kuyucu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%38.9
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.9
Erkek
%19.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.1 (28)
9
%16.1 (25)
8
%20 (31)
7
%25.8 (40)
6
%9.7 (15)
5
%6.5 (10)
4
%2.6 (4)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları