Postacı Kapıyı Çalmayacak

7,8/10  (39 Oy) · 
68 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.733 gösterim
"Amy Winehouse, Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi pek çok ünlü isim bu romana konuk oluyor. Okumaya değer, ilginç bir hikâye olduğu kesin."
-Booklist-

Bazı şeyler var ki artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem.

Size bu mektupları yazmaya başlayınca kendi sesime kavuştum. Sonra bana yanıt veren bir ses duydum. Bir şarkının farklı tınlayışında, bir filmin hikâyesinde, kaldırımdaki çatlakta açan bir çiçekte buldum yanıtı. Bir pervanenin kanat çırpışında, dolunaya dönen ayda... Yeryüzünde bu mektupları gönderebileceğim bir adres yok. Öldüğünüzü biliyorum ama sizi duyuyorum.

Hepinizi duyuyorum. Buradaydık, bunun bir anlamı var, diyorsunuz.

Kısa süre önce ablasını kaybeden Laurel, onun nasıl öldüğünü bilen tek kişidir ve bu sırrı kimseyle paylaşmamasının bir nedeni vardır.

Onu bu karanlıktan çıkaracak yardım eli, hiç beklemediği bir yerden gelir. Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel'in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur.

"Büyümek, sevmek, kendini bulmak ve hayatı anlamak üzerine yazılmış samimi, sürükleyici ve yüreklere dokunan bir roman."
-Usa Today-

"Dellaira bu romanıyla edebiyat dünyasına hızlı ve cesur bir giriş yapmış diyebiliriz."
-The Washington Post-

"Kalbinizi parçalara ayırıp sonunda o parçaları yeniden birleştirmeyi başaran, pek çok duyguyu aynı anda hissettiren sıcacık bir hikâye."
-Goodreads-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053482802
 • Çeviri:
  Heves Berksu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alev 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitabı bitirdikten sonra bana bir şeyler kattığını hissettiğim zaman "iyi ki" demeyi çok seviyorum. Kitabı tebessümle kapatıp dakikalarca bir noktaya odaklanip düşünmeyi de seviyorum.
Ilk başta öylesine elime aldım aslında "okumasam da olur" diye düşünüyordum. Şimdiyse içimde bir sürü "iyi ki" taşıyarak yazıyorum.
Küçük bir ödevle başlayan mektuplardan oluşuyor kitap. Kız kardeşini yeni kaybetmiş, hatta onunla birlikte birçok şeyi kaybetmiş kendini arayan bir kız yazıyor hepsini. Mükemmel dostluklar kurması, yaşadığı her şeye rağmen güçlü kalma çabası beni çok etkiledi. Mektup yazdığı kişiler öylesine güzel ki... Kendimi aramaya başladığım su dönemde yaptığım en doğru şey bu kitabı okumak oldu. Cok güzel insanlar tanıdım, çok güzel şiirler okudum ve çok güzel sarkilar dinledim sayesinde. Kitabın en sonunda söyledikleri şarkıyı defalarca dinledim ve dinlenmeye devam edeceğim, böylelikle her zaman Laurel, May ve diğerlerini yanımda hissedecegim.

angelsbooks 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölülere mektuplar içeren bu kitabı önce fantastik bir hikaye sanmıştım ben. Değilmiş tabii ki. Laurel adında liseye yeni başlamış bir gencimiz var. Ablasını yeni kaybetmiş, annesi babası ayrı ve sırtında epey ağır yük taşıyan bir kız bu kız. Yeni okulunda İngilizce öğretmeni ölmüş olan ünlülerden birine mektup yazma ödevi veriyor. Laurel'da bu ödeve başlıyor ama bırakamıyor. Yani tüm kitap bu mektuplardan oluşuyor. Aslında yazar böyle bir teknikle romanı daha güzel bir hale getirmiş. Çünkü hem Laurel'ın şeytanlarıyla yüzleşmesine tanık oluyoruz, hemde bahsi geçen şöhretlerin hayatları ile ilgili bilgi sahibi oluyoruz. Mutlu mesut bir gençlik hikayesi beklentiniz olmasın. Trajedisi ağır bir roman var karşınızda.

sibel murat 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Laurel'in ödev için hayata veda etmiş birkaç ünlüye mektup yazması kendi hayatına dair çözümleri de beraberinde getirişinin öyküsü. Keyifle, sıkılmadan okudum. İnsanı yormayan kitaplardan.

selin 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Toplu kitap alışverişi yaparken kitabı biraz araştırmıştım. Herkes kitap çok güzel, hoş vb. şeyler diyordu ama ben kitabı pek sevemedim. Sonradan da aldığıma pişman oldum zaten. Çok sıkıcıydı. Tek iyi tarafı bilmediğim ünlülerle ilgili bilgiler öğrenmem. Baş karakteri sevmedim, baş karakterin arkadaşlarını sevmedim ki bazen yan karakterler baş karakterden bile önemli oluyor. Olay çokta şaşırtıcı değildi ve bence baş karakterin suçu. (evet baş karakterden gerçekten nefret ettim.)

Şeyma 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mektup şeklinde yazılmış olması kitaba samimi bir hava katmış. Okurken çok keyif aldım. Hayatın karşınıza neler çıkaracağını bilemezsiniz bu da öyle bir kitap işte. Hayatın farkına varmamı sağladı. Her şey pamuk ipliğine bağlı. Bu kadar güzel bir kitap yazdığın için teşekkürler Ava^^

Melike türkmen 
 05 Şub 17:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın içinde Kurt Cobain ve Amy Winehouse'dan bir şeyler olduğunu okuduğumda bu kitap benim olmalı dedim ve 1 ay boyunca aradığım sonunda kıyıda köşede kalmış bir kitabevinde buldum ve kaptım bir tane.kitap o kadar güzel bir şekilde ilerliyor ve içinde dinlenmesi gereken çok güzel şarkılar,okunması gereken şiirler ve izlenmesi gereken çok güzel filmler bulunan benim için mükemmel bir kitaptı ve ara ara pos it lerimi açıp o sayfaları tekrar ilk okuduğum gibi hevesle okumamı sağlayan bir kitap.Şiddetle tavsiye ediyorum okuyun,okutun.

Selma Özgün 
 29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ha-ri-ka bir kitaptı.Nasıl anlatacağım bilmiyorum.Kelimeler yetersiz kalıyor.Kitabın her yeri post-it doldu.

Sedef Kartal 
24 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

günlük tarzı yazılmış yüreğinize dokunacak sizi kitabın içine hapsedicek harika bir kitap

Kitaptan 36 Alıntı

Alev 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen güneşin hiçbir şey olmamış gibi her sabah doğuyor olması çok garip geliyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 288)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 288)
Ismail Salma 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Oysa kendini suçlu hissettiğinde insanla­rın sana acımasından daha kötü bir şey yoktur.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava DellairaPostacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira
Alev 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nirvana, özgürlük demek. Acı çekmekten özgürleşmek. Bazı insanlar ölümün de böyle bir özgürlük olduğunu düşünüyorlar. Yani, sanırım seni kazandığın bu özgürlükten dolayı tebrik etmem gerekiyor. Geri kalanlarımız hâlâ burada, bütün bu yıkıntının ortasında debelenip duruyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 211)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 211)
Ismail Salma 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sözcükler genellikle çok fazla işe yaramaz. Ama bi­liyorsun, sanırım denemek zorundayız.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 219)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 219)
Alev 
 25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kadına aşığım. Onu kaybetmenin acısından sağ çıkabilmek için dua ediyorum. Böylece, istediği zaman bana geri dönebilir.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 184)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 184)
Selma Özgün 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gerçek arkadaş, kendiniz olmanız için size sonsuz özgürlük veren kişidir. Özellikle nasıl hissedeceğiniz konusunda. O anda şöyle ya da böyle hissediyor olmanızı sorun etmezler. Gerçek sevgi bu demektir. Bir insanın kendisi olmasına izin vermek."

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 291)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 291)
Tengiz Bedel 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazen bir şey söyleriz ama karşılığında sessizlikten başka bir şey duyamayız. Bazen de sadece kendi sesimizin yankılarını duyarız. İçimizden bir çığlık yükselir. İşte bu gerçekten yalnızlıktır ama biz gerçekten dinlemediğimiz için olur bu. Henüz gerçekten dinlemeye hazır değilizdir. Aslında her sözümüze mutlaka karşılık gelir,dünya bize mutlaka yanıt verir.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava DellairaPostacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira
angelsbooks 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bence bir sürü insan başarılı olmak istiyor ama eğer gerçekten denerlerse diğerlerinin hayal ettiği kadar başarılı olamayacaklarından korkup vazgeçiyorlar.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 158)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 158)
Selma Özgün 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kesinlikle.Herkes Nevermind albümü der.Bu onların gerçekten Nirvana dinlemediklerini gösterir."

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 31)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 31)
Sinem Başaran 
30 Oca 22:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her şeyi doğru yapsan bile sonucun ne olacağından emin olamıyorsun. Bir anda her şey altüst oluyor ve hayat değişiyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 37)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 37)
4 /