Postacı Kapıyı Çalmayacak

7,6/10  (56 Oy) · 
92 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.840 gösterim
"Amy Winehouse, Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi pek çok ünlü isim bu romana konuk oluyor. Okumaya değer, ilginç bir hikâye olduğu kesin."
-Booklist-

Bazı şeyler var ki artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem.

Size bu mektupları yazmaya başlayınca kendi sesime kavuştum. Sonra bana yanıt veren bir ses duydum. Bir şarkının farklı tınlayışında, bir filmin hikâyesinde, kaldırımdaki çatlakta açan bir çiçekte buldum yanıtı. Bir pervanenin kanat çırpışında, dolunaya dönen ayda... Yeryüzünde bu mektupları gönderebileceğim bir adres yok. Öldüğünüzü biliyorum ama sizi duyuyorum.

Hepinizi duyuyorum. Buradaydık, bunun bir anlamı var, diyorsunuz.

Kısa süre önce ablasını kaybeden Laurel, onun nasıl öldüğünü bilen tek kişidir ve bu sırrı kimseyle paylaşmamasının bir nedeni vardır.

Onu bu karanlıktan çıkaracak yardım eli, hiç beklemediği bir yerden gelir. Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel'in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur.

"Büyümek, sevmek, kendini bulmak ve hayatı anlamak üzerine yazılmış samimi, sürükleyici ve yüreklere dokunan bir roman."
-Usa Today-

"Dellaira bu romanıyla edebiyat dünyasına hızlı ve cesur bir giriş yapmış diyebiliriz."
-The Washington Post-

"Kalbinizi parçalara ayırıp sonunda o parçaları yeniden birleştirmeyi başaran, pek çok duyguyu aynı anda hissettiren sıcacık bir hikâye."
-Goodreads-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053482802
 • Çeviri:
  Heves Berksu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nisa Nur 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Laurel liseye yeni başlayacak bir gençtir. Annesi ve babası ayrılmıştır. Ablasını çok sever, ona hayrandır ve idol almıştır. Ancak ablası ölür. Bunun üzerine hayatı değişir. Ablasının nasıl öldüğünü bilen tek kişi Laurel'dir ama kimseye hiçbir şey söylemez. Tanıdığı herkesten uzaklaşmaya başlar. Tanıdığı insanlardan uzak olmak ve yeni bir hayata başlamak amacıyla evlerinden uzakta bir liseye kaydolur. Lisede İngilizce öğretmenleri mektup yazma ödevi verir ve Laurel onun için anlamı olan, intihar etmiş ünlülere mektup yazarak hayatını bizlere anlatmaya başlar.

Kitabın mektuplardan oluşan farklı tarzı güzeldi. İntihar eden ünlülerin hayatına değinmesini, yazarın onların neden intihar ettiğini anlamaya çalışmasını sevdim. Sade bir anlatımı vardı -zaten gençlik romanları hep böyle oluyor-.

Laurel kitaptaki saf karakterdi. Her şeye inanmış ve kendine pespembe bir dünya kurmuş orada mutlu mesut yaşıyordu ta ki ablası ölene kadar. Ondan sonra ki değişimi, ablasına benzemeye çalışması, insanların hayatlarında yer etme çabası, lisesine uyum sağlamasının anlatımı ve zorlukları, Laurel'in kendi iç dünyası, kendiyle hesaplaşmaları okuyucuya iyi yansıtılmış.

Ahım şahım bir kitap değildi, ne iyi ne kötü diyebilirim, zamanınız varsa okuyun. Tabi bir de yaşınız çok önemli. Biraz daha gençlere hitap eden bir kitap.

Keyifli okumalar...:)

Alev 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitabı bitirdikten sonra bana bir şeyler kattığını hissettiğim zaman "iyi ki" demeyi çok seviyorum. Kitabı tebessümle kapatıp dakikalarca bir noktaya odaklanip düşünmeyi de seviyorum.
Ilk başta öylesine elime aldım aslında "okumasam da olur" diye düşünüyordum. Şimdiyse içimde bir sürü "iyi ki" taşıyarak yazıyorum.
Küçük bir ödevle başlayan mektuplardan oluşuyor kitap. Kız kardeşini yeni kaybetmiş, hatta onunla birlikte birçok şeyi kaybetmiş kendini arayan bir kız yazıyor hepsini. Mükemmel dostluklar kurması, yaşadığı her şeye rağmen güçlü kalma çabası beni çok etkiledi. Mektup yazdığı kişiler öylesine güzel ki... Kendimi aramaya başladığım su dönemde yaptığım en doğru şey bu kitabı okumak oldu. Cok güzel insanlar tanıdım, çok güzel şiirler okudum ve çok güzel sarkilar dinledim sayesinde. Kitabın en sonunda söyledikleri şarkıyı defalarca dinledim ve dinlenmeye devam edeceğim, böylelikle her zaman Laurel, May ve diğerlerini yanımda hissedecegim.

angelsbooks 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölülere mektuplar içeren bu kitabı önce fantastik bir hikaye sanmıştım ben. Değilmiş tabii ki. Laurel adında liseye yeni başlamış bir gencimiz var. Ablasını yeni kaybetmiş, annesi babası ayrı ve sırtında epey ağır yük taşıyan bir kız bu kız. Yeni okulunda İngilizce öğretmeni ölmüş olan ünlülerden birine mektup yazma ödevi veriyor. Laurel'da bu ödeve başlıyor ama bırakamıyor. Yani tüm kitap bu mektuplardan oluşuyor. Aslında yazar böyle bir teknikle romanı daha güzel bir hale getirmiş. Çünkü hem Laurel'ın şeytanlarıyla yüzleşmesine tanık oluyoruz, hemde bahsi geçen şöhretlerin hayatları ile ilgili bilgi sahibi oluyoruz. Mutlu mesut bir gençlik hikayesi beklentiniz olmasın. Trajedisi ağır bir roman var karşınızda.

Yıldız 
20 May 00:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap liseye yeni geçmiş bir kızın hayatta olmayan insanlara yazdığı mektuplardan oluşuyor. Bu kişiler arasında Kurt Cobain, Jim Morrison ve Janis Joplin gibi genç yaşta hayatını kaybetmiş yıldızlar var. İnsanın içine işkeyen bir hikaye aslında. Ayrıca merak ettiriyor. Başından sonuna kadar bir gizem var ve sıkılsan bile sırf neler olduğunu öğrenmek için devam ediyorsun. Normalde okuduğum tarz bir kitap olmasa da beğendim, öneririm

Aliye Nur Aktaş 
 16 May 22:12 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Postacı Kapıyı Çalmayacak, birkaç ay önce ablasını kaybeden Laurel'in lisede öğretmeninin verdiği mektup yazma ödevlerinden oluşuyor. Bu mektuplar sayesinde Laurel'in kendini bulma öyküsünü okuyoruz.
Kitap, belki de uzun zamandır bu kadar hafif bir kitap okumadığım için çok sevdiğim bir roman oldu. Beni insanın iç sesi, kendi düşünceleri, kendi duyguları bakımından oldukça düşündürdü. Yazarın dili, kitabı okutan en önemli unsurlardan biriydi. Okurken en zevk aldığım şey ise, Laurel'in düşünce ve duygularını iliklerime kadar hissediyor oluşumdu. Kitaptan büyük bir beklentim olmadığı için gayet memnun kaldım ve oldukça sevdim fakat siz büyük bir beklentiyle başlarsanız kitaptan soğuyacağınızı düşünüyorum. Üstelik kitapta çok fazla alıntı vardı. Bu da sevmem için küçük de olsa bir neden oldu. Ve sadece okunmak için okunmuyor, okuyana birçok şey katıyor, Postacı Kapıyı Çalmayacak. Eğer hayatınızın sıkıntılı bir döneminde bunu okuyorsanız sizi kendinize getirebilecek derecede bir kitaptı. Tabii ki bu bir gençlik romanı ve genç kesimdeki insanların kitapta verilen mesajları daha kolay bir şekilde hayata geçireceğini düşünüyorum.

deathbook 
04 Nis 22:36 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatıma pek çok yünüyle renk katan bu kitap her şeyi ile tatlıydı. Aşk tatlıydı,acı tatlıydı, özlem tatlıydı. Her şey çok güzel bir şekilde dizayn edilmişti ve elimden zor bırakabildim bu kitabı. Size tavsiyem alın okuyun ve hayatınızı birazcık gözünüzün önüne getirin.Emin olun hayatınızdan memnun kalacaksınız.

Aleyna Hacıbektaşoğlu 
19 Mar 23:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı yeni bitirmenin vermiş olduğu o sıcacık heyecanla yazacağım incelememi.

Kitabın ana karakteri olan Laurel ile birlikte olayların farklı karakterler, farklı kişilikler tarafından görülen bir çok bakış açısı yakalıyorsunuz kitapta. Herhangi bir karakter için evet bu karakter böyle böyle yaptı haksız ya derken onun da olaylardan etkileniş biçimini ve düşünce şeklini görüyorsunuz ve sonra evet aslında böyle düşünmesi çok normal diyebiliyorsunuz. Karakterlerde kendinizi hissedebiliyorsunuz. Kendinizden parçalar bulabiliyorsunuz. Laurel büyüdükçe siz de büyüyorsunuz onunla. Düşüncelerinin büyüdükçe değiştiğini olgunlaştığını hissediyorsunuz. Öyle cümleler oluyor ki kitapta oku hayat dersi al niteliğinde. Yazar cidden güzel ve gerçek cümleler kullanmış. Güzellik gerçekliktir, gerçeklikse güzellik. Okunması gereken bir kitaptır. Güzel şeyler katar insana. Okuyun.

sibel murat 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Laurel'in ödev için hayata veda etmiş birkaç ünlüye mektup yazması kendi hayatına dair çözümleri de beraberinde getirişinin öyküsü. Keyifle, sıkılmadan okudum. İnsanı yormayan kitaplardan.

Tuğçe Çelik 
18 May 22:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap ölmüş olan ünlülere yazılan mektuplardan oluşuyor. Bazen mektuplarda hitap edilen kişi ile ilgili bilgiler verilmişti. Severek okudum

selin 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Toplu kitap alışverişi yaparken kitabı biraz araştırmıştım. Herkes kitap çok güzel, hoş vb. şeyler diyordu ama ben kitabı pek sevemedim. Sonradan da aldığıma pişman oldum zaten. Çok sıkıcıydı. Tek iyi tarafı bilmediğim ünlülerle ilgili bilgiler öğrenmem. Baş karakteri sevmedim, baş karakterin arkadaşlarını sevmedim ki bazen yan karakterler baş karakterden bile önemli oluyor. Olay çokta şaşırtıcı değildi ve bence baş karakterin suçu. (evet baş karakterden gerçekten nefret ettim.)

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

Alev 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen güneşin hiçbir şey olmamış gibi her sabah doğuyor olması çok garip geliyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 288)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 288)
Nisa Nur 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Nirvana, özgürlük demek. Acı çekmekten özgürleşmek. Bazı insanlar, ölümün de böyle bir özgürlük olduğunu düşünüyor. Yani, sanırım seni kazandığın bu özgürlükten dolayı tebrik etmem gerekiyor. Geri kalanımız hala burada, bütün bu yıkıntının ortasında debelenip duruyor. "

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 210)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 210)
Alev 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nirvana, özgürlük demek. Acı çekmekten özgürleşmek. Bazı insanlar ölümün de böyle bir özgürlük olduğunu düşünüyorlar. Yani, sanırım seni kazandığın bu özgürlükten dolayı tebrik etmem gerekiyor. Geri kalanlarımız hâlâ burada, bütün bu yıkıntının ortasında debelenip duruyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 211)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 211)
Ismail Salma 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Oysa kendini suçlu hissettiğinde insanla­rın sana acımasından daha kötü bir şey yoktur.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava DellairaPostacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira
Ismail Salma 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sözcükler genellikle çok fazla işe yaramaz. Ama bi­liyorsun, sanırım denemek zorundayız.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 219)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 219)
Alev 
 25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kadına aşığım. Onu kaybetmenin acısından sağ çıkabilmek için dua ediyorum. Böylece, istediği zaman bana geri dönebilir.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 184)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 184)
Selma Özgün 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gerçek arkadaş, kendiniz olmanız için size sonsuz özgürlük veren kişidir. Özellikle nasıl hissedeceğiniz konusunda. O anda şöyle ya da böyle hissediyor olmanızı sorun etmezler. Gerçek sevgi bu demektir. Bir insanın kendisi olmasına izin vermek."

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 291)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 291)

Belki biraz daha ona benzersem, onsuz yaşamayı daha iyi becerebilirmişim gibi geliyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 21 - Martı Yayınları)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 21 - Martı Yayınları)
Tengiz Bedel 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazen bir şey söyleriz ama karşılığında sessizlikten başka bir şey duyamayız. Bazen de sadece kendi sesimizin yankılarını duyarız. İçimizden bir çığlık yükselir. İşte bu gerçekten yalnızlıktır ama biz gerçekten dinlemediğimiz için olur bu. Henüz gerçekten dinlemeye hazır değilizdir. Aslında her sözümüze mutlaka karşılık gelir,dünya bize mutlaka yanıt verir.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava DellairaPostacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira