Postacı Kapıyı Çalmayacak

7,4/10  (116 Oy) · 
222 okunma  · 
81 beğeni  · 
2.528 gösterim
"Amy Winehouse, Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi pek çok ünlü isim bu romana konuk oluyor. Okumaya değer, ilginç bir hikâye olduğu kesin."
-Booklist-

Bazı şeyler var ki artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem.

Size bu mektupları yazmaya başlayınca kendi sesime kavuştum. Sonra bana yanıt veren bir ses duydum. Bir şarkının farklı tınlayışında, bir filmin hikâyesinde, kaldırımdaki çatlakta açan bir çiçekte buldum yanıtı. Bir pervanenin kanat çırpışında, dolunaya dönen ayda... Yeryüzünde bu mektupları gönderebileceğim bir adres yok. Öldüğünüzü biliyorum ama sizi duyuyorum.

Hepinizi duyuyorum. Buradaydık, bunun bir anlamı var, diyorsunuz.

Kısa süre önce ablasını kaybeden Laurel, onun nasıl öldüğünü bilen tek kişidir ve bu sırrı kimseyle paylaşmamasının bir nedeni vardır.

Onu bu karanlıktan çıkaracak yardım eli, hiç beklemediği bir yerden gelir. Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel'in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur.

"Büyümek, sevmek, kendini bulmak ve hayatı anlamak üzerine yazılmış samimi, sürükleyici ve yüreklere dokunan bir roman."
-Usa Today-

"Dellaira bu romanıyla edebiyat dünyasına hızlı ve cesur bir giriş yapmış diyebiliriz."
-The Washington Post-

 "Kalbinizi parçalara ayırıp sonunda o parçaları yeniden birleştirmeyi başaran, pek çok duyguyu aynı anda hissettiren sıcacık bir hikâye."
-Goodreads-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053482802
 • Çeviri:
  Heves Berksu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alev 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitabı bitirdikten sonra bana bir şeyler kattığını hissettiğim zaman "iyi ki" demeyi çok seviyorum. Kitabı tebessümle kapatıp dakikalarca bir noktaya odaklanip düşünmeyi de seviyorum.
Ilk başta öylesine elime aldım aslında "okumasam da olur" diye düşünüyordum. Şimdiyse içimde bir sürü "iyi ki" taşıyarak yazıyorum.
Küçük bir ödevle başlayan mektuplardan oluşuyor kitap. Kız kardeşini yeni kaybetmiş, hatta onunla birlikte birçok şeyi kaybetmiş kendini arayan bir kız yazıyor hepsini. Mükemmel dostluklar kurması, yaşadığı her şeye rağmen güçlü kalma çabası beni çok etkiledi. Mektup yazdığı kişiler öylesine güzel ki... Kendimi aramaya başladığım su dönemde yaptığım en doğru şey bu kitabı okumak oldu. Cok güzel insanlar tanıdım, çok güzel şiirler okudum ve çok güzel sarkilar dinledim sayesinde. Kitabın en sonunda söyledikleri şarkıyı defalarca dinledim ve dinlenmeye devam edeceğim, böylelikle her zaman Laurel, May ve diğerlerini yanımda hissedecegim.

Nisa Nur 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Laurel liseye yeni başlayacak bir gençtir. Annesi ve babası ayrılmıştır. Ablasını çok sever, ona hayrandır ve idol almıştır. Ancak ablası ölür. Bunun üzerine hayatı değişir. Ablasının nasıl öldüğünü bilen tek kişi Laurel'dir ama kimseye hiçbir şey söylemez. Tanıdığı herkesten uzaklaşmaya başlar. Tanıdığı insanlardan uzak olmak ve yeni bir hayata başlamak amacıyla evlerinden uzakta bir liseye kaydolur. Lisede İngilizce öğretmenleri mektup yazma ödevi verir ve Laurel onun için anlamı olan, intihar etmiş ünlülere mektup yazarak hayatını bizlere anlatmaya başlar.

Kitabın mektuplardan oluşan farklı tarzı güzeldi. İntihar eden ünlülerin hayatına değinmesini, yazarın onların neden intihar ettiğini anlamaya çalışmasını sevdim. Sade bir anlatımı vardı -zaten gençlik romanları hep böyle oluyor-.

Laurel kitaptaki saf karakterdi. Her şeye inanmış ve kendine pespembe bir dünya kurmuş orada mutlu mesut yaşıyordu ta ki ablası ölene kadar. Ondan sonra ki değişimi, ablasına benzemeye çalışması, insanların hayatlarında yer etme çabası, lisesine uyum sağlamasının anlatımı ve zorlukları, Laurel'in kendi iç dünyası, kendiyle hesaplaşmaları okuyucuya iyi yansıtılmış.

Ahım şahım bir kitap değildi, ne iyi ne kötü diyebilirim, zamanınız varsa okuyun. Tabi bir de yaşınız çok önemli. Biraz daha gençlere hitap eden bir kitap.

Keyifli okumalar...:)

idil 
13 Tem 17:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dışarıda bakıldığında her ne kadar basit ve sıradan gözüksede empati kurulduğu zaman gerçekten güzel bir kitap. Ben satırları yaşayarak okudum. Özellikle bir ablanız veya kız kardeşiniz varsa ( Ki benim var ) gerçekten o duyguları ve olayları yaşayıyıp o ruh halini anlayabilirsiniz. Insanlar düşe düşe ögrenirler yaşamayı ayakta kalmayı. Bir yanlışı defalarca yapsanızda mutlaka elinde sonunda o doğru kapıyı görmek zorunda kalırsınız. Birileri ölür hayatlar biter kahrolursunuz. Sanki bütün hayatınız bitmiş artık hiç birşeyden zevk almıyomus anlamsız gibi gelir fakat hayat sizin mutlu olmanızı veya üzülmenizi umursamaz devam eder. Her gecenin bir gündüzü vardır. Ya köşenizde oturup ölmeyi beklersiniz yada acılarınızı benimser ve yaşamaya devam edersiniz. Seçim sizin.

DUA 
 03 Tem 13:33 · Kitabı okudu

Spoiler içerir
Günlük hayatta yaşadıklarını mektuplarda ifade eden Laurelin günlük tarzı hayatını içeren bir kitap. Mektupların ilginç yani hayatta olmayan ünlülere yazılmış olması ve de mektuplarda ablasının ölümünün sır perdesinin aralanması. Mektup okumayı sevenler bu kitaptan hoşlanabilir. sade basit bir anlatım. İnsana mektup okuma dışında pek birşey katmıyor.

angelsbooks 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölülere mektuplar içeren bu kitabı önce fantastik bir hikaye sanmıştım ben. Değilmiş tabii ki. Laurel adında liseye yeni başlamış bir gencimiz var. Ablasını yeni kaybetmiş, annesi babası ayrı ve sırtında epey ağır yük taşıyan bir kız bu kız. Yeni okulunda İngilizce öğretmeni ölmüş olan ünlülerden birine mektup yazma ödevi veriyor. Laurel'da bu ödeve başlıyor ama bırakamıyor. Yani tüm kitap bu mektuplardan oluşuyor. Aslında yazar böyle bir teknikle romanı daha güzel bir hale getirmiş. Çünkü hem Laurel'ın şeytanlarıyla yüzleşmesine tanık oluyoruz, hemde bahsi geçen şöhretlerin hayatları ile ilgili bilgi sahibi oluyoruz. Mutlu mesut bir gençlik hikayesi beklentiniz olmasın. Trajedisi ağır bir roman var karşınızda.

Cangül Uzay 
06 Ağu 16:34 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Laurel, ablasını yeni kaybetmiş kırılgan bir kız. Okuldaki İngilizce öğretmeni ölmüş birine mektup yazmalarını istiyor. Laurel da geçmişleriyle, hayata karşı tavırlarıyla birilerine örnek olmuş ve kendisini etkilemiş insanlara yazmaya başlıyor. Bu kitapta birçok şarkı dinledim, birçok şiir okudum ve birçok ünlüyü tanımış oldum.
İlk aldığımda fantastik bir roman sanmıştım.Neyse ki hoşuma gitti de hayal kırıklığına uğramadım. Yazarın yazma tarzı da hoşuma gitti.

Yıldız 
20 May 00:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap liseye yeni geçmiş bir kızın hayatta olmayan insanlara yazdığı mektuplardan oluşuyor. Bu kişiler arasında Kurt Cobain, Jim Morrison ve Janis Joplin gibi genç yaşta hayatını kaybetmiş yıldızlar var. İnsanın içine işkeyen bir hikaye aslında. Ayrıca merak ettiriyor. Başından sonuna kadar bir gizem var ve sıkılsan bile sırf neler olduğunu öğrenmek için devam ediyorsun. Normalde okuduğum tarz bir kitap olmasa da beğendim, öneririm

Yaren K. 
 12 Tem 22:48 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Laurel,ablasını yakın bir süre önce kaybetmiştir ve o ablasının nasıl öldüğünü bilen tek kişidir.Genç kızın İngilizce öğretmeninin verdiği ölü birisine mektup yazma ödeviyle Kurt Cobain,Amy Winehouse gibi müzisyen,şair kişilere mektup yazarak geçirdiği acılı-tatlı günlerini anlatır.Kitap tamamen mektuptan oluşuyor.3 günde bitirdiğim harika bir kitap.

Nur 
28 Ağu 19:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabımızın ana karakteri Laurel. Laurel, çok sevdiği ablasını kaybetmiştir ve onun ölümünün nasıl olduğunu bilen tek kişidir. Liseye yeni geçen Laurel, aslında içine kapanık bir tip. Tabii ablasının ölümü de fazlasıyla etkiliyor onu. Yeni okulunda önceleri tek başına takılırken, sonradan Natalie ve Hannah ile arkadaş oluyor. Tabi hoşlanmaya başladığı şu çok cool tiplerden olan Sky var :D zamanla arkadaş grupları genişliyor. Kızımız daha önceden yaşamadığı şeyleri deneyimliyor falan. Ama kitabın kilit noktası şu: öğretmenlerinden biri dönem başında ölmüş insanlara mektup yazmalarını istiyor. Laurel de bir sürü ünlüye mektup yazıyor. Kitap mektuplardan oluşuyor yani.
Laurel mektuplarıyla bir okul dönemini ve yaşadıklarını bizlere aktarıyor. (Ablasından oldukça çok bahsetmiş.)
Kitap güzeldi , farklı bir tarzı vardı. Daha önce tamamı mektuplardan  oluşan herhangi bir kitap okumadım. O yüzden farklıydı ve sevdim. Ama kitabın bana kattığı en güzel şey tanımadığım ünlüleri tanıma ve bazılarının şarkılarını ilk defa dinleme fırsatı verdi ki bu çok güzeldi. Yani genel olarak kitap akıcı bir kitaptı ve okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar!

Aliye Nur Aktaş 
 16 May 22:12 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Postacı Kapıyı Çalmayacak, birkaç ay önce ablasını kaybeden Laurel'in lisede öğretmeninin verdiği mektup yazma ödevlerinden oluşuyor. Bu mektuplar sayesinde Laurel'in kendini bulma öyküsünü okuyoruz.
Kitap, belki de uzun zamandır bu kadar hafif bir kitap okumadığım için çok sevdiğim bir roman oldu. Beni insanın iç sesi, kendi düşünceleri, kendi duyguları bakımından oldukça düşündürdü. Yazarın dili, kitabı okutan en önemli unsurlardan biriydi. Okurken en zevk aldığım şey ise, Laurel'in düşünce ve duygularını iliklerime kadar hissediyor oluşumdu. Kitaptan büyük bir beklentim olmadığı için gayet memnun kaldım ve oldukça sevdim fakat siz büyük bir beklentiyle başlarsanız kitaptan soğuyacağınızı düşünüyorum. Üstelik kitapta çok fazla alıntı vardı. Bu da sevmem için küçük de olsa bir neden oldu. Ve sadece okunmak için okunmuyor, okuyana birçok şey katıyor, Postacı Kapıyı Çalmayacak. Eğer hayatınızın sıkıntılı bir döneminde bunu okuyorsanız sizi kendinize getirebilecek derecede bir kitaptı. Tabii ki bu bir gençlik romanı ve genç kesimdeki insanların kitapta verilen mesajları daha kolay bir şekilde hayata geçireceğini düşünüyorum.

4 /

Kitaptan 158 Alıntı

Alev 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen güneşin hiçbir şey olmamış gibi her sabah doğuyor olması çok garip geliyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 288)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 288)
Rabia 
02 Tem 01:05 · Kitabı okudu

Her şeyi doğru yapsan bile sonucun ne olacağından emin olamıyorsun.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 37 - Martı)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 37 - Martı)
Alev 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nirvana, özgürlük demek. Acı çekmekten özgürleşmek. Bazı insanlar ölümün de böyle bir özgürlük olduğunu düşünüyorlar. Yani, sanırım seni kazandığın bu özgürlükten dolayı tebrik etmem gerekiyor. Geri kalanlarımız hâlâ burada, bütün bu yıkıntının ortasında debelenip duruyor.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 211)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 211)
Nisa Nur 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Nirvana, özgürlük demek. Acı çekmekten özgürleşmek. Bazı insanlar, ölümün de böyle bir özgürlük olduğunu düşünüyor. Yani, sanırım seni kazandığın bu özgürlükten dolayı tebrik etmem gerekiyor. Geri kalanımız hala burada, bütün bu yıkıntının ortasında debelenip duruyor. "

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 210)Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira (Sayfa 210)
Özlem Şahin 
29 Ağu 08:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen her şeyi çok fazla içimizde yaşar, bu sırada bir şeyler yaparız ve bunların etrafımızdakileri nasıl etkilediğini fark etmeyiz.

Postacı Kapıyı Çalmayacak, Ava DellairaPostacı Kapıyı Çalmayacak, Ava Dellaira