Prater'in Menekşesi

7,8/10  (4 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
208 gösterim
Londra, 1933. Genç yazar Christopher Isherwood'un yolu Avusturyalı yönetmen Friedrich Bergmann'ınkiyle kesişir. 19. yüzyıl Viyanası'nda geçen bir aşk filminin senaryosunu yazmayı kabul eden Isherwood, kendini yepyeni bir dünyada, film stüdyosunu dolduran birbirinden ilginç kişilerin arasında bulur. Stüdyonun dışındaysa gerilimli bir dünya vardır: Hitler artan gücünü hissettirmekte, büyük bir savaşın ayak sesleri duyulmaktadır. Bergmann, Viyana'da kalan ailesi için giderek daha çok endişelenip İngilizlerin kayıtsızlığına isyan etmeye başlayınca film projesi de yarım kalma tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır.

Prater'in Menekşesi, Christopher Isherwood'un Hoşça Kal Berlin gibi daha çok tanınan Avrupa romanlarının tadını veren, eğlenceli, bir solukta okunacak bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789750837548
 • Çeviri:
  Betül Kadıoğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslıhan Alpaslan 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kısacık bir kitap, yazarımızda roman kahramanı, 2. dünya savaşı hemen öncesinde İngiltere'de Avusturya'lı Bergmann adlı yönetmen tarafından çekilmeye çalışılan bir aşk hikayesi filminin kamera önü ve arkasını ufak detaylar ile anlatan bir hikayeden bahsediyoruz. Yönetmenin film çekimi aşamasında yaşadığı ruhsal gelgitleri( ailesinin Hitler ordusunun saldırılarına maruz kaldığı Avusturya'da kaldığını düşünürsek bu gelgitler çok normal), yazarın yanında geçirdiği tecrübeyi, halen devam eden film endüstrisinde ki iki yüzlülüğü bu kısacık kitapta bulabilirsiniz. Aynı zamanda İngilizlerin ünlü soğukluğunu bu kitapta damarlarınızda hissedebilirsiniz. Keyifli okumalar...