Pratik Aklın Eleştirisi

7,0/10  (2 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
497 gösterim
Kant'ın üç Eleştirisinden ve Etikle ilgili iki ana yapıtından biri olan Pratik Aklın Eleştirisinin bu çevirisi, ilk defa 1980'de yayımlanmıştı. Çoktan tükenmiş olan bu çevirinin üçüncü baskısını, etik sorunların ülkemizde ve dünyada gündemde olduğu ve bu sorunlara kültürel yaklaşımların yaygınlık kazandığı bir zamanda okurlarımıza sunmaktan, böylece de insanı, temel alan ve insan olan herkese seslenen bir Etik örneğini vermekten mutluyuz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789757748076
 • Orijinal Adı:
  Kritik der praktischen Vernunft
 • Çeviri:
  Füsun Akatlı, Gertrude Durusoy, İoanna Kuçuradi, Ülker Gökberk
 • Yayınevi:
  Türkiye Felsefe Kurumu
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

der Bestirnte himmel über mir und das Moralische gesetz in mir.
Üzerinde düşündükçe iki şey, insan ruhunu hep yeni ve gittikçe artan bir hayranlık ve saygıyla dolduruyor: Üstümdeki yıldızlı gökyüzü ve içimdeki ahlak yasası.

Pratik Aklın Eleştirisi, Immanuel KantPratik Aklın Eleştirisi, Immanuel Kant

Ama insan, her şeye rağmen, aklın kendi başına söylediği her şeye kayıtsız kalacak ve aklı yalnızca duyu sahibi bir varlık olarak gereksinmelerini gidermek için bir araç ola- rak kullanacak kadar, tamamen hayvan değildir. Eğer akıl sırf hayvanlarda içgüdünün gördüğü işe hizmet edecekse, akla sahip olması insanı değerce salt hayvanlığın üstüne hiç mi hiç yükseltmez.

Pratik Aklın Eleştirisi, Immanuel Kant (Sayfa 69)Pratik Aklın Eleştirisi, Immanuel Kant (Sayfa 69)

Kitapla ilgili 1 Haber

Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.