Pratik Felsefe Yazıları

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
15 gösterim
Sokrates'ten bu yana felsefenin yöneldiği ana konulardan biri, toplumsal doku ile birey arasındaki gerilimdir. Ötenazi, esnaf ahlakı, asimilasyon, iktidar, namus cinayetleri ve çağımız savaşlarını ele alan Pratik Felsefe Yazıları, günümüz insanının maruz kaldığı ya da bizzat rol üstlendiği olgulara yakından bakıyor:
Ötenazi bir hak olarak düşünülebilir mi? Esnaf ahlakının belirleyiciliği etik tartışmada nasıl bir yer tutar? Asimile etmeye çalışan ile asimile olanın tavrı karşılıklı olarak birbirini nasıl etkiler? İktidar neyin üstünü örtmektedir? Namus cinayetleri şiddet kültürünün neresine oturuyor? Savaşların perde arkasında nasıl bir ekonomi-politik var?
Pratik Felsefe Yazıları çoğu zaman gözümüzü kaçırdığımız sorunların içinden, felsefe olmaksızın çıkamayacağımızı gösteren bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  167
 • ISBN:
  978-605-5904-32-6
 • Yayınevi:
  notos kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

İbrahim Aylak 
 05 Şub 22:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insanla ilişkimizi sürdürmemizde o ilişkiyi sürdürüyor olmaktan dolayı kim olduğumuza dair bir şey çıkar ortaya. Bu, başkalarıyla olan bağların hatlarını çizen ve insanı oluşturanın o bağlar olduğunu gösteren, insanı meydana getiren bağları ya da ilişkileri insana gösteren bir şey. Bu durumda bir bireyin bir başka bireyle bağı, onu o birey yapan şeylerin bir parçasıdır.

Pratik Felsefe Yazıları, Sinan Özbek (undefined)Pratik Felsefe Yazıları, Sinan Özbek (undefined)