Primo Türk Çocuğu

8,1/10  (17 Oy) · 
175 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.170 gösterim
Bu serin ve karanlık eylül gecesinin yıldızsız seması altında ümitsiz ve acılı Selanik, sanki gündüz ki gösterilerden, heyecanlardan, gürültülerden yorulmuş gibi, baygın ve sakin uyuyordu. Rıhtım tenha idi... Olimpos Palas'ın, Kristal'in, Splandik Palas'ın, diğer küçük gazinoların lambaları çoktan sönmüştü. Katolik kilisesinin hakim ve istilacı çanı saat üçü vuruyor, hiddetli bir ahenkle bazı yavaşlanarak, bazı coşarak devam eden karanlıklara yayılıyor, altınlı iktisat ve menfaat rüyaları gören Yahudi mahallelerininin üzerinde dalgalanıyor, sonra ta yukarılara, mert ve sessiz Türk mahallesinin sık ve geniş çatılarına doğru yükseliyordu... (Kitabın İçinden) MEB Talim ve Terbiye Kurulu'nun 2328 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan kararı ile ilk ve ortaokul öğrencilerine tavsiye edilmiştir
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  975-501-008-4
 • Yayınevi:
  Erdem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Aldemir 
 11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Ömer Seyfettin'in yaşadığı dönemi yansıtan, milli duyguların üst seviyede olduğu bir eser: Primo Türk Çocuğu.
Kitabın özetini elimden geldiğince yazmak isterim. Okumak isteyenlerin, kitap ile ilgili özel bilgiler içerdiği için okumamasını tavsiye ederek aktarayım. (Spoiler)
Trablusgarp Savaşı zamanı, 1910lu yıllar, Selanik. Kenan Bey, gönlünü yıllar önce bir Italyan bayana kaptırmış ve onunla evlenmiştir. Italyan bayan Grazia, babasının da direktifleriyle evlenmeden önce Kenan'a bazı şartlar öne sürmüştür. Bunun da başında Avrupa medeniyetinden uzaklaşmadan İtalya kültürü ile yaşamak ve çocuklarını da bu çerçevede yetiştirmek. Kenan, bu şartları kabul eder ve çocukları Primo, okul yaşına gelir. Trablusgarp Savaşı sebebiyle İtalyanlar topraklarımızı işgal edince Kenan Bey, nasıl bir hata yaptığını ancak fark eder. Türk kültürünü bırakıp kendi benliğini kaybetmiştir, pişmanlık içindedir. Primo ise tüm bunlara rağmen içindeki Türklük benliğini yitirmemiş ve okulda Türk arkadaşları ile birlikte nasıl bir işgalin olduğunun farkındadır ve milli duygularını kaybetmemiştir. Grazia, Kenan'a İtalya'ya gitmek istediğini söyleyince tartışmaya başlarlar ve ayrılma kararı alırlar. Annesi ve babası arasında tercih yapması gereken Primo, elbette Türk babası Kenan Bey ile yaşamayı tercih eder. Primo ile babası beraber Türk çalışanlardan oluşan bir evde kalmaya başlarlar; fakat işgal kuvvetlidir. Düşman askerleri bir gün Kenan Bey'i tutuklar, Primo yalnız kalır. Bu vatan için ne yapabileceğini düşünür durur Primo. Evdeki silahı alıp düşmanlardan birini veya birkaçını öldürecektir. Kafasında bunun planını yapar ve gece uyur, uyandığında herkesin anlatacağı, övüneceği kahraman Primo, kendine verdiği isim ile Oğuz olacaktır. Yazar bize ertesi günü anlatmaz ve bu fikirler ile hikayesini bitirip gerisini okuruna bırakır.
Küçük bir çocuğun bile düşman işgali esnasında ne kadar cesur davranacağını dile getirmiş Ömer Seyfettin bu eserinde. Vatan söz konusu olduğunda, her Türk'ün bir çocuktan daha cesur olması gerektiğini anlatmaya çalışmıştır. Bir çocuk edebiyatı eseri olarak değerlendirdiğimizde; bir çocuk için fazla ağır ve fazla milli duygular içerdiği kanaatindeyim. Zira bu fazlalık olumsuz bir etkiye sebep verebilir diye düşünüyorum. Daha bilinçli, yetişkin okurlar için ise faydalı olacağı, vatan sevgisi ve milli cesaretimizi artıracağı kanaatindeyim.
Tüm kitap severlere iyi okurlar diliyorum...

vurkan i 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk olmak için illa genetik olarak Türk doğmaya gerek yoktur.Kendisini Türk hisseden Türk gibi yaşayan her insan Türktür.

Kitaptan 1 Alıntı

Mehmet Aldemir 
 11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Övünülecek Şey
Asıl önemli olan bu milli hayatın gelenekleriyle, mukaddesatıyla, adetleriyle, şanlarıyla, şöhretleriyle, kısaca tarihiyle yaşamasıydı. Büyük bir millete, şanlı bir kavme, büyük bir vatana mensup olmak ve onun yolunda ölmek... Övünülecek şey buydu.

Primo Türk Çocuğu, Ömer Seyfettin (Sayfa 83 - Timaş Çocuk Yayınevi)Primo Türk Çocuğu, Ömer Seyfettin (Sayfa 83 - Timaş Çocuk Yayınevi)