Profesör Y İle Konuşmalar

8,2/10  (19 Oy) · 
37 okunma  · 
10 beğeni  · 
866 gösterim
Célinei Célineden okumak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı

Modern Batı edebiyatının dönüm noktası Gecenin Sonuna Yolculukun yazarı, günümüze dek uzanan tartışmaların, kavgaların baş aktörü, dünyayı ikiye bölen ve bölmeye devam eden, bazılarının tanrı saydığı, bazılarının insanlık suçlusu ilan ettiği Louis-Ferdinand Destouches ya da tüm dünyanın tanıdığı adıyla Louis-Ferdinand Célineden (1894-1961) kendi yarattığı eşsiz üslubuna, sanatın değişmeyen dinamiklerine, edebiyatın yalanlarına ve gerçeklerine dair kendine yaraşacak bir cesaretle kaleme alınmış, övgüyü hak eden bir eser: Profesör Y ile Konuşmalar.
Sartredan Beckette, Bukowskiden Genetye, Queneaudan Le Clézioya hemen her satırda iz bırakmış olan Céline, bu izi bırakmayı nasıl başardığına dair ipuçlarını, edebiyatın patronu Gaston Gallimardın hayali editörlerinden Profesör Y ile yaptığı ateşli röportajda tüm dünyaya ilan ediyor.
Céline, Yolculukun yirmi üç yıl ardından 1955te kaleme aldığı bu eşine az rastlanır kitapta, alamet-i farikası keskin, korkusuz, coşkun üslubuyla, bu üslubu, bu numarayı nasıl keşfettiğini anlatıyor, sanat tarihine ışık tutuyor, edebiyatın sahte dehalarının, hırsızların, katillerin ipliğini pazara çıkarıyor, bu zevk dünyasına hükmeden güç ilişkilerini ortaya döküyor.
Profesör Y ile Konuşmalar, Célinei Célineden okumak isteyenler, sanat ve edebiyat dünyasının perde arkasına göz atmayı arzu edenler, bir yazarın cesaretine tanık olmak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750825262
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Barış Ağca 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Louis-Fetdinand Celine'in Profesör Y ile "interviyuv"u... 26 sayfa sonra Profesör Y'den ilk cevap: " Ne münasebet!... ne münasebet!... ne münasebet!... Albay Reseda benim adım!... nereden uydurmuş Profesör Y falan! komik!". Kafası karışık be olabildiğince bol üç noktalı ya da "üç-noktalı-kirişlerle-bağlı-sihirli-raylarda-yol-alan-cevval-metro"su üzerine bir özotopsi.