Profesör Y İle Konuşmalar

8,1/10  (14 Oy) · 
30 okunma  · 
9 beğeni  · 
804 gösterim
Célinei Célineden okumak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı

Modern Batı edebiyatının dönüm noktası Gecenin Sonuna Yolculukun yazarı, günümüze dek uzanan tartışmaların, kavgaların baş aktörü, dünyayı ikiye bölen ve bölmeye devam eden, bazılarının tanrı saydığı, bazılarının insanlık suçlusu ilan ettiği Louis-Ferdinand Destouches ya da tüm dünyanın tanıdığı adıyla Louis-Ferdinand Célineden (1894-1961) kendi yarattığı eşsiz üslubuna, sanatın değişmeyen dinamiklerine, edebiyatın yalanlarına ve gerçeklerine dair kendine yaraşacak bir cesaretle kaleme alınmış, övgüyü hak eden bir eser: Profesör Y ile Konuşmalar.
Sartredan Beckette, Bukowskiden Genetye, Queneaudan Le Clézioya hemen her satırda iz bırakmış olan Céline, bu izi bırakmayı nasıl başardığına dair ipuçlarını, edebiyatın patronu Gaston Gallimardın hayali editörlerinden Profesör Y ile yaptığı ateşli röportajda tüm dünyaya ilan ediyor.
Céline, Yolculukun yirmi üç yıl ardından 1955te kaleme aldığı bu eşine az rastlanır kitapta, alamet-i farikası keskin, korkusuz, coşkun üslubuyla, bu üslubu, bu numarayı nasıl keşfettiğini anlatıyor, sanat tarihine ışık tutuyor, edebiyatın sahte dehalarının, hırsızların, katillerin ipliğini pazara çıkarıyor, bu zevk dünyasına hükmeden güç ilişkilerini ortaya döküyor.
Profesör Y ile Konuşmalar, Célinei Célineden okumak isteyenler, sanat ve edebiyat dünyasının perde arkasına göz atmayı arzu edenler, bir yazarın cesaretine tanık olmak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750825262
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Barış Ağca 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Louis-Fetdinand Celine'in Profesör Y ile "interviyuv"u... 26 sayfa sonra Profesör Y'den ilk cevap: " Ne münasebet!... ne münasebet!... ne münasebet!... Albay Reseda benim adım!... nereden uydurmuş Profesör Y falan! komik!". Kafası karışık be olabildiğince bol üç noktalı ya da "üç-noktalı-kirişlerle-bağlı-sihirli-raylarda-yol-alan-cevval-metro"su üzerine bir özotopsi.

Hilmi Erdem Gözden 
07 Şub 11:35 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkes onun gözünde riyakar...Tüm yazarın, çizerin, gezerin suratına tükürmüş...Celine’in ... lı haklı küfürleri ve matrixten uyanmak için okumanız şart. 10/10

Selman Ç. 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Celine'i Celine'den dinlemek isiyorsanız kesinlikle okuyun. Önüne kim geldiyse vermiş veriştirmiş. Muhakkak Celine olmak bunu gerektirir :) Kitap için Celine manifestosu diyebiliriz. Açıkcası burda değindiği çoğu konularda hala daha geçerliliğini koruyor korumaya da devam edecektir.

Kitaptan 30 Alıntı

Akılları ceplerinde adamlar bunlar... şiştikçe şişmek isterler, semirdikçe semirmek, kartlaştıkça kartlaşmak...

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand CelineProfesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine

şu savaşlar olmasa, alkol olmasa, tansiyon olmasa, ha bir de kanser olmasa, şu ateist Avrupa’mızın insanları can sıkıntısından geberip gitmişti çoktan!

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand CelineProfesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine
Ezgi Cerrahoğlu 
09 Haz 2017 · Kitabı okuyor · 6/10 puan

Yalnızca sefalet, insandaki dehayı özgür kılabilir.. Sanatçıya acı çekmek yaraşır!... bir tutamı asla kafi gelmez!... avuç avuç anca keser sanatçıyı!... çünkü sanatçı, ancak acıların bağrında doğurabilir de ondan!... ancak Acı'ya, Efendi'sine boyun eğdiği müddetçe!..

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları)

neymiş o meşhur icatlar mesela, hadi buyurun en babası, Lavoisier , ne yaptı Lavoisier , alt tarafı, ondan evvel de cümle âlemin zaten bildiği bir sürü maddeye numara koydu tek tek !... Pasteur ne yaptı, mikroskobunun altında minik zımbırtılar gördü, sonra kalktı senin ismin şu, senin ismin bu olsun dedi!... aman ne büyük marifet!

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand CelineProfesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine

sinema gibi... zamanla komik gelmeye başlar millete... aynı sinema gibi, bak millet kıçıyla gülüyor artık!... çünkü yapabileceği bu kadar!...

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand CelineProfesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine

İşin tuhafı, misal ekmeğin durduk yere çoğalması mucizesi insanlara hayalmiş gibi gelirken, ne hikmetse, kitabın durduk yere çoğalması mucizesi ve buna ilaveten yazarın beleşe emek sarf etmekle mükellef olması sanki dünyanın kanunuymuş gibi geliyor yine insan evladına.

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand CelineProfesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine
3 /