Profesör Y İle Konuşmalar

7,6/10  (11 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
630 gösterim
Célinei Célineden okumak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı

Modern Batı edebiyatının dönüm noktası Gecenin Sonuna Yolculukun yazarı, günümüze dek uzanan tartışmaların, kavgaların baş aktörü, dünyayı ikiye bölen ve bölmeye devam eden, bazılarının tanrı saydığı, bazılarının insanlık suçlusu ilan ettiği Louis-Ferdinand Destouches ya da tüm dünyanın tanıdığı adıyla Louis-Ferdinand Célineden (1894-1961) kendi yarattığı eşsiz üslubuna, sanatın değişmeyen dinamiklerine, edebiyatın yalanlarına ve gerçeklerine dair kendine yaraşacak bir cesaretle kaleme alınmış, övgüyü hak eden bir eser: Profesör Y ile Konuşmalar.
Sartredan Beckette, Bukowskiden Genetye, Queneaudan Le Clézioya hemen her satırda iz bırakmış olan Céline, bu izi bırakmayı nasıl başardığına dair ipuçlarını, edebiyatın patronu Gaston Gallimardın hayali editörlerinden Profesör Y ile yaptığı ateşli röportajda tüm dünyaya ilan ediyor.
Céline, Yolculukun yirmi üç yıl ardından 1955te kaleme aldığı bu eşine az rastlanır kitapta, alamet-i farikası keskin, korkusuz, coşkun üslubuyla, bu üslubu, bu numarayı nasıl keşfettiğini anlatıyor, sanat tarihine ışık tutuyor, edebiyatın sahte dehalarının, hırsızların, katillerin ipliğini pazara çıkarıyor, bu zevk dünyasına hükmeden güç ilişkilerini ortaya döküyor.
Profesör Y ile Konuşmalar, Célinei Célineden okumak isteyenler, sanat ve edebiyat dünyasının perde arkasına göz atmayı arzu edenler, bir yazarın cesaretine tanık olmak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750825262
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Barış Ağca 
18 Haz 16:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Louis-Fetdinand Celine'in Profesör Y ile "interviyuv"u... 26 sayfa sonra Profesör Y'den ilk cevap: " Ne münasebet!... ne münasebet!... ne münasebet!... Albay Reseda benim adım!... nereden uydurmuş Profesör Y falan! komik!". Kafası karışık be olabildiğince bol üç noktalı ya da "üç-noktalı-kirişlerle-bağlı-sihirli-raylarda-yol-alan-cevval-metro"su üzerine bir özotopsi.

Selman Ç. 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Celine'i Celine'den dinlemek isiyorsanız kesinlikle okuyun. Önüne kim geldiyse vermiş veriştirmiş. Muhakkak Celine olmak bunu gerektirir :) Kitap için Celine manifestosu diyebiliriz. Açıkcası burda değindiği çoğu konularda hala daha geçerliliğini koruyor korumaya da devam edecektir.

Kitaptan 10 Alıntı

Ezgi Cerrahoğlu 
09 Haz 16:20 · Kitabı okuyor · 6/10 puan

Yalnızca sefalet, insandaki dehayı özgür kılabilir.. Sanatçıya acı çekmek yaraşır!... bir tutamı asla kafi gelmez!... avuç avuç anca keser sanatçıyı!... çünkü sanatçı, ancak acıların bağrında doğurabilir de ondan!... ancak Acı'ya, Efendi'sine boyun eğdiği müddetçe!..

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları)

Hainler her zaman vardı ve maalesef her zaman olmaya devam edecekler. Onlar yüzünden kimimiz açlıktan veya bakımsızlıktan, kimimiz cephelerde, kimimiz de onursuzlukları kabullenemediğimiz için yavaş yavaş ve içten içe çürüyerek öleceğiz. Fakat, ölü yatağımızdan tekrar tekrar kalkıp geleceğiz.*

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 56)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 56)
Selman Ç. 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Zenginler asla beş kuruş ödemez!... Böyle arada derede yüzmez onlar, ya tufaya gelip, yolunmuş tavuğa dönerler ya da seni beni üçkağıda getirip donumuza kadar soyarlar!... Ya öyle ya böyle! Canavar dediğin bunlar işte!... Damarlarında geziyor canavarlık! Yirmi beş kuruş borcun olsun kolunu bacağını kopartırlar, ama götü boklu fahişenin teki gelir, elini kolunu sallaya sallaya milyonları götürür!... Adamlar ütülmekten keyif alıyor!... Yazın bunları bir kenara!... Pusula şaşmış bunlarda, neden zevk alacaklarını şaşırmışlar!...

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 30 - YKY)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 30 - YKY)
Selman Ç. 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Suyun içine sopa daldırdınız...
-Suya sopa mı daldırdım?
-Evet Albay! nasıl görünür sopa?
-Bilmem ki...
-Kırılmış gibi görünür! eğri büğrü görünür!
-Ee? ee?
-Suya bırakmayın Albay, kendi sopanızı kendiniz kırın! suya daldırmadan evvel kendiniz kırın! bütün hikaye bu! Empresyonizmin bütün numarası bu!

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 84 - YKY)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 84 - YKY)
Barış Ağca 
18 Haz 16:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

derinlerden mi gitmeli, yüzeyden mi gitmeli? ey sonsuzun ihtimalleri!

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 70)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 70)
Barış Ağca 
18 Haz 16:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Coşku başka bir şeydir ama, coşku, varlığın cücüğünden doğar, elalemin taşağından, ovaryumundan değil!... coşkuyu zapt etmeye çalışmak öyle bir imtihana tutarki sanatçıyı, kendi coşkusunu bile tüketir adam anlamadan...

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 28)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 28)
Deniz 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Şimdi neticede, şöyle bir bakın etrafınıza, bir yanda meteliğe kurşun atan yazarların sürüsüne bereket, öte yanda, köprüaltına düşmüş bir tanecik yayıncıya rastlarsanız hayret...

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 11 - YKY)Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 11 - YKY)
Kokeshi 
 20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Siz hiç merak etmeyin!... Kaygılanmanıza katiyen lüzum yok! Siyaset denen şey ne demektir zaten, öfke demektir!... ve öfke de profesör Y, çok büyük bir günahtır! Unutmayın sakın! Öfkesine yenilen, diline sahip çıkamaz! Öfke iblisleri yapışır adamın yakasına! Gün gelir, ciğerini söker adamın! Adalet elbet yerini bulur!... Ben var ya ben Profesör Y, bakın size bir şey söyleyeyim, ben ölürüm de bir daha teslim olmam o iblislere! Dünyaları koysalar önüme olmam! Asla!

Profesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand CelineProfesör Y İle Konuşmalar, Louis Ferdinand Celine