Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu

8,0/10  (21 Oy) · 
86 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.099 gösterim
Max Weber (1864-1920), Alman düşünür, sosyolog ve ekonomi politik uzmanı.Modern antipozitivistik sosyoloji incelemesinin babası olduğu düşünülür.Sosyolojiyi metodolojik olgunluğa ulaştırılmıştır.Marx’ın sınıf temellli çözümlemelerinin yerine statü kavramını getirmiştir.

Almanya’nın Erfurt kentinde doğmuştur.Sir max Weber’in yedi çocuğunun en büyüğüdür.Babası liberal politikacı, annesi helene Fallenstein ise protestandı.Max Weber, kardeşi Alfred gibi sosyolog ve ekonomisttir.
1882’de Heidelberg Üniversitesi’ne Hukuk öğrencisi olarak girdi.Aralıklarla, Strasbourg’da Alman ordusuna hizmet verdi.1884 Sonbaharında, Berlin Üniversitesi’ne çalışmak için girdi.Bir ara, stajer avukatlık yaptı.Berlin Üniversitesine doçent olarak girdi.Meslek birliğinin sınavını kazandı.1880’ler boyunca tarih dersleri almaya devam etti.1889 yılında “ Ortaçağ İşletme Organizasyonları Tarihi” isimli doktora tezini verdi.İki yıl sonra “Roma Tarım Tarihinin Özel vew Halk Hukukundaki Önemi” adlı makalesini tamamladı.Artık bir profesör olması için önünde bir engel kalmamşıtı.Doktora tezi sonrasında, ilgisi çağının sosyal politikalrına kaydı.Siyasete ilgisi devam ediyordu ve sol görüşlü Protestan Sosyal Kongresi’ne katıldı.1883’de, kuzeni ve geleceğin feminist yazarı olan Marianne Schnitger ile evlendi.1894’de Freiburg Üniversitesi’ne Ekonomi profesörü olarak atandı.1920 yılında Haziran’ın 14’ünde zatürre’den öldü.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  6054099580
 • Çeviri:
  Gülistan Solmaz
 • Yayınevi:
  Alter Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayçanna 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Var olan bu düzenin nasıl ortaya çıktığını, sebebinin ne olduğunu, gerçekçi analizlerle ortaya koyan muhteşem bir eser!
İlk okuyuşumda beni hayretlere düşüren, zihin dünyamı sarsan ve bana bir pencere daha açan oldukça kıymetli bir eser..

Burak Erdoğdu 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Avrupa'da görülen reform hareketlerinin kapitalizmin kuruluşundaki rolünü inceleyen , etkileydi saptamaların yer aldığı bir eser. Çeviri başarısız ve fazla tekrar var ancak yine de Protestanlık sonucu kilisenin şekil değiştirmesi ve bu bağlamda ortaya çıkan yeni ve modern ahlak anlayışının günümüz baskın ekonomik sistemi üzerine nasıl sirayet ettiği gayet başarılı bir şekilde anlatılmış...

Hasan cetin 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kitapin içeriğinde kapitalizm ile ilgili, çok şey beklerseniz hayal kirikliğina ugrarsiniz. Max Weber daha çok protestan ahlakininin köklerine inmeye çalişmiş, pürüterizm, kalvinizm, lüteryenizm ve baptizm ile ilgili çok detayli bilgi bulabileceğiniz bir kitap, dolaysiyla Din bilimleriyle ilgileniyorsaniz okumanizi tavsiye ederim...

Bazen 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Protestan inanışta özellikle kalvinizm de katı bir kadercilik hakimdir. Kişilerin yazgısında kurtuluşa mı ereceği, kafir mi olacağı yazılmıştır ve bunu değiştirmek için yapabileceği hiç bir şey yoktur. Sadece kişi eylemlerinde dünya üzerinde tanrının şanını yüceltip yüceltemeyeceğinin delillerini görebilir. Böylece bitmek bilmeden çalışan, boş durmayı, tembelliği hakir gören insan tanrı şanı adına elde ettiği dünyalık mal, makam sayesinde kurtuluşa erdiğinden emin olur. Mal heva heves için kazanılmamıştır bu da katı bir tutumluluk neticesinde sermayenin durmadan birikmesine yol açar. Katolik mistizmine karşılık protestanlık akılcıdır.dünya hayatından el etek çekmeyi büyük günah olarak nitelendirir, doğru yatırımlar, girişimcilik, emek, bilimsel buluşların desteklenmesi, tasarruf feodal toplum yapısında kökten değişikliklere neden olur ve böylece kapitalist toplumun çekirdeği oluşmuştur. Max weber kitapta bütün kötülüklerin anası kapitalizm mitini yıkmaya çalışarak kötülüğün başlangıcının kapitalizm olamayacağını, tam tersi kapitalizmin yeni ve pek çok açıdan daha yüksek iş ahlakına sahip, çalışkan, tutumlu yeni bir sınıf üzerinden geliştiğini açıklamaya çalışıyor. Belli açılardan bu haklılık payı yüksek bir iddia. Fakat bu eylemlerinin doğruluğundan son derece emin (nasıl olsa tanrı şanını dünyada yaymak için uğraşıyorlar) sınıfın eylemlerinin amaçlandığı kadar ahlaki olup olmadığı ise tartışılması gereken konu. 7 yaşında çocukları günde 12 saatten fazla ağır sanayide çalıştıran, 2 yaşında çocukları işçi yapan düzen bu sınıfın emeğe yaklaşımının sadece küçük bir sonucu. Kitapta protestanların katı sömürgecilik karşıtı olduğu savı da tutarlılıktan uzak. Tıpkı kapitalizmi oluşturan ana sermayenin sadece çalışkan, dürüst girişimcilerden kaynaklı olduğu savı gibi . yinede kapitalizmin doğası üzerine düşünmek için çok güzel bir kitaptı.iyi okumalar

lastcylon 
 13 Şub 15:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sosyolojinin kurucularından Max Weber'in en önemli kitabı. Kitabın işlevi genel olarak şöyle özetlenebilir: Marksist toplumsal bakış, toplumsal değişikliğin sınıf çatışmaları ekseninde olacağını söylerken ve o dönem bu bakış gayet popüler iken Weber bu "diyalektik" okumanın karşısına "kültürel" okumayla karşı çıkar/katkı sağlar. ( Bu yorum farkıyla değişecektir.)
Weber kültürel okuma yaparken Avrupa'daki dini görüşler üzerine eğilir. Özellikle protestanlığın kalvinizm dalı üstünde durur. Örneğin Protestanlıktaki kader ve çalışma anlayışını protestanların katoliklerle olan sermaye birikimini karşılaştırarak tanıtlar. Bunun gibi kültürel ögeleri göz önünde bulundurarak sosyolojiye büyük bir katkı sağlar ve bunun yolunu açar.

Arslan erol özler 
21 Şub 17:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarih : 02.04.2017 içindeki not ise ;sevgili arslan , hayat bir maraton ve hep yolda olmak gerek... sevgili arkadasım Mehmet Kızılırmak böyle yazmış. Kötü zamanlarıma nazaran mı yoksa gerçekten böyle olduğunu düşündüğü için mi bunu yazmış merak içerisindeyim. Okuduktan sonra tabikide harekete geçtim:) felsefik sorularıma bi nebze de olsa cevap buldum sayesinde..

Kitaptan 19 Alıntı

Hasan cetin 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Iş açgözlülüğe geldiğinde, bir soylu ile bir köylü arasinda, hiçbir fark bulunmaz...

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max WeberProtestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber

Kazanmak, insanın yegâne amacıdır; yoksa maddi yaşam gereksinimlerini karşılayacak araç değildir.

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 56)Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 56)
Hasan cetin 
11 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gösterişçilik, insanlarin içine o kadar işlemiştir'ki , bir ordunun arkasindan giden sempatizanlar , bir yamak veya Bir hademe bile böbürlenir ve kendine hayran bulmaya çalişir .....

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max WeberProtestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber

... yüzyıllar boyu, düşük ücretin "üretken" olduğu inancı geçerliliğini korumuştur, yani iş arttırılmıştır, Pieter de la Cour'un dediğine göre halk yalnızca fakirse ve fakirliği devam ettirilirse çalışır.

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 67)Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 67)
Hasan cetin 
09 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir arkadaşinizin, cüzdanini size karşi sonsuza kadar kapatmamasi için, borç aldiginiz parayi, hiç bir zaman bir saat'de olsa geç ödemeyin. Borcunu zamaninda ödeyen kişi, başka birinin cüzdaninin sahibidir...

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max WeberProtestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber

Yaşam biçiminde kapitalist başarının koşullarına uyum sağlayamayan ya yok olur gider ya da hiç yükselemez.

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 80)Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 80)

Günümüz kapitalist ekonomik düzeni bireylerin içine doğdukları, içinde yaşamaları gereken ve değişmez bir barınak sağlayan sonsuz bir evrendir. Bireyler alışveriş yaparak bir ilişki kurdukları sürece, onları ticari ilişkilerin kurallarına uymaya zorlar. Bu kurallara uyum sağlayamayan ya da uymak istemeyen işçi nasıl sokağa atılıyorsa, bu kurallara karşı bir harekette bulunan işletmeci de ekonomik yaşamın dışına itilir.

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 58)Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 58)

Bir yaşam biçimi olarak ve bir "ahlak" görünümü altında ortaya çıkan "kapitalist ruh"un savaşması gereken birincil düşman, geleneksellik olarak adlandırılabilecek her çeşit duygu ve davranıştır.

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 65)Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu, Max Weber (Sayfa 65)
2 /