1000Kitap Logosu
Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu

Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

150 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 15 dk.
Adı
Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu
Basım
Türkçe · Türkiye · Alter Yayıncılık · 2009 (İlk yayınlanma: Haziran 1997) · Karton kapak · 9786054099580
Diğer baskılar
Max Weber (1864-1920), Alman düşünür, sosyolog ve ekonomi politik uzmanı.Modern antipozitivistik sosyoloji incelemesinin babası olduğu düşünülür.Sosyolojiyi metodolojik olgunluğa ulaştırılmıştır.Marx’ın sınıf temellli çözümlemelerinin yerine statü kavramını getirmiştir. Almanya’nın Erfurt kentinde doğmuştur.Sir max Weber’in yedi çocuğunun en büyüğüdür.Babası liberal politikacı, annesi helene Fallenstein ise protestandı.Max Weber, kardeşi Alfred gibi sosyolog ve ekonomisttir. 1882’de Heidelberg Üniversitesi’ne Hukuk öğrencisi olarak girdi.Aralıklarla, Strasbourg’da Alman ordusuna hizmet verdi.1884 Sonbaharında, Berlin Üniversitesi’ne çalışmak için girdi.Bir ara, stajer avukatlık yaptı.Berlin Üniversitesine doçent olarak girdi.Meslek birliğinin sınavını kazandı.1880’ler boyunca tarih dersleri almaya devam etti.1889 yılında “ Ortaçağ İşletme Organizasyonları Tarihi” isimli doktora tezini verdi.İki yıl sonra “Roma Tarım Tarihinin Özel vew Halk Hukukundaki Önemi” adlı makalesini tamamladı.Artık bir profesör olması için önünde bir engel kalmamşıtı.Doktora tezi sonrasında, ilgisi çağının sosyal politikalrına kaydı.Siyasete ilgisi devam ediyordu ve sol görüşlü Protestan Sosyal Kongresi’ne katıldı.1883’de, kuzeni ve geleceğin feminist yazarı olan Marianne Schnitger ile evlendi.1894’de Freiburg Üniversitesi’ne Ekonomi profesörü olarak atandı.1920 yılında Haziran’ın 14’ünde zatürre’den öldü.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 47.3
Erkek
% 52.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

İntihar
Okuyacaklarıma Ekle
Alman İdeolojisi
Okuyacaklarıma Ekle
Gösteri Toplumu
Okuyacaklarıma Ekle
Politika
Okuyacaklarıma Ekle
Das Kapital
Okuyacaklarıma Ekle
Leviathan
Okuyacaklarıma Ekle
Mukaddime
Okuyacaklarıma Ekle
Minima Moralia
Okuyacaklarıma Ekle
Kitle ve İktidar
Okuyacaklarıma Ekle
Cinsiyet Belası
Okuyacaklarıma Ekle
7.8
10 üzerinden
161 Puan · 42 İnceleme
150 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
Bu kitap size fikirlere bağnazca yaklaşmaktan alıkoyar diyeyim..!
Aslında basit bir şekilde anlatmak daha mantıklı Sebebi bu kitabın ismine bile önyargıyla yaklaşıp okumak istemeyenler için... Dinin bazen amacından çok çıkarlara göre algılandığı; halkın belirgin bir eleştiri ortamı olmadan...Din yoluyla(inancından) bir takım şeyleri dayatmak her zaman daha kolay olmuştur.... Biraz sosyolojik açıdan düşünürsek işçi sınıfı, meslek bilinci kendi normlarını yaşatma isteksizliği.....ve daha nicesi Din; halkın varlığını belirtmekten ziyade, daha çok sınıfsal bir anlayışla halkın bilincine kaydedilmiş.. Kapitalizm dedikleri; özel mülkiyet zaafiyetini daha da nakşedilmesi bir kitle anlayışından daha çok bir kesimi ele alıp, üretim adı altında kim ne kadar kar edebilirse etsin anlayışıdır. Bir diğer tanımla liberal (serbest) ekonomiye denk gelen bir kavram demektir. Ayriyeten dini halka bir çıkar uğruna yanlış anlamlandırıp, kolay kandırmak kapitalizm için hiç de zor bir şey değil. ***Şahsi görüşüm.)))) Bir takım kavramlarla daha destekli fikirlere ortam hazırlanmış bir kilise baskısı Bazen Martin Luther ( nasıl diyeyim şu dini yanlış anlamdıranlara bir isyan niteliğinin bir nevi kalıplaşmış profili diyeyim) gibi biri çıkar yıkar tüm yanlışları cehennemdeki tüm arsayı almak istemesi bile bir takım normları yıkmak istemesindendir... Kısa anlatayım dedim ama.. Kusuruma bakın İyi okumalar
Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu
Okuyacaklarıma Ekle
Protestan ahlakî ve Kapitalizm Ruhu | Max Weber Protestan ahlakı Weber’in temel fikirlerinden birisidir. Onun araştırmalarındaki temalarından biri modern çağın ruhu arayışıdır. Toplumsal açıdan önemli tespitin yer aldığı kitap, Kapitalizmin kökenine inip, din ile bağlantısını inceliyor. Bu sürecin Avrupa toplumunda ne gibi değişimlere sebep olduğunun yanında var olan düzeni anlamak açısından da bir aydınlatıcı bir kitap. #alıntı “İş açgözlülüğe geldiğinde, bir soylu ile bir köylü arasinda, hiçbir fark bulunmaz.” “Halk yani işçi ve zanaatkarlar kitlesi, fakir kaldıkları sürece Tanrıya bağlı kalırlar.” “Kazanmak insan yaşamının amacıdır.” #kitap #kitapönerisi #kitapkurdu #kitapaşkı #kitapsevgisi #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #mitoloji #beyzaalkoç #kitapönerisi #alıntılar #öneri #weber #sosyoloji
Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu
Okuyacaklarıma Ekle
365 syf.
Öncelikle benim okuduğum yayınevinde(alter yayınları) inanılmaz derecede yazım hatası var diyebilirim ama okumayı etkiliyor mu dersek kesinlikle hayır. Yine de yayınevinin biraz daha özen göstermesini beklerdim. Kitabın incelemesine geçecek olursam, Weber’in düşüncelerine katılalım veya katılmayalım, bu eserin ciddi bir inceleme ürünü olduğu gerçeğini değiştirmez. Weber kapitalizmin gelişimini dinsel öğelere bağlar ve dolayısıyla burada Marx’dan ciddi bir ölçüde ayrılır. Ekonomik davranışları dinsel tutumlarla açıklar. İncelemesine sermaye sahiplerinin genellikle Protestan mezhebine bağlı olduğu istatistiki bilgileriyle başlar. Neden katolik değil de protestan? İşte tam da bu soru, Weber’in Protestan mezheplerini incelemesine sebep olur. Asketizm kavramı kitabın ana kavramlarından birisidir. Çilecilik olarak türkçeleştirilse de bu kavram Weber’de farklı anlamlara geliyor. Asketizmi dünyevi ve ahiret olarak ele alıyor. Mesela katoliklerde dünyadan yüz çevirme, dünya nimetlerini küçümseme ve sürekli öteki dünya için çalışma mantığı vardı. Oysa Protestanlık dünyevi asketizme dayalıydı ve temel mantığı Tanrı’yı memnun etmek için çalışmaktır. Boş vakit bir zevk değil, aylaklıktır. Tanrı’ya ancak çalışmayla hizmet edilebilir gibi mantıklara dayanıyordu. Ayrıca mülk sahipliğini küçümsemiyorladı. Aksine lüks yerine tutumlu olmak, biriktirmek ve servetini artırmayı destekliyorlardı. Çünkü durmadan çalışınca ve mallarını çoğaltınca Tanrı’ya hizmet ettiklerine inanıyorlardı. Bu da Weber’in kapitalist ruh dediği nokta ile uyumluydu. Çünkü kapitalizm ona göre salt kazanç, sonsuz kazanma açgözlülüğü değildi. Weber’in bu eser de ikinci önemli kavramı ise “Beruf” (meslek, tanrı tarafından konulan bir vazifeye çağrı vb) kavramıdır. Luther çevirileri ile anlam kazanan “meslek” kavramı da kapitalizmdeki uzmanlaşmanın yolunu açmıştır. Kitapta daha birçok alt başlık alınabilir fakat ana mantık olarak Weber kapitalizmin gelişimini dünyevi asketizme bağlar. Tüm örnekleri, Protestanlık için açıkladığı alt mezheplerin hepsi bu tezine giden yolu oluşturur. İlginç bir inceleme olduğunu söyleyebilirim. İncelemeyi gerçekten beğendim.
Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu
Okuyacaklarıma Ekle
166 syf.
·
1 günde
Fikirler para eder bu üretimdir fakat paralar fikir ederse bu kapitalizmdir.
Karl Marx'ın "Din halkın afyonudur." sözüne karşılık, "Evet din sömürüsü kapitalizmin ana besleyisicidir ama bunu kullanmamak, Tanrıyı adil, eşitlikçi anlatmak da bizim elimizdedir." düşüncesini geliştirmiştir. Zira protestanlık mezhebi de insanları mucizelere inandırarak kaygı ve beklenti içinde çalışmadan uzaklaştıran katolik mezhebine karşılık çıkmıştır. Din gökten umut bekleyenler için birer afyon, çalışan emekle bir şeyler üreten için kuvvetli bir dayanaktır, demeye getirmiş. Komüte ve imece usulü çalışmayı destekleyen bir ekonomist. Lonca teşkilatı yani. Bunun yanı sıra iktidarlardan ve bürokrasiden bahsetmiş. İktidar üç şekilde olur; birincisi: Geleneksel iktidar (babadan oğula) , krallıklar ikincisi: karizmatik iktidar (halktan bir kahramanın çıkması) Che olur, Atatürk olur, Napelyon olur bir sürü örnek verilir. Üçüncüsü de bürokratik iktidar. Bunun da yolunun bilgi çalışma ve gerçekten demokratiklikle olacağını söylüyor. Ama şunu da belirtiyor; bütün iktidarlar kendi geçmişini ve tarihini iyi bilmeli. Hataları ve eksikleri belirlemeli ona göre hareket etmeli. Bir ekonomist abimin tavsiyesi ile okudum. Yorumları da güzeldi. Beğendim.
Protestan Ahlakı ve Kapitalizm Ruhu
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
Öncelikle felsefe ve iktisat bilimlerine ilgi duymuyorsanız okurken fazlaca sıkılabilirsiniz. Aksi halde kapitalizmin ruhunu Protestan ahlakı üzerinden enfes bir şekilde açıklayan bir kitap. Kitabı kapitalizmi anlamak için okuyacak olanlara ise ; kitap kapitalizmden çok Protestan ahlakının temeli ve tarihine yer vermiş ve kapitalizme bundan sonra değinmiş. İyi okumalar.
Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.