Psikanaliz Üzerine

8,0/10  (27 Oy) · 
141 okunma  · 
29 beğeni  · 
7.155 gösterim
Sigmund Freud, Psikanaliz Üzerine adlı bu çalışmasında bilinçaltı çatışmalarının psikodinamik yapısını ve doğasını inceler. Ona göre psikanalizin amacı, bireyin tinsel yaşamı içinde bilinçdışının su yüzeyine çıkmasına ortam hazırlamaktır. Bu yeni anlayış, hem bilinçaltının ortaya çıkarılmasına yönelik bir teknik, yani bir ruh tedavi usulü hem de genel bir psikolojik kuramdır. Psikanaliz Üzerine, Freudçu analiz konusunda bilinmesi gereken temel ve özlü bilgiler içermesi bakımından vazgeçilmez değerde bir anahtar kitap olma özelliğini taşımaktadır.

"Bu kez, benim başlıca kaygım dış görünüşlere hiçbir şey feda etmemek ve psikanalizi basit, tamamlanmış, bitirilmiş bir bilim olarak sunmaktan kaçınmak olmuştur. Ne sorunların üstünü örtmek, ne boşluklarını ve belirsizliklerini saklamak için çalıştım. Başka hiçbir bilim alanında insan böyle bir alçakgönüllülükle övünme gereği duymaz; aslında bu doğal bir şeydir ve kamu, bilgin yönünden başka türlüsünü de beklemez"
-Sigmund Freud-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2000
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754680072
 • Orijinal Adı:
  Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse
 • Çeviri:
  A. Avni Öneş
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
25 Oca 23:09 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Sigmund Freud, uzun süredir hakkında yazılanları, teorilerini ve görüşlerini takip ettiğim bir yazar, düşünür. Ama ilk defa bir kitabını okuma fırsatı buldum.

Kendisi nörolog olmasına rağmen psikoloji alanında büyük başarıları ve kuramları vardır. Sigmund Freud, psikanaliz ( hastaların zihinsel süreçlerinin bilinçdışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışmak ) öğretisini geliştirip duyurmuş ve psikanalitik kavramının da kurucusu olan kokainman dahidir. :)

Psikanaliz Üzerine kitabı, Sigmund Freud ' in konferans ve ders notlarının toplanmasıyla oluşmaktadır. Kitapta aile içi ahlak ve ensest ilişkileri, hayattaki tabu kavramlarını psikoloji terminolojisine kazandırmış ve bu konuları en derine kadar inip yazmış. Bilinçaltı çalışmalarının psikodinamik yapısını incelemiş ve düşbilimi hakkındaki görüşlerini de anlatmış. Özellikle " evren anlayışı üzerine " başlığı altındaki bölümü herkesin okuması gerekir kanaatindeyim. Düş, cinsellik ve hazlar üzerinde fazlasıyla duran yazara göre nevrotik hastalıkların sebebi çocukluk travmaları ve bastırılmış hazlar, yasaklar, istekler, tabulardır.

Sigmund Freud gerçekten kitaplarını merak ettiğim bir yazardı ve kendisini tanımak için doğru kitapla başladığımı düşünüyorum. Düşbilimi ve psikanalize ilgi duyan arkadaşlara öneririm. Ama bu konulara ilgisi olmayan arkadaşları sıkacağını düşünüyorum...

Osman Çağrı Oğuz 
 13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap, psikanalizin ilk dönemlerinde çıkmasına bağlı olarak daha çok psikanalizin bilimsel çevrelerde oluşturduğu bazı ön yargıları kırmak amacıyla yazılmış. Bununla birlikte kitabı okurken elbette Freud'un düşüncelerinden bazı kesitler görülüyor. İpnotik yöntemin dezavantajlarından bahseden Freud, uygulanması ve sonuca ulaşılması hızlı ve kolay olmasa da psikanalizin ruh sağaltımı için en uygun yöntem olduğunu savunuyor. Freud nevrozların sebebi olarak insanın içgüdüsel bazı isteklerini bilinçdışına itmesi sonucunda bu isteğin dolaylı yollara saptırılmasını görüyor. Ayrıca kitapta, Freud'un düşlere, bilinçdışına ve içgüdüsel isteklere - özellikle de cinselliğe - verdiği önem anlaşılıyor. İnsanın sürekli haz peşindeki bir varlık olup elemden kaçtığı görüşünde. Kitapta psikanalizin çeşitli dallara ilişkin taşıdığı önem üzerinde de duruluyor. (biyoloji, felsefe, sanat, sosyoloji, tarih vb.)
20. yüzyılda ortaya çıkan ve etkisini günümüzde de sürdüren fikirlerin sahibi bir insanın, hele ki bu fikirler insan doğası hakkındaysa, her eserinin okunması gerektiği görüşündeyim. Elimdeki kitap Kamuran Şipal' in çevirisiyle Cem Yayınevinden yayımlanmış, Dili ağır değil ve anlaşılmayacak psikolojik terimlere de yer verilmemeye çalışılmış. Sayfa sayısı bakımından da uygun bir kitap. Okumanızı öneririm.

Simge 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Freud severlerin tahminimce en zorlandıkları kitaptır. Kitap bir ön birikim ister elde kağıt kalem ve sözlük bulunmalıdır. Ama tabi ki yine harika..

Ensar. 
05 Mar 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Yarım bırakma sebebim: yarısından sonra artık fazlasıyla zor anlaşılması oldu.

Fakat yarısına kadar kötü sayılmazdı. Freud un psikanaliz hakkındaki düşüncelerini yeniden gözden geçirerek konferans şeklinde yazdığı bir kitap.

Başlardaki düşbilim konusu çok sıkmasa da bir yerden sonra bırakma gereği duydum. Hem sıkmaya başlamış hem de anlaşılmaz olmuştu. Hayatımda yarım bıraktığım ilk kitap oldu bu. Herhalde ileride kendimi hazır hissedince yeniden başlarım okumaya.

İbrahim çalikoglu 
12 Nis 02:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sigmund freudun psikanalizin ne olduğunu anlattığı bir kitabi.içinde bazıları agir gelsede çok bilgiler,çıkarımlar olduğu dahi freudun bir kitabi...

Ersin ÖZBEY 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nevrotik hastalıkların kaynağının çocukluğumuzda yaşadığımız travmalar olduğunu savunan Freud gerçekten çok iyi tespitler ortaya koymuş. İnsan psikolojisinde çığır açan bi kitap

Sinan Fırat 
03 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Ders notlarından oluşan bu kitabı tam anladığım söylenemez,bu konudaki bilgi yetersizliğimdende olabilir gerçi ama yinede anlaşılabilirliği düşük bir kitap ...

Kitaptan 5 Alıntı

Ferah 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutluluk, pantolona işemek gibidir. Islaklığı herkes görür ama sıcaklığı yalnız sen hissedersin."

Psikanaliz Üzerine, Sigmund FreudPsikanaliz Üzerine, Sigmund Freud
Elif Kimya S. 
16 Oca 09:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Zira insanların çoğu pek zayıf bir vicdan dozuna sahiptirler; bu öylesine zayıftır ki bazen sözü bile edilmeye değmez.

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 101)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 101)
Osman Çağrı Oğuz 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanat, isteklerden doyumu esirgeyen gerçek dünyayla isteklerin gerçekleşebildiği hayal dünya ortasında bir ara belde, ilkel insanların her şeye gücüyeterlik inançlarının adeta varlığını sürdürdüğü bir ülkedir.

Psikanaliz Üzerine, Sigmund FreudPsikanaliz Üzerine, Sigmund Freud