Psikanaliz Üzerine

8,0/10  (33 Oy) · 
175 okunma  · 
35 beğeni  · 
7.277 gösterim
Sigmund Freud, Psikanaliz Üzerine adlı bu çalışmasında bilinçaltı çatışmalarının psikodinamik yapısını ve doğasını inceler. Ona göre psikanalizin amacı, bireyin tinsel yaşamı içinde bilinçdışının su yüzeyine çıkmasına ortam hazırlamaktır. Bu yeni anlayış, hem bilinçaltının ortaya çıkarılmasına yönelik bir teknik, yani bir ruh tedavi usulü hem de genel bir psikolojik kuramdır. Psikanaliz Üzerine, Freudçu analiz konusunda bilinmesi gereken temel ve özlü bilgiler içermesi bakımından vazgeçilmez değerde bir anahtar kitap olma özelliğini taşımaktadır.

"Bu kez, benim başlıca kaygım dış görünüşlere hiçbir şey feda etmemek ve psikanalizi basit, tamamlanmış, bitirilmiş bir bilim olarak sunmaktan kaçınmak olmuştur. Ne sorunların üstünü örtmek, ne boşluklarını ve belirsizliklerini saklamak için çalıştım. Başka hiçbir bilim alanında insan böyle bir alçakgönüllülükle övünme gereği duymaz; aslında bu doğal bir şeydir ve kamu, bilgin yönünden başka türlüsünü de beklemez"
-Sigmund Freud-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2000
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754680072
 • Orijinal Adı:
  Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse
 • Çeviri:
  A. Avni Öneş
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
25 Oca 23:09 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Sigmund Freud, uzun süredir hakkında yazılanları, teorilerini ve görüşlerini takip ettiğim bir yazar, düşünür. Ama ilk defa bir kitabını okuma fırsatı buldum.

Kendisi nörolog olmasına rağmen psikoloji alanında büyük başarıları ve kuramları vardır. Sigmund Freud, psikanaliz ( hastaların zihinsel süreçlerinin bilinçdışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışmak ) öğretisini geliştirip duyurmuş ve psikanalitik kavramının da kurucusu olan kokainman dahidir. :)

Psikanaliz Üzerine kitabı, Sigmund Freud ' in konferans ve ders notlarının toplanmasıyla oluşmaktadır. Kitapta aile içi ahlak ve ensest ilişkileri, hayattaki tabu kavramlarını psikoloji terminolojisine kazandırmış ve bu konuları en derine kadar inip yazmış. Bilinçaltı çalışmalarının psikodinamik yapısını incelemiş ve düşbilimi hakkındaki görüşlerini de anlatmış. Özellikle " evren anlayışı üzerine " başlığı altındaki bölümü herkesin okuması gerekir kanaatindeyim. Düş, cinsellik ve hazlar üzerinde fazlasıyla duran yazara göre nevrotik hastalıkların sebebi çocukluk travmaları ve bastırılmış hazlar, yasaklar, istekler, tabulardır.

Sigmund Freud gerçekten kitaplarını merak ettiğim bir yazardı ve kendisini tanımak için doğru kitapla başladığımı düşünüyorum. Düşbilimi ve psikanalize ilgi duyan arkadaşlara öneririm. Ama bu konulara ilgisi olmayan arkadaşları sıkacağını düşünüyorum...

Sergen Özen 
20 May 03:29 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Çocuksal kalıntı, işe yaramaz gözüyle baktığımız bilinç dışına itilmiş malzeme, insandaki bilinç dışının çekirdeğini oluşturur ve yaşamımızda önümüze bir engel gibi çıkar.
Ruhumuzun derinlikleri, içgüdü ve baskın ruh çoğumuzun karşılaştığı olumsuz durumlardır. Hemen herkesin bir psikolojik eksiklik içinde hissettiği; Bilinçaltının derinlerinde saklı olup, bunun farkında olunmadığı birtakım nedenler vardır. Avusturyalı Nörolog Freud, bu konuda Psikanalitik kuramını kurdu. Bu kuram, bilinçdışı düşünceler, bazı olaylardaki bilinçsizlik özelliğinin belirtilmesi görüşüne dayanır. Freud nevrozların sebebi olarak insanın içgüdüsel bazı isteklerini bilinç dışına itmesi sonucunda bu isteğin dolaylı yollara saptırılmasını öngörüyor. İçgüdüsel istekler, bastırılmış hazlar, istekler yasaklar açığa kavuşturulmalı mıdır? İnsanın kendisine özgürlüğü nasıl olmalıdır? Sigmund Freud, benzer başlıklar altında Nevrozların, kuramının açıklamasını getirmektedir.
Herhangi bir şeyi unutmak. Dalgınlık. Bunların sebepleri ve nedenleri nelerdir? Çok basit. Freud şöyle açıklıyor:
“Yanılgılar gerçek anlamda ruhsal olaylardır.”
Bir şeyi unutmak, onunla ilgili gerçekten bir olumsuzluk durumunun olduğunu gösterir.
Yapılan şeyin bilinçaltında önceden olumsuz bir etki yaratması, gönülsüz olmak, konsantre olmamak diye sıralanabilir. “Dikkatsizlik yoktur, hata vardır” sözünü sanırım daha iyi anlatır nitelikte Freud’un bu görüşü.

Çocukluğumuzun ilk yıllarında edindiğimiz izlenimler, anılar ileride yaşamsal doğrultuyu izlemesi bakımından büyük önem taşıdığını öğreniyoruz. Çocukluğumuzun ilk yılları olunca çoğumuz hatırlamakta güçlük çekeriz, bu yıllara ilişkin yaşantılardan bazı parçaları anımsarız. Böyle bir boşluğu dolduran Psikanaliz, o yılları kapsayan unutkanlığı ortadan kaldırmış ve tedavi için zemin hazırlayabilmiştir.
“Çocuklardaki ruhsal yaşamın derinliklerine inme çabası, dikkate değer bazı bulguların ele geçirilmesine olanak vermiştir.”
Gerçekten düşünüldüğü zaman insanın geçmişte yaşadığı olaylara dair bir şeyler hatırlayıp rahatsız olması, bilinçaltında kötü izlenimlerin, anıların kaldığının kanıtı olmakla birlikte, günlük yaşamda karşılaşacağı büyük engellerden bir tanesidir. Kendimizi bir kenara bıraksak, insanları, soluğumuz havadan bile psikolojimizin etkilendiği bu günde, insanın kendi kendisini tedavi etmesi, moral vermesi ne mümkün! Fakat Psikolijinin babası yine unuttuğumuz bir şeyleri hatırlatıyor:
“Kendi içine dal! Ruhunun derinliklerine in! Kendini tanı!”
“Bir insanın moral yönünü, yani ruhsal yönden etkilemeye çalışmak, pratikte daha çok başvurulması gereken ve işin özüne daha uygun düşen bir tutum olabilir!

Sayfaları çevirdikçe Freud’un Darwin’in teorisine ilişkin biyolojik-ilkellik- önermelerin bilinçaltında doğuştan geldiğini okuyoruz. Mesela “Hayvansal darbeler”den değinilmiş. Bizim içimizden hiç çıkmayacak olan doğuştan gelen bazı darbeler, dürtüler. Cinsel tutukluklar, sapıklıklar, saldırganlık, ağır isteriler vs, biyolojik olarak Darwin’in teorisinden esintiler olduğu açık. İnanarak bekleyiş mesela. “İnanarak beklemek, tıbbın katkısı olmadan gözlerimizin önünde gerçekleşen bir mucize.” Tarzında ifadeler var. Bu ne demek? Kısaca Tanrısal öngörünün teoride, hayatta yer almadığı demek. Freud bunu ifade ediyor. Açıkçası filtreleyerek geçtiğimi de belirtmem lazım. Zannımca üzerinde durmaya değer gördüğüm bir konu değildi. Sigmund Freud okunulması, araştırılması, yazılarının tahlil edilip düşünülmesi gereken bir yazar. Bir sonraki kitap “Günlük Yaşamın Psikopatolojisi” olacak. İyi okumalar.

Osman Çağrı Oğuz 
 13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap, psikanalizin ilk dönemlerinde çıkmasına bağlı olarak daha çok psikanalizin bilimsel çevrelerde oluşturduğu bazı ön yargıları kırmak amacıyla yazılmış. Bununla birlikte kitabı okurken elbette Freud'un düşüncelerinden bazı kesitler görülüyor. İpnotik yöntemin dezavantajlarından bahseden Freud, uygulanması ve sonuca ulaşılması hızlı ve kolay olmasa da psikanalizin ruh sağaltımı için en uygun yöntem olduğunu savunuyor. Freud nevrozların sebebi olarak insanın içgüdüsel bazı isteklerini bilinçdışına itmesi sonucunda bu isteğin dolaylı yollara saptırılmasını görüyor. Ayrıca kitapta, Freud'un düşlere, bilinçdışına ve içgüdüsel isteklere - özellikle de cinselliğe - verdiği önem anlaşılıyor. İnsanın sürekli haz peşindeki bir varlık olup elemden kaçtığı görüşünde. Kitapta psikanalizin çeşitli dallara ilişkin taşıdığı önem üzerinde de duruluyor. (biyoloji, felsefe, sanat, sosyoloji, tarih vb.)
20. yüzyılda ortaya çıkan ve etkisini günümüzde de sürdüren fikirlerin sahibi bir insanın, hele ki bu fikirler insan doğası hakkındaysa, her eserinin okunması gerektiği görüşündeyim. Elimdeki kitap Kamuran Şipal' in çevirisiyle Cem Yayınevinden yayımlanmış, Dili ağır değil ve anlaşılmayacak psikolojik terimlere de yer verilmemeye çalışılmış. Sayfa sayısı bakımından da uygun bir kitap. Okumanızı öneririm.

Simge 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Freud severlerin tahminimce en zorlandıkları kitaptır. Kitap bir ön birikim ister elde kağıt kalem ve sözlük bulunmalıdır. Ama tabi ki yine harika..

İbrahim çalikoglu 
12 Nis 02:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sigmund freudun psikanalizin ne olduğunu anlattığı bir kitabi.içinde bazıları agir gelsede çok bilgiler,çıkarımlar olduğu dahi freudun bir kitabi...

Yarım bırakma sebebim: yarısından sonra artık fazlasıyla zor anlaşılması oldu.

Fakat yarısına kadar kötü sayılmazdı. Freud un psikanaliz hakkındaki düşüncelerini yeniden gözden geçirerek konferans şeklinde yazdığı bir kitap.

Başlardaki düşbilim konusu çok sıkmasa da bir yerden sonra bırakma gereği duydum. Hem sıkmaya başlamış hem de anlaşılmaz olmuştu. Hayatımda yarım bıraktığım ilk kitap oldu bu. Herhalde ileride kendimi hazır hissedince yeniden başlarım okumaya.

Ersin ÖZBEY 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nevrotik hastalıkların kaynağının çocukluğumuzda yaşadığımız travmalar olduğunu savunan Freud gerçekten çok iyi tespitler ortaya koymuş. İnsan psikolojisinde çığır açan bi kitap

Sinan Fırat 
03 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Ders notlarından oluşan bu kitabı tam anladığım söylenemez,bu konudaki bilgi yetersizliğimdende olabilir gerçi ama yinede anlaşılabilirliği düşük bir kitap ...

Kitaptan 12 Alıntı

Ferah 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutluluk, pantolona işemek gibidir. Islaklığı herkes görür ama sıcaklığı yalnız sen hissedersin."

Psikanaliz Üzerine, Sigmund FreudPsikanaliz Üzerine, Sigmund Freud
Elif Kimya S. 
16 Oca 09:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Zira insanların çoğu pek zayıf bir vicdan dozuna sahiptirler; bu öylesine zayıftır ki bazen sözü bile edilmeye değmez.

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 101)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 101)
Sergen Özen 
18 May 21:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendi içine dal! Ruhunun derinliklerine in! Kendini tanı!

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 101 - Cem Yayınevi, 2014. 4. basım)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 101 - Cem Yayınevi, 2014. 4. basım)
Sergen Özen 
19 May 03:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her kim bir konuya yeteri kadar duygusal yakınlık göstermezse, o konuyu pek kolay kavrayamaz.

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 92 - Cem Yayınevi. 2014, 4. basım)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 92 - Cem Yayınevi. 2014, 4. basım)
Sergen Özen 
 14 May 21:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnanarak bekleyişin en somut örneği, bugün bile gözlerimizin önünde tıbbın katkısı olmadan gerçekleştiğini gördüğümüz mucizevi iyileşmelerdir.

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 40 - Cem Yayınevi. 2014, 4.basım)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 40 - Cem Yayınevi. 2014, 4.basım)
Sergen Özen 
 14 May 13:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bugünkü toplumun yaşam koşullarında yeterince sık karşılaşılan bir durumdur cinsel yoksunluk.

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 30 - Cem yayınevi. 2014, 4. basım)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 30 - Cem yayınevi. 2014, 4. basım)
Sergen Özen 
 14 May 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Psikonevroz*
Bir insanın moral yönünü, yani ruhsal yönden etkilemeye çalışmak, pratikte daha çok başvurulması gereken ve işin özüne daha uygun düşen bir tutum olmaz mı!

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 19 - Cem yayınevi. 2014, 4.basım. Psikonevroz* insanların kendisini mental anlamda bitkin hissetme durumudur. Yani bir bakıma ruhun savunma sisteminin çökmesidir.)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 19 - Cem yayınevi. 2014, 4.basım. Psikonevroz* insanların kendisini mental anlamda bitkin hissetme durumudur. Yani bir bakıma ruhun savunma sisteminin çökmesidir.)
Aşiyan 
27 Tem 11:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kanıt isteme çabalarımız...
Vicdanın gelişimi ve benüstünün kurulması üzerine çok şey öğrenmiş olsaydım benden ısrarla söylediklerim için basit kanıtlar isterdiniz.

Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 72 - Olimpia)Psikanaliz Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 72 - Olimpia)
2 /