Psikanaliz ve Sonrası

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.168
Gösterim
Adı:
Psikanaliz ve Sonrası
Baskı tarihi:
Haziran 1998
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751404039
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Psikanaliz ve Sonrası
Psikanaliz ve Sonrası
"Psikanaliz ve Sonrası", psikoanalitik düşünce süreçlerinin sistematiği hakkında bir fikir vermeyi amaçlamakta ve bu çerçevede, insan davranışlarının gerisindeki gizeme ışık tutmak istemiş kişilerin çalışmalarını özet olarak sunmaktadır.
326 syf.
·89 günde·9/10
Öncelikle bu kutlu anı tarihe not düşmek istiyorum. :) 8 Şubat 2014’te üniversite ikinci sınıftayken aldığım kitabı üniversiteden mezun olalı 4 yıl olmuşken üzerine bir de yüksek lisans yapmışken yeni okudum. Sanırım kitaba 4.kez baştan başladım ve bu kez başardım. :) Kitap isminden de anlaşılacağı üzere Freud’un klasik psikanalizinden başlayarak psikanaliz doğrultusunda hareket eden diğer kuramları ele alıyor. Kitap Freud, Adler, Jung, Otto Rank, Karen Horney, Erich Fromm ve Sullivan gibi önemli kuramcıların kuramları hakkında temel bilgi edinmemizi sağlayan bir kitap. Benim bu kadar süredir kitabı okumayı bırakmam ve birçok kez baştan başlamam kesinlikle kitabın diliyle ilgili değil. Aksine Engin Geçtan’ın dili oldukça akıcı ve anlaşılır. Karmaşık olan birçok kuram bile gayet güzel ele alınmış. Her psikolojik danışmanda olması gereken bir kitap. Bu kitabı ve Engin Geçtan’ın birçok kitabını her defasında öneren Marmara Üniversitesi’nden hocam Nilgün Canel’i de sevgiyle anıyorum. Kesinlikle güzel bir kitap.
326 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Freud ve sonrasındaki psikodinamik okullarla ilgili bilgilerin verildiği çok güzel bir özet kitap olmuş. Psikolojiye veya psikoterapiye ilgi duyan kişilerin okumalarını önerebilirim.
326 syf.
·Beğendi·10/10
Engin Geçtan'ın hazırlamış olduğu bu kitap gerçekten çok büyük bir önem taşıyor. Kitapta psikanaliz ve sonrasına dair çok önemli isimler yer alıyor. Bu isimlerin kuramları genel olarak anlatılıyor ve önemli noktalarının üzerinden geçiliyor. Kitabın içeriği: Başlangıçta Sigmund Freud ve Klasik Psikanaliz ele alınıyor. Psikanalitik kuramlardan olan Ego Psikolojisi ve içinde ego savunma mekanizmalarıyla devam ediliyor. Aynı bölümün sonunda Obje İlişkileri Kuramı ve Self Psikolojisi ele alınıyor. Kitabın diğer bölümlerinde Alfred Adler ve Bireysel Psikoloji, Carl Gustav Jung ve Analitik Psikoloji, Otto Rank, Karen Horney ve Bütüncü Yaklaşımı, Harry S. Sullivan ve İlişkiler Kuramı, Erich Fromm ve Varoluşçu Psikiyatri anlatılıyor.
326 syf.
·4 günde·9/10
Kitabı iki gün önce bitirmiştim ama inceleme yazma fırsatım olmadı. Bu yüzden ufakta olsa görüşlerimi yazmak istedim eserle ilgili.

Kitap, Freud'tan yani klasik psikanalizden başlayarak varoluşçu psikoterapiye kadar olan birçok kuramı ve önemli şahsiyeti ele alıyor. Engin Geçtan'ın kalemi kesinlikle çok kuvvetli. İnanılmaz güzel bir şekilde özetliyor kuramları. Üstüne tartışma kısmı koyarak kurama yönelik eleştirilerden vesaire bahsediyor. Ben çok doyurucu buldum eseri. İleride mutlaka dönüp tekrar okuyacağım.

Ayrıca Freud kimdir, Jung kimdir, Horney ne diyor tam olarak? Hiçbiri hakkında fikrim yok, başlangıç için kitap tavsiyesi istiyorum diyenler için biçilmiş kaftan bu eser. Alın okuyun, okutun pişman olmazsınız.
326 syf.
·12 günde·9/10
Jung, Adler, Freud ve psikoloji tarihine dair aklınıza kim geliyorsa hepsinin özetinin sunulduğu bir kitap olmuş Geçtanın kitabı.

Derin psikoloji bilgisi ile Geçtan bu ilme yön veren kişileri inceliyor kitapta. Özellikle Adler ve Jung bölümünü beğendim. Zaten Adler psikolojisi oldum olası çekici gelmiştir bana. İnsan tabiatına bakış açısı uçarılıklardan uzak makul bir görüş gibi gelir. Bir tek varoluşçu psikiyatri bölümünü okurken kısmen zorlandım. Bunda sanırım kanımın hiç bir zaman ısınmadığı fenomonoloji terimi önemli rol oynadı. Neyse uzatmayayım psikoloji severler için çok güzel bir kitap.

Tavsiyemdir.
326 syf.
·31 günde·Puan vermedi
Engin Geçtan ile tanışma kitabım oldu. Kendisini şans eseri bir sitede görüp kesfetmistim ve iyi ki de görmüşüm. Eserde 7 psikiyatri kuramının incelikleri ve ana hatları anlatiliyor. Freud, Adler, Jung, Otto Rank, Karen Horney, Harry Sullivan ve Erich Fromm sırasıyla işleniyor. Bütün isimlerin sonlarinda kuramlarinin değerlendirildiği bir tartışma kısmı var. Engin Geçtan bu kısımda kuramların eleştirilen ve yenilikçi taraflarını ele alıyor. Okurken hiç yorulmadigim ve öğrenmeye doydugum bir kitap oldu.
319 syf.
·313 günde·10/10
Engin Geçtan'a böyle bir eser kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bana bu kitabı öneren sevgili Doç. Dr. Fahriye Oflaz'a da çok teşekkür ederim. O önermese belki hiç, belki de çok ileri yaşlarda okuyacaktım.
"Psikanaliz ve Sonrası" kitabı, isminden de tahmin edilebileceği üzere, tarihteki çeşitli biyolojik ve toplumsal tedavi yöntemlerinin dışında ilk defa psikoterapi uygulamalarının başlangıcını ve sonrasında gelişen ekolleri tanıtıyor.
Ruhbilim alanına ilgi duyan kişilerin temel kuramsal bilgi sağlamaları amacıyla önerebileceğim bir kitaptır.
Engin Geçtan ise hakikaten büyük bir yazar. Çok önemli bilgileri öz ve yoğun bir şekilde, anlaşılır bir biçimde anlatıyor.
Psikiyatri hemşireliği yüksek lisans talebesi olarak oldukça yararlandığım bir eser olmuştur.
350 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Her şey çok açık, çok anlaşılır. Benim gibi psikoloji öğrencisiyseniz özellikle çok faydalanacağınıza eminim. Bundan sonraki psikanaliz okumaları için yol gösterici
Diğer insanlarla çatışmalarımız, çoğu kez kendi benliğimizin içindeki çatışmaların dışa yansıtılmasıdır. Karısıyla kavga eden bir adam gerçekte kendi animasıyla savaşmaktadır. Namus konusunda bağnaz tutumlar geliştiren biri, kendi gölge'sinin ahlak dışı eğilimlerine karşı çıkmaktadır.
İnsanları ne denli sevdiğinden sık sık söz eden kişi, gerçekte düşmanca duygularını görmezlikten gelme çabası içinde olabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Psikanaliz ve Sonrası
Baskı tarihi:
Haziran 1998
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751404039
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Psikanaliz ve Sonrası
Psikanaliz ve Sonrası
"Psikanaliz ve Sonrası", psikoanalitik düşünce süreçlerinin sistematiği hakkında bir fikir vermeyi amaçlamakta ve bu çerçevede, insan davranışlarının gerisindeki gizeme ışık tutmak istemiş kişilerin çalışmalarını özet olarak sunmaktadır.

Kitabı okuyanlar 236 okur

  • Merve
  • sakız
  • Fahri Çekirge
  • Seda cils
  • Bülent Özsoy
  • bedii karagöz
  • ZamanYolcusu
  • Şehmus Oran
  • Sevgi
  • N

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (5)
9
%3.1 (2)
8
%1.5 (1)
7
%3.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0