·
Okunma
·
Beğeni
·
1887
Gösterim
Adı:
Psikanaliz ve Uygulama
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
298
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınları
Baskılar:
Psikanaliz ve Uygulama
Psikanaliz ve Uygulama
Psikanaliz ve Uygulama
263 syf.
·12 günde·8/10
Freud, Freud, Freud.Yüzyılın en önemli bilim adamlarından biri olmasına karşın tüm sorunların, davranışların kökenini cinselliğe bağlaması nedeniyle eleştirilmiştir. Cinselliği sadece bedensel bir faaliyete indirgeyen sığ beyinler maalesef Freud'u anlayamamışlardır.Cinsel dürtüleri, kuvvetli bir yaşam motivasyonu, harekete geçiren güç (libido olarak tanımlar).Bir canlının en önemli özelliği doğup, büyüyüp, üremesi ve ölmesi değil midir?Tabi ki en gerçek duygumuz cinsel dürtülerimizdir. Neden cinsellik tüm dini inançlar ve toplumsal yaşamda tabu olarak nitelendirilir, öfke ifade eden küfürler anaya yapılan belaltı tehditler içerir.Neden kişi cinsel ilişki ihtiyacı duyar biyolojik olarak bundan haz duyar?

Cinsel dürtülerimiz toplummsal yaşam içinde farklı şekillerde yansıtılabilir. Öfkeye, hırsa, açgözlülüğe vs kimliğine bürünebilir yada savunma mekanizmaları ile çarpıtılabilir. İnsan istekler geliştirir ve bunlar üzerinden doyuma hazza ulaşmak ister. Doyurulamayan istekler, bastırılan duygular vs. bunlar bilinçaltında birikip kişide gerilim yaratır.Bunlar bir şekilde bilince aktarılıp yatıştırılmalıdır.Psikanalizin amacı, bilinçaltında sıkışıp kalan ( bir mağma gibi volkan gibi düşünün) duygu ve düşünceleri, kontrollü bir şekilde bilince çekip boşaltmayı amaçlar.( sekste boşalmakta kısmen aynı etkiyi yaratıyor muhtemelen)Freud bilinçaltında ki dürtülere ulaşmak için rüyalar-dil sürçmeleri-ilk anılar- unutma yada bastırmalar-çağrışımları gözlemlemiştir.

Freud a göre ruh id- ego ve superego üçlüsünden oluşur. Id ruhun haz odaklı, saldırgan vahşi , hayvanca tarafıdır. Superego ise toplumun ahlaki ve sosyal baskı oluşturan tarafıdır( vicdan da superegonun bir parçasıdır). Ego ise id, ego, superego ve dış dünyaya karşı savaşarak, üç uç kısmın çatışmasınaa karşın herbirini dengelemeye, yönetmeye çalışır. Sağlıklı benlik geliştiren kişi işteklerini iç ve dış engellemelere karşın azimle gerçekleştiren kişidir. Birey eğer id ve superego arasında yoğun bir çatışma yaşıyor ve bunu dengeleyemiyorsa nevrozlar oluşur. Şımartılan çocuk id'i fazlasıyla yüceltilmiş olduğu için narsist kişilik geliştirecektir. Superegosu aileden gelen aşırı baskı ile yükseltilmiş kişi isteklerini bastıracak ve bastırılan arzular nevrozlara sebep olacaktır.

Bu dahi adama inanılmaz bir hayranlık duymama rağmen kendisi kadınlardan hiç haz etmez. Penis e sahip olmadıkları için kıskançlık içinde olduklarını, sevmekten çok sevilmek için yaratılmış, toplumsal ilgisi az, güvenilmez olduklarını söylemiştir.
263 syf.
·Puan vermedi
"Çağdaş psikolojinin üç büyük devinden ve psikanaliz ekolünün kurucusu, Avusturyalı nörolog Sigmund Freud´un bu yapıtı, bir çocuğa uygulanan ilk psikanaliz örneği niteliğini taşımaktadır. Freud, Psikanaliz ve Uygulama´da, fallik dönemdeki fobinin, Oidepus kompleksi ile iğdişlik bunaltısından kaynaklandığını ortaya koyuyor: Bu kitapta betimlenmekte olan hastalık ve tedavisi benim kişisel gözlemlerime dayanmıyor. Beş yaşındaki hastanın tedavisini gerçi ben yönettim. Dahası, küçükle bir kez de konuştum. Fakat tedaviyi, onun babası uyguladı. Ancak babalık otoritesiyle, hekimlik otoritesinin birleşmesi, şefkatli bir ilgiyle, bilimsel bir ilginin biraraya gelmesi, böyle bir yöntemin uygulanmasını olanaklı kılmıştır."

der Freud. Bu da aslında kitaptaki o detayları incelemek ve sistemsel analizin psikolojiye nasıl etki ettiğini gösterir. Çağının ve döneminin aykırı ve öncü durumundaki bu Nörolog'a psikolojiyi bu denli araştırtan neydi? diye sorarken buluyorsunuz kendisine ve cevabı yine kitabında bulabiliyorsunuz.
263 syf.
·6/10
Elimdeki kitap 1995 basımı yine Say Yayınları ve Muammer Sencer çevirisi. Açıkçası, zaten anlaşılması güç olan psikanalitik terimlerin içinde çırpınırken bir de çevirideki özensizlik okuyucunun işini iyice zorlaştırıyor. Yeni basımda durum nasıl bilmiyorum. Fakat genel anlamda, Freud'un insan ruhunun labirentlerinde gezinirken duvarlara çarpa çarpa da olsa sizi çıkıştaki ışığa yaklaştırdığını farkedebiliyorsunuz. Çocukluk dönemindeki cinselliğin zihinde geri itilen kuytulardan yetişkinlik hayatına nasıl yansıdığı 2 vakayla adım adım anlatılıyor. Biraz fazla detaylı ve teknik, sanırım daha çok işin detaylarına kadar inmek isteyenlere hitap ediyor adından da anlaşılacağı üzere
263 syf.
·10 günde·10/10
Somuttan soyuta giden bilgilendirici bir keşif. Anlatım açık ve ilgi çekici. Alışma sürecinden sonra inanılmaz keyifli. Bilime öğrenmeye adanmış bi ömrün sayfaları içindesiniz.
263 syf.
·10/10
Simdi bu adam icin deli,sapık deniyor ama adam cok guzel ozetliyor herseyi. Buyuk bir cogunlugunu okudum kitaplarının ve hepsine aynı incelemeyi yazacgım . Bu adamı zevkine okumayın ortamlarda laf olsun diye anlatmayın oral,anal,fallik evreleri cocuk yetistirme rehberi bilimum bilgi ve insanı insan yapan en temel sey olan seks icgudusu bu adamdan okunmalı. Elinizdeki butun eric from kitaplarını sahafa verin 2 adet de olsa freud alın kendinize ufuk acın.
Bir hastalığı teşhis edebilmek için en uygun zaman onun başlangıcıdır, ne yazık ki bu nokta çok kez savsaklanır veya sükunetle geçiştirilir.
Bir fobinin içeriğini, zorlama nevrozun gerçek anlamının, kısa bir psikanaliz çalışmasından sonra öğrenilmesi, az rastlanan olaylardan değildir.
Kişinin, tek başına düzeltebileceği, ufak tefek bozukluklar, asla nevrozlar değildir. Nevroz Ben'in karşısına, yabancı bir öge gibi kurulur. Böyle bir nevrozun dizginlenmesi, başkalarının yardımına gerek gösterir.
Thebais sfenksi Odipus'a, sabahleyin dört ayağı, öğleyin iki ayağı ve gece üç ayağı üzerinde yürüyen hayvanın hangi hayvan olduğunu sormuştu. Odipus 'insan' demişti yanıt olarak. İnsan çocukluğunda, elleri ve dizleri üzerinde emeklediği, yetişkinliğinde iki ayağı üzerinde yürüdüğü ve yaşlılığında bastonuna dayanarak gezindiği için.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Psikanaliz ve Uygulama
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
298
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınları
Baskılar:
Psikanaliz ve Uygulama
Psikanaliz ve Uygulama
Psikanaliz ve Uygulama

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0