Psikeart - Sayı 54 (Sadizm)

·
Okunma
·
Beğeni
·
538
Gösterim
Adı:
Psikeart - Sayı 54
Alt başlık:
Sadizm
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771308704501
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Art Yayınları
96 syf.
#59526474
simone de beauvoir'nın sade'ı yakmalı mı? eseriyle birlikte okuma yaptığım sayısı oldu. biraz kıyas gibi olacak ancak malesef kuram ve analiz konularında oldukça yetersiziz. sadizm üzerine çıkmış olan 54. sayısında sadizmin babası sade'dan çok sadizm teriminin kendisi ele alınmış ve psikopatlık olgusuyla sadistlik olgusu oldukça karıştırılmış görünüyor. yani kadına yönelik şiddet bile sadizmle ilişkilendirilmiş. gülmedim değil. sadizmi daha kuramsal ve hazsal bir boyutta değerlendirmesini beklerdim. çünkü yapısı bu. ancak sokaktaki anlamıyla ele alındığını gördüm. yine de kısmen tatmin edici paragraflar vardı ancak genel hatlarıyla birbirini tekrar eden ve indirgenmiş bir yaklaşım gördüm derginin bu sayısında. farkındayım biraz yere çaldım dergiyi ancak bir yanda başlı başına beauvoir'nın analizi diğer yanda bir kaç isimin derinleşememiş analizleri.

dergide pınar üretmen'in makalesi oldukça iyiydi. bunu da özellikle belirtmeliyim. kötünün estetiği üzerinden çok iyi anlatmış sadizmi.
96 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Uzun zamandır okumayı ertelediğim bir dergi bazı paragraflar ve yazarlar sıkça kendini tekrar etse de merakınızı sürekli canlı yutan sizi konudan koparmayan akademi ağırlıklı dolu dolu bir dergi.Sizi yeni araştırmalar yapmaya yönlendiriyor.Bu dergiyi okuduktan sonra sadizme ilgili uzun uzun konuşabilecek birini yani aktaracak birilerini arıyorsunuz.Edebiyat sadizm ilişkisine vakıf olmamı sağlayan güzel bir kaynak.Resimlerin bazıları çok hoşuma gitti diyemeyeceğim özellikle tüm sayfaları kaplayanlar güzel tamam da onun yerine başka bir yazı koyulurdu bu konuda yeni yapılan araştırmalara da pek yer verilmemiş tabi diğer sayılarını okumadan dergiyi eleştirmem doğru değil özellikle ergenlik sayısını çok merak etmiştim onu okursam tekrar değerlendirme yapıcam ama dediğim gibi güncel araştırmalara yer vermeli bu tip dergilerde ve yabancı kaynaklarda konunun şimdi nasıl ele alındığına sadece Sade ve Freud la temeli kurmak zor .
Dergiyi bir arkadaşım sayesinde gördüm. Çok harika bir dergi olduğunu düşünüyorum. Herkes okumalı. Fakat çözemediğim bir şey var: İçindeki resimlerin yazılar ile ne alakası var. Neden böyle resimler tercih ediliyor. Çıplaklık olmak zorunda mı. Ahlaki resimler olamaz mı. Bilgisi olan bir arkadaş açıklayabilir mi. Ben de okumak istiyorum bu dergiyi.
"Sadist de en az mazosist kadar gücsüz ve bagimlidir. Varligini sürdürmek icin ötekinin varligina, itaatine ihtiyaci vardir. Sirf bu nedenle terk edemeyen, gidemeyen bir partner secme eğilimindedir; ya da partnerini o denli gücsüzlestirmeli ve yalnizlastirmalidir ki zaten gidememelidir."
Sadizmde sorun ne kadar güçlü olduğunu bilememek olduğundan, gücünü tekrar tekrar test etmesine gereksinimi vardır. O nedenle sadist, ezerek enerji topladığı, sömürerek var olmaya çalıştığından kurbanını öldürmez; köle eder.
'Bir sadist icin önemli olan baskalarinin özgürlügünü alabilmektir. Özgürlügünü aldigi insanlara cektirdigi acilar gücünün büyüklügüdür.'
"Sadizm zihnin faşist halidir. Kendinden menkul haklılık duygusundan yani narsisizmden türer. Sadist birey doğru ve yanlışı kendi belirler, yargılar ve infaz eder. Derin bir ötekileştirme, nesneleştirme ve cezalandırma hakkını kendinde görür. Ebu Gureyb zindanlarında olup bitenler insanın bu acımasız aşağılama eğiliminin devletin göz yummasıyla açığa çıkışının en trajik örneklerinden biridir."
Kolektif
Sayfa 33 - Sadizm dosya konulu Psikeart 54. Sayı
Aile içinde çocuğu eğitmek, bir çocuğun ruhundan kesip biçerek onu beyninizdeki kalıplara sığdırmaya çalışmak mıdır?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Psikeart - Sayı 54
Alt başlık:
Sadizm
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771308704501
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Art Yayınları

Kitabı okuyanlar 28 okur

  • Okumayı Düşünüyorum
  • Demet
  • Hermes
  • Süeda cura
  • Muhammet Güney
  • arzu kuriş
  • Uğur De Molinari
  • Çekdar Yaman
  • ilayda
  • Yağmur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (1)
9
%14.3 (1)
8
%42.9 (3)
7
%0
6
%14.3 (1)
5
%14.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0