Psikolojiye Giriş

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.561
Gösterim
Adı:
Psikolojiye Giriş
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054036042
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dem Yayınları
Latincedeki Psyche (ruh) ve logos (bilgi) kelimelerinin bileşiminden oluşan psikoloji, kelime anlamı olarak ruh bilimi demektir. Buradaki ruhtan kasıt felsefedeki veya dindeki ruhla ilgili konular değil, insanın algı, düşünce, zekâ, duygu, davranış gibi tamamı zihin veya beyinin işlevlerinden kaynaklanan süreçlerdir. Tarihi süreci içerisinde psikoloji çok farklı şekillerde tanımlanmıştır. Bu tanımlamalardan kimisi psikolojiyi konu olarak sadece zihinle kimisi de gözlenebilen davranışlarla sınırlandırmıştır.
182 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Herkese keyifli okumalar,

Bugün ders kitabı niteliğinde bir kitapla geldim. Psikolojiye ilgisi olan, psikoloji okumak isteyen ya da benim gibi bölüme yeni geçecek olan herkes için öneririm. Psikoloji biliminin tanımından tarihçesinden alt alanlarına, kuramlarına kadar bir çok konuyu çok açık , anlaşılır bir dille kısa olarak anlatımı yapılmış.

Dem yayınlarının bu 'giriş' kitaplığını çok beğendim. Felsefeye giriş,tarihe giriş gibi birçok bilimin ana hatlarıyla anlatıldığı güzel bir seri olmuş. İlgilendiğim diğer bilimlerinde kitabını bu seriden almak istiyorum.
176 syf.
·3 günde
Psikoloji her kesin gördüğünü, düşündüğünü, anladıklarını değil, insanın kendinin bir büyük anlam taşıdığının ve kendi düşünceler ile anlamdırdıkları demekdir. İnsanın insan olduğunu fark etmesi, kendi hayatını anlaması ve anlamdırması demekdir. Psikolojiye giriş kitabları insan hayatında çok çok çok önem taşıyor ve hayatını anlamlaştırıyor.
182 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Psikoloji bilimine ilgi duyanların temel oluşturmak için okuması gereken kitapların başını çektiğini düşünüyorum. Psikolojiye giriş yaptığım ve ilgimi körükleyen bir kitap oldu
182 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Psikolojiye giriş yapmak isteyenler için çok güzel bir kitap. Çeşitli tanımları sıkmadan ve kafa karıştırmadan sade bir şekilde aktarmış yazarlar. Sağlam bir altyapı isteyenler için tavsiye edebileceğim bir kitap oldu. Kitabı okurken fark edeceğiniz üzere istemsizce kendinizi de değerlendireceksiniz. Ve kendi adınıza farkındalık da yaratabileceksiniz.
182 syf.
·Puan vermedi
Gerçekten çok güzel bir kitap. Piskolojiyi merak eden birisi için okuması gereken kitaplardan biri.Piskolojinin temel kavramlarını ve bölümlerden bahsediyor.Bilgilendirici bir kitap olduğunu düşünüyorum
176 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle şunu diyeyim bölümüm Psikoloji değil ve ders kitabımı tanıtmıyorum.Ancak Psikoloji'ye ilginiz var, merak ediyor, nereden başlayabilirim diye düşünüyorsanız teorik bilgiler açısından bu kitap merakınızı bir nebze de olsa giderir; diğer bilgiler için devam sağlama noktasında merakınızı diri tutabilir diyebilirim.
Psikoloji benim açımdan, genelde de öyle duyarım insanlar tarafından, merak uyandıran bir alandır. Yaptığım davranışın, hissettiğim duyguların nedenini, nasılını; bunun nedenini, nasılını araştıranları, araştırırlarken geçirdikleri zamanları okumak başka bir dünyaya kapı aralamak hissi doğurur bende. Mustafa Ulusoy ile başlayan Psikoloji sevgisi devam etmekte...Kemal Sayar bildiğiniz bir isimdir. Kültürel açıdan birikimli ve alanında son derece donanımlı biri oluşu da bu kitabı görünce hemen almamda etkili oldu diyebilirim. Darısı diğer kitaplarına dedim. Mehmet Genç de birkaç yıl öncesinde tanıdığım bir isim oldu. Genç Dergideki yazılarılarıyla tanıştım ve iyi ki tanışmışım dedim. Mantıklı açıklamalarıyla sizi rahatlatan birisi."Psikoloji nedir?" ile başlayan kitap, kuramlar hakkında kısa bilgiler ve Psikoloji'nin tarihi ile devam ediyor. Duyum, algı, bellek, öğrenme gibi konular hakkındaki kısa ve anlaşılır bilgilerle devam ederken bu bölümü seçsem severmişim demedim değil. Genel bir Psikoloji tanıtımı için tavsiye edilir...
182 syf.
·Puan vermedi
Bir terapinin etkinliği, yazara göre bilimsel doğruluğunda değil, danışanla terapist arasında paylaşılan kültürel dünya görüşü ile ne denli uyumlu olduğuna bağlıdır. Terapi böylece terapistin otoritesini pekiştirir ve danışan kişinin o terapistin kendisini iyileştirebileceğine dair kesin bir inanç ve güven duymasını sağlar. Danışanlar iyi bir terapisti kendi dünya görüşlerine empatik ve önyargısız olarak Yaklaşan kişi olarak tanımlamışlardır. Bir başkasının kendisini, ıstırabını, sıkıntısını kısmen de olsa anlayabileceğine olan inancını derinden derine tedavi edici bir etkisinin olacağı düşünülmektedir.
182 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
Bir psikoloji öğrencisi olarak kitabı beğensem de taraflı olarak yazıldığını düşünüyorum. Hele ki kitabın son bölümü bunu açıkça gösteriyor. Şöyle ki Batı toplumları hor görülürken, Doğu toplumları övülme çabasına girilmiş diye düşünmekteyim. Keşke yorum katmadan direkt salt bilgi verselerdi. Yine de okunur ve psikolojiye giriş mahiyetinde olan bir kitap.
182 syf.
·Beğendi
Mutlaka herkesin okuması gereken bir çalışma. Her kütüphanede olmalı. Psikoloji ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz bu kitapla kısa ve öz haliyle. İyi okumalar...
182 syf.
·10/10 puan
Anlaşılır bir dili olan kitap on üç bölümden oluşuyor. Psikoloji nedir, duyum ve algı, öğrenme, bellek, duygular, motivasyon, zeka, kişilik, gelişim psikolojisi, anormal psikolojisi, sosyal psikoloji, kültürel psikoloji ve klinik psikoloji başlıklarındaki bölümler kısa, öz ve anlaşılır bilgiler sunuyor.
"Freud'a göre gelişmekte olan çocuk herhangi bir basamağı başarılı olarak tamamlamayamazsa o basamağa takılı kalır ve yetişkin yaşamında takılı olduğu basamağın özelliklerini taşıyan bir kişilik geliştirir."
Sinirsel bağlantıların paralel bir matris halinde dağılım gösterdiğine yönelik araştırmaları esas alan bu model farklı zihinsel işlem türlerinin son derece karmaşık bir sinir ağı boyunca dağıldığını varsayar. Bu modele göre bilgi aynı anda bellek sisteminin tüm kısımlarına dağılır ve bilgi duyu belleğinde, kısa süreli bellekte ve uzun süreli bellekte aynı anda işlenir. Paralel Dağılımlı İşlem Modeli üç temel ilkeye dayanır:
1)Bilgi temsilî dağılımlıdır (belli bir noktayla sınırlı değildir)
2)Belli şeylere ilişkin bellek ve bilgi belli noktalarda saklanmaz, birimler arasındaki bağlantılarda saklanır ve
3)Öğrenme, deneyim sonucu bağlantı gücündeki tedrici değişimlerle gerçekleşebilir.
" Bir asır önce , " Afrikalının beyninde düşünceye ayrılan yer çok azdır" diye yazabilen bir İngiliz sömürge psikiyatrisi, Afrikalıyı " Beyinsiz Avrupalı" olarak tanımlamak suretiyle onun üzerinde tahakküm kurmayı ve onun elinden sahip olduğu şeyleri almayı meşrulaştırıyordu. Bilimin sömürgeci amaçlar için istihdam edilmesi bugün de sürmektedir."
Kemal Sayar
Sayfa 22 - Dem Yayınları
İnsanlar kendi uzman oldukları alanın dışındaki alanlara yabancılaştıkça, tabi oldukları bilim disiplinleri yüzünden kendi alanlarının hakkını vermekten de uzaklaşıyorlar. Bu disiplinler altında bilim "gerçek hakkında bir bilgi" olmaktan ziyade giderek "bilgi hakkında bir bilgi" olmaya doğru yol alan bir "kopuş" durumunu yaşamak zorunda kalmaktadır.
İnsana diğer insanlara sadakat ve bağlılıktan kurtulmayı reçete eden, diğerkamlığı, karşılıksız verebilmeyi bir tür rahatsızlık addeden bir psikoloji anlayışının, Kuzey Amerikalı kültürel değerleri yansıttığı ve bu yüzden cihanşümul olamayacağı dile getirilmektedir.
Yetersiz annelik bundan sonraki nesillerde kendisini tekrarlayacak bir sağlıksızlık demektir. Annelik önündeki tüm zorlayıcı engeller kaldırılmalı, anneler baş tacı edilmeli, anne çocuk etkileşiminin en üst düzeyde olması sağlanmalıdır.
Stres kaynakları ile fiziksel semptomları dengeleyecek bir diğer tampon da egzersiz yapmaktır. Fiziksel aktivitenin düşmesi, yaşam beklentisinin de düşmesine sebep olur; bu da çeşitli kronik hastalıkların davetçisi olabilir. Öte yandan müzik dinlemek, güzel bir yürüyüş yapmak gibi şahsa özel geliştirilen yöntemler de stresin giderilmesinde oldukça etkilidir.
psikolojiye ilişkin bilgileri, kutsal birer bilgi olarak göstermek, yalancı bilimsel bilgiler üretmek, mesleki terimlere boğulmuş tanımlamalarda ve tavsiyelerde bulunmak ve psikolojik temellere dayandığı söylenen fakat doğru düzgün bir yapıya oturtulamamış bilgilerden bahsetmek, alanda çalışan profesyonellerin de son derece rahatsız olduğu yanlışlardandır.
Küreselleşme sonucunda insanlar hem bireyselliklerini hem de içinde yaşadıkları çevreyi farklı bir biçimde değerlendirebiliyorlar. Daha fazla insan iki kültürlü bir kimlik geliştiriyor: Kimliklerinin bir ayağı yerel görenek, norm ve inançlarda yer alırken diğer ayağı küresel kültüre basıyor. Bu da özellikle Batılı olmayan kültürlerde kimlik karmaşasına yol açabiliyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Psikolojiye Giriş
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054036042
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dem Yayınları
Latincedeki Psyche (ruh) ve logos (bilgi) kelimelerinin bileşiminden oluşan psikoloji, kelime anlamı olarak ruh bilimi demektir. Buradaki ruhtan kasıt felsefedeki veya dindeki ruhla ilgili konular değil, insanın algı, düşünce, zekâ, duygu, davranış gibi tamamı zihin veya beyinin işlevlerinden kaynaklanan süreçlerdir. Tarihi süreci içerisinde psikoloji çok farklı şekillerde tanımlanmıştır. Bu tanımlamalardan kimisi psikolojiyi konu olarak sadece zihinle kimisi de gözlenebilen davranışlarla sınırlandırmıştır.

Kitabı okuyanlar 239 okur

  • Bahattin Buhara Akbaş
  • sociologistwoman
  • Batuhan Ziya Turgut
  • Bengü Yılmaz
  • Elif Su
  • Elif Angın
  • umut
  • Soulless
  • ηαмεℓεssss
  • Şaraban

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (10)
9
%18.8 (9)
8
%25 (12)
7
%16.7 (8)
6
%12.5 (6)
5
%4.2 (2)
4
%2.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0