Psişik İşler Batıl İnançlar Kurumlarımızın Gelişimini Nasıl Etkiledi?

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
22 gösterim
Bu dünyada iyi ve kötü birbirinden neredeyse ayrılmaz biçimde birlikte gelişir; iyi bilgisi, kötü bilgisiyle öyle kaynaşmış ki, ve bunlar fark etmesi o kadar zor ve yanıltıcı benzerlikler gösterirler ki Psişenin ayıklamak ve ayırt etmek için aralıksız çaba gösterdiği bu birbirine karışmış tohumlar bundan daha fazla iç içe geçemezdi.
Areopagitica, JOHN MILTON

Bu metin, batıl inancın ihmal edilen yanına dikkat çekebileceği ve hâlâ modern toplumun çerçevesini oluşturan büyük kurumların erken tarihine yönelik araştırmaları teşvik edeceği umuduyla yayımlandı. Bu kurumların bazen çürük temellere oturduğu görülünce bunların çökeceği sonucuna varmak acelecilik olur.
İnsan oldukça meraklı bir canlıdır, alışkanlıklarını ne kadar deşersek o kadar meraklı olduğunu görürüz. İnsan canlıların en rasyoneli olabilir ama kesinlikle en fazla saçmalayanıdır.
Ama acayip olan şu ki, insanoğlu bütün saçmalıklarına rağmen, ya da belki de o saçmalıklar sayesinde devamlı olarak ileri gitmektedir.
İnsan yanlış öncüllerden sık sık doğru sonuçlara ulaşmaktadır: Saçma bir kuramdan yararlı bir uygulama çıkarmaktadır. Ahmaklığın gizemli biçimde bilgeliğe saptığı ve kötülükten iyiliğin doğduğu birkaç yol gösterebilirse eğer, bu kitap yararlı bir amaca hizmet etmiş olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786059460248
 • Yayınevi:
  Pinhan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Cemre Kara 
09 Oca 16:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitap 6 bölümden oluşuyor.Kısa bir batıl inanca giriş niteliği taşıyor zaten yazarın kendisi de din ve kilise gibi kurumlar hakkında değinmeyeceğini ve dört önerme üzerinden batıl inancın kurumlarımızın nasıl gelişimini etkileyeceğini söylüyor.Bu dört önerme için dört bölüm ayırmış ve hepsini kanıtlamaya çalışmış.Bu dört kurumdan bahsedicek olursak yönetim,özel mülkiyet,evlilik ve insan yaşamına saygı.Bunu da dört önermeyle açıklıyor önermeleri de;
1. Batıl inanç belli ırklarda ve belli dönemlerde yönetime özellikle de monarsik yönetime duyulan saygıyı güçlendirmiş ve dolayısıyla kamu düzeninin oluşmasına ve sürdürülmesine katkıda bulunmuştur.
2. Batıl inanç belli ırklarda ve belli dönemlerde özel mülkiyete duyulan saygıyı güçlendirmiş ve dolayısıyla mülkiyet güvencesine katkıda bulunmuştur.
3.Batıl inanç belli ırklarda ve belli dönemlerde evliliğe duyulan saygıyı güçlendirmiş ve dolayısıyla hem evliler hem de evli olmayanlar arasında cinsel ahlak kurallarının
daha katı bir biçimde gözetilmesine katkıda bulunmuştur.
4.Batıl inanç belli ırklarda ve belli dönemlerde insan yaşamına duyulan saygıyı güçlendirmiş ve dolayısıyla insan yaşamının korunmasına katkıda bulunmuştur.
Yukarı da belirtiğim gibi kitap bölümlerde bu önermeleri destekleyen kanıtlar var bazıları kanınızı donduracak bazıları acaba şimdi olsa nasıl olurdu diye düşüneceğiniz kısa dolgun bir kitap.Keyifli okumalar.

Kitaptan 1 Alıntı

Cemre Kara 
08 Oca 00:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Batıl inanç yanılan birçok zavallı insanın adımlarını destekleyen yokluğunda insanın tökezleyip düştüğü bir bastondur, kırık bir bastondur.

Psişik İşler Batıl İnançlar Kurumlarımızın Gelişimini Nasıl Etkiledi?, James G. Frazer (Sayfa 100)Psişik İşler Batıl İnançlar Kurumlarımızın Gelişimini Nasıl Etkiledi?, James G. Frazer (Sayfa 100)