·
Okunma
·
Beğeni
·
1.398
Gösterim
Adı:
Purple Hibiscus
Baskı tarihi:
1 Ekim 2007
Sayfa sayısı:
337
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007272358
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Harper Perennial Publishing
Baskılar:
Mor Amber
Mor Amber
Purple Hibiscus
Longlisted for the 2004 Man Booker Prize Shortlisted for the 2004 Orange Prize A haunting tale of an Africa and an adolescence undergoing tremendous changes by a talented young Nigerian writer.

A haunting tale of an Africa and an adolescence undergoing tremendous changes by a talented young Nigerian writer.
The limits of fifteen-year-old Kambili's world are defined by the high walls of her family estate and the dictates of her repressive and fanatically religious father. Her life is regulated by schedules: prayer, sleep, study, and more prayer.

When Nigeria begins to fall apart during a military coup, Kambili's father, involved mysteriously in the political crisis, sends Kambili and her brother away to live with their aunt. In this house, full of energy and laughter, she discovers life and love – and a terrible, bruising secret deep within her family.

Centring on the promise of freedom and the pain and exhilaration of adolescence, Purple Hibiscus is the extraordinary debut of a remarkable new talent.
Longlisted for the 2004 Man Booker Prize. Shortlisted for the 2004 Orange Prize
A haunting tale of an Africa and an adolescence undergoing tremendous changes by a talented young Nigerian writer.
The limits of fifteen-year-old Kambili's world are defined by the high walls of her family estate and the dictates of her repressive and fanatically religious father. Her life is regulated by schedules: prayer, sleep, study, and more prayer.

When Nigeria begins to fall apart during a military coup, Kambili's father, involved mysteriously in the political crisis, sends Kambili and her brother away to live with their aunt. In this house, full of energy and laughter, she discovers life and love – and a terrible, bruising secret deep within her family.

Centring on the promise of freedom and the pain and exhilaration of adolescence, Purple Hibiscus is the extraordinary debut of a remarkable new talent.
288 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Adichie, Mor Amber’de, askeri diktatörlük yönetiminde Nijerya’da ergenlik döneminde bir genç kız olan Kambili ve kardeşi Jaja’nın, onları katı Katolik kurallarla yetiştiren babaları ve onlara daha farklı bir dünya görüşü sunan halalarının etkisinde büyümelerinin hikayesi. Adichie, ülkesinin gerçeklerini, okura oldukça dokunan ve sürükleyici bir kurguya başarıyla yedirmiş. Uzun süren sömürgecilik tarihi ve sonrasında misyonerlerin etkisiyle dini inançları ve kültürleri asimile edilen insanlar, araya sıkışıp kalanlar ve birbiriyle çatışanlar, askeri darbeler, diktatörlük yönetiminde faili meçhul cinayetlere kurban giden gazeteciler/yazarlar ve sorgusuz sualsiz hapsedilen aktivistlerle oldukça gerçekçi bir tablo çizmiş. Tüm bunları anlatırken hem okurun ilgisini her daim canlı tutan bir tempo yakalamayı başarmış, hem de anlatım şeklinin anlattıklarının gölgesinde kalmamasına özen göstermiş. Elimden bırakamadan okudum, çok sevdim. Farklı kültürlerle ilgili okumalardan hoşlanan herkese mutlaka tavsiye ederim.
288 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Mor Amber Nijeryalı Chimamanda Ngozi Adichie’den okuduğum ikinci kitap.
Askeri darbelerin hüküm sürdüğü, İngiliz sömürgeciliğinin izlerini taşıyan Nijerya’da ergenliğini yaşayan Kambili, üstüne babasının katı katolikliği de eklenince kendini çaresiz hisseder.İfeoma Hala ona özgür bir dünyanın kapılarını aralar.
Kambili’nin babasının baskıcı, şiddet dolu davranışları zaman zaman dehşete düşürdü beni.İyi ki okudum dediğim kitaplardan biri oldu Mor Amber.
288 syf.
·3 günde·8/10 puan
Kitapta, çok sert kuralları olan, dine son derece bağlı bir rahibin çocuklarının hayatı anlatılıyor. Biz bunları çocuklardan biri olan Kambili'nin gözünden okuyoruz.
Kambili ve abisi Jaja, çok sıkı kurallar ve cezalar ile büyüyorlar. En ufak bir hata yaptıklarında babalarının verdiği ceza son derece ağır oluyor. Çocuklar babalarının sözünün dışına çıkmak şöyle dursun, bunu akıllarından bile geçiremezler.
Birgün öğretim görevlisi olan halaları çocukları yanına alır ve Kambili ile Jaja hayatlarında ilk kez, bahçesinde mor amberlerin açtığı bu yoksul evde, özgürlüğü tadarlar ve Kambili, burada ilk kez aşık olur. Askeri diktatörlük altında Nijerya'da geçen bir çocukluk, bedel ödenerek elde edilen bir gelecek demektir.
Yazarın Ted Talks’ta yaptığı “Tek Hikayenin Tehlikesi” adlı konuşmayı da mutlaka izlemenizi öneririm. Bir ülke veya kişi hakkında duyduğumuz tek bir hikayenin bizi yanlış fikirler edinmemize yol açabileceğini çok güzel bir biçimde anlatmış.
288 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Muazzam bir eser. Bir solukta okunacak cinsten...

Kitabı okurken psikolojik olarak çok zorlandığım kısımlar oldu. Hanımefendi/beyefendi olarak büyütülmüş kişilerin çok daha derinden hissedeceği bir roman.
Kitapta aşırı dindar bir baba , itaatkâr bir anne ve iki çocuğun hayatını okuyoruz. En ufak bir hataya bile tahammülü olmayan, hayatını günahlar üzerine kurmuş bir babanın , ona sımsıkı bağlı kızına yaşattıkları. Babasına duyduğu sevgi o kadar fazla ki haksız olduğunu bile düşünemiyor çoğu zaman.
Bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülük onun çocuk olma hakkını elinden almak değil midir? Şımarma , gülme , konuşma hakkını. Kambili konuşmak isteyip de konuşamadığında , kelimeler boğazına her düğümlendiğinde ben de yutkundum yürekten. Terbiye dediğimiz kelime nasıl da korkunç aslında, çocuklar üzerinde uygulandığında... Hele bir de din sosuna batırılmışsa (!)
Nijerya ve Hristiyan bir toplum anlatılıyor. Ama ne kadar bizden ne kadar yaralayıcı. 7 yıllık öğretmenlik hayatımda o kadar çok Kamililerle Jajalarla tanıştım ki ! Üstelik bir çoğunun İfeoma Halası yoktu.
Bazı bölümleri unutamayacağım. Feminist yazarların en bilinenlerinden belki Adichie, bu yüzden bende yeri hep ayrı olacak galiba. Bu kitabıyla da taçlandı yeri. Okuyun , okutturun ve lütfen tartışın, tartışalım...
288 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Çok katı kuralları olan ve dinine son derecede bağlı bir Katolik olan babanın iki çocuğundan biri olan Kambili, askeri diktatörlük ve İngiliz sömürgesi altındaki Nijerya’da yaşayan ergenlik döneminde bir kız çocuğudur. Kambili ve abisi Jaja babalarının son derece katı kurallarıyla, hiçbir özgürlüklerinin olmadığı bir evde ve babalarının kendilerine karşı neredeyse işkence boyutundaki tavırları altında yaşamaya çalışmaktadır. Çocuklar sonrasında bir öğretim görevlisi olan halalarının, bahçesinde mor amberler açan yoksul evinde bambaşka bir dünyayla karşılaşıp ilk kez özgürlük kavramını tadacaklardır. Kambili’nin ağzından dinlediğimiz bu metin gerçekten son derece dokunaklıydı. Bir babanın dini kuralları gerekçe göstererek çocuklarına yaptıkları şeyler, toplumun kadına bakış açısı, askeri diktatörlük yönetimi, bu yönetimin bir sonucu olan cinayetler ve tutuklamalar size son derece etkileyici ve sürükleyici bir kurguyla sunuluyor. Kambili ve Jaja’nın babalarından gördükleri baskı ve şiddet gerçekten kanımı dondurdu. İyi ki okumuşum dediğim bir kitap oldu. Afrika edebiyatına her geçen gün daha da hayran kalıyorum. Mutlaka okumanızı öneririm.
288 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Çağdaş Nijerya Edebiyatı
Nijeryada 15 yaşında bir genç kızın büyüme hikayesi içerisinde Nijerya nin toplumsal,siyasî ve ekonomik yapısını anlatan yazar. Karakterleri ve olay örgüsü ile Nijerya özelinde, baba karakteri ile dini ve erkek egemen kültürü, anne karakteri ile egemen kültüre mahkum olmus/edilmiş kadını, jaja ve amaka karakterleri ile değişim isteyen renkli hayatı isteyen gençleri, büyükbaba Nnukwu karakteri ile Nijerya nin öz kültürünü, Ifeoma Hala karakteri ile "özgürleşmiş" kadını Peter Amadi karakteri ile modern hatta postmodern dini ve daha bir çok şeyi bulabileceğiniz bir kitap. Ayrica Klasik Nijerya Edebiyatı Chinua Achebe nin Parçalanma romanı ile birlikte okunursa daha keyifli ve anlamlı bir okuma olacaktır.
232 syf.
·Puan vermedi
Kütüphanede karşıma çıkmıştı ve merak edip okumuştum. Açıkçası bu kitabın bu kadar az okunmasına, az bilinmesine şaşırdım çünkü beni çok etkileyen bir kitaptı.Özellikle,bir süre yer elması pişirip durmamın sebebi bu kitaptır.Bir şans vermelisiniz derim..
288 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Batı Afrika’da bir ülke olan Nijerya’da yaşayan 15 yaşındaki bir kız çocuğunun hikayesini anlatan bir kitap.

Kambili adında bu kızın hayatını değiştiren olayların başlangıcı, İfeoma Hala’nın evine gidişiyle başlıyor.

Olaylar anlatılırken Nijerya’nın İngiltere’nin, Nijerya’nın iç işlerine karışmasının insanlar üzerindeki etkileri çok ince bir şekilde işlenmiş.

Zengin-fakir, iyi-kötü, dinsiz-dini bütün, kaçmak-kalmak, mutlu-mutsuz daha sayamayacağım toplumsal tüm zıtlıkları aktarılış biçimini oldukça başarılı buldum.


Mor Amber Chimamanda Ngozi Adichie
288 syf.
·9/10 puan
Kitap Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie tarafından kaleme alınmıştır.
Kitapta; Nijerya’nın İngiltere tarafından sömürgeleştirilme sürecinden sonra asimile olup, kendi kültüründen nefret eden, mükemmeliyetçi bir babanın çocuklarına, kusursuz olmaları adına uyguladığı psikolojik ve fiziksel şiddeti okuyoruz.
Çocuklara uygulanan psikolojik ve fiziksel şiddetle birlikte, mükemmeliyetçi beklentilerin onların yaratıcılığına , özgüvenlerine nasıl zarar verdiğini görüyoruz. Başaramam, yeterli değilim duygularının ebeveynler tarafından nasıl oluşturulduğunu görüp, otoriteden korkan çocukların çaresizliğine tanık oluyoruz. Ayrıca Nijerya’daki askeri diktatörlüğün halk üzerindeki etkilerini yozlaşma ve yolsuzlukla birlikte var olmaya çalışan, direnen insanların öykülerini de okuyoruz.
Kitabın dili çok akıcıydı. Kitabı elimden bırakamadan okudum. Tüm kitapseverlere öneriyorum.
Jaja'yla aramızda hala sessiz kalan o kadar çok şey var ki. Belki zamanla daha çok konuşacağız, belki de söylemeyi, uzun zamandır çıplak kalmış düşüncelere kelime giydirmeyi asla başaramayacağız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Purple Hibiscus
Baskı tarihi:
1 Ekim 2007
Sayfa sayısı:
337
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007272358
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Harper Perennial Publishing
Baskılar:
Mor Amber
Mor Amber
Purple Hibiscus
Longlisted for the 2004 Man Booker Prize Shortlisted for the 2004 Orange Prize A haunting tale of an Africa and an adolescence undergoing tremendous changes by a talented young Nigerian writer.

A haunting tale of an Africa and an adolescence undergoing tremendous changes by a talented young Nigerian writer.
The limits of fifteen-year-old Kambili's world are defined by the high walls of her family estate and the dictates of her repressive and fanatically religious father. Her life is regulated by schedules: prayer, sleep, study, and more prayer.

When Nigeria begins to fall apart during a military coup, Kambili's father, involved mysteriously in the political crisis, sends Kambili and her brother away to live with their aunt. In this house, full of energy and laughter, she discovers life and love – and a terrible, bruising secret deep within her family.

Centring on the promise of freedom and the pain and exhilaration of adolescence, Purple Hibiscus is the extraordinary debut of a remarkable new talent.
Longlisted for the 2004 Man Booker Prize. Shortlisted for the 2004 Orange Prize
A haunting tale of an Africa and an adolescence undergoing tremendous changes by a talented young Nigerian writer.
The limits of fifteen-year-old Kambili's world are defined by the high walls of her family estate and the dictates of her repressive and fanatically religious father. Her life is regulated by schedules: prayer, sleep, study, and more prayer.

When Nigeria begins to fall apart during a military coup, Kambili's father, involved mysteriously in the political crisis, sends Kambili and her brother away to live with their aunt. In this house, full of energy and laughter, she discovers life and love – and a terrible, bruising secret deep within her family.

Centring on the promise of freedom and the pain and exhilaration of adolescence, Purple Hibiscus is the extraordinary debut of a remarkable new talent.

Kitabı okuyanlar 86 okur

  • okumakcokguzelgelsenize

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0