Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı

8,7/10  (7 Oy) · 
31 okunma  · 
9 beğeni  · 
787 gösterim
"Puşkin üzerine konuşma" Dostoyevski'nin 6 Haziran 1880'de Moskova'da Puşkin'in bir heykelinin açılışı münasebeti ile yaptığı konuşma metnini kapsamaktadır.

Bu konuşmasında Puşkin'in çeşitli özellikleri üzerinde durarak onun Rus milleti için taşıdığı milli değeri ifade etmeye çalışan Dostoyevski, o yıllarda Rus aydınları arasında yaygın olan batıcılığa karşı milliyetçiliği destekler. Ona göre Rusya'nın kurtuluşu öncelikle kendi milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak yolunda olacaktır. Halkına yabancılaşmış Rus aydını bu yoldu en büyük engeldir.

Ünlü yazarın düşünceleri Türkiye ve benzeri ülkelerde de günümüze kadar süregelen batılılaşma hareketlerine açıklık getirmektedir.
(Arka Kapak)
Berk İnan 
23 Şub 01:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkülerinden utandığın zaman batının kölesi olmuş olacaksın . Herkesin okumasını tavsiye edeceğim biraz siyasi biraz milliyetci hatta biraz da batıcı bir kitaptır.

Kitaptan 15 Alıntı

sinan kaan 
23 Şub 23:08 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Daha gencim, hayat güçlü kuvvetli damarlarimda
Ya beni bekleyen ne? Hep acı, yine acı, yine acı!

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 78 - Iletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 78 - Iletişim yayınları)
sinan kaan 
23 Şub 23:11 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir başkasına bağlandım, ölene dek
Ona sadık kalmam gerek.
Puşkin

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 79 - İletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 79 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
23 Şub 23:30 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yapar mısınız?
Diyelim ki bütün insanlığı sevindirecek, bütün insanları barışa, esenliğe kavuşturacak bir amaç ardında koşmaktasınız. Diyelim ki bu amaca ulaşabilmek için tek bir insanı işkenceler içinde öldürmek gerekli, hatta kaçınılmaz bir şarttır. Büyük bir insan mesela bir shakespeare olmasın bu adam, alelade namuslu ihtiyarın biri olsun; körükörüne inandığı, pek öyle derinden tanımadığı, fakat sevip saydığı, başının tacı ettiği, yanında yaşamaktan sevinç duyduğu genç bir kadının kocası olsun. Bütün yapacağınız bu adamı rezil etmek, yerin dibine batırmak, işkencelere salmaktır. Adamın ayaklar altına alınan onuru, sevdiğinden ayrı düşmesinin yürek acısı üzerine siz insanlığın geleceğini, mutluluğunu kuracaksınız... Yapar mısınız?

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 80 - Iletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 80 - Iletişim yayınları)
sinan kaan 
25 Şub 10:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir milletin dini inançları ne gibi bir kalıba dönüşürse, o milletin siyasal yapısı da ona uygun gelişir, onun gerektirdiği biçime girer.

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 122 - İletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 122 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
25 Şub 10:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kişisel olgunluğa erme özleminin olmadığı yerde "siyasi ülküler" gelişemez.

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 123 - İletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 123 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
22 Şub 21:54 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Rus toplumunun kendi gücüyle, kendi milli kaynakları yönünden gelişmesine hâlâ meydan verilmeyecek mi?
Köleler gibi Avrupa'nın peşinden giderek kendi kişisel varlığını yitirmesi mutlaka gerekli mi?

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 64 - İletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 64 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
23 Şub 23:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir başkasının kara günleri üzerine mutlu bir hayat kurulabilir mi? Mutluluğu doğuran yalnız sevginin insana tattırdığı hazlar değildir; aynı zamanda gönlün huzura kavuşmasıdır. Ardında şerefsiz, merhametsiz, insanlığa uymaz bir davranışın hatırası yatan gönül, nasıl kendi kendinden hoşnut olabilir? İnsanın kendi mutluluğu için kaçıp gitmesi yeter mi insanın mutlu olmasına?

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 81 - İletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 81 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
23 Şub 23:19 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ne biçim mutluluktur o bir başkasını mutsuz kılmadan var olamıyor?

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 80 - Iletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 80 - Iletişim yayınları)
sinan kaan 
23 Şub 23:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ölümüne can sıkıntısından kurtulmak için zulmün en korkuncuna başvurarak, şehvetten medet umarak, erkeğini yiyen dişi örümceğin ihtirasıyla gönül eğlendirmeye savaşan zavallılar.

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 87 - İletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 87 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
 25 Şub 11:11 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar arasında ufacık bir azınlık bütün insanlığa sahip çıksın, olmaz bu.

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 126 - İletişim yayınları)Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 126 - İletişim yayınları)
2 /