Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı

Fyodor Dostoyevski

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı Sözleri ve Alıntıları

Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı sözleri ve alıntılarını, Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı kitap alıntılarını, Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Bugün çingenelerin ilkel yaşayışlarında kendi evrensel ülkülerine ipucu aramak için çingene obalarına koşuşmuyorlar belki; bizim Rus aydınlarının ne idiğü belirsiz, gereksiz hayatından illâllah deyip acılarını unutmak için tabiatın koynuna kaçmıyorlar, ama tutup sosyalizme bel bağlıyorlar; yüreklerinde yeni bir inançla yeni bir ufka doğru koşuyorlar, vardıkları yerde canla başla çalışıyorlar.
Sayfa 30
İlerde bu düşüncelerden cayarlar diye korkmuyorum, bunun doğru olmadığını biliyorum çünkü. Övgüleri beni kandırmadı. Onun için bugün beni dâhi sanıp sonradan hayâl kırıklığına uğrarlarsa, ben bunu hoş görmeye dünden hazırım.
Sayfa 24
Avrupa şairleri başka milletlere gözlerini çevirdiklerinde onları çokluk kendi milletlerine benzetmişler, kendilerince anlamışlardır. Shakespeare’in İtalyanları bile birer İngilizdir. Dünyanın bütün şairleri arasında bir Puşkin’de var bu güç; başka bir milletin düşüncelerini, sezgilerini bu kadar kendinin kılabilme gücü bir onda var.
Puşkin olağanüstü bir olaydır; belki de Rus bilincine özgü, eşi görülmedik bir olaydır, demişti Gogol. Bana kalırsa aynı zamanda bize gelecekten bir haberdi Puşkin. Evet, biz Ruslar’ın arasına tıpkı bir peygamber gibi geldi. Petro'nun devrimleri üzerinden koca bir yüzyıl geçmişti, kendi gerçek benliğimizi yeni yeni kavramaya başlamıştık. Puşkin’in gelişi önümüzdeki karanlık yola yeni bir ışık saçtı, bize yardımcı oldu. Bu anlamda Puşkin bize gelecekten haberler getiren peygamberimizdir.
“Chacun pour soi et Dieu pour tous”
Herkes için Tanrı’ya yalvar! … Bu felsefeyle de hiçbir medeni toplum uzun süre yaşayamaz…
“Günahın kokusu vardır, ama güneş bütün gücüyle parladığı zaman bu koku geçer. Günah geçicidir…”
Bir insanın mutluluğu bir başkasının mutsuzluğu üzerine kurulabilir mi? Mutluluk sadece aşkın vereceği zevkte değil,aynı zamanda ruhun en yüksek bir uyuma erişmesindedir.
"Gönlün ahlak hazineleri, hiç değilse temel yapılarında, ekonomik güce dayanmazlar."
O aydınlar ki kökleri bu vatanın topraklarında olduğu halde kendilerini halktan koparmışlardır.
Sayfa 9
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.