Putların Alacakaranlığı

Friedrich Nietzsche
Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900): Geleneksel din, ahlak ve felsefe anlayışlarını kendine özgü yoğun ve çarpıcı bir dille eleştiren en etkili çağdaş felsefecilerdendir. Bonn Üniversitesi’nde teoloji okumaya başlayan Nietzsche daha sonra filolojiye yöneldi. Leipzig Üniversitesi’nde öğrenimini sürdürdü, henüz öğrenci iken Basel Üniversitesi filoloji profesörlüğüne aday gösterildi. 1869’da sınav ve tez koşulu aranmadan, yalnızca yazılarına dayanarak doktor unvanı verilen Nietzsche profesörlüğü sırasında klasik filoloji çalışmalarından uzaklaştı ve felsefeyle uğraşmaya başladı. Tragedyanın Doğuşu, Zamana Aykırı Bakışlar, İnsanca Pek İnsanca, Tan Kızıllığı, Şen Bilim, Böyle Söyledi Zerdüşt, İyinin ve Kötünün Ötesinde, Ahlakın Soykütüğü, Ecce Homo, Wagner Olayı, Dionysos Dithyrambosları, Putların Alacakaranlığı, Antichrist, Nietzsche Wagner’e Karşı başlıca büyük eserleri arasında yer almaktadır. Mustafa Tüzel (1959): Kuşağının en verimli Almanca çevirmenlerindendir. Yola Thomas Bernhard’ın özyaşamöyküsel roman beşlisi ile çıktı. Arada Dürrenmatt’a, Schopenhauer’e uğradı. Son yıllardaysa, en çok Nietzsche çeviriyor.
Yazar:
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
Çevirmen:
Mustafa Tüzel
Mustafa Tüzel
Editör:
Alkan İnal
Alkan İnal
Tahmini Okuma Süresi: 3 sa. 10 dk.Sayfa Sayısı: 112Basım Tarihi: Ocak 2021İlk Yayın Tarihi: 1888Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıOrijinal Adı: Götzen-Dammerung Oder Wie Man Mit Dem Hammer Philosophirt
ISBN: 9789944889155Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
121 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 saatte okudu
"Bu küçük yazı bir büyük savaş ilanıdır (..)" der kitabın önsözünde Nietzsche. Gerçeklikten çok putlar var der. Bu putlar, insana kendi içgüdülerini, tutkularini, hazlarini, bedenini kötü birer nesne gösterir ve insanı kendi kendisinden yavaş yavaş uzaklaştırır. Nietzsche, Sokrates'i 'Akıl=Erdem=Mutluluk' eşitlemesinden ötürü
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
Reklam
112 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Filazof,psikolog deli,dahi ve müthiş bir eleştirmen olan Friedrich Nietzsche'nin Putların Alacakaranlığı kitabı temiz bir zihin istiyor okuyucuya ulaşmak için zira Nietzsche ne kendi zamanında, ne bugün ne de yarın tam anlamıyla anlaşılmayacak bir üstat. Hristiyanlıktan,Almanlı'ğa Sokrates' ten Marks'a kimleri kimleri gömmüyorki kitabında 😁bu kibrine ve bencilliğine hatta üstün insan fikriyle başka bir deli olan Hitler'e arî ırk fikrini vermesine rağmen hayran olmaktan kendimi alamadığım yegâne düşünürlerden. Bu kitabından keseme attığım bir alıntısında "Benim hırsım başkalarının bir kitapta söylediğini on cümlede söylemektir."diyor kitabın özüdür de aslında fikrimce. "Ama bu halk bile isteye aptallaştırdı kendini,şöyle bir bin yıldır..."diyerek mecazi bir çekiçle bütün putları,benliği ve karanlığı eziyor en sonunda altın vuruş yani nasıl hayran olmazsın ki. Nietzsche okumadıysan sevgili okur delirmeye henüz hazır değilsin bence bir daha düşün derim.😋🥳🥳 Keyifli Okumalar.
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
Putların Alacakaranlığı, Nietzsche’nin felsefesinin mikro bir yansımasıdır. Filozofun 1888 yılında kısa bir sürede yazıp tamamladığı bu eser, Nietzsche’yi tüm düşünce hayatı boyunca meşgul eden meselelerin yoğun bir özeti niteliğini taşır. Aforizmadan denemeye geniş bir ölçeğe yayılan, biçim ve üslup bakımından Böyle Buyurdu Zerdüşt’le benzerlik gösteren Putların Alacakaranlığı’nda Nietzsche, hakikat kabul edilen değişmezlerin, putların sonunu müjdeler. Nietzsche’nin de dediği gibi “Bu küçük kitap, büyük bir savaş ilanıdır.” doğa, akıl ve ahlaktan bahsederken kendini kutsallaştıran bütün putlara savaş açar. Peki yeni putlarda yoklanacak mı? Putları yoklamaya gelince, burada bir diyapozonla dokunur gibi çekiçle dokunulacak olanlar, bu defa çağın putları değil ezeli putlardır. Bunlardan daha eski, daha ikna olunmuş, daha şişirilmiş putlar yoktur kesinlikle... Yoktur, daha içi boş olanları da... Kendilerine en çok inanılmış putlar olmalarını engellemez bu durum; üstelik, en seçkin örnekte bile, kesinlikle put denilmez onlara... Nietzsche’nin kalemi oldukça derin. Kalemiyle tanışanlar bunu çok iyi bilir. Kitabın sayfa sayısı az gibi gözükse de içerik olarak kesinlikle azlığın ötesinde... Hatta öyle ki içerisinde anlamını bile bilmediğiniz kelimeler var. Bu kelimelerin ışığında yazar cümlelerini okuyucuya sunmuş. Okurken benliğinizi derin bir sorgulamanın yanı sıra bilmediklerinizi araştırırken de bulmanız mümkün.
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
·
26 saatte okudu
Alaca mı karanlık?
Bazı eserlere puan vermek bana hadsizlikmiş gibi geliyor.. Mazur görün lütfen, sizden bağımsız, kendim için söylüyorum bunu. Tatlı-sert eleştirinin Nietzsche hali.. Okurken sürekli gülümsettiği için teşekkürlerimi sunuyorum kendisine. Kendini beğenmişlik(düşünceleri konusunda özellikle) bu kadar mı yakışır ve bu kadar mı öğretici olur. Yaşadığı zamanla birlikte, geleceğe yani şu an yaşadığımız döneme de uzanmayı başarabilen; deviri, siyasetçileri, halkı, kiliseyi, filozofları, yazarları.. kendi tarzında haklı eleştiriler sıralayan enfes bir kitap. Onunla sohbet ediyormuşsunuz gibi okurken size fazlasıyla keyif veriyor. Şööyle uzanıp bıyıklarından çekiştirmek geçiyor içinizden! Özellikle kendi halkıyla alakalı bir eleştirisi var hoşuma giden.. “Sık sık soruluyor bana, neden Almanca yazıyorum diye: Başka hiçbir yerde, anavatanımdaki kadar az okunmuyorum oysa. Peki kim söyleyebilir ki, bugün okunmayı arzu ediyor bile olduğumu?” Okuyun, okuyun.. Hadi!
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
Reklam
112 syf.
7/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Vee Nietzsche filozoflara ve hepsinin de topuna diss atıyor... Çok sert üsluplu sevgili Nihilist, neden bu kadar kızgınsın? Kendisiyle çokça çelişen sevgili Nietzsche put diye nitelediği çokça şeyin aslında kendisinde de bulunduğunu unutmuş gibi görünüyor. Ve, 21. yüzyıl okuyucularını görseydi (ki gerçekten put olmak istemiyorsa) kemikleri yattığı yerde sızlardı. Ne çok put var içerimizde, dışarımızda, sevdiklerimizde ve hatta nefret ettiklerimizde... Kendi benliğimizi bile putlaştırmışız, kendimize tapıyoruz. - " bu sefil yobaz duvara çiziyor kendini ve 'ecce homo' diyor..." - (sayfa 32) Eserde Platon' dan Dante' ye, Sokrates ' ten Kant' a , Raousseau' ya, Shopenauer ' a kadar gelmiş geçmiş neredeyse tüm filozoflara inanılmaz sert bir dilde söylem var. Nietzsche bu filozofları aşağılamakla kalmıyor kendilerinin düşüncelerinin putlaştırıldığını, kendilerine birnevi tapıldığını savunuyor. Filozofları bir yana bırakın Hristiyanlık ve Musevilik dinleri de Nietzsche' nin putperestlik kavramından nasibini aliyor. Çok ağır, sert bir üslubu var ve kendisi de bunun farkında ki kitabın sonuna
Böyle Buyurdu Zerdüşt
Böyle Buyurdu Zerdüşt
eserinden Zerdüşt' ün bir alıntısı konulmuş. Pekii, çok sevgili nihilistimize sormak isterdim: Zerdüşt ne tür bir puttur, put değil midir ? Zerdüşt yoksa sizin kendinize duyduğunuz hayranlıktan kaynaklanan bir tür Ecce Homo mudur ? Açıkçası eseri beğenmedim. Ama altını bolca çizdim. Tekrar dönüp bakıp kendisinin fikirlerine bakacağım. Hiçbir filozofu kendi içimde putlaştırmak istemem ne de nihilistleri. Putlaştırmadan okuyunuz.
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Çıtır Çıtır Felsefe
Tabu deviren gelmiş geçmiş en yıkıcı ve anlaşılması güç filozof felsefeci psikolog düşün insanı Friedrich Nietzsche, bildiğiniz inandığınız, değer verdiğiniz insanla hayat arasına girip içgüdüyü bastıran her türlü ideayı bir karşı tarz fikir çekiciyle parçalıyor. Sizi saran her türlü inancınız putlarınızdır ve ben onları inandığınız değerleri hatta inandığınız din dahil her şeyinizi kadife bir çekiçle parçalayacağım demiş bu kitabında. Akıl sağlığını yitirmeden önce yazdığı son eseri olan "bir çekiçle nasıl felsefe yapılır" kitabı aforizmalar ve oklar ile başlar, önsöz ve onbir bölümden oluşur. Yazarın hayatında değer verdiği hatta feyz aldığı iki kişinin adını üstüne basarak ifade ediyor. Goethe ve Dosteyevski. Onlar dışında diğer düşünürler, Kant, Rousseau, Shopenhauer yalnız eleştirel fikirleri olan ve yerdiği kişiler. Nietzsche yaşadığı dönemde olduğu gibi günümüzde de okunması zor olan yazarlardan bir tanesidir. Hatta bu durumu şu şekilde aktarmaktadır, "kendimden daha azını bekleyecek kadar mütevazi olmadım şimdiye kadar. Almanların arasında ilk ustası olduğum aforizma, özdeyiş, 'bengiliğin' biçimleridir; benim hırsım başkalarının bir kitapta söylediğini on cümlede söylemektir. Başka herkesin bir kitapta söylemediğini."
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
110 syf.
9/10 puan verdi
Nietzsche her zaman olduğu gibi kendine özgü eleştirel tavrıyla dönemi sert bir şekilde eleştirmiş. Nietzsche'yi anlamak zor olsada okudukça bütünleşiyor cümleler ve anlam bütünlüğü kendi içerisinde sağlanıyor. Okuduğum çeviride oldukça fazla yabancı kelime vardı. Sayfanın altında çevirisi olsa dahi cümlede kopukluk olmasına sebep oluyordu. Kesinlikle okunmaya değer bir kitap ve okunmaya değer bir Nietzsche.
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
8/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Putların Alacakaranlığı 1888 yılında yazılan Nietzche nin geç dönem eserlerinden biridir. Ünlü düşünürün kendi deyimiyle bu kitap keyifli zamanlarının ürünü niteliğinde bir rahatlama , bir sergüzeştir . Özellikle Deccal den sonra bu kitabı okuyunca , tanım gayet yerine oturuyor zihnimde. Nietzsche bu kitabında tüm putlara savaş açıyor , kitabın tek bir konusu yok çeşitli konulardan genel düşüncelerini , eleştirilerini sunmuş bizlere . Her şeye karşı olan ünlü filozof Nietzche yi tam anlamıyla özümsemek oldukça zor. 120 sayfa bir eser , okuması kolay görünse de geniş bir zaman diliminde , sakin bir zihinle okunmalı. İlk okuma periyodumu bitirsem de ara ara elime alacağım o kesin. Felsefeye giriş niteliğinde olduğunu düşünmüştüm ancak yanıldım. Nietzsche nin olgunluk döneminde kaleme aldığı , egoizm , kölelik ,ahlak perspektifi , gerçeklik , özgür irade yanılgısı gibi önemli kavramları bize sunduğu önemli bir eser var karşımızda. Oldukça değerli , okuyun.
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
Reklam
112 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
Aslında bu kitabı aldığımda yazarın ateist olması ve bu yüzden okumamam gerektiği tarzında saçma eleştiriler alsam da hiç bir zaman aldığıma pişman olmayacağım bir kitaptır. Ayrıca arşivimde de saklayacağım değerli kitaplardan biridir..Kitapta özellikle yunan filozoflarını gericilikle suçlayarak onların ağır eleştirisini yapması, aynı zaman da alman filozoflarını ve onların yunan hayranlığı duymalarını ağır bir şekilde eleştirmesi kitabı daha da bir okunası bir kitap haline getirmektedir. Kitap bir nevi diğer filozoflara karşı bir savaş ilanı niteliğindedir...Kitabın başlığındaki putlarla da sanırım bu suçladığı tüm filozofları kastediyor.Onları puta benzetebilecek kadar sert bir üslubu olduğunu düşünüyorum.. Bu arada yazarın bu kitabında onun bu ağır suçlamalarına karşı cevap olarak karşılık veren filozof var mı acaba ? Şimdi de böyle bir merak uyandı...
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
·
12 saatte okudu
Kendini Aş!
Bu kitabın incelemesini yapmamın sebebi asla ve asla unutmak istememem. Nietzsche bana birçok şeyi katacağını düşündüğüm üstatlardan bir tanesi. Şimdilik onu tam olarak anlayabildiğimi düşünmüyorum. Ama kitaplarını okudukça ve felsefe alanında kendimi daha çok geliştirdikçe belki dediklerinin yüzde kırkını anlayabilirim.Hayata çok farklı bir
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
9/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Böyle Söyledi Zerdüşt, 3. “Neden bu kadar sertsin?” — demişti bir zamanlar, alelade kömür, elmasa; “Oysa biz yakın-akraba değil miyiz?” Neden bu kadar yumuşaksınız? — diye soruyorum ben size, ah kardeşlerim: yoksa — kardeşlerim değil misiniz? Neden böyle yumuşak, bu kadar uysalsınız, neden her şeye bu kadar razısınız? Neden bu kadar çok inkar ve reddediş var yüreklerinizde? Bu kadar az yazgı var bakışlarınızda? Ve yazgı olmayacak, acımasızlar olmayacaksanız: nasıl kazanacaksınız benimle birlikte — zaferi? Sertliğiniz şimşek gibi çakmak, kesmek ve deşmek istemiyorsa: günün birinde benimle birlikte nasıl — yaratacaksınız? Çünkü yaratanlar serttir. Ellerinizi, balmumuna basar gibi binlerce yılın üzerine basmayı, mutluluk olarak görmelisiniz, — — Binlerce yıllık istencin üzerine, madenin üzerine kazır gibi kazımayı mutluluk olarak görmelisiniz — madenden daha sert, madenden daha asil. En asil olandır yalnızca, bütünüyle sert olan. Bu yeni levhayı koyuyorum üzerinize, ey kardeşlerim: Sert olun! — — Okuduğum en zor kitaplar listesinin zirvesinde yorucu ancak güzel bir yolculuk bitti. Okuyacak olanlara tavsiye sayfa sayısına aldanmayın okumak ve anlamak istiyorsanız okumak çok uzun sürüyor. Kitabın Nietzsche bin karakterinde büyük bir ipucu sandığı olduğunu söyleyebilirim. Kendinden tarihte kim felsefe hakkında konustuysa kendine özgü üslubuyla eleştiriyor. Bu kadar güçlü eleştirebilecek tarih de başka çok az kişi var Nietzsche gibi. Gerçekten yorucu ancak zevkli bir kitap..
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
·
127 günde okudu
Okunulası
Genellikle yazar antik felsefeden başlayarak bazen felsefecileri ve düşüncelerini eleştirirken bazen de destekliyor. Ahlak, din, Hristiyanlık inancı, insanın varlığı, akıl, bilinç, benlik gibi konular hakkında düşünceleri okumak çok zevkli. Özellikle felsefeciler ve felsefelerinin eleştirisi kitabın her yerinde. Nietzsche kitabın son yarısında Almanya ve Alman felsefesini, düşünce sistemini de eleştiriyor, irdeliyor.
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
112 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 günde okudu
Tanrı Öldü
Nietzche'nin eserleri oldum olası bana hep bir karmaşa içinde geldi. Büyük bir öfkesi var gibi yazar, tüm değerlere savaş açar. Hiçbir şeyin özünde iyi olmadığını, her şeyin belli bir evreye kadar dilediğini elde etmek için bukalemun gibi şekilden şekile girdiğini ifade eder. Bundan ötürü de iyi yoktur. Felsefe, Sosyoloji ve PDR gibi alanlarda okuyan arkadaşların seveceği bir eser. Her şey yıkılacak buna hazır olun
Putların Alacakaranlığı
Putların AlacakaranlığıFriedrich Nietzsche · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20216,1bin okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.