Putların Alacakaranlığında

7,8/10  (41 Oy) · 
131 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.544 gösterim
“Bu küçük kitap,

büyük bir savaş ilanıdır.”

Nietzsche

“Dünyada, gerçek olandan çok daha fazla put vardır: Benim ‘kem göz’ümün gördüğü şey budur, yine ‘kem kulağım’ın duyduğu şey de... Burada soruları bir çekiçle birlikte sormak ve belki de işkembeden atılan -kulaklarının ardında kulakları olanları hayran bırakacak- o ünlü sesi yanıt olarak duymak, yaşlı psikolog ve fare avcısı olan ve özellikle sessiz kalmak isteyen benim gibi birini, sesini yükselmek zorunda bırakır... Bu küçük kitap, büyük bir savaş ilanıdır.”
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786054782048
 • Çeviri:
  Firuzan Gürbüz
 • Yayınevi:
  Sis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Metin pir ( Von Kleist ) 
08 Ağu 21:56 · Kitabı okudu · 35 günde · Puan vermedi

Çekiç konuşuyor...
" Mutfak kömürü bir gün elmasa "' Neden bu kadar sertsin?" diye sordu. " Ne de olsa akraba değiil miyiz biz ?"
Son sayfadaki bu cümle kitabın eleştirel yönüne en güzel vurgulardan biriydi. Kitabın başından sonuna kadar Nietzsche vari eleştiriler birbirini izledi ve insanı oldukça düşündüren cümlelerle yaptı bunu.
İlk defa bu kitabında denk geldim ki eleştirmeyip bir de üstüne övdüğü bir yazar Dostoyevski. " Kendisinden bir şeyler öğrendiğim tek piskolog olan Dostoyevski " diyor bunu Dostoyevski duymuş olsa kesinlikle hüngür hüngür ağlardı. Taşı, kuşu, havayı herşeyi eleştiren bir yazardan böyle bir övgü duymak.
"Goethe saygı duyduğum son Almandır."
Bir de Goethe var tabi. Onun da koltuğunu kabartmaya yeterdi bu cümle.
Zevk alarak okuduğum ve okurken çakmağı, çay bardağını, kapıyı eleştirmeme neden olan piskolojik baskıyı hissettiğim kitap.
Nietzsche için kibirli deseler de kibirden ziyade kendinin farkında olan bir filozof derim.
" ben henüz kendimden daha az şey isteyecek kadar mütevazi olmadım" demesi de bu fikirde destek aldığım sözüdür. Ne güzeldir insanın kendisinin farkında olması ve bu farkı ortaya koyarken eleştirel zekasını göstermesi.
Çok yaşa Nietzsche çünkü hala fikirlerin ve derin analizlerin yaşıyor.
Eğer bir kitap bu cümleyle bitiyorsa bilmem daha neler neler söylenir " Ey kardeşlerim, bu yeni tableti sizin üstünüze koyuyorum. Sert olun!
Saygılarımla.

Eray Turkoglu 
19 May 20:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Nietzsche klasiği.. bir kere okumaya başlayınca yazarın dilini anlamaya başlıyorsun, ilk okuduğunda anlamsız gelen cümleler anlam kazanmaya başlıyor. Bu kitapta çok açık konuşmuş, Nietzsche okumaktan zevk alyorsanız mutlaka öneririm.

Metin Özdemir 
02 Tem 17:11 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kalıplaşmış fikirlere değişik açıdan bakan sorgulayan bir filozof. Bazen değişik bakmak güzeldir. Bize öğretildiği gibi değil. Çünkü hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Mehmet Zana Başkan 
20 Tem 17:18 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bu küçük kitap, büyük bir savaş ilanıdır.

Bir Nietzsche klasiği daha... geleneksel din, ahlak, felsefe anlayışlarını, aklın yanlış kullanımını ve yorumunu kendi özgü çarpıcı bir dille eleştiriyor. Dostoyevski'den her zaman birşeyler öğrendiği bir psikolog olarak gören Nietzsche; Sokrates'ten Kant'a kadar pek çok ünlü düşünürü çöküş tipleri olarak nitelendiriyor.


Neden böylesine sertsin !’ – Dedi birkeresinde mangal kömürü elmasa: ‘Biz seninle yakın akraba değil miyiz?’ Neden böylesine yumuşaksınız? Ey kardeşlerim, işte sorarım size: Siz – Siz benim kardeşlerim değil misiniz? Neden böylesine yumuşaksınız, kaçkınsınız, dayanıksızsınız? Neden yüreklerinizde öylesine çok inkar ve yadsıma var? Bakışlarınızda neden öylesine az yazgı? Ve yazgıları acımasızlığı istemiyorsanız: Benimle nasıl
zafer kazanabilirsiniz? Ve sertliğiniz çakmak çakmak parıldamak ve kesmek ve paramparça etmek istemiyorsa: Benimle nasıl nasıl yaratabilirsiniz? Çünkü bütün yaratıcılar serttir. Yazgınızdır, bin yıllara elinizi koyarken bal mumuna dokunuyorsunuz gibi geliyor size.


Bambaşka bir varoluştur öğrenmek içyüzünü putların, budur benim de istediğim en çok tüm durumlar içinde. Gerçeklerden daha çoktur evrende putlar: Budur benim ‘kem gözüm’ bu dünya konusunda, dahası budur ‘kem kulağım’ da… Burada, çekiçle soruları kondurmak bir kez daha, kim bilir, bir yanıt olarak bu ünlü oyuğun sesini dinlemek, bu şişik bağırsak solucanlarının söylediği -kim büyülerse birini, kulağının arkasında kulağı vardır onun- tüm yaşlı ruhbilimciler ve sıçan kapanlar sessiz kalmak isteseler de benim gözümde, gerçeğin karşısında gürler hep… Bu yazı bile -başlığı ne olduğunu açıklıyor- hepsinden önce bir dinlenmedir, bir güneş lekesidir, bir yana sıçramadır, bir ruhbilimcinin işsiz güçsüz dolaşımında. Yoksa yeni putların sesine kulak verme olmasın?..

Can Murat Demir 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nietzsche başucu kitaplarımın tek yazarıdır. Okunması gereken ilk eserlerden biri de bu eseridir. Putların ve kalıplaşmış değer yargılarının insan hayatındaki bloklayıcı etkisi ve hayatın nasıl değiştirilmesi gerektiği konusunda ipuçları veren filozof, ancak öldükten sonra anlaşılmış bir dahidir. Kitap felsefe okurları ve edebi yazmalarla ilgilenenler için bir nimet...

Çağla Gürkan 
17 Ağu 15:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nietzsche bildiğimiz gibi, biraz beyin yakan bi abimiz kendisi. Her okuduğumda beni sorgulamaya iten eserlerinden bir tanesi. Ama bu kitapta dili biraz daha hafif fakat okurken bazı yerlerin dayanamayıp altını çizmek bir yerlere not almak isteyebilirsiniz.

Serpil Ağ 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Metaforlar (düşünceyi, ifade etmenin estetik bir yolu) ile örülmüş bir anlatım tarzı içermektedir. Yazarın, okuduğum ilk kitabı olmasından dolayı mıdır bilmem, ama bana göre: Nietzche taklit edilemeyecek kadar emsalsiz ve korkunç geldi. Çünkü, kitabı okurken yazarın, ruh halinin çok ta sağlıklı olmadığı ayrımına vardım. Tavsiye edebilir miyim! Kısacası, emin değilim!...Siz okurlara kalmış.

Emre METE 
 27 May 12:59 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Nietzsche'yi nasıl anlatırsın ki? Dekadan olmanın her türlü yolunu anlatan, örnekleyen bir filozof oldu. Platon'a son bölümlerde giydirmelerde bulundu, Wagner'i ve Zerdüşt'ü hatırlattı. Üzerinde duracağınız birçok tasviri kelimelere döktü. Tam bir Nietzsche klasiği oldu.

İbrahim çalikoglu 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nietschenin yine anlaması zor kitaplarindan biri daha.gerçekten zordur,birçok aforizma vardır.çekiçle felsefe yapmıştır nerdeyse tüm yazarlara filozoflara verip veristirmistir.dostoyevskiyi övmüştür..

Sehertan 
06 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eşlik etmek ister misin? Yoksa başı çekmek mi? Yoksa kendi başına yürümek mi?...İnsan bilmeli önce ne istediğini, eğer istiyorsa.

2 /

Kitaptan 108 Alıntı

"Bazen bir şeyin değeri ona ulaşarak ne kazanıldığıyla değil, ona ulaşmaya çalışırken nelerden ödün verildiğiyle belirlenir."

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm NietzschePutların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche

Bir canavarı savaşta hasta etmek, onu güçten düşürmek için tek çaredir. Kilise bunu anlamıştı. İnsanı mahvetti, onu zayıflattı ama onu ''iyileştirdiğini'' iddia etti.

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 44)Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 44)
Metin pir ( Von Kleist ) 
 05 Tem 23:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah Nietzsche :)
Eğer bir kadında erkekçe erdemler varsa, kaçarız; eğer onda erkekçe erdemler yoksa bu kez kendisi kaçar

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 10 - Tutku yayınevi)Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 10 - Tutku yayınevi)
Mehmet Zana Başkan 
20 Tem 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

-"Bütün yüksek öğrenimlerin görevi nedir?"

-İnsandan bir makine yapmak.

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 97 - İlya yayınevi)Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 97 - İlya yayınevi)
Metin pir ( Von Kleist ) 
05 Ağu 11:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güzel Tespit
Rastladığım bazı riyakârlar riyakârlığı taklit ettiler; onlar, günümüzde her on kişiden biri gibi, aktörlerdi.

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77 - Tutku yayınevi)Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77 - Tutku yayınevi)
Çisem 
27 Tem 09:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bir solucanın üzerine basıldığında, solucan kendi içine doğru çekilerek kıvrılır. Bu, onun aldığı bir önlemdir. İşte bu, onun üstüne yeniden basılma şansını hafifletir ve azaltır. Ahlâkın dilinde bunun adı alçakgönüllülüktür."

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm NietzschePutların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche

Birçok şeyi asla ve asla bilmek istemiyorum.
-Bilgelik bilgiye de sınırlar çizer.

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

-yeri gelmişken, Dostoyevski kendisinde öğrenecek bir şeyler bulduğum biricik psikologtur: yaşamımın en güzel şanslarından biri

Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Putların Alacakaranlığında, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)